Kişisel gelişim kitaplarının alt grubunda yer alan kendini bilmek kitapları, kişilerin iç dünyalarının derinliklerine inerek çeşitli yöntemlerle kendilerine ayna tuttukları kitaplardır. Kişisel gelişim kitapları gibi, kendini bilmek kitapları da kendi içinde türlere ayrılır ve bir kısmı çok satanlar listelerinde yer alır. Kişiler, kitapların yönlendirmesiyle iç yolculuklarına çıkarak kendilerini keşfeder ve akabinde dış dünyalarındaki olaylarla da daha rahat mücadele etme gücüne sahip olur. Roman şeklinde yazılanlar, deneme türünde kaleme alınanlar, hikaye olarak anlatılanlar, teknik anlatım içerenler ve hem yazı türü hem de konu olarak farklı gruplara ayrılanlar, kişilerin yaşamlarında ve iç dünyalarında kapılar açar. Her yaştan kadın ve erkek okur kitlesi, ilgi alanlarına ve yaşamlarında ilerlemek istedikleri alana göre seçimlerini yapar.

Kendini Bilmek Kitapları Neleri Konu Eder?

Kendini bilmek kitapları, farklı türlerle okurlara sunulan bilinç ve benlik gelişimleri açısından onların kendilerini tamamlamak için okudukları kitaplardır. Söz konusu kitaplar, okurların kendilerini daha yakından tanımalarına, iç ve dış dünyayı keşfederek yaşama daha rahat uyum sağlamalarına yarar. Kitapların bir bölümü dini ve kutsal bilgileri kaynak alarak kişileri iç benlikleriyle buluşturur. Din ve ilimin ortak yönlerini bir araya getiren bazı kitaplar kişileri derin sorgulamalara iter. Aşkı keşfetmeye de yarayan bazı kendini bilmek kitap çeşitleri, insanların içerindeki aşkı bulduktan sonra ruh eşleriyle buluşabileceklerini savunur. Spiritüel yönü güçlü konulardan oluşan kendini bilmek kitapları, aydınlanma yolunda önemli bir işlevi yerine getirir. 

Kişisel Gelişim ve Kendini Bilmek Kitapları Arasındaki Bağlantı Nedir?

Kendini bilmek kitapları, kişisel gelişimin türünün bir kolu olarak kabul edilebilir. Kişisel gelişim kitapları öncelikle kişilerin diğer insanlarla, çevresiyle daha iyi ilişkiler kurmalarını, kendilerini daha çok sevmelerini anlatmaya çalışır. Ardından kişilerin başarmak istedikleri konulara yoğunlaşmalarını sağlayarak onları yönlendirir. Zaman zaman ünlü kişilerin başarı, başarısızlık gibi hayat hikayelerinden yola çıkan kitaplar, böylelikle okurları motive etmeyi amaçlar. Kişilerin her tür olaya daha pozitif yaklaşmalarını, olumsuzluktan mümkün olduğunca etkilenmemelerini sağlamaya çalışan yayınlar, öncelikle okuyanlara kendilerini iyi hissettirir. Negatif duygu ve düşünceleri pozitif yönde dönüştürmeyi hedef alan çoğu kişisel gelişim kitabı çeşitleri, en çok satanlar listesinde üst sıraları doldurur. Kendini bilmek kitapları ise daha ziyade ruhu ele alır. Kişilerin iç dünyasındaki karmaşıklığı çözümleyerek kişisel gelişim alanındaki atılımları yapabileceğini anlatan kitaplar, kişisel gelişimin en temelinde yer alan ruhsal detayları ele alır. 

Kendini Bilmek Kitapları Öneriler İncelenerek mi Seçilmelidir?

Kişiler gelişim kitaplarını seçerken güvendiğiniz kişilerin önerilerine göz atmak elbette faydalı olur. Tabii asıl önemli olan, okurun kişisel eğilimleri ve ilgi alanları ile o anda başarmak istediği hedefleridir. Dini konulara ilgi duyan okurların o yöne sıçramaları; ilim, psikoloji ve spiritüel yöne kendini yakın hissedenlerin de kalplerinin istedikleri yoldan gitmeleri doğru olacaktır. Bir takım tekniklerin yer aldığı ve kişilerin uygulamasının elzem olduğu konular bu tür kitaplarda yer aldığından, başlangıç aşamasında kitapla uyum sağlamak önem arz eder. 

Kendini Bilmek Kitaplarında Aşk Konuları Yer Alır mı?

Aşk, yaşamın önemli döngülerinden biridir. Hayatın değişimi, dönüşümü, varoluşu, yaratılış süreci ve benzeri birçok nokta aşka bağlıdır. Dolayısıyla kişisel gelişim kitaplarında aşk, çeşitli versiyonlarıyla yer alır. Kişisel gelişim kitaplarında insanların kendilerine duydukları aşk, yaşama duydukları aşk ve karşı cinse duydukları aşk, konulara ve hislere geniş bir perspektiften bakılarak işlenir. Okurun, öncelikle hayata ve kendi dünyasına aşkla bakması önerilir. Karşı cinsle kurulması beklenen aşk ilişkileri de kitaplarda sıklıkla işlenir. Doğru partnerin nasıl bulunacağı, ilişkilerin nasıl daha iyi ve kaliteli bir düzlemde yürütülebileceği ve benzeri birçok konuyu kapsayan kişisel gelişim kitaplarının bir kısmı, aylarca çok satanlar listelerinde yerini korur.

Bilinçaltı ile İlgili Kişisel Gelişim Kitapları Nasıldır?

İnsanoğlunun yaşadığı bazı olumlu olumsuz deneyimlerin bilinçaltından kaynaklandığını savunan yazar, psikolog ve uzmanlar var. Onlara göre, bu hayatta deneyimlenen her şey, insanların bilinçaltından kaynaklanır. Bu durumu oldukça ileri boyutta değerlendiren uzmanlar tarafından yazılan kitaplar da okurlar tarafından tercih edilir. Bu uzmanlara göre; yaşanılan tüm hastalık, iflas, boşanma, mutsuzluk ve benzeri yaşam döngülerinin tek sorumlusu insanoğlunun bilinçaltıdır. Bunu konu alan kitaplar, bilinçaltını temizleyerek ya da yöneterek hayatın daha anlamlı ve kaliteli yaşanabileceğini savunur, bu yönde okurlara çeşitli teknikler ve uygulamalar öğretir.

 

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Kendini Bilmek Kitapları

Konumseçilmedi
DSACategoryId/60001501/2147483645/9925/9961/9967