Sesli Çocuk Kitapları

Basılı bir kitabın, bir anlatıcı tarafından yüksek sesle okunarak kaydedildiği dijital kitap türlerine sesli kitap adı verilmektedir. Anlatıcı profesyonel bir anlatıcı, aktör yahut kitabın yazarı olabildiği gibi; gönüllü olarak bu işi yapan amatörlerden de oluşabilir. Sesli kitaplar özel ses efektleri kullanılarak desteklenebilirler. Basılı bir kitabın, müzik ve ses efektleri kullanılarak kaydedilmiş haline dramatize edilmiş sesli kitap adı verilmektedir.

Sesli Kitaplar Kime Hitap Etmektedir?

1930’lu yıllarda görme engelli okurları, hayata dahil etmek amacıyla hükûmet programları ile desteklenerek oluşturulan sesli kitaplar; günümüzde her yaştan ve eğitim grubundan okuyucuya hitap etmektedir. 1980’li yıllardan itibaren, kitapçı raflarında boy göstermeye başlayan bu kitaplar, günümüzde bilhassa günlük hayatın koşuşturmacasında, eline kitap almaya vakit bulamayan edebiyat tutkunları tarafından, araba kullanırken ve farklı bir işlerle uğraşırken CD player cihazlar aracılığıyla dinlemek üzere tercih edilmektedirler.

Sesli Kitaplar Hangi Tür Kitaplardan Oluşur?

Sesli Kitaplar tıpkı matbu kitaplarda olduğu gibi şiir ve düz yazı türünde zengin edebi türleri içinde barındırmaktadır. Bu kitap türlerini; roman, hikaye, masal, tiyatro, şiir, makale, haber ve gezi yazıları olarak sınıflandırmak mümkündür.

Çocuklar İçin Özel Olarak Üretilmiş Sesli Kitaplar Var Mıdır?

Sesli kitaplar başlangıçta yalnızca şiir ve tiyatro gibi belli edebi türlerde üretilmekteyken; günümüzde bilhassa Avrupa ve Amerika’da her kitabın sesli birer versiyonu olacak şekilde tüm edebi türlere yayılmıştır. Ülkemizde de güncel edebi eserler başta olmak üzere, sesli kitap seçenekleri her geçen gün artmaktadır. Bilhassa son yıllarda oldukça revaçta bulunan çocuk edebiyatı türleri zengin sesli kitap alternatiflerine sahiptir.

Bebeklikten, erken çocukluk ve ilk gençlik dönemine kadar her yaş grubuna hitap eden sesli kitaplar içerisinde; bebekler için harfler, rakamlar, sözcükler gibi temel değerlerin öğretildiği kitaplar ve yaşı daha büyük çocuklar için masallar, müzikaller, hikaye ve romanlar bulunmaktadır.

Sesli Kitapların Çocuklar İçin Faydaları Nelerdir?

Sesli kitapların, bilhassa ikinci bir dil öğrenen ve öğrenme güçlüğü çeken bireylerde algılamayı ve öğrenmeyi kolaylaştırdığı tespit edilmiştir. Sesli kitap dinleyen çocuklarda; dinleyerek yorumlama kabiliyetinin geliştiği, yeni kelimeler öğrenilmesine yardımcı olduğu, onları okuma seviyelerinin üstündeki kitaplar ve farklı edebi türlerle tanıştırdığı ve kitap okumak için ayrıca vakit ayırmak gerekmediği için sıkılmadan dinlenerek ebeveynler ve çocuklar arasında yeni tartışma konuları ortaya koyduğu tespit edilmiştir.

Çocuklara Sesli Kitap Dinleme Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Dünyaya ilk geldiğimiz andan itibaren öğrenme metodumuz dinleyerek taklit etmeye yöneliktir. Dolayısıyla sesli kitap dinleme alışkanlığı, matbu kitap okuma alışkanlığından çok daha kısa sürede çocuklara kazandırılabilir. Sesli kitap dinleme alışkanlığı, evde ebeveynler tarafından, okul servislerinde ise servis hostesleri ve öğretmenler tarafından açılarak başlangıçta yalnızca çocuğun dikkatini dinleyerek öğrenmeye kanalize ederek; ilerleyen zamanlarda ise dinlediklerinden sorular sorup onları tartışmaya yönlendirilerek kazandırılabilir.

Sesli Kitaplar Nerede Satılır, Nasıl Dinlenir?

Sesli kitaplar, Türkiye’nin pek çok noktasında, yayınevi, kitapçı ve internet mağazalarında satışa sunulmaktadır. Yayınevleri ve kitapçılardan alınan kaynaklar, dükkan sahibinin gelir- giderlerini de kitap fiyatları üzerine eklemesi sebebiyle çok daha yüksek maliyetli olmaktadır. Bu sebeple sesli kitaplarının internet üzerinden alınması çok daha kârlı ve ekonomik bir yöntem olacaktır. Ancak internet mağazaları arasındaki rekabet sebebiyle, fiyat politikalarında pek çok değişken söz konusu olmaktadır. Hepsiburada.com üzerinden yıl boyunca avantajlı fiyatlardan sesli kitaplara erişebilirsiniz. Sesli kitaplar, müzik çalma özelliği olan her türlü cihazdan dinlenilebilmektedir. Ürünü satın almanızın ardından, size mail yoluyla gönderilen linki indirerek sesli kitabınızı dinlemeye başlayabilirsiniz.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Sesli Çocuk Kitapları

167 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 36 / 167 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?