Sambucol, iHealth güvencesiyle dünya çapında satışa sunulan önde gelen markalardan biridir. Türkçe’deki ‘‘insan’’ sözcüğünün i’si ve İngilizce’deki “health” yani ‘‘sağlık’’ sözcüğünün bir araya getirilmesi ile adını alan iHealth , 40’dan fazla ülkede kendi kategorisinde en çok tercih edilen gıda ve tedavi destek ürününü, sağlığı korumak ve iyileştirme amacıyla bünyesinde bulundurmaktadır.

Sambucol, 20 yıldan uzun süredir dünya sağlık piyasasında elde ettiği birikimle 2012’den beri Türkiye ilaç pazarının hızlı ve istikrarlı şekilde büyüyen, dünyadaki yenilikleri yakından takip ederek ar-ge’den gelen kaliteyi deneyimden gelen uzmanlıkla birleştiren, insan sağlığını korumayı ve iyileştirmeyi hedefleyen iHealth firmasının önde gelen markasıdır. Sambucol, iHealth etiketiyle piyasada olan 3 markadan biridir.

Sambucol, viroloji dalında uzmanlaşmış olan Türk kökenli ve dünyaca ünlü Madeline Mumcuoğlu’nun keşfedip antiviral etkisini kanıtladığı bitkisel bir gıda desteğidir.  20 yıllık ar-ge sürecinin bir sonucu olarak bağışıklık sistemini güçlendiren ve grip–soğuk algınlığı semptomlarını hafifleten ürünler pazarında dünyada en çok tercih edilen, besin takviyesi kategorisinde uzmanlaşmış bir üründür. Bu ürün ticari hale gelmeden önce 20 yıllık bir ar-ge sürecinden geçirilmiştir. Patentli olan Sambucol, bileşiminde antivirin bulunduran bitkisel bir üründür.  Türkiye piyasasında; Sambucol Efervesan, Sambucol 112 (Kids) Likit, Sambucol Plus Likit ve Sambucol Pastil formlarıyla bulunmaktadır. Dünya çapında 40'dan fazla ülkede eczane raflarındadır.

Elderberry (Sambucol) bitkisi, en bilinen ismiyle mürver, genellikle Kuzey yarım kürede yetişen, meyve veren ve yaprak döken bir çalı türüdür ve en az 30 farklı çeşidi bulunur. Çok tercih edilen bir antioksidan olarak kullanılan yaban mersininin toplam ORAC değeri takriben 4.700’dür. Elderberry’nin ise, yaklaşık 14.700’dür. Antioksidan bakımından çok zengin bitkilerin arayışında olanlar için mürver ideal bir takviyedir.

Sambucol®, Avusturya'da yetiştirilen ve yalnızca Sambucol®’ ün kullanımında olan Hasberg kültürü aracılığıyla edilen Avrupa kara mürverinin  küçük, sulu ve taneli olgun meyvelerinden elde edilen, formülü patentli bir preparattır.

Alman bilim adamlarınca, Karlsruhe/ Bundesforschungsanstalt Research Center for Food’da, elderberry (mürver) üzerinde yapılan deneylerde, elderberryde bulunan antosiyaninlerin, sitokinleri baskılayarak bağışıklık sistemini desteklediği bulunmuştur. Bu özel preparat, bağışıklık sistemini düzenlemeye destek olarak bedenin hastalıklara karşı korunmasını sağlar.

Norveç’deki bir çalışma, mürver suyunun yalnızca bağışıklık sistemini canlandırmakla kalmayıp aynı zamanda grip virüsünü de doğrudan baskıladığına ortaya koymuştur. Mürverin aktif içerikleri hücre duvarlarına saldıran enzimleri silahsızlandırarak virüslerin yayılımını engellemektedir.

Amerika ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünya çapında en çok tercih edilen bağışıklık sistemi güçlendirme odaklı takviye ürünü Sambucol, C vitamini kaynağıdır. C vitamini ve çinko, bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunur. Vücut  direncini artırır ve savunma mekanizmasını güçlendirir. C vitamini aynı zamanda yorgunluk ve bitkinliğin azalmasına, normal enerji oluşum metabolizmasına da katkıda bulunur. Demir minerali ve folik asidin emilimini kolaylaştırarak kansızlığı önler. Kesik, sıyrık ve yanıkların iyileşmesini hızlandırır. Antioksidandır; göğüs kanseri ve cilt kanserinin ortaya çıkmasını önlemede yardımcıdır.

C vitamini, yaygın kanıya aykırı olarak grip ve soğuk algınlığını önleyici değildir fakat soğuk algınlığı sırasında iyileştirici etkisi bulunur, gribal enfeksiyonu daha hızlı atlatmada yardımcıdır, semptomların ortadan kaldırılmasında kullanılır ve etkilidir.

Günlük C vitamini ihtiyacı, yaşa ve cinsiyete göre değişkenlik gösterir:

 • 0- 6 ay arası bebekler 40 mg / 7-12 ay 50 mg,
 • 1-3 yaş yaş arası çocuklar; 15 mg / 4-8 yaş 25 mg / 9-13 yaş 45 mg,
 • 14-18 yaş arası gençler;  65-75 mg,
 • Yetişkin kadınlar; 75 mg (hamilelikte 85 mg / emziren anneler 120 mg)
 • Yetişkin erkekler; 90 mg  C vitamini almalıdır.
 • Sambucol takviye ürünlerinin kullanımında, önerilen günlük doza sadık kalınması tavsiye edilir.
ARA
Loading interface...
Loading interface...

Sambucol

84 ürün var
 1. Ürün Çeşidi
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Satıcı A-Z
 5. Kelime Filtresi
Başa dön