Bağımsız olarak faaliyet gösteren Tarım Kredi Kooperatifi bir çiftçi kuruluşu olarak ön plana çıkıyor. Sofraların olmazsa olmaz besin çeşitlerini çiftçiden alan Tarım Kredi Kooperatifi birçok doğal içerikli gıdayı mutfaklara taşıyor. Tarım Kredi Kooperatif ürünleri arasında; atıştırmalıklar, içecekler, şarküteri besinleri, süt ve süt mamülleri dışında temizlik ve kişisel bakım ürünleri de yer alıyor. Hem organik hem de geleneksel yiyecekleri satışa sunan Tarım Kredi Kooperatifi, kullanıcıların ihtiyaç duyduğu hemen hemen tüm gereksinimleri karşılıyor. Kooperatifçilik ilkelerini benimseyen Tarım Kredi kuruluşu, tarımsal faaliyet gösteren çiftçileri destekliyor. Böylece Türk tarımıyla birlikte ülke ekonomisinin kalkınması amaçlanıyor. Çiftçilerin üretimine tam olarak destek veren Tarım Kredi Kooperatifi, üreticilerin gereksinim duyduğu sermayenin sağlanması için kredi imkanı sunuyor. Aynı zamanda üretim faaliyetlerinin sürdürülebilir olması için de Tarım Kredi Kooperatifi çiftçilere yem ve gübre gibi önemli malzemeleri temin ederken de yardımcı oluyor. Hepsiburada ile tüm Tarım Kredi Kooperatifi gıda ve kozmetik ürünlerine ulaşarak ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. 

Tarım Kredi Kooperatifi Ürün Çeşitleri

Tarım Kredi Kooperatifi ürün çeşitleri arasında; atıştırmalıklar, bal ve reçeller, baharatlar, bakliyatlar, bitkisel yağlar, çay ve şekerler, dondurulmuş ürünler, içecekler, kuruyemişler, salça ve konserveler, soslar, süt ve süt ürünleri, tahin ve helvalar, turşular, un ve makarnalar, zeytinler, yumurtalar, geleneksel ve organik ürünler yer alıyor. Ayrıca Tarım Kredi Kooperatifi gıda yardım paketleri satışa sunuyor. Bu yardım paketlerinin içerisinde ise; bakliyat, bitkisel yağ, un, makarna, salça, konserve, çay, şeker, sos, baharat ve turşu gibi yemek hazırlamaya yardımcı ürünler bulunuyor. Kullanıcıların mutfaktaki birçok gıda ihtiyacını karşılayan Tarım Kredi Kooperatifi kullanıcıların oldukça ilgisini çekiyor. 

  • Tarım Kredi Atıştırmalık Ürünler

Bireysel ya da toplu olarak tüketilen atıştırmalıklar, küçük büyük fark etmeksizin herkesin ilgisini çekiyor. Atıştırmalıklar genellikle mutfak dolaplarında, çekmecelerde ya da kilerlerde stok halinde muhafaza ediliyor. Tatlı ve tuzlu olarak iki ana gruba ayrılan atıştırmalıklar genellikle ara öğünlerde tüketiliyor. Sağlıklı beslenme konusunda kullanıcıları cezbeden kuruyemiş ve çerez atıştırmalıkları arasında; yer fıstığı, fındık, Antep fıstığı, kuru üzüm, badem, ceviz ve leblebi gibi doğal gıdalar yer alıyor. Doğal ve sağlıklı yaşamın vazgeçilmezi olan kuruyemişlerin içeriğinde vitaminler, mineraller ve yararlı yağlar bulunuyor. Bu nedenle kuruyemişler diyet yapan kişiler tarafından da sıklıkla tercih ediliyor. Bunun dışında çerezler ise genellikle sağlıksız yağlar içeriyor ve işlenmiş ürünlerden elde ediliyor. Ana öğünlerin yerine de tüketilen bisküvi ve kek atıştırmalıkları ağızda dağılarak damakları şenlendiriyor. Kekler kakaolu, vanilyalı, fındıklı, muzlu, kuruyemişli, ballı, meyveli ve karamelli seçeneklerden oluşuyor. Farklı görünümlere sahip olan tatlı ve tuzlu bisküvilerin tatları da birbirinden tamamen farklı. Islak ya da kuru olarak satışa sunulan kekler küçük ya da büyük boy olarak paketlendiği için tek bir kişiye ya da birden çok kişiye hitap edebiliyor. Pratik şekilde açılabilen ambalajlara konulan atıştırmalıklar, açlığı bastırmak için hızlı bir çözüm sunuyor. Özellikle çocukların çok severek tükettiği çikolata ve gofret atıştırmalıkların aroması ve boyutu çeşitlilik gösteriyor. Tatlı atıştırmalıklar arasında yer alan çikolata ve gofretler kullanıcıların tatlı ihtiyacını karşılıyor. Beyaz, sütlü ve bitter çikolata ile kaplı olan gofretler yumuşak ya da sert fark etmeksizin ağızda kolayca dağılıyor. 

  • Tarım Kredi Bal ve Reçeller

En çok tüketilen yiyecekler arasında yer alan reçel ve ballar vazgeçilmez gıda ürünleri olarak ön plana çıkıyor. Üretildikleri malzemeye göre farklı tat ve kokulara sahip olan bal ve reçeller, kendine özgü çeşitli faydalar ve besin değerleri içeriyor. Kahvaltı sofralarına eşlik eden bal ve reçeller aynı zamanda tatlı tariflerinde ve pasta süslemelerinde de kullanılıyor. Genellikle cam kavanozlarda satışa sunulan bal ve reçellerin boyutları değişkenlik gösteriyor. 250, 300 ve 500 gramlık reçel ve ballar cam kavanozlarda satışa sunulurken 1, 2 ve 5 kilogramlık bal ve reçeller için farklı ambalajlar tercih ediliyor. Şifa deposu olarak bilinen bal, elde ediliş biçimine göre çeşitlilik gösteriyor. En popüler bal çeşitlerinden biri olan süzme bal, önce kovandan petek halinde toplanıyor daha sonra ise elekten geçirilerek süzülüyor. Böylece elde edilen saf bal tüketime hazır bir hale geliyor. Süzme balın içerisinde fosfor, demir, protein, sodyum ve yararlı karbonhidratlar bulunuyor. Çiçek, çam ve kestane gibi farklı çeşitlerde satışa sunulan bal, tatlı lezzeti ile kullanıcıların damak zevkine hitap ediyor. Mevsimlik meyvelerden yapılan reçeller ise farklı damak tatlarına sahip olan kullanıcılar tarafından değerlendirilebilir. Farklı ağırlıklara sahip kavanoz ve ambalajlarda satışa sunulan reçeller arasında; erik, ayva, şeftali, incir, çilek, vişne, çam kozalağı, turunç gibi birçok seçenek yer alıyor. Enerji ve şifa kaynağı olan reçeller dört mevsim rahatlıkla tüketilebilir. Şekerli ve şeker ilavesiz olarak üretilen reçeller pasta, kurabiye ve tatlı üzerini süslemek için de değerlendirilebilir. 

  • Tarım Kredi Baharatlar

Yemeklere ayrı bir lezzet katan baharatlar arasında en sık tercih edilenler; pul biber, kekik, nane, köri ve kimyon olarak sayılabilir. Bunun dışında kişniş, yenibahar, muskat ve kakule gibi baharatlar da yemeklerin lezzetini farklı bir boyuta taşıyor. Çeşitli yemeklerde kullanılan baharatların kullanım miktarı değişkenlik gösteriyor. Yemeklere lezzet katan baharatların aynı zamanda sağlık için birçok faydası bulunuyor. Örneğin pul biber hem dolaşım sistemini düzenliyor hem de sindirim sistemine yardımcı oluyor. Bu sayede pul biber vücuttan toksik ve bakteri atımını kolaylaştırır. Biberiye, defne yaprağı ve fesleğen baharatları genellikle salata yaparken tercih ediliyor. Baharatlar tek olarak satışa sunulduğu gibi karışım halinde de ambalajlanıyor. 

  • Tarım Kredi Bakliyatlar

İçerisinde bolca lif bulunduran bakliyatlar sağlıklı ve sindirim dostu olduğu için diyet yapan kişiler tarafından da sıklıkla tercih ediliyor. Bazı bakliyat çeşitleri neredeyse hayvansal ürünler kadar protein içeriyor. Bu nedenle bakliyatlar vegan ve vejeteryan kişiler tarafından sıklıkla tüketiliyor. En sık tercih edilen bakliyat çeşitlerinden biri olan nohut, Türk kültüründe neredeyse her yemeğin içerisinde yer alıyor. Etli ve etsiz nohut yemeğinde kullanılan nohut aynı zamanda ayran çorbası, humus, sebzeli nohut köftesi, mantarlı nohut yemeği, yuvalama ve analı kızlı yemeği yaparken de değerlendiriliyor. En sık kullanılan bakliyat çeşitlerinden biri olan fasulye hem etli hem de etsiz şekilde pişirilebiliyor. Ayrıca fasulye yörük sütlacı ve aşure yapımında da kullanılıyor. Hem sıcak hem de soğuk olarak tüketilebilen börülce, salata ya da yemek hazırlarken değerlendirilebilir. Kuru börülceli enginar dolması özellikle bitkisel beslenmeyi tercih eden kullanıcılara hitap ediyor. Türk mutfağında sıklıkla kullanılan mercimek bakliyatı; mercimek çorbası, mercimek köftesi gibi birçok yemekte kullanılıyor. Birçok farklı tarifte kullanılan soya fasulyesi metabolizmayı hızlandırıyor ve kişilerin sağlıklı bir şekilde kilo almalarını mümkün kılıyor. 

  • Tarım Kredi Bitkisel Yağlar

Geçmiş zamanlardan beri ana şifacı olarak bilinen bitkisel yağlar, bilimin ilerlemesi ile beraber modern tıpta da yerini almıştır. Haricen alternatif tıp ve beslenme düzeninde tercih edilen bitkisel yağlar, yeni bitki türlerinin ve faydalarının keşfi ile beraber sınırsız sayıya ulaşmıştır. Farklı kullanım alanlarına hitap eden bitkisel yağlar arasında yer alan hint yağı, güzellik için kullanılıyor. Tıbbi ve aromatik yağlar olarak ikiye ayrılan bitkisel yağlar kullanım amacına göre farklılaşıyor. Tıbbi yağlar arasında yer alan kantaron yağı, sağlığa olan olumlu etkileri ile biliniyor. Aromatik yağlar sınıfında yer alan fındık yağı ise genellikle tariflerde değerlendiriliyor. İçeriğinde barındırdığı etken maddelerle farklı ihtiyaçların giderilmesinde büyük bir rol oynayan bitkisel yağlar, halk arasında hammaddesine göre bitki ve baharat yağları olarak ikiye ayrılıyor. Ayrıca bitkisel yağların doymuş yağ oranı ve kalori miktarları farklılık gösteriyor. Kalorili bitkisel yağlar arasında bulunan palm yağı genellikle enerjiye ihtiyaç duyan kullanıcılar tarafından tercih edilirken, çörek otu yağı ise genellikle diyet yapan kullanıcılar tarafından değerlendiriliyor. Alışkanlıklar ve uyarılar sonucunda bitkisel yağlar haricen ve dahilen kullanılabilir. Örneğin; balık yağı güçlü hafıza ve kalp sağlığı için tercih ediliyor. Bunun dışında keratin yağı ise daha çok tırnak ve saç sağlığı için haricen kullanılıyor. 

  • Tarım Kredi Toz ve Küp Şekerler

Beyin fonksiyonlarının düzgün bir şekilde çalışmasını sağlayan şeker, her alanda kullanılabilen en önemli besin maddeleri arasında yer alıyor. Anlık bir depresyon tedavisi sağlayan şeker, kandaki endorfin düzeyini yükselterek kullanıcıların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlıyor. Üretim biçimine ve kullanım alanına göre çeşitlilik gösteren şeker; toz ve küp şeker olarak ikiye ayrılıyor. Genellikle çay ve kahve gibi içeceklerin içerisine konulan toz şeker aynı zamanda kek, tatlı, pasta ve kurabiye yapımında kolay çözülmesi açısından kullanılıyor. Toz şeker farklı gramaj ve ambalajlarda satışa sunuluyor. Yemek ve içeceklerin dışında şeker farklı amaçlarla kullanılabilir. Örneğin; kuruyan dudaklara şeker ile peeling yapılabiliyor. Antibiyotik görevi gören şeker yaraların üzerinde de kullanılabiliyor. Yüz ve cilt bakımında tercih edilen şeker ayrıca iyi bir leke çıkarıcı görevi görüyor. Küp şekerler sargılı ve sargısız olarak satışa sunuluyor. Genellikle çay ya da kahve yanında ikram etmek için tercih edilen küp şeker; restoranlarda, cafelerde ve işyerlerinde sıklıkla değerlendiriliyor. Beyaz şekere kıyasla daha organik olan esmer şeker diyabet hastaları ya da sağlıklı beslenmeye özen gösteren kullanıcılar tarafından tercih edilebiliyor. Esmer şekerin içeriğinde; kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, B12 gibi vitaminler yer alıyor. 

  • Tarım Kredi Çaylar

Çay denildiği zaman akla ilk olarak siyah çay geliyor. Lezzeti ile ön plana çıkan çayın aynı zamanda vücut sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunuyor. Boğaz ağrılarını yumuşatan çayların etkileri çeşidine göre değişiklik gösteriyor. Dökme ve poşet çay olarak satışa sunulan siyah çay günün her saati tüketilebilir. Siyah çaydan daha farklı özelliklere sahip olan bitki çayları arasında; yeşil çay, melisa çayı ve beyaz çay ön plana çıkıyor. Her bitki çayının kendine has özellikleri bulunuyor. İçerisinde epigallokateşin bulunduran yeşil çay metabolizma hızını artırıyor. Günde bir ya da iki fincan tüketilmesi önerilen yeşil çay zayıflama konusunda da kullanıcılara yardımcı oluyor. Vücutta birçok fonksiyonun düzenlenmesinde etki gösteren beyaz çay, kolesterolü dengeliyor. Antioksidan kaynağı olan beyaz çay vücudu toksik maddelerden arındırır. Sakinleştirici özelliği bulunan melisa çayı sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını destekliyor. Vücudun soğuk aldığı dönemlerde kırgınlıkların iyileştirilmesine yardımcı olan adaçayı, sinüslerin ve akciğerlerin temizlenmesini sağlıyor. En popüler bitki çaylarından biri olan papatya çayı, uyku düzensizliklerini gideriyor. Adet ağrılarını azaltan papatya çayı her bünyede aynı etkiyi göstermeyebilir. Melisa çayı ile benzerlik gösteren lavanta çayı sinirlerin yatışmasını sağlıyor. 

  • Tarım Kredi Dondurulmuş Gıdalar

Gıdalar dondurularak uzun süre boyunca saklanabiliyor. Günümüzde dondurulmuş gıdalara olan ilgi oldukça yüksek. Evde dondurma ile şoklama arasında bazı farklar bulunuyor. Yavaş gerçekleşen evdeki dondurma işlemi, gıdaların besin değerlerinin kaybedilmesine yol açıyor. Bundan dolayı da evde yapılan dondurma işleminden tam anlamıyla verim alınmayabilir. Dondurulmuş gıdalarda ise şoklama işlemi uygulanıyor. Daha hızlı gerçekleşen şoklama işlemi gıdaların besin değerlerini koruyor. -40 derecede şoklama işlemi ile dondurulan gıdaların merkez sıcaklığı -18 derece olarak ayarlanıyor. Kimyasal madde kullanılmadan tamamen doğal yöntemlerle dondurulan gıdaların vitamin ve mineral değerinde kayıp yaşanmıyor. Belirli gıda testlerinden geçen dondurulmuş gıdalar onaylandıktan sonra satışa sunuluyor. Hızlı ve ekonomik çözümler sunan dondurulmuş gıdalar zamandan tasarruf ettiriyor. Dolaptan çıkarılarak kısa bir süre içerisinde pişirilen dondurulmuş gıdalar ile akşam yemeği hazırlanabiliyor. Taze ve iyi besinlerden seçilerek dondurulan gıdalar hem zamandan hem enerjiden hem de bütçeden tasarruf sağlıyor. Dondurulmuş gıdalarda ürün miktarı hesaplanırken sadece yenilebilen kısımları hesaba katılıyor. Örneğin; dondurulmuş bir sebze ambalajının içerisinde yalnızca sebzenin yenilebilen kısımları yer alıyor ve ambalajın üzerinde gramajı yazıyor. Hayatı daha pratik hale getiren dondurulmuş gıdalar derin dondurucuda ya da buzdolabının dondurucu bölümünde muhafaza edilebilir. 

  • Tarım Kredi Konserveler

Kolay bir şekilde yemeklerin içerisine karıştırılabilen konserveler sıklıkla tercih ediliyor. Yemeklerde, hamur işlerinde ve salatalarda kullanılabilen konserveler hava almadığı için uzun süre saklanabiliyor. Sıklıkla tercih edilen konserve salçalar Türk mutfağında birçok yemek tarifinde kullanılıyor. Konserve ton balıkları özellikle diyet yapan kullanıcılar tarafından sıkça tercih ediliyor. Protein değeri yüksek olan ton balığı, kasların yıpranmasını engelliyor ve yeni kas oluşumunu destekliyor. Konserve ton balığı; salatalarda, sandviçlerde, makarnalarda kullanılarak lezzetli bir öğün haline geliyor. Genellikle salatalara katılan konserve mısır hem görüntü hem de tadıyla beğeniliyor. Çeşitli salataların yapımında kullanılan konserve garnitürler ile Rus salatası hazırlamak oldukça basit. Konserve salatalık turşusu evde turşu yapamayan kullanıcılar tarafından tercih edilebiliyor. Salataların içerisinde ya da yemeklerin yanında tüketilebilen salatalık turşusu birçok farklı tarifte değerlendirilebilir. 

  • Tarım Kredi Makarnalar

Genel olarak aynı malzemelerden üretilen makarna farklı şekillerde satışa sunuluyor. Suda haşlanarak pişirilen makarnalar, kısa süre içerisinde hazırlanıyor. Doyurucu ve besleyici olan makarnalar 7’den 70’e herkes tarafından seviliyor. Klasik makarna hamuruna ince ve uzun şekil verilmesi ile elde edilen çubuk makarna sıklıkla tercih ediliyor. Protein açısından zengin olan makarna çeşitleri yüksek oranda B vitamini içeriyor. Makarnalar hem sade olarak hem de özel soslarla beraber tüketilebilir. Her yörenin kendine özgü makarna pişirme tekniği bulunuyor. Örneğin; İtalya’da makarnalar daha az pişirilirken, Türkiye’de bir miktar daha uzun pişiriliyor. Genel olarak bakıldığında ise makarnalar 5 ile 10 dakika arasında hazırlanıyor. Makarnaların tuz oranını kullanıcı kendisi belirliyor. Su ve yağı emebilen makarnalar çeşitli soslarla birleştirilebiliyor. Etli, kıymalı, tavuklu ve sebzeli tüketilebilen makarnalar farklı damak zevklerine hitap ediyor. Lif oranı yüksek olan makarna sindirim sistemini düzenliyor ve vücut direncini artırıyor. İçerisinde vitamin ve mineraller barındıran makarna bağışıklık sistemini koruyor. Küçük tanelere sahip olan arpa şehriye de makarna grubu içerisinde yer alıyor. Pilav yapımında kullanılan arpa şehriye aynı zamanda çorbalara ve salatalara da eklenebiliyor. 

Tarım Kredi Kooperatifi Ürün Fiyatları

Tarım Kredi Kooperatifi alışverişini online olarak Hepsiburada’dan konforla yapabilirsiniz. Böylece hem cazip fiyatları değerlendirebilir hem de dışarıda alışverişte harcayacağınız zamandan tasarruf edebilirsiniz. Filtreleme özelliklerini kullanarak ürün araştırmanızı özelleştirebilirsiniz. Tarım Kredi Kooperatifi ürün fiyatları çeşidine, miktarına, ambalajına göre değişiklik gösteriyor. Hepsiburada Tarım Kredi Kooperatifi ürünlerini listeleyerek mutfak alışverişinizi ekonomik bir şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca ülke ekonomisi için sürdürülebilir tarım faaliyetlerini desteklemiş olursunuz. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...