Mala; genellikle üçgen ya da dikdörtgen şeklindeki yassı çeliğe takılmış bir tutma sapından oluşur. Düz bir zemine harç sürmek ve düz bir zemindeki fazla harcı kazıyıp yüzeyi pürüzsüz yapmak için kullanılan bir sıvama aracı olan mala, kullanım alanına ve amacına göre farklı uzunluklarda ve genişliklerde üretilebilir. Üçgen şeklindeki malalar; dar uçları sayesinde alçı, sıva, derz gibi harçların karılması için de kullanılabilmektedir. Çoğunlukla malaların sapları ahşap, plastik ya da kauçuktan yapılmakta ve açık sap ya da ele takılabilen kapalı sap şeklinde satışa sunulmaktadır.

Malalar genellikle sıva ve alçı uygulamalarında, duvarın su ya da rutubet almasına engel olmak ve sıvanın düzgün dağıtılarak yapının koruması amaçlanarak kullanılır. Kauçuk tabanlı ve esnemeye karşı dayanıklı kırılmaz gövdeden oluşan malalar; seramik aralarına derz ve şerbet vererek fayansların birbirine yapışması ve aralardaki boşlukların dolması amacıyla kullanılır. Sünger tabanlıları; ince sıva perdahında ve seramik ya da fayans yüzeylerin son temizliğinde tercih edilirken, kauçuk tabanlı tırfil malalar; sıvalanmış yüzeye bir fırça ile su serpildikten sonra kullanılarak duvarda pürüzsüz zemin elde edilmesini sağlarlar. Malanın diğer kullanım alanlarından biri de şap atma ve beton düzeltme işleridir. Ayrıca marley ve likit izolasyon kaplama uygulamalarına ve her tür dış cephe mantolama ve hazır sıva uygulamalarına göre farklı mala çeşitleri üretilmektedir. Paslanmaz mala türleri ise özellikle mineral sıvı tatbikinde kullanılır.

Bütün bu işlemlerin her biri için en iyi sonucun alınması amaçlanarak özel üretilmiş farklı mala çeşitleri kullanılır. Örneğin zımpara malası saten alçı uygulanmış duvarların üzerindeki küçük çizik , çıkıntı ve çöküntüleri eşitlemek için kullanılmaktadır. Badana sonrasında fırça izlerinin oluştuğu bölgeler de zımparalanabilir. Zımpara malasının en yaygın kullanım alanlarından biri de boyanın tutunma kalitesinin artması için boyanacak yüzeyin önceden zımpara malası ile düzleştirilmesidir. Etkili sonuç ve kullanım kolaylığı için zımpara malalarının kaymaz plastik klipsli ve oynar başlı çeşitleri bulunmaktadır. Bir başka mala türü olan seramik malası ise seramik, fayans ve yer karosu döşeme işlerinde kullanılır. Zeminle fayansın arasına sürülen harcı yaymaya yarar. İki kenarı düz olan, diğer iki kenarı ise dişlilerden oluşan seramik malası birbirine komşu kenarlarda bulunan tırtıklı dişlere sahiptir. Düz kenarları ile harcın istenilen kalınlıkta yayılmasını, dişli kenarlar ile harcın şekillendirilmesini ve böylece fayansın harca daha sağlam oturmasını sağlar. Kare dişli ve üçgen dişli olarak farklı türleri bulunan seramik malasının, çeşitli boyları ve diş aralıkları mevcuttur.

Kategoride bulunan çeşitler çok sayıda markaya ait sıvacı malası, derz malası, süngerli mala, tirfil mala, şap malası, seramik malası, marley malası, kaleterasit malası gibi türler içermektedir. Bu çeşitler arasında zeminin üzerindeki katmanı ayırmak için sap takılabilme özelliği olan kazıma raspa, duvarların birleşim yerleri için iç köşe ve dış köşe malası ve sıvacı küreği gibi diğer inşaat aletleri de satışa sunulmaktadır.

Mala Fiyatları

Çeşitlilik gösteren mala fiyatları, malaların uygulama amacı ve faklı boy seçeneklerine göre belirlenmektedir. Genelde uzun ve kısa olmak üzere iki farklı boy seçeneği olan malalarda kullanılan çeliğin paslanmaz oluşu da fiyatlarda belirleyici olmaktadır. Ayrıca piyasa koşulları ve marka; satışa sunulan malaların fiyatlandırılmasında önemli rol oynamaktadır. Bununla birlikte mala tabanında kullanılan çeliğin kalitesi ve kalınlığı, fiyata yansıyan temel unsurlar arasında sayılabilir. Malada kullanılan tutma sapının ergonomik olması, kullanım kolaylığı sağlaması ve sapın yapıldığı materyalin cinsi gibi etkenler de fiyat farklılıkları oluşmasına neden olmaktadır.

ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Mala

.
.
Konumseçilmedi
Toplam 24 / 544 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/60001216/60001252/60007337