İşletim sistemlerini anlamak için önce bilgisayarın tanımını ve bilgisayar sistemlerini bilmek gerekir. En basit tanımı ile bilgisayar, belirli programlara göre matematiksel işlemleri kullanarak bilgiyi işleyen, bilgiden sonuç çıkaran, bu bilgileri uygun ortamda saklayan ve gerektiği zaman geri getirebilen elektronik bir cihazdır. Günümüzdeki akıllı telefonlar, tabletler de aslında bu bilgisayar tanımının içine girer. Bir bilgisayarın çalışabilmesi için bazı sistemlere sahip olması gerekir. Uygulama programları, sistem yazılımları ve donanım, bilgisayarı bilgisayar yapan sistemlerdir.

İşletim Sistemi Nedir?

Tüm bu bilgisayar sistemlerinin eksiksiz bir şekilde çalışabilmesi için ise arka planda başka bir sistem çalışır. İşte bu sisteme “işletim sistemi” adı verilir.

İşletim sistemi, arka planda bilgisayarı çalıştıran, yöneten ve denetleyen sistemdir. Tüm sistem işlemlerini ve uygulama programlarını o bilgisayara yüklü olan işletim sistemi çalıştırır. Bir kullanıcı bilgisayara komut verdiği anda işletim sistemi devreye girer. Bilgisayar kapanana kadar kullanıcının o bilgisayarın tüm kaynaklarından yararlanmasını, bilgisayarın en verimli ve en hızlı şekilde çalışmasını sağlar. Hatta bir uygulamanın verilen komut için düşünme ve yanıt verme süresini tespit eder, düzenler. Kısacası, tüm işlemlerin aksamadan yerine getirilmesini sağlar. Piyasada bulunan işletim sistemlerinde bazılarında “OS” ifadesi bulunur. Bu, işletim sisteminin ingilizcesi olan “Operating System” kelimesinin kısaltmasıdır. İşletim sistemleri ürün ailesine göre sınıflandırıldığı zaman, açık kaynak kodlu ve kapalı kaynak kodlu olmak üzere ikiye ayrılır.

Kapalı Kaynak Kodlu İşletim Sistemleri Nelerdir?

Kapalı kaynak kodlu işletim sistemleri, ticari amaçla geliştirilen işletim sistemleridir. Windows ve Mac OS, günümüzde bu işletim sistemlerinin en çok tercih edilenleridir. Windows İşletim Sistemi, sektörde pazar payının büyük bir yüzdesini elinde tutar. Birçok kişisel bilgisayarda Windows İşletim Sistemi kullanılır. Herkesin bildiği masaüstü, görev çubuğu, başlat, denetim masası gibi alışılagelmiş ara yüzler Windows işletim sisteminin bir parçasıdır. Kısaltması Mac OS olan Macintosh İşletim Sistemi ise, 1984 yılında Apple şirketi tarafından piyasaya sürülmüştür. Başlangıçta genellikle grafik tasarım ile uğraşan kullanıcılar tarafından kullanılmaya başlasa da, günümüzde birçok kullanıcının öncelikli tercihi haline gelmiştir.

Açık Kaynak Kodlu İşletim Sistemleri Nelerdir?

Açık kaynak kodlu işletim sistemleri, gönüllü kişilerin ve firmaların, herkesin özgürce kullanabilmesi için ücretsiz olarak geliştirdiği işletim sistemleridir. İsteyen herkes bu işletim sistemlerine ulaşabilir. En çok bilinen açık kaynak kodlu işletim sistemleri Linux, GNU ve Open Office’dir. Bu sistemler kapalı kaynak kodlu işletim sistemlerine karşı bir tepki olarak ortaya çıkmıştır. 1983 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Richard Stallman ve arkadaşlarının öncülüğünde kurulan “Özgür Yazılım Birliği” oluşumu, bugüne kadar birçok bireyin açık kaynak kodlu işletim sistemlerine ulaşmasını sağlamıştır. Bu sayede işletim sistemlerini yalnızca birkaç şirket değil, tüm dünya özgürce geliştirme fırsatı bulmuştur.

Türkiye’de ilk yerli işletim sistemi olan “Pardus”, açık kaynak kodlu işletim sistemlerinden Linux kullanılarak geliştirilmiştir. Bu işletim sistemi, TÜBİTAK, BİLGEM ve UEKAE işbirliği ile kullanıma sunulmuştur.

Mobil İşletim Sistemleri Nelerdir?

Mobil işletim sistemleri, cep telefonları, tablet bilgisayarlar, akıllı saatler gibi taşınabilir cihazlar için üretilmiş olan ve bunların eksiksiz bir şekilde çalışmasını sağlayan işletim sistemleridir. Mobil işletim sistemleri sayesinde, eskiden sadece iletişim aracı olarak kullanılan telefonlar, bugün her işlemi gerçekleştirebilen küçük birer bilgisayar görevi görür. Bu tür cihazlardaki kamera, sesli arama, mesajlaşma ve daha birçok uygulamanın takılmadan çalışabilmesi için birçok şirketin farklı işletim sistemleri vardır. Sürekli rekabet halinde olan şirketler, kullanıcıların beklentileri doğrulusunda işletim sistemlerini geliştirerek sık sık yeni sürümler çıkarır. Bugün en çok kullanılan mobil işletim sistemleri; Google’ın ürettiği Android, Apple’dan iOS, RIM’den BlackBerry OS, Symbian Vakfı’ndan Symbian, Palm’dan Web OS ve Microsoft’un geliştirdiği Windows Mobile’dır.

 

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

İşletim Sistemleri

42 ürün var
 1. Fiyat Aralığı
  -
 2. Değerlendirme Puanı
 3. Yazar A-Z
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Markalar A-Z
  1. Pusula Yayıncılık İşletim Sistemi Kitapları
  2. Türkmen Kitabevi İşletim Sistemi Kitapları
  3. Seçkin Yayıncılık İşletim Sistemi Kitapları
  4. Abaküs Kitap İşletim Sistemi Kitapları
  5. Kodlab Yayınları İşletim Sistemi Kitapları
  6. Nirvana Yayınları İşletim Sistemi Kitapları
  7. Pearson Education Yayıncılık İşletim Sistemi Kitapları
  8. Altınordu Yayınları İşletim Sistemi Kitapları
  9. Arkadaş Yayınları İşletim Sistemi Kitapları
  10. Gece Kitaplığı İşletim Sistemi Kitapları
  11. Hiperlink Yayınları İşletim Sistemi Kitapları
  12. Karahan Kitabevi - Ders Kitapları İşletim Sistemi Kitapları
  13. Kriter Yayınları İşletim Sistemi Kitapları
  14. Nobel Akademik Yayıncılık İşletim Sistemi Kitapları
  15. Umuttepe Yayınları İşletim Sistemi Kitapları
  16. Z Yayınları İşletim Sistemi Kitapları
 6. Sınıf
 7. Basım Dili
 8. Boyut
 9. Satıcı A-Z
Efsane TeslimatLütfen konum seçin.
Konum:
seçilmedi
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033037/9934/211653
Başa dön