Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Sultanın Korsanları - Emrah Safa Gürkan

Kronik Kitap
276,50 TL
( / adet)
Satıcı: Hepsiburada
Resmi Satıcı
Kampanyaları Gör 2
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (24)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

236,14 TL
301,68 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501689/9939/1510777
Sultanın Korsanları - Emrah Safa Gürkan
“Osmanlı” adını verdiğimiz korsanlar hangi etnik kökenlerden gelmektedir? Bunlar fırsatçı yağmacılar mı, yoksa İslam’ın bayrağını taşıyan nusretkarin din savaşçıları mıdır? Mühtedi ve Hıristiyan denizciler Müslüman dünyaya ne kadar adapte olmuş; aileleri, vatanları ve reddettikleri inançlarını ne dereceye kadar arkalarında bırakabilmişlerdir? Gemilerde korsanlarımız ne yiyip içmekte, doğal ihtiyaçlarını nasıl karşılamakta ve denizin belirsizliklerine hangi ibadet ve ritüellerle karşı koymaktadır? Hastalıklarla nasıl mücadele edilmekte, hijyen ve disiplin nasıl sağlanmaktadır? Bir korsan akınında kullanılan askerî taktikler nelerdir? Gazilerimiz avlarını nasıl aldatmaktadır? Korsan akınlarına uygun gemi tipleri nelerdir? Bunlar ateşli silahların yaygınlaşmasından nasıl etkilenmiştir? Topoğrafik faktörler hangi limanları korsanlığa mahkûm etmiştir? Elde edilen ganimetin korsan limanlarına katkısı ve Avrupa ekonomisine zararı ne boyuttadır? Bu ganimet nasıl elden çıkarılmakta ve paylaşılmaktadır? İnsanları korsanlığa iten sosyoekonomik etkenler nelerdir? Korsanlarımızın yavaş yavaş gelişmeye başlayan uluslararası hukuktaki yeri nedir? Korsanlık, ticaret ve kaçakçılık arasında nasıl bir ilişki vardır? 
İşte daha önce sorulmayan tüm bu suallerin cevabı Osmanlıca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, İngilizce, Portekizce, Katalanca, Latince ve Almanca kaynakları harmanlayan Sultanın Korsanları: Osmanlı Akdenizi’nde Gazâ, Yağma ve Esaret, 15001700’de. Yıllar süren arşiv çalışmasıyla bir araya getirilmiş İzlanda’dan Adriyatik’e, Korsika’dan Azorlar’a uzanan tarihî örnekler; okuyucuyu din değiştiren fırsatçı mühtedilerin, firar etmek için binbir yolu deneyen Cervantes gibi esirlerin, aynı gemide yoldaşlık yapan ve beraber yiyip içen Hıristiyan ve Müslümanların, sırtında kırbaç güneşin altında terleyen kürekçilerin, yeniçerilere fark ettirmeden korsan gemisini bir Hıristiyan limanına yanaştırıp özgürlüğüne kavuşan esir denizcilerin, Hıristiyan dünyasında bıraktığı ailesini ziyaret eden gazilerin, hakarete uğradığı, sevdiği kızı alamadığı ya da dolandırıldığı için intikam hırsıyla Mağrib’e gidip korsanları Hıristiyan kıyılarına getiren müntakim mürtedlerin, halkın veli mertebesine çıkardığı Hıristiyan doğumlu nevmüslimlerin dünyasına davet ediyor. 
Yakınçağ Akdeniz’inde istihbarat, korsanlık, kölelik, ihtida ve dinler ötesi diplomasi gibi alanlarda araştırmalar yapan Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan'ın tarihsel kategorileri altüst eden serhad kahramanlarını incelediği bu ikinci eseri, Osmanlı bahriye tarihinin en gizemli sayfalarını aralamakla kalmıyor; Osmanlı korsanlarını Akdeniz ve dünya tarihindeki iktisadî, siyasî ve teknolojik gelişmelerin ışığında analiz ediyor.
Yazar Emrah Safa Gürkan
Boyut Normal Boy
Basım Dili Türkçe
Sayfa Sayısı 592
Yayın Tarihi 2018
Cilt Durumu Ciltsiz
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV00000EMT7W
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat

Benzer ürünler

Kardeşlik - John Dickie Hayatım Kazım Karabekir - Erhan Çiftçi Osmanlı Tarih Öncesi - Rudi Paul Lindner İkinci Dünya Savaşı Tarihi - Owen Booth Kara Ölüm - Ortaçağ Dünyasını Yok Olmanın Eşiğine Getiren Veba - Tolgahan Karaimamoğlu Harezmşahlar - Erkan Göksu Bâbürlüler - Michael H. Fisher Hazar Kağanlığı Ve Etrafındaki Dünya - Altay Tayfun Özcan Türk-Amerikan İlişkileri 1919-1997 Vikingler - I. Heath İç Asya Tarihi: Cengizliler Çağı - Nıcola Di Cosmo Eski Türk Tarihi - Ahmet Taşağıl Osmanlı İmparatorluğu’nda Alman Nüfuzu Habsburglar - Martyn Rady Selçuklularda Vezirlik - Carla L. Klausner Uygarlık Yargılanıyor- Arnold J. Toynbee Kronik Kitap Çölde Isyan - Osmanlı Ortadoğu’Yu Nasıl Kaybetti? - T. E. Lawrence - T. E. Lawrence İskenderiye, Afrika ve Ispanya Savaşları - Julius Caesar Selçukluların Dinî Siyaseti (1040-1092) - Ahmet Ocak Konstantinopolis’in Zaptı - Gunther Von Pairis Theophanes Confessor’ün Kroniğinde Türkler: 284-813 - Hatice Aydın Samuraylar (Ciltli) - Stephen Turnbull 360 Bir Dünya Turu Seyahatnamesi - Kerimcan Akduman Türk Savaş Sanatı Kutadgu Bilig'e Göre Asırlara Uzanan Türk Sanatı: Savaş… - Erkan Göksu Cumhuriyet’in Yeni Yüzyılında Yeni Dünya Politikası - Taşansu Türker Kronik Kitap Rothschild Hanedanı - Niall Ferguson Güneş Ülkesi Horasan - Cihan Piyadeoğlu İstihbarat Savaşları - Hüseyin Aziz Akyürek Türk Komutanlar - A. Sefa Özkaya Türk Dış Politikası Tarihi - Fahir Armaoğlu
Başa dön