Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

İsrail Lobisi ve Amerikan Dış Politikası - John J. Mearsheimer

Küre Yayınları
750,00 TL
( / adet)
Loading interface...
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501689/9946/1501623
İsrail Lobisi ve Amerikan Dış Politikası - John J. Mearsheimer
“Bütün işlerimizde verili kabul ettiğimiz şeyleri zaman zaman sorguya tabi tutmak oldukça sağlıklı bir tavırdır.” Bertrand Russell

2002 sonbaharında Atlantic Monthly dergisi İsrail lobisi ve Amerikan dış politikası üzerindeki etkileri üzerine kapsamlı bir makale yazmamızı istedi. Bunun oldukça netameli bir konu olduğunu ve lobiyi, ABD’nin İsrail’e verdiği desteği ve bizzat İsrail’in politikalarını konu edinen her türlü makalenin sert eleştirilere maruz kalacağını az çok bildiğimizden bazı çekinceler koyarak bu teklifi kabul ettik. 11 Eylül terör saldırılarının ardından ve Irak savaşının ufukta belirmesiyle, bu konunun artık göz ardı edilemeyecek bir kıvama geldiğini hissettik. Amerika’nın İsrail’e verdiği desteğin Orta Doğu’da Amerikan karşıtlığı ile bölgedeki stratejik müttefiklerle yaşanan gerilimlerin önemli bir kaynağı ve İsrail yanlısı gruplar ve kişilerin faaliyetlerinin böylesine kritik bir bölgeye yönelik Amerikan dış politikasının şekillenmesinde önemli bir faktör olması sebebiyle lobinin etkileri ve faaliyetlerinin kamuoyunda tartışmaya açılması önemliydi.
Atlantic’in editörleriyle yakın temasta bulunarak iki yıl boyunca, aralıklarla da olsa makale üzerinde çalıştık ve vaatlerimize sadık kaldık. Editörlerin tavsiyeleri üzerine yapılan değişiklikleri de yaparak metni Ocak 2005’te teslim ettik. Bir kaç hafta sonra, editörün, Atlantic’in makaleyi yayınlamaktan vazgeçtiği ve makalenin yeniden gözden geçirilmesine de gerek kalmadığı yönündeki bizi oldukça şaşırtan notunu aldık.
Daha sonra makaleyi başka dergilerde yayınlamayı düşündük, fakat her seferinde ya içeriği ya da uzunluğu öne sürülerek red cevabı aldık. Makaleyi kitaba dönüştürme ihtimali üzerinde de düşündük, fakat ilk nabız yoklamalarımıza aldığımız tepkiler projeye fazladan zaman ayırma ve çaba sarf etme konusunda bizde gerekli motivasyonu uyandırmadı. Böylece metni bir kenara koyduk ve başka projeler üzerinde çalışmaya başladık, fakat çalışmanın kısaltılmış bir versiyonu Stephen M. Walt’un Eylül 2005’te W. W. Norton tarafından basılan Taming American Power adlı eserinde yer aldı.
Boyut Normal Boy
Yazar John J. Mearsheimer
Sayfa Sayısı 610
Yayın Tarihi 2009
Cilt Durumu Ciltsiz
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KKURE12
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön