Kullanımı en kolay boya çeşitlerinden biri olan pastel boya, resim çizmeye yeni başlayan kişilerden ressamlara kadar oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine hitap ediyor. Hobi amaçlı resim ve profesyonel çizim yaparken kullanılabilen boya çeşidi, okullarda çocuklara verilen resim derslerinde de yaygın biçimde tercih ediliyor. Pastel boya çeşitleri resim yaparken palet, fırça ve inceltici gibi ek malzemelere gereksinim duyulmadan kullanılabilmeleri nedeniyle hızlı ve pratik şekilde çizim ve boyama yapmayı mümkün hale getiriyor. Pastel boya çeşitlerinin bir diğer pozitif tarafı ise resim yapılan alanı kirletmemeleri oluyor.

Hangi Pastel Boya Daha İyidir?

Hangi pastel boyanın daha iyi olduğuna karar verebilmek için ürün çeşitlerini incelemek ve ihtiyaç duyulan özellikleri karşılayan seçenekler arasından tercih yapmak gerekiyor. Çeşitli boya üreticisi ve kırtasiye markaları tarafından üretilmiş farklı özelliklere sahip pastel boya çeşitleri bulunuyor. Pastel boyalar, genel olarak set şeklinde kullanıcılara sunuluyor. Her sette farklı renkte boya alternatifleri yer alıyor. Boya adedi, set özelinde farklılık gösteriyor. Setlerde bulunan renk seçenekleri 4 - 90 arasında değişiyor. Farklı yaş gruplarına özel olarak üretilmiş olan pastel boya çeşitleri, kalınlık, uzunluk ve yumuşaklık bakımından değişkenlik gösterebiliyor.

Pastel Boya Nasıl Üretilir?

Pastel boya çeşitleri, toz durumunda bulunan boya malzemesinin tebeşir ve suyla karıştırılması ve sıkıştırılmasıyla elde edilen özel bir hamur kullanılarak üretiliyor. Üretim şekli bakımından toz ve yağlı olmak üzere iki gruba ayrılıyor. Toz pastel boyalar sayesinde renkler karıştırılabiliyor ve doğal renkler yakalanabiliyor. Yağlı pastel boyalar ise toz dökmez yapıda olmalarından dolayı uygulandıkları zemine güçlü şekilde tutunuyor ve dökülme yapmıyor. Dolayısıyla profesyonel amaçlı kullanımlarda toz pastel boyalar, hobi amaçlı kullanımlarda ise yağlı pastel boyalar daha kullanışlı oldukları için tercih ediliyor.

Pastel Boya Nasıl Kullanılır?

Pastel boya, birçok kağıt ve karton çeşidinin yanı sıra kaygan olmayan zeminlerin üzerine uygulanabiliyor. Başta resim sanatının önemli çizim tekniklerinden biri olan natürmort olmak üzere çeşitli çizimlerde tercih edilen bir boya malzemesi oluyor. Silinebilir özellikli pastel boyalar, resim yapımı sırasında meydana gelen hataların giderilmesine olanak tanıyor. Böylelikle hatalı dokunuşlar yapılmış bir resmin yarım bırakılmasına gerek kalmıyor. Toz pastel boya kullanılarak yapılan resimlerin uzun süre muhafaza edilebilmesi için koruyucu bir tabakayla kaplanması ya da camlı çerçeve içerisine yerleştirilmesi tavsiye ediliyor.

Pastel Boya Kullanılarak Hangi Kağıt Türleri Üzerine Resim Yapılabilir?

Pastel boya kullanılarak parlak yüzeyli olmayan tüm kağıt türlerinin üzerine resim yapılabiliyor. Renklerin daha canlı olmasına özen gösterilen pastel boya uygulamaları için özel olarak tasarlanmış kağıt çeşitleri bulunuyor. Ayrıca farklı renkler yakalamak ve daha etkili gölgelendirme yapmak amacıyla renkli kağıtlar üzerine çizim de gerçekleştirilebiliyor. Yatay, dikey, oval, çapraz, çevresel, dalgalandırma, kazıma ve tarama olmak üzere birçok farklı boyama tekniği uygulamasında kullanılabilen pastel boya çeşitleri için kağıt seçimi yapılırken uygulanacak boyama tekniğini göz önünde bulundurmak son derece önem arz ediyor.

Pastel Boya Fiyatları Ne Kadardır?

Boya markası, boya modeli, ürün özelliği, ürün tipi ve boya adedi gibi birçok değişken olmasından dolayı pastel boya fiyatları için herhangi bir fiyat standardı bulunmuyor. Ürün seçimi sırasında fiyat karşılaştırması yaparken belli detaylara dikkat etmek oldukça önem taşıyor. Kullanıcılara kendileri için en doğru seçimi yapabilmeleri adına öncelikle pastel boya seçenekleri içerisinden istedikleri özellikleri karşılayan alternatifleri belirlemeleri ve ardından bu ürünlerin fiyatlarını birbirleriyle karşılaştırarak bir karara varmaları tavsiye ediliyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Pastel Boya Fiyatları

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
HepsiLojistik Ürünleri
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 1084 ürün
DSACategoryId/2147483643/21027386/80158003/292999