Toplum Hayatı / Toplumsal Konular

Toplumsal konular kitapları toplumun birçok farklı kesimlerini ilgilendiren genel konulardan oluşur. Bu türde kitaplar farklı grupların aynı paydada buluştuğu konuları ele aldığı gibi bazen sadece tek bir kesimi alakadar eden olayları da konu eder. Toplumsal konular kitapları başlığı altında derlemeler, romanlar, şiirler, biyografiler ve daha birçok türde kaleme alınmış eser yer alır. 

Toplumsal Konular Nelerdir?

Toplumsal konular arasında çocuk yetiştirme, eğitim, kadın sorunları, erkek sorunları, işsizlik, kentleşme, din, evlilik, kadın, siyasi konular, finans ve benzeri kişileri ve toplulukları ilgilendiren çok sayıda konu yer alır. Tarihlerden beri gerek sosyal gerek kültürel gerek ekonomik alanlarla ilgili binlerce inceleme ve araştırma yapılır. Hal böyle olunca tarihçiler, araştırmacılar, akademisyenler, sanatçılar, siyasetçiler, askerler ve herhangi bir konuda uzmanlaşmış birçok kişi başka başka bakış açılarıyla çeşitli konularda bilgilendirici kitaplar kaleme alır. Dünyayı ve Türkiye'yi ilgilendiren konularda yazılan bu kitaplar sayesinde okurlar toplumsal konulara farklı yaklaşımları öğrenme ve o konularla ilgili tartışma şansını yakalar. 

Toplumsal Konular Kitapları Kişileri Nasıl Etkiler?

Öz benlik, tercih, içselleştirme ve fanatizm konuları da toplum hayatına dahil olgulardır. Toplumsal kitaplar sayesinde inançlar sorgulanır, okurlar dar alanın dışında da düşünmeye yönlendirilir, sağlıksız fanatizm ve bağlanma durumları esnetilir, kişiler farklı bakış açılarını okudukça zaman zaman kendilerine acı yaşatan bağımlılıklarından özgürleşme olanağı bulur. 

Özellikle metropol insanları bir yandan yerine getirmek zorunda oldukları görevler, diğer yandan manipülasyona dayalı bir sürü yaptırımla baş etmeye çalışırken bu türde kitaplar sayesinde bilgilenerek ve düşünerek farklı olasılık arayışlarını deneyebilir. Edilgen halden etken hale gelebilmenin yollarından biri de toplumsal hayat kitaplarını okumaktır. Sağlık, bilim, teknik, iş hayatı, ticaret, aşk, siyaset, sinema, televizyon, din, tarih ve daha birçok alana yayılmış olan toplumsal kitaplar okurlara geniş perspektiften yaşama dahil olma fırsatı sunar. 

Toplumsal Konuları İşleyen Romanlar Var mı?

Tarihlerden beri romanlar, kendi konusu dahilinde toplumsal konuları içerir. Toplumsal hayat edebiyatın bir nevi çıkış noktalarından birini oluşturur. Roman konuları genellikle insanın DNA’sına bakılarak ayrıntılardan elde edilen verilerle bütünü ele alarak şekillenir. Toplumsal konular romanlara direkt konu edildiği gibi bazen hassas bir üslupla konunun içine yedirilir. Aşk romanı olarak lanse edilen birçok romanın içinde toplumsal figürler, tarihsel olgular, topluma ait detaylar yer alır.

Romanlar zihinsel yapının düşünceye açılması, görüşlerin genişlemesi, kalıpların yıkılması açısından çok değerli eserlerdir. Kadınlar, terk edilmiş eşler, mağdur çocuklar, acılı insanlar, yaşlılar, yoksullar, evsizler, kimsesiz kalmışlar, şiddet görenler, dayak yiyenler, evinden kovulanlar, işsizler, zenginler, fakirler... Toplumun her kesiminin ait olduğu hikayeler hep romanlarla evlere konuk olur. Birçok insan tarihi, dini kavgaları, savaşları, barışları hep romanlar vasıtasıyla öğrenir. Göç dalgaları, mülteci hikayeleri, sığınma evleri, politik geçmişler, sosyo ekonomik darbeler birçok romanın ana temasını oluşturur.

Toplumsal Konularda Yazılan Şiirler Ne Anlatır?

Tarihte yazılmış olan toplum hayatına dair yazılan şiirlerde akıl ve düşüncenin yanı sıra alay ve yergi de yer alır. Özellikle sınıf çalışmasına yer veren şiirler bu yönüyle toplumun önemli bir kesimini arkasına alır ve olaylara ışık tutar. Esnek anlatıma sahip şiirlerde akıcı bir dil, ölçülü ve mizahi bir kuruluş, zeki ve zaman zaman abartılı ifadeler, bilgili ve duyarlı bakış açısı yer alır. 

Şiir yaşadığı döneme duyarsız kalamaz. Şiir aşk temalı dahi olsa milliyetçi, ulusalcı, siyasal ve sosyalist bir yönü vardır. Şairlerin genelde siyasal meseleleri şiir olarak aktarmaları topluma bilgi veriş biçimleridir. 

Toplumsal konulara ait binlerce kitap seçeneğine Hepsiburada.com aracılığıyla hemen göz atabilir, bilgilerinizi yenileyebilir, farklı bakış açılarına göz atabilir, zamanınızı daha verimli geçirme şansı yakalayabilirsiniz.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Toplum Hayatı / Toplumsal Konular Kitapları

3769 ürün listeleniyor
Kişisel Yayınlar
Nobel Akademik Yayıncılık
Çizgi Kitabevi Yayınları
İletişim Yayınevi
Gece Kitaplığı
Akademisyen Kitabevi
Paradigma Akademi Yayınları
Gazi Kitabevi
Pegem Akademi Yayıncılık - Akademik Kitaplar
Eğitim Yayınevi
Hiperlink Yayınları
Kriter Yayınları
Alfa Yayınları
Psikoterapi Enstitüsü
Nobel Bilimsel Eserler
Cinius Yayınları
Ekin Yayınevi
Doğu Kitabevi
Metis Yayınları
Butik Yayınları
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 37 / 3769 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?