Dünyaca ünlü Jumbo markasının imza masaüstü oyunlarından olan puzzle, zamanı değerlendirmenin en huzurlu ve eğlenceli yollarından biri olarak klasik ve unutulmaz oyunlar arasındaki yerini çoktan almış bulunuyor. Konsantrasyonu artıran, zihni sakinleştiren ve gösterilen sabrın ve emeğin sonunda bütünlendiklerinde duvarları süsleyebilecek bir tablo kadar estetik olan Jumbo puzzle’lar, 3.000 parçaya kadar ulaşan çeşitleri ile yetişkinlerin de en sevdiği oyunlardan biri olarak yerini koruyor. Yap-boz adıyla da bilinen ve 7’den 77’ye herkese hitap eden bu zamansız oyun, bilindiği gibi bütün bir resmi oluşturan farklı çeşitlerde parçaların birbirleriyle uyumlu olarak bir araya getirilmesi esasına dayanıyor. Puzzle’ın parça sayısı çoğaldıkça oyunun zorluğu, resmi bütünlemek için harcanan zamanın süresi ve alınan zevk de katlanıyor.

Engelbert Hausemann tarafından 1850’li yıllarda temelleri atılan Jumbo, başlangıçta her şeyi satan bir bir dükkan olarak ticari hayatta faaliyet gösteriyor. 1860’larda Hausemann yeni ortağı Wilhem Hötte ile o zamana kadar hiç puzzle üretilmemiş olan Hollanda’ya ithal ettikleri puzzle’ları getiriyor ve satışına başlıyorlar. Bu zevkli oyun kısa zamanda çok seviliyor. Jumbo, 1920’lere gelindiğinde oyuncaklar ve oyunlar segmentinde hızla yükseliyor. Kısa zamanda Hollanda’nın en önemli oyuncak satıcısı hâline geliyor. 1930’larda üretimine başladıkları tahta oyuncak fil Jumbo, artık markalarının da ismi hâline geliyor. 1958’de kendi üretimleri olan 50 parçalık ilk puzzle’ı piyasaya sürmeyi başarıyorlar. Çocuklar için dizayn edilmiş olan Jumbo markalı bu ilk puzzle’ları, günümüze dek uzanan başarı ve ödüllerle dolu uzun bir yolun da ilk adımı oluyor.

İlerleyen yıllarda Jumbo markalı puzzle’lar, yalnız Hollanda’da değil; Avrupa’nın başka birçok ülkesindeki evin içinde yerini almaya başlıyor. Yalnız çocukların değil; yetişkinlerin de zevk aldığı oyun, giderek popülerlik kazanıyor.

1980 yılında ise Jumbo, son derece başarılı olacak ve uzun yıllar boyu sürecek olan bir iş birliğini hayata geçirmek için kolları sıvıyor. Dünyaca ünlü Hollandalı karikatürist-illüstratör Jan Van Haasteren ile el sıkışıyorlar. Bu karar ile birlikte unutulmaz bir serinin üretimi de başlamış oluyor. Ünlü karikatürist, Jumbo puzzle’ları için daha önce hiç denenmemiş tasarımlar yapmaya başlıyor.

Donald Duck gibi nesiller boyu yerini koruyacak klasik bir anime karakterin yapımında çalışmış olan Jan Van Haasteren’in tarzı, Jumbo puzzle’ları için bambaşka bir kapı aralıyor. Son derece komik ve müthiş bir ayrıntı bolluğu içeren tek kare karikatürlerinin oluşturduğu puzzle’lar, yap-boz dünyasında koleksiyon tadında özel bir segment açıyor. Zorluk derecesi fazla olan bu puzzle’lar, içerdikleri incelikli ve ustalıklı detayları ve beklenmedik yerlere sıkışmış onlarca komedi unsuru ile puzzle severlere benzersiz bir yap-boz deneyimi sunuyor. Parçaları birleştirip, resmi bütünlerken geçirilen zamanı, son derece eğlenceli hâle getiriyor.

Bugün Jumbo puzzle’larının yüzde 40’ı Hollandalı bu usta karikatüristin imzasını gururla taşımaya devam ediyor. Kendi adıyla üretimde olan serisinin özel takipçileri ve hayranları bulunuyor. Jan Van Haasteren puzzle’ları, yap-boz severler için apayrı bir konumda yer alıyor. Onun tasarımını yaptığı puzzle’lar, ailece hoş vakit geçirmek ya da eğlenmek isteyenler için her zaman ilk sırada tercih ediliyor.

Jumbo puzzle’ları, komedi ögesi taşımayan, son derece estetik başka tasarımlara da sahip bulunuyor. Tamamladıktan sonra evinizin bir köşesine asabileceğiniz kadar şık resimler, bakmaya doyulmayacak manzaralar, sevimli hayvanlar, nostaljik betimlemeler gibi farklı konular, bu tasarımlardan bazılarının içeriğini oluşturuyor.

Hollanda’da bulunan fabrikasında üretimine devam edilen Jumbo puzzle’lar, çok uzun zamandan beri yap-boz severlerin evlerinde baş köşede hak ettiği yerlerini almış bulunuyor. Son derece yüksek kaliteli olan kartonu, dokunmaktan keyif alınan ve yıllara meydan okuyan sağlam dokusu, benzersiz içerikleriyle Jumbo puzzle ürünleri, dünyanın dört bir yanında birer klasik hâline gelmiş bulunuyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...