Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kırlangıç Çığlığı - Ahmet Ümit

Everest Yayınları
289,90 TL
( / adet)
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (6)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

293,00 TL
299,99 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/1501702/1501719
Kırlangıç Çığlığı - Ahmet Ümit

Kırlangıç Çığlığı – Ahmet Ümit

Acıyı gördüm. Gözlerinin ortasında bir çiçek gibi büyüyen irisin önce ağır ağır büzülmesini, ardından çığlık gibi ansızın patlamasını gördüm. Titreyen dudaklar, bal mumuna dönüşen yüzleri, çöken yanakları, irileşen elmacık kemiklerini, birer mağara gibi derinleşen göz çukurlarını, kurumuş ağızların içinde pelteleşen dilleri gördüm.

Anladım ki benliğimizin farkına vardığımız an, acının pençesinde kıvrandığımız andır.

Çığlık değil, ürperiş değil, evet, nereden geldiğini bilmediğim o vahşi iniltiyi kalbimin derinliklerinde duydum. Soluksuz kaldım, boğazım kupkuru, alnım ateşler içinde, tuhaf bir hülyaya kapılmışım gibi sürüklendim o dipsiz boşlukta. Hayatın en karanlık sırrıyla yüzleştim.

Karanlığın her aşamasından geçtim, akan kanın sesini duydum, ölümün serinliğini damarlarımda hissettim.

Geçmişin kamburunu çoktan söküp attım sırtımdan.

İnsanın insanı öldürdüğü o ilk ânı gördüm, katilin zafer haykırışını, kurbanın korku çığlığını işittim.

Her an uyanmaya hazır o muhteşem dürtüyü bastırmak, insanlığın en masum haline, en saf doğasına dönmemek için yıllarca ihanet ettim kendime. Kendimle birlikte bütün dünyayı da kandırdım. Neredeyse başaracaktım ama bırakmadılar, benim adıma onlar öldürmeye başladılar.

 İşte bu yüzden geri döndüm...

 

Yazar Hakkında:

1960 yılında Gaziantep'te doğan Ahmet Ümit, romanlarıyla Türk edebiyatı raflarında başı çeken yazarlar arasında yer alıyor. Polisiye türünde romanları ve hikayeleri ile okuyucuyu etkileyen Ahmet Ümit şair kimliği ile de beğeni topluyor. Masal kitapları ile çocuk okurlarına da hitap eden yazar, deneme alanında da eserler veriyor. Ahmet Ümit kitapları yalın dili, akıcı kurgusu ve merak uyandıran olay örgüsü ile ülkemizde çok satanlar listelerinde ön sıralarda yerini alıyor. İlk şiirlerini eğitim almak için gittiği Rusya'da kaleme alan yazar, şiirlerinde ülke hasreti, hayata tutunma hissi ve eşine duyduğu aşkı başarılı bir şekilde işliyor. Ahmet Ümit, "Sokağın Zulası" isimli şiir kitabının yayınlandığı 1989 yılından sonraki sonraki dönemlerde ise polisiye türünde romanları ve hikayeleri ile öne çıkıyor. Yazarın aynı zamanda ikinci kitabı olan Çıplak Ayaklıydı Gece, ilk öykü kitabı oluyor. Yazar, "Çıplak Ayaklıydı Gece" isimli hikayesi ile polisiye türüne adım atıyor. Ayrıca bu dönemde yazdığı inceleme yazıları ile dünyaca ünlü polisiye yazarların tanıtımını da yapıyor.

Yazarın ilk hikayesi olan ve 1992 yılında yayınlanan Çıplak Ayaklıydı Gece'den sonra, 1999 yılında Agatha'nın Anahtarı isimli öykü yayımlanıyor. Ahmet Ümit'in aynı zamanda bir çok romanında da kullandığı Başkomiser Nevzat karakterinin üzerine  kurgulanan hikayeleri oldukça beğeni kazanıyor. 2005 yılında yayınlanan "Çiçekçinin Ölümü" ve 2011 yılında yayınlanan "Davulcu Davut'u Kim Öldürdü" isimli hikayeler Başkomiser Nevzat serisinde ilk akla gelen hikayeler oluyor. Ahmet Ümit, öyküler dışında deneme ve masal türünde de eserler veriyor. 2007 yılında "İnsan Ruhunun Hatırası" isimli denemesi yayınlanıyor. Çocuk okurlarını da unutmayan yazar "Masal Masal İçinde", "Ninatta'nın Bileziği" ve "Olmayan Ülke" isimli masalları ile de raflarda yerini alıyor.   

Yazarın kendisini asıl üne kavuşturan romanları, polisiye türünde akla gelen ilk kitaplar arasına yerleşiyor. Ahmet Ümit, dili, sade anlatımı ve kurgusu ile okurlarını adeta romanlarının içine çekiyor. Kar Kokusu, Patasana, Bir Ses Böler Geceyi, Kavim, Kukla, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Bab-ı Esrar, Beyoğlu Rapsodisi, Beyoğlu'nun En Güzel Abisi gibi romanları olay örgüsü ve okuyucuya geçirdiği heyecanı ile akıllarda yer ediyor. Sis ve Gece adlı roman Yunancaya çevrilerek, Ahmet Ümit'in edebiyatını yurt dışına da taşıyor. Üstelik, Sis ve Gece, polisiye roman türünde başka bir dile çevrilen ilk roman olma özelliği gösteriyor. Ahmet Ümit son dönemlerde romanlarında tarihi gerçeklikleri de kurguya katmaktan çekinmiyor. Böylece hem okuyucuların heyecanını artırıyor hem de bilindik bazı tarihi gerçeklikleri sürükleyici ve öngörülemez bir biçimde polisiye olaylarla tekrar işliyor. Polisiye türünü tarihi olaylarla biçimlendiren İstanbul Hatırası ve Sultanı Öldürmek isimli kitapları, uzun yıllardır Türk edebiyatı raflarının en önlerinde yerini koruyor. 

1960 yılında doğan Ahmet Ümit, kurgusu ve anlatımı ile Türk Edebiyatı'na farklı bir soluk getiriyor. Polisiye türünde romanları ile üne kavuşan yazar, şiir, masal, deneme ve öykü dalındaki eserleri ile de okuyucuların beğenisini kazanıyor. Son yıllarda tarihi olayları romanlarının kurgusuna dahil ederek okuyucunun heyecanını artıran yazar, yalın dili ve sürükleyici olay örgüsü ile soluksuz okunan eserler sunuyor. Hikayelerinde ve romanlarının bir çoğunda kullandığı Başkomiser Nevzat karakteri ile adeta bütünleşen Ahmet Ümit, kitapları ile Türk Edebiyatı raflarının en başlarında yer almaya devam ediyor. 

Yazar Ahmet Ümit
Boyut Normal Boy
Basım Dili Türkçe
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV00000AJFYC
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön