Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kurtlarla Koşan Kadınlar - Clarissa Pinkola Estes

Ayrıntı Yayınları
275,00 TL
( / adet)
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (35)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

282,24 TL
293,70 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501689/15033040/1501695

Kurtlarla Koşan Kadınlar - Clarissa P. Estes (59. Baskı)

Kurtlarla Koşan Kadınlar - Clarissa P. Estes tarafından uzun araştırmalar sonucu yazılmış ve oldukça önemli bir kaynak olarak kabul görmüş bir eserdir. Clarissa Pinkola Estes Kurtlarla Koşan Kadınlar'da insanlık tarihi boyunca kadının yerini ve rolünü birçok farklı açıdan inceler. Anlatım biçimi ve üslubu açısından kendi kulvarında oldukça başarılı ve farklı sayılan bu eser, ilk olarak 1992 yılında yayımlanmıştır. Türkiye'de 2003 yılında Ayrıntı Yayınları etiketi ile raflarda yerini alan kitabın çevirisi Hakan Atalay'a aittir. 

Kadınların Gücü Masallarda ve Kurtlarda Saklı

Kurtlarla Koşan Kadınlar'ı bu konuda yapılmış birçok araştırmadan ve yazılmış pek çok sayıda kitaptan farklı kılan iki temel unsur vardır. İlki, Estes'in kadınlara gösterilen yaklaşıma ve kabul görmüş algılara karşı uygulanabilir, pratik ve doğal çözümler önermesidir. Diğer unsur ise Estes'in anlatım biçimidir. Kurtlarla Koşan Kadınlar, toplumun bilinçaltına işlemiş birçok algıyı masallar yolu ile çözümleyen bir eserdir.

Clarissa P. Estes, özellikle 19. yüzyıldan itibaren tüm dünyada esen sanayileşme ve kapitalizm rüzgârının etkisi ile duyguların ve doğanın yavaş yavaş önemini yitirdiğini savunur. Ona göre, kadınların gücü ve yaratıcılığının sırrı kurtların doğal yaşayış biçimlerinde saklıdır. Toplumun kadına yüklediği birçok rolün, kısıtlamanın ve bastırılmışlık hissinin açıklamasını ise masallar aracılığı ile yapar. Kurtlarla Koşan Kadınlar'da ilk kez masallar, insanları uyutmak için değil, uyandırmak için kaleme alınmıştır. 

Vahşi Kadın Arketipleri ile Kendinizi Keşfedin

Kurtlarla Koşan Kadınlar'da yıllar boyunca kulaktan kulağa ve dilden dile dolaşan birçok masalda geçen ancak çoğunlukla fark edilmeyen detaylar yer alır. Her bir detay, toplumda kanıksanmış ya da dayatılmış ön yargıları, bakış açılarını ve düşünce biçimlerini temsil eder. Kadınların hayatları boyunca yaşadıkları tüm insan ilişkileri, cinsellik, duygular, imgeler ve davranışlar da bu detaylar ile daha anlaşılabilir bir hale bürünür. Ancak Kurtlarla Koşan Kadınlar'ın yayımlandığı günden beri elde ettiği başarı, Estes'in yalnızca sosyolojik açıdan ele aldığı yaklaşım değildir. Estes, birçok kadının bilinçaltında, genetik kodlarında ve algı biçimlerinde yatan ayrıntıları da inceler.

Masallarda Neler Gizli?

Estes'in araştırmasını masallar üzerinden yapmasının sebebi, masalların her coğrafyada ve kültürde yüzyıllardan beri varlığını sürdürmesidir. Masallar tüm dünyanın her dönemde ortaklaştığı bir anlatı biçimidir. Bu sayede kitap; her yaştan, ideolojiden ve coğrafyadan kadına hitap edebilecek unsurlar barındırır. Cinsiyet eşitliğinin kadınların aleyhine bozulmasının sebepleri ve bu konuda ne yapılması gerektiğinin cevapları da yine Kurtlarla Koşan Kadınlar'da saklıdır. 

20 Yılı Aşkın Bir Emek

Clarissa P. Estes Kurtlarla Koşan Kadınlar'ı 1971 yılında yazmaya başlamış ve yirmi yılı aşkın bir sürede tamamlamıştır. Bu süre boyunca kurtlarla ilgili uzun araştırmalar ve gözlemler yapmış, onların arketipsel davranışlarının kadınlar ile benzerliklerini yakalamıştır. Böylece kadınların hayatın her alanında farklılık gösteren temsillerini; içgüdüler ve sezgiler gibi bilinçdışı ögelere dayandırmayı başarmıştır. 

Herkes İçin Evrensel Bir Kaynak

Kurtlarla Koşan Kadınlar, kadınlara olduğu kadar erkeklere de hitap eden evrensel bir eserdir. Geçmişten günümüze toplumun nasıl evrildiği, bilinçaltımızda yatan düşüncelerin temelinin nereden geldiği, vahşi doğa ile insanın arasında nasıl bir bağ kurulabileceği gibi birçok sorunun cevabı bu eserde saklıdır. Kadınların içlerinde bulundukları dünyada karşılaştıkları zorluklara nasıl göğüs gerebilecekleri ile ilgili birçok fikir veren Estes, erkeklerin de bu süreçteki etkileri ve yapabilecekleri üstüne öneriler sunar. Kurtlarla Koşan Kadınlar, herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği ve özümseyebileceği bir kitaptır. Hayatı daha iyi anlayabilmek ve toplumsal cinsiyet eşitliğine katkıda bulunabilmek isteyen her okurun kütüphanesinde yer alması gereken eserlerden biridir. 

Boyut Normal Boy
Sayfa Sayısı 544
Yayın Tarihi 2016
Cilt Durumu Ciltsiz
Yazar Clarissa Pinkola Estes
Basım Dili Türkçe
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KAYRINTI0108
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat

Benzer ürünler

İki Farklı Siyaset Meksika Devriminin Kısa Tarihi (1910-1920) Özgürlük Modernite, Kapitalizm, Sosyalizm - Zygmunt Bauman Sermaye İmparatorluğu-Ellen Meiksins Wood Çizgilerle Kapitalizmin Korkunç Tarihi Yunan Mezalimi - Mustafa Turan Modern Para Teorisi ve Politikası - Bora Süslü Kadınların Köleleştirilmesi - John Stuart Mill Türk Dış Politikası Cilt 1 1919 / 1980 - Derleme Ortadoğu ve Postkolonyalizm Psikolojik Krizler ve Müdahale Yöntemleri Ermenilerin Kaleminden Kürtleşen Ermeniler Eşitsizliğin Bedeli - Bugünün Bölünmüş Toplumu Geleceğimizi - Joseph E. Stiglitz Son Reis - Tekin Ylmaz Küçük Asya Karya (Aydın ve Muğla), Likaonya (Karaman ve Konya), Isauria (Bozkır), Lissa (Muğla), Pamfilya (Antalya), Kilikya (Mersin, Adana, Hatay) Kapitalizm, Tek Başına - Branko Milanovic Geçmişten Günümüze Bebek - Nigar Nigar Alemdar Sintinenin Dibinde (T. C.'Nin Hukuksal Öyküsü)-Emin Karaca Teos - Inscriptions, Cults And Urban Fabric (Ciltli) Yeni Başlayanlar Için Hayek / Donald J. Boudreaux / / 9786057131331 Türk Dış Politikası Cilt 2 1980 / 2001 - Derleme Behçet Cantürk’Ün Anıları - Soner Yalçın Erkekler için Kadın Rehberi Türkiye’nin 1950’Li Yılları - Mete Kaan Kaynar Bağlantı Dansı Anarşi: Doğu Hindistan Şirketi'nin Amansız Yükselişi Bilimkurgu Okuryazarlığı - Zümrüt Bıyıklıoğlu 50 Maddede Göbeklitepe Ve Sırları - Doğan Satmış Bu Ev Işlerini Kim Yapıyor Kuzum ? - Leyla Bektaş Ata
Başa dön