ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
Kronik Kitap
İstihbarat Savaşları - Hüseyin Aziz Akyürek

İstihbarat Savaşları - Hüseyin Aziz Akyürek

Kronik Kitap
%42 indirim 40,00 TL 23,00 TL
( / adet)
%
  • (Kargo Bedava)
  • (Kargo Bedava)
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501689/9939/1510774
İstihbarat Savaşları - Hüseyin Aziz Akyürek
Kitap Tanıtım Yazısı : 

Elinizdeki çalışma, Birinci Dünya Savaşı’nın ikinci yarısında Osmanlı Devleti’nde Emniyeti Umumiye Müdürü olarak görev yapan Aziz Bey’in (Hüseyin Aziz Akyürek) hatıratı olarak 193233’te Beyrut merkezli elAhrar gazetesinde Arapça olarak tefrika edildi ve akabinde Suriye ve Lübnan fi Harbi’lÂlemiyye: elİstihbarat ve’lCasusiyye fi’dDevleti’l‘Usmaniyye başlığıyla kitap olarak basıldı.

İstihbarat Savaşları: Birinci Dünya Savaşı’nda Suriye ve Lübnan’da Casusluk Faaliyetleri adıyla Türkçeye kazandırdığımız bu kitap, özellikle istihbarat, casusluk ve propaganda konularında hayli zengin bir içeriğe sahip. Kitapta, Orta Doğu’daki gayrimüslim gruplardan ayrılıkçı Arap hareketleri ve örtülü çalışmalarına, Cemal Paşa’nın Suriye ve Lübnan için Fransızlarla pazarlığından Enver ve Talat Paşaların Suriye’yi bir hidivliğe dönüştürme planlarına, bölgedeki Osmanlı istihbarat yapılanması ve karşı casusluk faaliyetlerinden gizli ödeneklere, Siyonizm tehlikesi ve Nili casusluk şebekesinden bölge basınına kadar pek çok durum ve olaya ışık tutuluyor. Öte yandan, Osmanlı idaresindeki Arap toprakları ve daha özelde Suriye ve Lübnan’da öne çıkan tarihi şahsiyetler de mevzubahis ediliyor. Emir Şekib Arslan, Aziz Ali elMısrî, Şarl Debbâs, Thomas Edward Lawrence, Cevat Rifat Atilhan, İzzet elCündî ve Esad Şukayrî’nin yanı sıra 4. Ordu istihbarat yapılanmasındaki bazı isimler ile düşman casusları, Osmanlı Devleti’nin emniyetçisi ve istihbaratçısı olan bir şahsiyetin gözünden değerlendiriliyor.

Yayımlandığı günden bu yana geçen 87 sene içerisinde Arapçaya hakim tarihçiler, Türkçe aslı bulunmayan bu hatıratı, önemine binaen muteber bir kaynak olarak kabul ederek çalışmalarında kullandılar. Ancak, Aziz Bey’in hatırata konu olan dönemde Suriye ve Lübnan’da bulunmadığına dair kuvvetli delilleri ve bu delillerin beraberinde getirebileceği soruları göz ardı ettiler. 

Dr. Polat Safi, hatıratı gerçekte Aziz Bey’in yazıp yazmadığı sorusundan hareketle kaleme aldığı takdim yazısında, kitaba konu olan dönem, mekan ve şahısları, kitabın yayımlandığı bağlam üzerinden okuyarak metnin tarih, özellikle de istihbarat tarihi açısından sahip olduğu önemin altını çiziyor, derin ve katmanlı operasyonel değerine dikkat çekiyor. Aynı zamanda, Türk istihbarat ve gayrinizami harp tarihimizi henüz kuruluş aşamasında nasıl etkilediğini irdeliyor.
Basım Dili Türkçe
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 432
Yayın Tarihi 2019
Yazar Hüseyin Aziz Akyürek
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV00000LS8AF
Bu ürün hakkında soru bulunmuyor.
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Sepette indirimli fiyat
Bu Kategorideki En Çok Satan Ürünleri Karşılaştır
Tüfek, Mikrop Ve Çelik - Jared Diamond
Çocuklar İçin Nutuk - Mustafa Kemal Atatürk
Bilgi Sarmal 10. Sınıf Tarih Soru Bankası - Ali Demirhan
Devletin Gizli Sırları Heyet 3 - Halil Yaşar Kollu
%44
79,98 TL 45,00 TL
12,30 TL
%15
37,00 TL 31,45 TL
%50
30,00 TL 15,00 TL
Satıcı
İPEKYOLU KİTABEVİ 9,1
EndülüsKitabevi 9,8
Hepsiburada
Hepsiburada
Değerlendirmeler
(101)
(209)
(5)
(90)
Basım Dili Türkçe Türkçe Türkçe Türkçe
Boyut Normal Boy Normal Boy Normal Boy Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz Ciltsiz Ciltli Ciltsiz
Sayfa Sayısı 664 144 192 304
Yayın Tarihi 2018 2017 2021 2018
Yazar Jared Diamond Mustafa Kemal Atatürk Komisyon Halil Yaşar Kollu
Başa dön