Plaka; araçların trafikte diğer araçlardan ayırt edilebilmesi için resmî kurumlar tarafından verilen resmî belge niteliği taşıyan materyallere verilen isimdir. Araç plakaları her araçta mutlaka bulunması gereken hem önde hem de arkada belirli standartlar çerçevesinde kullanılan çok önemli kimlik belirleyicilerden bir tanesidir. Dolayısıyla hem bu standartlara uygun hem de aracınızın görünümüyle bütünleşen bir aksesuar haline gelmesi bir hayli zor olabilir. Bunun yanı sıra aracın hem önünde hem de arkasında zemine yakın olmaları sebebiyle plakaların temizliği ve yıpranmaması oldukça önemli. Tüm bu sebeplerden ötürü plakaların hem güvenli hem de temiz durması için plaka temizliği ve montajı için birçok ürün Hepsiburada aracılığıyla sunulur.

Araç Plakası Temizliğinde Önemli Noktalar

Plakaların resmî belge niteliği taşıması, onları araçların en önemli parçalarından bir tanesi haline getiriyor. Bu sebeple plakaların üzerindeki kabartmaların durumu, harf ve rakamların okunurluğunun sağlanması gibi dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bir araç plakası trafik polisleri ve diğer kişiler tarafından mutlaka okunabilir bir konumda ve temizlikte olmalıdır. Bu sebeple araç plakalarının üzerindeki yazıların yıpranmaması, toza ve çamura karşı korunması gerekir. Plaka kalemi olarak da bilinen standartlara uygun kalemler ile araç plakanızın üzerindeki kabartmaların üzerinden geçerseniz, plakanızın yıpranmasına önlem almış olursunuz. Plaka kaleminin dışındaki etkilere karşı ise aracınızda plaka temizliği için kullanmak üzere mutlaka bez bulundurmalısınız. Tüm bunları yerine getirirseniz plakanızın okunurluğunu artırmış olursunuz. Plakanızın yıpranmasının önüne geçmek için kullanabileceğiniz bir diğer ürün ise kaplamalı plakalıklardır. Kaplamalı plakalı klasik plakalığın aksine plakanın gövdesini de şeffaf bir tabaka ile kapladığı için plakanızın dışarıdan maruz kalacağı hasarı en aza indirgemenizde size fayda sağlayacak, ömrünü uzatacaktır.

Araç Plakalığı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Çeşitli plakalar için üretilmiş araç plakalıkları, aracınızın önünde ve arkasında yer alan plakaların güvenliğini sağlamanız için oldukça önemlidir. Plakalıklar sayesinde daha zor sökülür bir hal alan plakalar, böylece rüzgârlarda, zorlu yollarda ya da hız sonucu düşmez. Plakalıkların bir diğer faydası da direkt metal plakayı delmek zorunda kalmadan plakanızı sabitlemenizi sağlamasıdır. Plakanızı direkt delmeniz rutin araç muayenesi sırasında sorun oluşturabileceği için, oldukça sakıncalı sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden plakalık kullanmanız daha rahat bir araç muayenesi için çok önemlidir. Bunun dışında son yıllarda kişiye özel araç plakalığı ve krom araç plakalıkları gibi araç plakalık çeşitleri de üreticiler tarafından araç sahiplerinin beğenisine sunulmuştur. Kişiselleştirilebilmeleri sayesinde hem güvenlik hem de araç plakalarının altında bir iz bırakmak isteyen şoförler tarafından sıklıkla tercih edilen araç plakalıkları online olarak kolayca satın alınabilir. Araç plakalıkları her taşıt için ayrı standartlarda üretildiği için seçiminde dikkat etmeniz gerekir. Örnek vermek gerekirse; kurumlarca onaylanmış plakanız kare ise kare araç plakalığı satın almanız, dikdörtgen araç plakası sahibi iseniz dikdörtgen araç plakalığı tercih etmeniz gerekir. Araç plakalıkları arasında seçim yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da plakalıkların aracınızın kaportasında yer alan plaka delikleriyle olan uyumudur. Bu delikler ile plakalık üzerindeki deliklerin denk gelmemesi halinde aracınızın kaportasında küçük de olsa bir başka delik açmanız gerekeceğinden, plakalık seçerken aracınızla uyumlu olup olmadığına mutlaka dikkat etmelisiniz.

Siz de aracınızın en önemli parçası plakalarınız için kişiselleştirilmiş ve standartlara uygun plaka aksesuarları arıyorsanız; Hepsiburada aracılığıyla onlarca ürün çeşidi arasından sizinle, aracınızla ve kurallarla uyumlu ürünü seçerek sepetinize ekleyebilir, güvenle satın alarak aracınızın dış görünümüne küçük dokunuşlar yapabilirsiniz.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Plaka Fiyatları

478 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Appcity
  2. Cey
  3. Modacar
  4. Wolcar
  5. BoostZone
  6. Dega
  7. SüslenOto
  8. Tual
  9. Space
  10. Transformacion
  11. Oto Aksesuarcım
  12. DD
  13. Starklips
  14. Simoni Racing
  15. Lampa
  16. WINTECH
  17. Dreamcar
  18. Gliptone Carat
  19. Aem
  20. AutoCet
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60002705/2147483631/253574/20024933/20024935
Başa dön