En Ucuz ve Kaliteli Komparatörler

Saate benzeyen tasarımı ile öne çıkan komparatör hem bir kontrol aleti görevi görür hem de çeşitli teknik ölçümlerin en doğru şekilde yapılmasına imkan tanır. Yüzeylerin birbirine olan paralelliği, eksenlerin doğrultusunun aynı olup olmaması, hassas özellikteki makine parçalarının ölçümü ve kaçıklık kontrolleri bu alet aracılığı ile pratik bir şekilde yapılabilir. Yaylı çalışma sistemine sahip olan komparatör saati hassas ölçüm özelliği sayesinde yüksek oranda doğru sonuçlar elde edilmesini sağlar. Çok küçük değerleri bile ölçebilen alet, oluşan hataları kaldıraçlı sistemi ile büyütebilir ve saptamaların net olarak okunmasını sağlar. “Komparatör nedir?” sorusuna karşılık olarak geniş bir kullanım alanına sahip hassas ölçüm cihazlarıdır denilebilir. Komparatörlerin kullanıldığı alanlarda sıklıkla tercih edilen bir diğer ürün lazer metredir. İhtiyacınız olan komparatörün yanı sıra lazer metre fiyatlarına da göz atarak avantajlı bir alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz.

Komparatör Çeşitleri ve Öne Çıkan Özellikleri

Komparatörler kullanım alanlarına, boyutlarına ve özelliklerine bağlı olarak çeşitlilik gösterir. Her ihtiyaca uygun özellikler barındıran bu cihazlar ilk etapta değer aralığının tek yönlü veya çift yönlü olmasına göre birbirinden ayrılır. Değer aralığı tek yönlü olan komparatör ölçü aleti sıfırdan başlayarak saat yönünde artış gösteren bir çalışma sistemine sahiptir. Çift yönlü değer aralığına sahip olan modelinde ise başlangıç yönü yine sıfır olmakla beraber saat yönü aynı zamanda ters yönlü olarak da ilerler. Ölçülmek istenen değere göre her iki model de tercih edilebilir. Ancak çift yönlü değer aralığına sahip olan tasarımın hata payı diğerine göre daha azdır. En doğru sonuçlar için kullanıcılar tarafından çift yönlü model sıklıkla tercih edilir.

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte dijital komparatör düz modellere kıyasla daha fazla kullanım alanına sahip olur. Dijital ekranı yapılan hassas ölçümlerin oldukça rahat takip edilmesini sağlar. Dijital komparatör saati tolerans ölçme özelliği mekanik olanlara göre büyüktür. Mekanik komparatör saati klasik modeller arasında yer alır. Dijital modeller 1’in onda, yüzde ve binde birini gösterebilir ve daha hızlı ölçüm yapar. Boru iç çapında ya da valf gövdelerinde yapılacak ölçümler için dijital komparatörler tercih edilir. Çünkü bu modeller kaliteli ölçüm mili sayesinde hassas ölçümler yaparak dönüşü olmayan hataların en aza indirgenmesini sağlar. Kullanışlı özellikleri ile öne çıkan bir diğer model salgı komparatör saati ise farklı pozisyonlara ayarlanabilir olması ile pratik kullanım sunar. Kullanım alanınız ve ihtiyacınızı göz önünde bulundurarak yapacağınız komparatör seçimi etkili sonuçlar almanızı sağlar.

Komparatör Saati Nasıl Kullanılır?

Gelişmiş özelliklerle donatılan komparatör saatleri, her geçen gün yenilenen teknolojilerle birlikte kullanıcı tercihine sunulmaya devam eder. Açıların pratik bir şekilde belirlenmesine yardımcı olan bu alet gerekli ayarlamalar yapıldığı takdirde yüksek doğruluk oranına sahip sonuçlar sunar. Verimli bir kullanım elde edebilmek için öncelikle cihazın balans ayarını yapmak gerekir. Belirli periyotlarda bakım gerektiren komparatörlerin balans ayarları da bu süreçte yenilenebilir. Komparatör kullanımı aslında birbirini takip eden birkaç basit adımla gerçekleşir. Aletin konforlu kullanımını artıran ayağı bir yere sabitlenerek kontrol edilmek istenen yüzey komparatörün ucuna temas ettirilir. Cihazın ibresi sıfırlandıktan sonra kontrol edilen numunenin her hareketinde ibre değişimi gözlemlenir. İbre kabul edilen tolerans aralığında değişim gösteriyor ise sonuç normal olarak değerlendirilerek komparatör ölçme işlemi sonlandırılır.

Kompakt tasarımı ile öne çıkan komparatörlerin set halinde bulunan opsiyonları da vardır. Bu setler içerisinde farklı cihazlarla kullanım elde edilebilmesi için takılıp çıkarılabilen aparatlar yer alır. Çantasıyla birlikte kullanıma sunulan komparatör saati seti herhangi bir arıza durumunda müdahaleyi kolaylaştıran aksamlara da sahiptir. Zorlu çalışma koşulları altında kullanılabilen silindir komparatör dayanıklı kullanım avantajı sunan materyallerle kaplanır. Sahip olduğu farklı boyutlardaki silindirik kapak uçları sayesinde işlemlerin pratik bir şekilde gerçekleştirilmesine yardımcı olur. Komparatörler her biri farklı işleve sahip ve hassas ölçümde büyük etkisi olan birtakım bölmelerden oluşan cihazlardır. Ölçme saati, sap, ölçme saati tutturma başlığı, ölçme ucu, adaptör uç ve milimetrik pul birbiriyle bağlantısı olan bu bölümleri oluşturur. Komparatör markaları aletin büyüklüğüne göre farklı boyutlarda saplar tasarlayarak kullanım konforunun artırılmasına hizmet eder.

Avantajlı Komparatör Saati Fiyatları

İmalathaneler başta olmak üzere pek çok alanda kullanılan komparatör takımı çeşitli faktörlere bağlı olarak fiyat açısından farklılık gösterebilir. Fiyat üzerinde aletin markası, özellikleri, modeli, kullanım alanları ve malzeme kalitesi gibi etkenler belirleyici olur. Komparatörün analog ya da dijital olması da etkili olan bir unsurdur. Dijital komparatör saati fiyatları standart modellere kıyasla bir miktar farklılık gösterebilir. Komparatör seti özelliğine göre de fiyatlar değişebilir. Toza ve suya karşı dayanıklı malzemelerle üretilen bir model, darbe koruma özelliği bulunmayanlara kıyasla daha yüksek fiyatlı olabilir.

Minimal boyutlarına rağmen yüksek performansı ile öne çıkan küçük komparatör saati kullanım açısından oldukça avantajlıdır. Her alana uyum sağlayan tasarımı sayesinde alternatif kullanım avantajı sunar. Ancak bu model boyutlarına rağmen yüksek işlevli olduğu için fiyata olan yansıması da net olarak fark edilir. Komparatör saatlerinin kalitesini belirleyen en önemli etken ölçüm milidir. Dolayısı ile ölçüm mili kalitesinin fiyat politikası üzerindeki etkisi göz ardı edilemez. Özelliklerine ve fiyatına göre değerlendirme yaparak verimli bir komparatör saati kullanımı elde edebilirsiniz.

Komparatör Saati Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Komparatör saati seçimi yaparken öncelikle “Komparatör nasıl kullanılır?” sorusunun cevabına ulaşmış ve kullanım amacınızı belirlemiş olmanız gerekir. Eğer komparatör ölçme sistemi ile ilgili yeterli bilgiye sahip değilseniz analog modeller arasından seçim yapmak verimli kullanımını engelleyebilir. Çünkü analog özellikli bir komparatörü kullanabilmek için hassas ölçüm bilgisine sahip olmak gerekir. Aksi takdirde kadrana yansıyan ölçüm birimlerini hatalı yorumlamak ve yanlış hesaplama yapmak gibi riskler söz konusu olabilir. Ancak elektronik komparatör modelleri arasından seçim yaparak bu ihtimali minimize edebilirsiniz. Dijital ekrana yansıyan ölçü birimlerini yorumlamak daha kolay olabilir.

Komparatör seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise ürünü kullanacağınız alandır. Kullanım alanı göz önüne alınarak yapılacak olan bir seçim iş sürecinin verimli ilerlemesini doğrudan etkiler. Derin alanlarda ölçüm için delik içi komparatör seti tercih etmek daha avantajlı olabilir. Bu setle birlikte hassas terazi fiyatlarına da göz atarak çalışma alanınızı kullanışlı yeni bir ürünle zenginleştirebilirsiniz.

Komparatör saatleri ekstra bir ayak aksesuarı ile kullanılabilir. Eğer bu ürünü ayak ile kullanmayı tercih ediyorsanız, ayak seçimini de cihaza uygun olarak yapmanız gerekir. Ayak ölçüleri standart değildir ve cihazın büyüklüğüne paralel olarak değişiklik gösterir. Kullandığınız komparatör saatine uygun bir ayak seçerek ölçümlerin doğruluk oranlarını yükseltebilirsiniz. Uyumsuz bir aksesuar kullanımı cihazınızın ölçüm değerini olumsuz açıdan etkileyebilir. Komparatör fiyatları seçim aşamasında dikkat edilmesi gereken son noktadır. Hem ihtiyacınıza hem bütçenize uygun bir seçim yaparak işlerinizin verimini artırmanız mümkün olur.

Komparatör ne ölçer?

Komparatör yüzeylerin paralelliği ile birlikte çeşitli makine parçalarını ölçer ve kaçıklık kontrolü sağlar.

Komparatör saati nedir?

Komparatör teknik ölçümlerin yapılmasını sağlayan ve saat benzeri tasarıma sahip olan ibreli bir hassas ölçüm cihazıdır.

Silindir komparatör nasıl kullanılır?

Yaylı ölçme ucu ölçüm yapılacak olan silindirik alana yerleştirilir. Daha sonra komparatör gövdesi itilerek uç tarafı sokulur. Komparatör silindir içinde sağa sola hareket ettirilerek ibre takibi yapılır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Komparatörler

396 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 44 / 396 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?