Değişen hava ve zemin koşullarında yapılan outdoor etkinliklerinde, bu değişen koşullara uyum sağlayabilen ayakkabıların kullanılması önemlidir. Dağcılıktan yelkene, yelkenden yamaç paraşütüne kadar geniş bir yelpazeyi içine alan outdoor etkinliklerinde kar, rüzgâr, yağmur ve çamur gibi dış etkenlerden korunabilmek için aktiviteye uygun outdoor ayakkabı seçmek gerekir ve bunu yaparken de dikkat edilmesi gereken birçok faktör vardır.

Outdoor Ayakkabı Malzemeleri Nelerdir?

Bir outdoor ayakkabısı seçerken dikkat edilmesi gereken faktörlerin başında ayakkabının kullanım amacınıza uygun ve rahat olmasıyla ayağınıza tam oturması gelmektedir. Outdoor ayakkabının hangi etkinlik ve koşullarda kullanacağını belirlemek önemlidir. Şehir içinde kullanımı da oldukça yaygınlaşan outdoor ayakkabılar deri ya da sentetik malzemelerle üretilir. Outdoor ayakkabılar için en dayanıklı malzeme deridir. Sıcak ve soğuğu geçirmemesi önemli bir avantajdır. Outdoor etkinliklerde farklı hava şartlarıyla karşılaşılabileceği düşünülürse derinin sıcak ve soğuğu geçirmemesi daha rahat yürüyüş ve hareket etme imkânı yaratacağı gibi uzun süren aktivitelerde ayakkabının dayanıklılığını artıracaktır. Sentetik malzemelerden üretilen ayakkabılarda en önemli faktör astar ya da koruyucu membran da denilen iç katmandır. Kolay işlenebilir, nefes alabilirliği yüksek ve hafif malzemelerdir. Astar ya da koruyucu membran outdoor ayakkabının su geçirmezliğini ve nefes alabilirliğini belirleyen katmandır. Bu membranlar oldukça küçük gözeneklere sahip çok ince kumaşlardır. Gözenekler ayakta oluşan gaz halindeki su buharını itip dışarı çıkmasını sağlarken dışarıdaki suyun içeri girmesini de engeller. Böylece ayakkabılar su geçirmezler ve su buharını dışarı atarak nefes almayı sağlamış olurlar.

Taban Neden Önemli?

Outdoor etkinlikleri esnasında zeminle temasta tampon işlevi gören tabanlar hem taş, diken gibi ayağa zarar verecek etkenlere karşı koruma sağlar hem de çukur, tümsek, taş gibi bozuk zeminlerde hareket kolaylığı sağlayarak yüksek tutunma özelliğiyle güvenli bir yürüyüş imkânı sunar. Etkinliğin yapıldığı zemine göre farklı tabanlar tercih edilir. Güvenlik açısından kontrollü ve düz zeminde gerçekleştirilen outdoor etkinliğinde esnek taban, bozuk zeminlerde ise daha sert ve dişli bir taban tercih etmek daha doğru olur.

Kullanış Amacınız Ne?

Outdoor etkinlik türü ve etkinliğin gerçekleştirileceği arazi türü ayakkabı seçiminde önemli etkenlerdir. Arazi türü, outdoor ayakabının yapıldığı malzeme ve taban türünün seçilmesinde belirleyici rol oynar. Örneğin trekking yapacaksanız trekkingi tartan pistte mi, asfaltta mı yoksa toprak veya taşlı yolda mı yapacağınıza göre outdoor ayakkabı tercihinizi belirlemek en sağlıklısı olacaktır. Trekkingin yanı sıra dağcılık, koşu, kış sporları, bisiklet, kanyon geçişi ve safari gibi outdoor aktivitelerinin her biri için uygun su geçirmezlik, nefes alabilirlik ve taban koşullarını sağlayan outdoor ayakkabıyı seçmek önemlidir.

Kaç Numara Ayakkabı Alınmalıdır?

Doğru model ve numara outdoor ayakkabısı almak etkinliğin sağlıklı ve uzun süreli yapılması için dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Outdoor etkinlikler için yarım ya da bir numara büyük ayakkabı alınması tavsiye edilir. Koşu ve yürüyüş ayakkabılarında bir süre ayakta meydana gelecek şişmeden dolayı bir numara büyük alınması faydalı olabilir. En önemli ölçü giyildiğinde ön kısımda hafif bir boşluk olması ve parmakların rahat hareket edebilmesidir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Outdoor ayakkabının üst üste giyilmesi bakteri ya da koku oluşumuna yol açabileceği için iki gün üst üste giyilmemesi tavsiye edilir.
 • Islanan ya da temizliği yapılan ayakkabı oda sıcaklığında kurutulmalıdır. Aksi takdirde koruyucu membran zarar görebilir.
 • Outdoor ayakkabı hava alabileceği ortamda saklanmalıdır.
 • Etkinlik sırasında terleme kaçınılmaz olacağı için nefes alabilen kaliteli çoraplar kullanılmalıdır.
 • Outdoor ayakkabının bağcıkları tam olarak bağlanmalıdır, iyi bağlanmazsa deformasyon hızlanır. Çıkarırken de bağcıklar çözülerek çıkarılmalıdır.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Lowa

346 ürün var
 1. Ürün Çeşidi A-Z
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Cinsiyet
 5. Beden A-Z
 6. Renk A-Z
 7. Fırsat Ürünleri
 8. Ürün Tipi
 9. Satıcı A-Z
Efsane TeslimatLütfen konum seçin.
Konum:
seçilmedi
Başa dön