Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

İstanbul Hatırası - Ahmet Ümit

Everest Yayınları
479,00 TL %1
475,00 TL
( / adet)
Loading interface...
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/1501702/1501719
İstanbul Hatırası - Ahmet Ümit

Türk Edebiyatı'nda polisiye roman türünde ilk akla gelen yazarlardan biri olan Ahmet Ümit'in "İstanbul Hatırası" adlı romanı, polisiye bir kitap olmasının yanı sıra İstanbul'un tarihi ve mekanlarıyla ilgili sunduğu geniş ve etkileyici panaroma ile yıllardır okuyucuların büyük beğenisini topluyor. ilk kez Everest Yayınları'ndan 2010 yılında çıkan kitap, halen aynı yayınevi tarafından basılmaya ve okuyucuların beğenisine sunulmaya devam ediyor.

Byzantion'dan İstanbul'a

Tüm hikaye güzel bir bahar akşamında Sirkeci'deki Atatürk heykelinin önünde boğazı kesilmiş ve avuç içlerinde tarihi paralar olan bir akademisyenin öldürülmesiyle başlıyor Burası aynı zamanda kadim İstanbul'un doğduğu yerdir: Byzantion. Başkomiser Nevzat, komiser Ali ve Zeynep bu olayı çözmeye çalışırken yeni bir cinayet haberi gelir. Yine tarihi bir yer ve yine tarihi paralardır karşılarına çıkan! Hikaye bu şekilde devam eder. Arka arkaya 7 farklı cinayet işlenir. 7 tepe üzerine kurulmuş şehrin 7 farklı tarihi noktasında 7 hükümdara ait paralarla kurban edilen 7 kişi ve bu cinayetleri çözmeye çalışan 3 emniyet mensubu hikayenin izini sürer.

"İstanbul Hatırası", okuyucuya bilmecelerle dolu cinayetlerin yanında koca bir tarih sunuyor. Byzantion'dan, Constantinopolis'e, Kostantiniyye'den İstanbul'a uzanan sürükleyici bir roman olarak öne çıkıyor. Bir şehrin hikayesinin yanında bir kişinin, Başkomiser Nevzat'ın da hikayesi anlatılır kitapta. İstanbul'a olan bağlılığı, karısı ve kızına duyduğu özlem, arkadaşlarına olan bağlılığı ve yeni bir aşkın sancıları kitabın temaları arasında yer alır. Ahmet Ümit, okuyucularını İstanbul'un tarihinde bir serüvene davet ederken, cinayetleri çözmeye çalışırken Nevzat'ın ruhunun ve zihninin derinliklerinde de dolaştırıyor. Yazarın başyapıtlarından biri kabul edilen ve kurgusuyla oldukça beğeni toplayan "İstanbul Hatırası"; İstanbul'a, tarihe ve polisiye romana ilgi duyan ve sürpriz sonları seven okuyuculara hitap ediyor.

Ahmet Ümit Hakkında

1960 yılında Gaziantep'te doğan Ahmet Ümit, Türk Edebiyatı'nda adını polisiye romanlar ve yarattığı karakterlerle duyurmuş, eserleri birçok dile çevrilmiş etkili bir yazar olarak tanınıyor. Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümü mezunu olan Ümit, evli ve bir çocuk babasıdır.

 Yaşadığın şehir özgür değilse, sen de özgür kalamazsın!..

Byzantion’dan İstanbul’a uzanan heyecan yüklü, tarihsel bir serüven…
Yedi hükümdar, yedi kadim mekân, yedi gizemli olay ve yalın bir gerçek!
Ahmet Ümit’in beklenen romanı İstanbul Hatırası 1 Haziran tarihinde okurlarla buluşuyor. Romanlarında zengin arka planı polisiye kurgu içinde vermekteki ustalığı ile bilinen Ahmet Ümit’in bu romanı da yine peş peşe işlenen cinayetlerin çevresinde kurgulanmış. Ancak bu kitabı sıradan bir polisiye romandan ayıran birçok özellik var. Her şeyden önce zengin kadrosu ile İstanbul Hatırası, çeşitli kesimlerden İstanbulluyu bir araya getirerek içinde barındırdığı alt öykülerle zengin bir yapı sunuyor. Birbirine bağlanan bu alt öyküler bir yandan gerilimin etkisini artırırken bir yandan da romanı şenlikli ve çok yönlü bir yapıya ulaştırıyor.
Kitabın bir başka önemli özelliği de İstanbul hakkında son derece detaylı bilgi içermesi. Kurgunun içine yerleştirilen bu bilgiler hem okumayı daha meraklı hale getiriyor hem de tarih aracılığıyla çok günümüzün dışındaki öykülerin de kurguya yerleşmesine imkan tanıyor. Böylece Ahmet ümit’in İstanbul Hatırası adlı romanı, başka başka dönemlerin öykülerinin eşliğinde, günümüz İstanbul’unun geniş bir panoramasını oluşturuyor. Tutucusundan modernine, eski İstanbullusundan yeni göç etmişine, milliyetçisinden gayrı Müslim’ine varana dek İstanbullu diye adlandırılabilecek herkes bu kitabın içinde kendi öyküleriyle birlikte İstanbul’un devasa çarklarının dişlilerini dile getiriyor. Binlerce yıllık tarihiyle İstanbul başrolü oluştururken romana girip çıkan her karakter de İstanbul’un nasıl İstanbul olduğunu aktarıyor.


Boyut Normal Boy
Yazar Ahmet Ümit
Basım Dili Türkçe
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KEVEREST97458
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön