Kapı

Bir taşıt kapısı, tipik bir şekilde menteşeli kollar üzerinden açılıp kapanarak araç içerisine ulaşımı sağlar. Menteşe bağlantı noktaları ve yönlerine bağlı olarak araç kapıları; soldan sağa, sağdan sola ve aşağıdan yukarı doğru açılabilir. Ayrıca, minibüs, panelvan ve dolmuş gibi ticari kullanıma uygun araçlara, yükleme ve iniş çıkışları kolaylaştırmak için, sabit bir kızak üzerinde açılıp kapanabilen kapı mekanizmaları da ilave edilebilir. Kapıyı oluşturan malzemeler; kapı sacı, cam, kapı kolu, anahtar mekanizması, bağlantı ekipmanları, kapı kolçağı, hidrolik sistem, kontrol düğmeleri, cam ünitesi, cam parçası, fitiller ve kaplamalar olarak sıralanabilir. Çeşitli elektronik parçalar ve kontrol donanımları da aracın fonksiyonlarına ve özelliklerine uygun bir formda kapı üzerine eklenebilir.

Yüzey olarak geniş bir alana sahip olan sac parçaları, kapının fiziksel iskeletini oluşturur. İç ve dış bölümden oluşan kapı sacları, birbirinden ayrı olarak ya da set halinde kullanıcılara sunulur. Kaza sonrasında sac yüzeyi üzerinde hasar oluşması durumunda, sadece dış saç parçası yenisi ile değiştirilebilir. Fakat, kapı kolon ve direklerinde eğilme, kırılma ve burkulma gibi derin deformasyonlar oluştuysa, kapı komple değiştirilmelidir. Kapıların iç aksamı olan kolçak ve döşemeler de zamanla yıpranıp eskir. Döşeme, kolçak ve saklama gözü gibi parçaların birleşim noktalarında gevşemeler ve kırıklar oluşabilir. Bu durum, genellikle fonksiyonel olarak bir sorun teşkil etmese de, araç içerisinde trim seslerine yol açabilir.

İç ekipmanlar arasında bulunan anahtarsız giriş sistemleri; mekanik bir anahtar kullanmadan, otomobile erişimi kontrol eden bir elektronik kilit mekanizmasıdır. Aracın anahtarı üzerinde yer alan tuşlar sayesinde, uzak mesafelerden aracınızın kapı kilitlerini açıp kapatabilir; alarm, far ve cam otomatiğini yönetebilirsiniz. Ayrıca anahtarsız kullanım sunan yeni nesil otomobillerde uzaktan kumanda vazifesi gören cihazı yanınızda taşıyarak, otomobilin kapılarını otomatik olarak açabilir veya kilitleyebilirsiniz. RKS mekanizmalar, fiziksel temas olmadan standart araç anahtar işlevlerini yerine getirir. Uzaktan kumanda (RC) sistemi ile çalışan cihazlar, kontrol ünitesi üzerinden kapı içinde bulunan motorları aktif hale getirir. Merkezi sistem mekanizmalarının yerleşimi ve özellikleri, araçların donanımlarına, fonksiyonlarına ve üretim teknolojilerine göre değişiklik gösterir.

1980’li yıllardan itibaren yaygınlaşmaya başlayan otomatik camlar, konforu ve ergonomiyi artırmak için tasarlanır. İlk dönemlerde, sadece ön iki cam otomatik olarak açılıp kapanırken, ilerleyen yıllarda camların tamamı, tek bir konsoldan yönetilebilir hale gelir. Güvenlik amacıyla araç çalışmadığı zaman elektrikli camlar da çalışmaz. Arka camlar ise, genellikle yarısına kadar açılır. Ayrıca, sürücü kapı kolu üzerinde bulunan merkezi cam kilidi sayesinde, arka camlar araç çalışır haldeyken de kilitlenebilir. Hidrolik motor, kapı iç donanımında yer alan cam parçasını, sabit bir platform üzerinde yukarı ve aşağı doğru yönlendirir. Cam kontrol üniteleri, genellikle kapı kolunun içi kısmına konumlandırılır. Bazı modellerde, dikiz aynası ve merkezi kilit tuşları da cam otomatiği çevresine yerleştirilir.

Kapı Yedek Parça Fiyatları

Kapı yedek parça fiyatları; ürünün türüne, malzeme kalitesine, yapısına, özelliklerine ve kullanım fonksiyonlarına göre değişir. Fiyatlar, parçanın ait olduğu aracın markasına ve modeline göre de farklılık gösterebilir. Premium araçlar üzerinde yer alan kapı yedek parçası, hidrolik sistemi, camlar, fitiller ve kilit aksesuarları gibi donanımlar, daha üst fiyat çizgisine sahip olur. Markanın satış oranı, popülerliği ve bilinirliği artıkça parça üretimi yapan firma sayısı da artış gösterir. Orijinali ile birebir aynı özelliklere sahip ürünleri imal eden firmalar, fiyatların daha geniş alternatifler içinde satılmasına olanak tanır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kapı Yedek Parça

8692 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 49 / 8692 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?