Sileceklerinizin kalitesi sürüş güvenliği açısından önemli işleve sahiptir. Ömrünü doldurmuş ve yıpranmış silecekler, özellikle kötü hava koşullarında görünürlüğü azaltır. Bu nedenle düzenli aralıklarla sileceklerinizi yenileriyle değiştirmeniz gerekir. Aracınıza uygun en iyi silecek modelleri ile aşırı hava koşullarında bile yol görüşünüzü optimize edebilirsiniz.

En İyi Silecek Hangisi?

Silecek modelleri çerçeveli ya da çerçevesiz olarak tasarlanabilir. Kaliteli silecek modellerinde kullanılan akıllı, esnek çerçeve tasarımı, ön camınızın eğrisine en iyi şekilde uyum ve temas sağlar. Aerodinamik tasarım gürültüyü, sürtünmeyi ve rüzgarın neden olduğu kaldırma etkisini azaltır. Hemen hemen tüm hava koşulları için uygun olan braketsiz silecek modelleri kar ve buz birikmesini önleyebilir. Cama teması sağlayan ve daha iyi oturan esnek omurga tasarımı ile sileceklerin montajı oldukça kolaydır. Yüksek performanslı silikon kauçuk şeritler sileceklerin sessiz çalışmasını sağlar. Korozyona ve aşınmaya dayanıklıdır. Bu nedenle diğer malzemelere kıyasla daha uzun süreyle daha iyi performans sağlayabilir. Bazı yeni nesil silecek modelleri menteşeler veya braketler olmadan tasarlanır. Bu sayede geliştirilmiş tasarım ve performans sunar. Metal bir çerçevenin kullanılmadığı menteşesiz silecek modellerinde kullanılan esnek plastik malzeme silecek hareketini sınırlanmaz ve daha fazla zemini kaplar. Özel silikon kaplamalar yüksek ya da düşük ısı gibi ortam koşullarına karşı dayanıklılık sağlar.

Silecek Nasıl Seçilir?

Ön cam sileceklerinde blade ya da kauçuk / silikon olmak üzere 2 ana tipte üretilir. Silecek modelini belirlemeden sileceklerinizin boyutunu ve mekanizmasını bilmelisiniz. Silecekleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için araç kılavuzunu okuyabilirsiniz. Çoğu kılavuzda, sileceklerin boyut ve uzunluk aralığını açıklayan küçük bir grafik vardır. Kılavuzda gerekli bilgileri bulamıyorsanız sahip olduğunuz silecekleri ölçebilirsiniz. Ölçüm yaparken sağ ve sol sileceklerin farklı boyutlara sahip olduğunu görebilirsiniz. Genellikle yolcu tarafındaki sileceğin daha kısa olması normaldir.Sileceğinizin uzunluğundan memnun değilseniz, daha büyük bir modeli satın almak için yeterli alana sahip olup olmadığınıza dikkat etmelisiniz. 

Silecek Modelleri Nelerdir?

Sileceklerde kullanılan en yaygın 4 bıçak türü geleneksel blade, silikon, beam ve kış silecekleridir. Geleneksel bıçaklar blade olarak da bilinir. Metal bir çerçeve ile birlikte kauçuktan yapılır. Silecek fiyatları açısından en ekonomik modeller bu grupta yer alır. En popüler modeldir. Silikon silecek modelleri dayanıklılığı ile öne çıkar. Standart kauçuk sileceklere kıyasla daha yüksek bir fiyat etiketine sahiptir. Bununla birlikte kauçuğa kıyasla, camı her hareketle daha verimli bir şekilde siler. Daha az ses çıkarır ve daha uzun kullanım ömrüne sahiptir. Beam silecek modelleri kauçuk ve çelik yaydan oluşur. Ayrıca harici bir çerçevesi yoktur. Bu sayede ön camda eşit şekilde çalışabilir. Beam tipi silecek modelleri premium fiyat seviyesine sahip olabilir. Öte yandan oldukça etkileyici bir performansa sahiptir. Ancak etkinlik etkileyicidir. Aracınızın ön camları kavisliyse beam silecek modelleri en iyi performansı sunabilir. Kış silecekleri donma sıcaklıklarına dayanıklı ve bu koşullarda uzun süre dayanmak için tasarlanmış mevsimsel özel silecek modelleridir. Düşük ısıya dayanıklı malzemeleri sayesinde cama yapışma ya da çatlama sorunları görülmez.

Sileceklerinizi Ne Zaman Değiştirmelisiniz?

Sileceklerinizin nasıl ve ne zaman değiştirileceğine dair bir kesin bir değişim süresi yoktur. Sileceklerinizi düzenli olarak çatlak ve boşluklar açısından kontrol ederek değişim zamanını belirleyebilirsiniz. Silecekler çalışırken çizgiler oluşuyorsa, silecekler camdaki suyu tutamıyor ya da geride bir miktar kalıntı kalıyorsa silecekleri değiştirme zamanınız gelmiş olabilir. Kullanım süresinden bağımsız olarak aşırı soğuklar yeni sileceklerinizi bile kullanılmaz hale getirebilir. Donma sonucunda genleşen lastikler etkinliğini kaybedebilir.

Sileceklerinizi Değiştirirken Bunlara Dikkat Edin

  • Silecek lastiklerini değiştirmek temel montaj becerileriyle oldukça kolaydır.
  • Sileceklerin çoğu alt kola bağlı metal veya plastik bir bıçak, kaputun üst kısmından (veya ön camın alt kısmından) başlayan alt kol ve camı temizleyen lastik silecek olmak üzere 3 ana bölümden oluşur.
  • Sileceklerin değiştirilmesi yaygın olarak sadece kauçuk parçaların yenileriyle değiştirilmesi anlamına gelir. Sileceğin gövdesi çoğu durumda aynı kalır.
  • Standart silecek modellerini değiştirirken silecek kolunu kaldırın ve pencereden başka bir yöne doğrultun.
  • Kolun içinde yer alan yaylı mekanizma geri tepebilir ve ön camınıza zarar verebilir.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Silecek Fiyatları

Corolla
Polo
1 Serisi
100
1007
106
107
108
111
116
120
121
145
146
147
155
156
159
164
166
Volkswagen
Renault
Ford
Toyota
Honda
Skoda
Hyundai
Universal
Citroen
Fiat
Audi
Peugeot
Mercedes
Opel
BMW
Volvo
Kia
Nissan
Mazda
Seat
Chevrolet
Dacia
Subaru
Suzuki
Alfa Romeo
Mitsubishi
SsangYong
Land Rover
Mini
Daihatsu
Jeep
Porsche
Smart
Chrysler
Daewoo
Jaguar
Rover
Lancia
Lexus
Geely
Mini Cooper
Saab
Chery
Cadillac
Dodge
Fiat - Tofaş
Tata
Lada
Proton
Infiniti
Konumseçilmedi
Araç Modeli
Toplam 24 / 10000+ ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/253574/20024697/60003680