Merkezi Kilitleme Sistemleri

Araç güvenliği her araç sahibi için oldukça önemli bir konudur. Hem araç içerisindeyken hem de araç dışındayken aracın güvenliğini, kilit sistemleri sağlar. Son yıllarda üretilmiş olan hemen hemen tüm araçlarda merkezi kilit sistemleri bulunur. Bu merkezi kilit sistemleri hem araç park halindeyken hem de sürüş sırasında ekstra güvenlik anlamına gelir. Özellikle de sürüş sırasında aracın tüm kapılarının merkezi kilit sistemi sayesinde kilitlenmesi hem yolcuların hem de araç içerisindeki değerli eşyaların güvenliğini sağlar. Ancak daha eski model araçlarda manuel kilit sistemi kullanıldığı için aracın kilitlenmesi daha zor olabilir. Aynı zamanda manuel olarak kilitlenmesi gereken kapılardan biri ya da birkaçı kilitlenmediğinde bu durum bazı güvenlik zafiyetlerine neden olabilir. Ancak günümüzde gelişen teknolojiler manuel kilit sistemine sahip olan araçların da merkezi kilit sistemine sahip olabilmesini ve araç kullanıcılarının merkezi kilit sisteminin sunduğu avantajlardan yararlanabilmesini mümkün kılıyor. Haricen satılan merkezi kilit sistemleri araçlara uygun şekilde takıldığında bu araçlar tek bir kumanda ile kolay şekilde kilitlenip açılabiliyor.

Merkezi Kilit Sistemlerinin Özellikleri

Merkezi kilit sistemleri gün içerisinde sık sık araç kullanan kişiler için hem oldukça pratik hem de üst düzey güvenlik sağlayan araçlardır. Manuel kilit sistemlerinde kapı kilitleri elektrikli bileşenler içermez. Her kapı kendine ait bir kilit sistemi ile kilitlenip açılmaktadır. Bu sistemde ön kapılar dışardan anahtarla açılabilirken arka kapıların içerden kilitlenip açılması gerekir. Bu da kullanıcılar için kimi zaman zahmetli ve zorlayıcı olabilir. Örneğin bir araca 4 kişi binmeniz gerektiğinde önce anahtarla ön kapıları açmanız ve arka kapıların açılması için elinizle arka kapıdaki kilit düğmelerini kaldırmanız gerekir. Aynı zamanda merkezi kilit sistemine sahip olmayan araçlarda bagaj kapağı da yine ayrıca açılmalıdır. Bu da araç çalışır durumdayken bagajı açmanız gerektiğinde kontağı kapatıp, araçtan inerek anahtarla bagajı açmanız gerektiği anlamına gelir.

Merkezi kilit sistemleri ise tüm kilit sistemini birbirine bağlayan elektronik ve mekanik bir sistemdir. Böylece tüm kapılar ve bagaj kapağı aynı kilit sistemi üzerinden kontrol edilebilmektedir. Çoğu yeni model araç orijinal donanımında bu kilit sistemine sahiptir. Ancak daha eski model araçlara da bu sistem uygun mekanizmalar ile sonradan dahil edilebilmektedir. Merkezi kilit sistemleri aracın tüm kapılarını ya da bagaj kapağını tek bir kumanda ya da düğme ile kontrol edebilmenizi sağlar. Bu sistemlerde kumanda üzerinde yer alan düğmelerden biri aracı kilitlemeye diğer düğme ise kilidi açmanızı sağlar. Araç içerisinde ise yine aynı şekilde tüm kilitleri açmanıza ve kilitlemenize imkan tanıyan bir düğme bulunur. Merkezi kilit sistemleri her kağıda ve bagaj kapağında bulunan kilitleme motorlarına sahiptir. Bu motorlar kumandadan gelen sinyaller sayesinde kilitlenip açılır.

Merkezi kilit sistemleri 12 voltluk araçlarda kullanılabileceğiniz şekilde üretilmiştir. Kilit sistemleri kapı içlerine kolay bir şekilde monte edilebilir ve bu sistemler elektrikle çalışır. Bu sistemler ihtiyaç duyacağınız tüm tahrik üniteleri, kablolar, braketler ve bağlantı çubuklarını içerir. Yani aracınıza haricen bir merkezi kilit sistemi takmak istediğinizde satın alacağınız kilit sistemi tüm bu bileşenleri içerir. Kilit sistemleri farklı modellere sahiptir. Bu modellerden bazıları yalnızca 2 kapıyı otomatik kilit haline getirirken bazıları ise 4 kapı ve bagaj kapağını da otomatik kilit sistemine çevirir. En yaygın tercih edilen sistem 4 kapı ve bagaj kapağına uygulanan modellerdir.

Merkezi Kilit Sistemi Modelleri

Merkezi kilit sistemi modelleri genellikle benzer şekildedir. Aracın kilit sistemini elektrikli hale getirmek için kurulan bu sistemler kit halinde satılır. Bu kitlerin içerisinde kumanda, kilit beyni ve montaj için gerekli olan tüm kablolar yer alır. Merkezi kilit sistemleri genellikle 12 voltluk güçle çalışır. Araç kilit sistemleri modelleri arasındaki fark kilit ve kumanda sayısından kaynaklanabilir. Bazı modeller 4 kapı için de kilit içerirken bazı modellerde yalnızca 2 adet kilit sistemi bulunur. Aynı zamanda bazı kitlerde tek kumanda yer alırken bazıları ise yedek kumanda ile gelir. Bu modeller içerisinden hangisine ihtiyacınız olduğuna karar vererek bu ihtiyaca uygun bir tercih yapabilirsiniz. Merkezi kilit sistemi modellerini incelerken bu özelliklerin detaylarını incelemeyi unutmamalısınız.

Merkezi Kilit Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Teknolojide yaşanan her gelişme kullanıcılar için birçok avantajı da beraberinde getirir. Özellikle de araç teknolojilerinde yaşanan tüm gelişmeler hem daha rahat bir sürüş konforu hem de ekstra güvenlik anlamına gelir. Merkezi kilit sistemleri de her ne kadar basit gibi görünse de araçlar için oldukça önemli detaylardan biridir.

Merkezi kilit sistemleri araç kullanıcılarına birçok avantaj sunar. Bunlardan en önemlisi kullanım pratikliğidir. Merkezi kilit sistemleri bir kumanda yardımıyla aracın tek bir tuşa basılarak uzaktan kilitlenmesini sağlar. Aynı şekilde tek bir tuşla merkezi kilit sistemini açarak araca kolayca binebilirsiniz. Bu da elleriniz doluyken ya da araçtan uzaklaştığınızda ve aracı kilitlemediğinizi fark ettiğinizde tek bir tuşla kolaylıkla aracı kilitleyebilmeniz demektir. Aynı şekilde ellerinizde yükler varken ya da çocuklarınızlar aracınıza binmek istediğinizde kilidi açmak için hiçbir efor sarf etmeden kolayca kilidi açıp araca binebilirsiniz.

Merkezi kilit sisteminin en önemli avantajlarından biri de ekstra araç güvenliği sağlamasıdır. Aracın dışındayken tek bir tuşla aracı kilitlemenizi sağlayan bu sistem sayesinde aracı kilitleyip kilitlemediğinizden emin olmadığınız durumlarda eğer araç görebileceğiniz bir konumda ise tek bir tuşla olduğunuz yerden aracı kilitleyebilirsiniz. Ek olarak merkezi kilit sistemleri araç içerisindeyken de oldukça güvenli bir alan sağlar. Tek bir tuşla kilitleyebildiğiniz ya da araç ilerlediğinde otomatik şekilde kendisi kilitlenebilen bu sistemler özellikle de araç içerisinde çocuk olması durumunda ekstra güvenlik sağlar. Bu sistem sayesinde araç içerisinde çocukların kilidi açması mümkün değildir. Bu da istenmeyen kazaların olmasını engeller. Aynı şekilde arka koltuğa ya da yan koltuğa değerli eşyalarınızı bıraktığınızda trafikte ya da ışıklarda bekleme gibi durumlarda dışarıdan herhangi birinin kapılarınızı açarak eşyalarınızı çalması gibi istenmeyen durumların önüne geçmiş olursunuz.

Merkezi kilit sistemlerinin en önemli avantajlarından biri de aracınızı bulabilmenizi kolaylaştırmasıdır. Özellikle AVM otoparkı gibi birçok aracın bulunduğu alanlarda kimi zaman aracın park edildiği yer unutulabilir. Merkezi kilit sistemleri uzaktan kumanda ile kontrol edilebildiğinden 200 metrelik bir menzilde kilit açma tuşuna basarak kilit açma sesi sayesinde aracınızı kolaylıkla bulabilirsiniz.

Merkezi Kilit Sistemi Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Eğer orijinal donanımında merkezi kilit sistemine sahip olmayan bir aracınız varsa, merkezi kilit sisteminin avantajlarından ve kullanım kolaylığından yararlanmak için siz de aracınıza merkezi kilit sistemi taktırabilirsiniz. Haricen alabileceğiniz bu sistemlerin montajı oldukça kolaydır. Ancak merkezi kilit sistemi alırken tüm avantajlarından etkili şekilde yararlanabilmek ve uzun süreli bir kullanım sağlayabilmek için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir.

  • Öncelikle satın alacağınız merkezi kilit sisteminin kaçlı olduğuna dikkat etmelisiniz. 2’li sistemler yalnızca sürücü ve yolcu kapısını merkezi kilit sistemine dönüştürür. 4’lü sistemler ise tüm kapıları merkezi kilit sistemine dönüştürür.
  • Merkezi kilit sisteminin bagajı da kapsamasını istiyorsanız kilit sistemi içerisinde bagaj motorunun olup olmadığını da kontrol etmelisiniz.
  • Merkezi kilit sistemi satın alırken kaç volt olduğunu da kontrol etmeniz önemlidir. Bu durum kilit sisteminin aracınıza uygun olup olmadığını belirlemekte önemli bir kriterdir.
  • Satın alacağınız kilit sisteminin kaç adet kumandaya sahip olduğunu da öğrenmelisiniz. Yedek kumandası olan merkezi kilit sistemleri genellikle daha avantajlıdır. Aktif kullandığınız kumandanın pilinin bitmesi ya da bozulması gibi durumlarda yedek kumanda kilidi kolaylıkla açmanıza yardımcı olur.
  • Bazı merkezi kilit sistemleri tüm marka ve modellerle uyumludur. Ancak bazı modeller her marka ve modellerle uyumlu değildir. Bu nedenle merkezi kilit sistemi seçerken sistemin hangi marka ve modellerle uyumlu olduğunu detaylı şekilde öğrenmeniz gerekir.
  • Merkezi Kilit Sistemi Yorumları:

Merkezi Kilit Sistemi Fiyatları

Tüketicilerin ürün tercihlerinde en önem verdiği konuların başında ürün fiyatlandırması gelir. Bir tüketici satın alacağı ürünün hem kaliteli hem de uygun fiyatlı olmasını önemser ve bu nedenle de böyle bir ürün bulabilmek için uzun araştırmalar yapabilir. Merkezi kilit sistemi fiyatları konusunda en doğru araştırmayı yapmak ve aradığınız ürünü bulabilmek için Hepsiburada’nın geniş ürün yelpazesinden yararlanabilirsiniz. Beğendiğiniz ürünleri favorilerinize ekleyerek ürünün bir kampanyaya dahil olmasını ya da indirime girmesini bekleyebilirsiniz. Böylece çok daha avantajlı bir alışveriş yapabilirsiniz.

Hızlı kargo, güvenilir satıcılar ve belirli kategorilerde geçerli şimdi al sonra öde gibi avantajları ile %100 müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutan Hepsiburada Türkiye’nin en sevilen online alışveriş sitelerinden biri. Eğer siz de bu keyifli alışveriş dünyasına dahil olmak isterseniz hemen Hepsiburada’ya gelip ücretsiz üyelik oluşturabilirsiniz. Dilediğiniz her yerde bu keyifli alışveriş deneyimini yaşamak için ise Google Play Store ya da App Store üzerinden Hepsiburada mobil uygulamasını tabletinize ya da cep telefonunuza indirebilirsiniz.

Merkezi kilit siparişini Hepsiburada üzerinden verebilirsiniz. Merkezi kilitleme sistemlerini kolayca inceleyebilir ve hızlıca aradığınzı ürüne karşılık gelen seçeneği bulabilirsiniz. Alarm Park Sensörleri kategorisi içinde yer alan bu ürünler, aracınızla ilgili ihtiyaçlarınızı tamamlamanız için düzenli bir şekilde sunulur. Benzer şekilde oto alarm, oto aksesuar seti ve açma kapama sistemleri için de pratik bir inceleme yapabilirsiniz. Hepsiburada ile zengin Oto Aksesuar Ürünleri kategorisini inceleyerek aracınızın tüm ihtiyaçlarını güvenle karşılayabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Merkezi Kilitleme Sistemleri

2399 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 36 / 2399 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?