Değişik tip ve ebatlarda somunlar, ana bağlantı elemanları olarak kullanılmak üzere otomotiv, inşaat, beyaz eşya, mobilya, elektronik gibi sektörlerde kullanılmak amacıyla üretiliyor. Bu somunların ortak özellikleri arasında en başta anti-gevşeme dikkat çekiyor. Bu özelliğin her türlü vibrasyon, sarsıntı ve darbe nedeniyle oluşabilecek gevşemeyi tamamen önlemesi sayesinde ekipmanların verimliliği artarken ekonomik tasarruf etkileri de maksimize ediliyor. Böylelikle emniyetli bir çalışma ortamı yaratılıyor. M3'ten M24 çapına kadar üretilen somunların farklı anahtar ağzı, diş adımı, köşe mesafesi ve yükseklik ölçüleri, tamamen genel kabul görmüş endüstri standartlarına uygun olarak üretiliyor. Somunların standart imalatı nedeniyle kullanım ve montaj kolaylığı getirmesi ise işçilik maliyetlerini azaltırken kullanım hatalarından kaynaklanan üretim kayıplarını da minimize ediyor.

Somunların ana ham maddesi olarak karbon çeliğin dış etkenlere olduğu kadar kullanıma bağlı aşınma ve sürtünmeye karşı da oldukça dayanıklı bir malzeme olması, üreticiler tarafından sıklıkla tercih edilmesine sebep oluyor. Endüstriyel kullanımın yanı sıra evlerdeki basit bakım ve onarım ihtiyaçlarında da kullanımı zorunlu olan somunlar, amatör kullanım hatalarına karşı da tasarım ve malzeme seçimleri ile daha dayanıklı hâle getiriliyor. Herhangi bir somun, defalarca takılıp sökülebildiği gibi ekonomik ömrü çok uzun yıllar boyunca devam ediyor. Özel ihtiyaçlar dışında her türlü kullanım için üretilen somunların ekonomik ömürleri daha da uzun sürüyor.

Kızaklı ya da kızaksız klips setlerinin yanı sıra Japon tipi, kelebek, maşon gibi çeşitli somunlar da değişik amaçlar için kullanım yeri buluyor. Yine ağırlıklı çelikten yapılan bu somunların bazıları performansı ve iletkenliği artırmak için bakır olarak da üretilebiliyor. Plastikten üretilen bazı somun tipleri ise üretim maliyetlerini düşürmek, metallere oranla daha hafif malzeme seçeneği sunmak için kabul görüyor. Daha sofistike ihtiyaçlar için kullanılan tırnaklı, tırnaksız, fiberli ve flanşlı olarak farklı boyut ve fonksiyonlarda üretilen somunlar, anti-gevşeme özelliği dışında kullanmaya bağlı ısı ve sürtünmeye karşı da dayanıklı olmaları ve vibrasyondan kaynaklanan gevşeme sonrası kendi kendilerini kilitleyebilme kabiliyetleri ile de dikkat çekiyorlar.

Tüm somunlar, sıcaklığa olduğu kadar ateşe ve neme de dayanıklı olarak üretiliyor. Paslanmaz kaplamaların seçimi ise hem tüketici memnuniyetini artırmak hem de bakım onarım maliyetlerini minimize etmek için tercih ediliyor. Tüm modeller, endüstri standartlarına uygun ölçü ve ebatlarda üretilirken, üretim aşamalarında titizlikle kalite kontrolünden geçiriliyorlar. Farklı çalışma şartlarında daha ağır etkilere maruz kalan özel somunların dayanıklılığının şartlara özel olarak artırılması ise endüstri standardı olarak kabul görüyor. Özellikle otomotiv sektörünün dev markaları ve bunların yan sanayiinin kullandığı somunlar, muhakkak bu firmaların kalite standart ve ölçülerine göre üretiliyor; farklı dayanıklılık testlerinden geçmeden ve akredite olmadan satışa sunulmuyor.

Her türlü mekanik testleri; çekme, akma ve emniyet yükünün yanı sıra kaplama ve fiziksel ölçümlerinin de yapılarak belgelendirildiği somunlar, bağlantılarda vibrasyon, darbe, şok hareketlerinin neden olduğu gevşemeyi kesinlikle önlüyor. Yerli ve yabancı üreticilerin otomotiv, beyaz eşya ve elektronik sektörlerinde ve bunların yan sanayiinde kullanılmak üzere ürettiği her tipte ve ebatta somun, her türlü cıvata bağlantılarında hiçbir sorun yaratmadan kullanılıyor. Tasarımları sıkıştırma prensibine göre dizayn ediliyor, gevşemeyi tamamen ortadan kaldırıyor. Sadece endüstriyel kullanıma hitap etmeyen bu ürün gamı, marka ve fiyat açısından sunduğu zengin çeşitlilik ile perakende satıcılarına da hitap ediyor. Farklı ihtiyaçlar için farklı özelliklerde sunulan somunlar hem profesyonel hem de amatör kullanımda vazgeçilmez elemanlar olarak sıklıkla kullanılmaya devam ediliyor.

Somunlar

5 ürün var
 1. Markalar
  1. Sgs
  2. DEKAR
  3. ORS
  4. Starklips
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Satıcı
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20016152/60007136
BAŞA DÖN