Dolap Menteşesi

Dolap Menteşesi

Kapıların, pencerelerin ve mobilya kapaklarının kolay bir şekilde açılması ve kapanması için bir eksen üstünde dönme hareketi yapan yardımcı gereçlerden olan menteşeler, yumuşak demir, bronz, çelik, pirinç, krom, plastik ya da nikel malzemelerden üretiliyor. Farklı yapılara sahip olan menteşe çeşitleri, genel itibariyle milin çevresinde hareket eden iki adet yapraktan oluşuyor. Farklı pek çok çeşidi bulunan menteşeler, uygulama yapılacak olan dolabın ya da mobilyanın yapısına ve ihtiyacına göre seçiliyor. 

Dolap Menteşesi Çeşitleri

Dolap ve benzeri mobilyalarda sıkça kullanılan menteşeler arasında düz yaprak menteşe, boş menteşe, profil menteşe, tas menteşe, milli menteşe, paravan kapı menteşesi, çift kapak menteşesi, çarpma kapı menteşesi ve bindirme kapı menteşesi bulunuyor. Düz yaprak menteşeler dekoratif yapıları ile sıklıkla tercih ediliyor. Yapısı bakımından yaprak menteşeye benzeyen boy menteşe ise ağırlıklı olarak büyük dolap kapaklarında kullanılıyor. Yaprak menteşeye benzeyen bir yapısı bulunan profil menteşenin ise yaprak kalınlıkları diğer iki çeşitten daha kalın oluyor. 

Dolap menteşesi olarak özellikle mobilya kapaklarına sıklıkla kullanılan tas menteşelerin metal ve plastik gibi farklı çeşitleri bulunuyor. Üstelik yaylı bir sisteme sahip olduğu için dolap kapaklarında çıtçıt ya da sürgü gibi ilave gereçlere ihtiyaç duyulmuyor. Mobilya kapaklarının ağırlıklı olarak cam olan versiyonları için tercih edilen milli menteşeler, aynı zamanda sahip oldukları kapak makasları sayesinde düşme kapaklar için de uygun hale geliyor.

Bilindiği üzere bazı dolaplar katlanıp açılma özelliğiyle paravan kapılara sahip oluyor. Paravan kapılarda standart menteşeler kullanılamadığı için çift mille beraber çalışan ve formu üç yapraklı olan paravan kapı menteşeleri bu ürünlerde rahatça ve etkili şekilde kullanılabiliyor. 

Aynı tabladaki iki kapağın pratik bir şekilde çalışabilmesi için mil yapraklarından ve silindirik çubuklardan meydana gelen çift kapak menteşeler; milleri ve bölmeleri ile dolaptaki her iki kapağın da aynı eksen çevresinde dönmesine yardımcı oluyor. Paravan menteşelere benzeyen ve onlar gibi üç yaprak ile iki milden meydana gelen çarpma kapı menteşeleri ise yaylı menteşe sınıfına giriyor. Çarpma kapı menteşelerinin en önemli işlevi ise kapının iki yöne birden açılmasını sağlaması oluyor. Hatta bu menteşeler sayesinde açılmış olan kapılar, bırakıldığında yeniden kapanarak eski haline gelebiliyor. Bir diğer dolap menteşesi çeşidi olan bindirme kapak menteşesi de yapı açısından hem çift kapak menteşesine hem de tas menteşelere benziyor. Gövde, mil ve mil üstünde silindirik dişli kolla gövde üstündeki dişli koldan meydana gelen bindirme kapak menteşesi de kullanışlılığıyla sıkça tercih dilen modeller arasında yer alıyor.

Özel Tip Dolap Menteşeleri

Her ne kadar piyasada çok sayıda dolap menteşesi çeşidi bulunuyor olsa da mobilyacıların kullanabilmesi için, direkt olarak kullanım amacına göre üretilmiş olan özel tip menteşe çeşitleri de bulunuyor. Diğer menteşeler ile birebir aynı sisteme sahip olan bu menteşe türü, yapı bakımından farklılık gösteriyor. Çok daha özellikli ve gelişmiş bir formda bulunan bu menteşeleri, özel çalışmalarınız için tercih edebilirsiniz.

Menteşelerde Yön Ayrımı

Hem menteşe satın alırken hem de menteşe takarken sağ ve sol şeklindeki yön ayrımını da doğru bir şekilde yapmak gerekiyor. Aslında menteşenin sağ mı yoksa sol mu olduğunu anlamanın çok kolay bir yöntemi bulunuyor. Menteşedeki mil sabitlenen yaprağı, mili yukarıya bakacak ve mil yuvası da size yakın duracak biçimde tuttuğunuzda yaprak üzerindeki vida deliklerinde yer alan havşalı kısımlar sağda duruyorsa menteşeniz sol menteşe oluyor. Aynı şekilde deliklerdeki havşalı kısımlar solda kaldığında ise kullanmayı düşündüğünüz menteşenin bir sağ menteşe olduğunda emin olabilirsiniz.


ARA
Loading interface...
Loading interface...

Dolap Menteşesi

.
.
Toplam 24 / 2176 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003347/60000309/60001179