Kapı stoperleri, evlerin ve iş yerlerinin kapı ve pencerelerinin hızlı itme veya rüzgâr gibi etkilerle zarar görmesinin veya duvarlara zarar vermesini engellemek amacıyla kullanılır. Okul, eğlence mekânı veya resmi kurum binaları gibi kapıları çok kez ve kontrolsüzce açılıp kapanan yerlerde, kapı ve pencere çarpması sonucu kapılarda ve duvarlarda hasar meydana gelebilir. Çok amaçlı kapı ve pencere stoperleri, bu türden hasarlara engel olabilmek amacıyla, kapı-pencere kollarında ve kapı altlarında kullanılır.

Kapı Stoperi Çeşitleri

Kapıların birbirlerinden farklı yapılarına uygun olacak şekilde onlarca stoper çeşidi bulmak mümkündür. Kapı kolları, kapıların duvarlara zarar verme ihtimalinin en fazla olan yerlerdir. Kapı ve pencere kollarının duvarlara zarar vermesini önlemek için geliştirilmiş olan kapı kolu stoperi, çarpma etkisini azaltır. Hem kapı hem de pencere koluna uygun ve genelde şeffaf görünümlü olan kapı kol stoperi, çarpma sırasında oluşacak gürültüyü de engeller. Esnek yapıya sahip bu türden kapı durdurucu çeşitleri, birbirinden farklı kapı kolu modellerine rahatlıkla uyum sağlar. Kapı veya pencere koluna takılan stoper modelleri dışında kapı kolunu karşılayacak şekilde duvara monte edilen kapı stoperi çeşitleri de yaygın olarak tercih edilir. Duvara monte stoper çeşitleri silikon topuzları ile duvarın zarar görmesini önlerken aynı zamanda darbeyi emerek ses oluşmasını engeller. Sessiz yaşam alanları için, kapı ve pencere stoper çeşitleri arasından en uygununu seçerek kapılardan çıkan sesin minimum seviyede olmasını sağlayabilirsiniz. 

Dekoratif Kapı Stoper Modelleri

Kapı kolu stoperleri dışında en çok tercih edilen stoper çeşitlerinin başında zemine monte edilerek kullanılan kapı stoper çeşitleri gelir. Kapı altı stoperi olarak adlandırılan bu çeşitler, duvardan belirli bir mesafeye monte edilerek kapının duvara çarpmasına engel olur. Klâsik modelleri dışında kullanıldığı ortama uygun dekoratif özelliklere sahip kapı altı stoperleri, şık bir görünüm de sunar. Kapı veya zemin rengine uygun ahşap kapı stoperi veya ortamdaki halıya veya döşemeye uygun çiçekli ve renkli kapı stoperleri de kullanılabilir. Bunların dışında ortam rengine uygun olacak şekilde çeşitli renklere sahip yaprak görünümlü kapı altı stoperi çeşitleri de kullanıldıkları ortama estetik bir hava kazandırır. Kullanım yerine göre tercih edilecek ahşap kapı stoperi veya plastik kapı stoperi modelleri yanında, pek çok renge sahip yün görünümlü kapı stoperi modelleri ile rengârenk bir kullanım elde edilebilir.

Kapı Tamponları

Kapıların çok sık kullanıldığı ortamlarda kullanılan kapı tamponları, dayanıklı bir kullanım elde edebilmek için sağlam malzemeler ve metal kullanılarak üretilir. Metal kapı tamponları, çelik ve krom gibi paslanmaz malzemeler ile dayanıklılık sağlarken, parlak görünümleri sayesinde de şık bir dış görünüm sunar. Kapı stoper sistemleri, duvarları koruma ve gürültüyü engelleme özellikleri yanında güvenlik amacıyla da kullanılabilir. Alarmlı kapı stoperi çeşitleri ile kapının açılması engellenebildiği gibi alarm devreye sokularak hırsızlık vakalarında uyarı verilmesi sağlanabilir. Pil ile çalışan alarmlı kapı durdurucu çeşitleri güçlü bir alarm zil sesi çıkarabilme kabiliyetine sahiptir. Stoperler kapı çarpmalarına karşı kullanılırken özellikle dış kapıların sürekli kapatılmasını sağlamak için ise hidrolik sisteme sahip dirsek kollu kapı kapatıcı çeşitleri kullanılır. Bu aparatlar kapının kapalı tutulmasını sağlayarak, yazın sıcak ve tozun kışın ise soğuğun içeri girmesine engel olur. Ayrıca kapanın belirli bir hızla kapatılmasını sağlayan kapı hidroliği, kapıların uzun süre bozulmadan kullanılabilmelerine imkân sağlar.

Siz de evlerinizde ve iş yerlerinizde kapılarınızın sürekli kapalı tutulmasını sağlamak, hızlı kapı ve pencere çarpmalarının oluşturacağı zararlardan korunmak istiyorsanız, zevkinize uygun bir kapı hidroliğine veya şık bir kapı stoperine kolayca sahip olabilirsiniz.

ARA
Loading interface...
Loading interface...

Kapı Stoperleri

Toplam 24 / 764 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003347/60000662