Otomobil, minibüs, otobüs, kamyon ve motosiklet gibi motorlu taşıtların en önemli ateşleme ekipmanlarından biri olan kontak kilidi, motorun çalışmasında büyük rol oynar. Aracın marş motoru, otomobil aküsünün gücünden yararlanarak çalışır. Anahtar, araç kontak kilidine bağlandıktan ve başlangıç konumuna çevrildikten sonra nötr emniyet şalterinden marş rölesine veya marş selenoidi içine az miktarda akım transferi olur. Daha sonra marş motoru, emme çizgisi oluşturmasını sağlamak için pistonun yakıt ve hava karışımını silindirin içine yönlendirir. Ateşleme sistemi tarafından oluşturulan kıvılcım da motorun nihai olarak çalışmasını sağlar. Kontak anahtarı açıldığında, marş motorunun selenoidine elektrik akışı için az miktarda güç aktarılır. Aküden gelen düşük akım gücü, selenoide geçtiği zaman marş motorunun şaftında küçük bir piston dişlisini serbest bırakır ve motorun volanındaki halka dişliyle kavrar. Motor çalışmaya başladıktan sonra ise anahtar devreye sokulur ve solenoid takımındaki bir yay, piston dişlisini ring dişlisinden çekerek marş motorunu durdurur.

Selenoid, marş motoru için yüksek akım kontaklarını kapatmaktan sorumludur. İşini tamamladıktan sonra kendini devre dışı bırakır. Modern oto marş sistemleri, entegre bir dişli veya aşırı devirli debriyaj ile donatılır. Böylece sistem, motor volanının devreden çıkartılmasına otomatik olarak izin verir. Kontak kilidi üzerinde oluşan yük, bu sayede giderilmiş olur. Bu nedenle, aracı çalıştırdıktan hemen sora elinizin kontak anahtarı üzerinden çekilmesi gerekir. Aksi hâlde, selenoid ve dişliler üzerinde ciddi hasarlar oluşabilir. Kontak anahtarı, teknik anlamda iki ya da üç farklı pozisyonda aktif olarak kullanılabilir. Bazı araçlarda iki bazılarında ise üç hazır pozisyon yer alır. Anahtarı çevirdiğiniz ilk seviyede, gerekli alıcılara elektrik akımı yönlendirilir. İkinci seviyede motor ile iletişim kurulur ve güçlü elektrik akımı, ateşleme sistemine ulaştırılmak üzere hazırlanır. Anahtarı çevirdiğiniz son aşamada ise motor çalışmaya başlar.

Anahtarın çevrildiği ilk aşama, sadece güvenlik amaçlıdır. Aracın kullanılmadığı zamanlarda enerjisini korumasını ve olası kısa devre sorunlarının önüne geçilebilmesini sağlar. Elektrik sistemine bağlanan çakmak, müzik sistemi, iç aydınlatma ve klima gibi ekipmanlar, ilk konumda rahatlıkla çalıştırılabilir. İkinci aşamada elektrik akımı doğrudan iletildiği için anahtar bu pozisyonda kısa süreli olarak tutulmalıdır. Son aşama olan üçüncü bölümde ise yaylı bir mekanizma bulunur. Araç çalıştığı anda elinizi kontak anahtarından çekmeniz yeterlidir. Yay sistemi, dikkatli kullanılmalı ve aracın çalışmadığı zamanlarda çok fazla zorlanmamalıdır. Aksi durumlarda akü boşalabilir ve marş motoru üzerinde ciddi hasarlar oluşabilir. Kontak anahtarı ve bağlantı girişi oldukça hassas ekipmanlar ile donatıldığı için aracınızın çalışmadığı durumlarda fiziksel zorlamalar ve uzun süreli denemelerin yapılmaması tavsiye edilir. Çok acele etmeden ve aracı tanıyarak yapılan ilk ateşleme işlemi, aracınızın motoru soğuk olsa bile otomobilin kolay ve sorunsuzca çalışmasına olanak tanır.

Otomobillerin markasına, modeline, türüne, konfor özelliklerine ve güvenlik donanımlarına göre değişebilen çok sayıda kontak kilidi modeli bulunur. Kontak anahtarı, istisnai durumlar dışında kapı anahtarı olarak da kullanılabilir. Çoğu araç modelinde kapı, kontak, bagaj ve depo kapağı kilidi, tek bir anahtar ile açılabilir. Bu nedenle, anahtar mekanizmaları genellikle set hâlinde satılır. Yeni nesil araçlarda ise hem manuel olarak hem de uzaktan kumanda desteği ile açılan kapı ve kontak kilidi sistemleri sıklıkla tercih edilir. Start-stop butonu veya elektronik çalıştırma anahtarı gibi sistemlere sahip olan araçlarda ise tek tuşla aracı çalıştırabilmek mümkün olur.

Siz de kategori içinden aracınızın markasına, modeline ve üretim yılına göre imal edilen kontak anahtarlarını detaylı olarak inceleyebilir; ihtiyacınıza ve beklentilerinize en uygun ürünlere kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Kontak Kilidi

290 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Wolcar Kontak Kilidi
  2. Valea Kontak Kilidi
  3. Prc Kontak Kilidi
  4. Grt Kontak Kilidi
  5. Valeo Kontak Kilidi
  6. BRUCKE Kontak Kilidi
  7. Denge Kontak Kilidi
  8. Bross Otomotiv Kontak Kilidi
  9. Cey Kontak Kilidi
  10. Topran Kontak Kilidi
  11. OEM Kontak Kilidi
  12. YD Kontak Kilidi
  13. Aksa Kontak Kilidi
  14. Sensen Kontak Kilidi
  15. Alpha Auto Part Kontak Kilidi
  16. Bendez Oto Kontak Kilidi
  17. Carub Kontak Kilidi
  18. Ema Kontak Kilidi
  19. Fesan Kontak Kilidi
  20. Nesan Kontak Kilidi
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Araç Markası A-Z
 5. Araç Modeli A-Z
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Satıcı A-Z
Efsane Teslimat1-2 iş günü içinde kapınızda olacak ürünleri görmek için konum seçin.
Konum:
seçilmedi
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/60002130/60007215
Başa dön