Tavanlar; sigara dumanı, toz, yemek ve su buharı gibi faktörler nedeniyle zaman içinde sararabilir ya da lekelenebilir. Tavan boyası, kirlenen tavanlarınızın daha iyi görünmesine yardımcı olur. Duvar boyanıza uygun tonlarda seçeceğiniz tavan boyası ile evinizde ferah ve aydınlık bir atmosfer yaratabilirsiniz. Boyanızı satın alırken köşe fırçası, boya rulosu, maskeleme bandı, naylon örtü ve boya tepsisi gibi aksesuarları da sepetinize atabilir, boyama işlemini konforlu bir şekilde yapabilirsiniz.

Hangi Tavan Boyası Daha İyi?

Tavan boyası, standart duvar boyalarına kıyasla daha yoğun bir kıvama (viskoziteye) sahiptir. Bu sayede daha az damlamaya ve sıçramaya neden olur. Yüksek viskozite daha fazla örtücülük anlamına gelir. Havalandırması zayıf banyolardaki tavanlar küf lekelerine eğilimlidir. Havalandırma problemi olan alanlarda, küf önleyici tavan boyası çeşitlerini tercih edebilirsiniz. En popüler tavan boyaları, su ile inceltilerek uygulanan akrilik boya çeşitleridir. Tavan boyaları benzer formüllere sahip olmakla birlikte farklı duvar türleri için daha özel boya seçeneklerini düşünmeniz gerekebilir. Örneğin alçıpan gibi asma tavan uygulamalarında, sprey tavan boyaları daha iyi bir seçim olabilir.

Tavan Boyası Nasıl Yapılır?

Tavan boyamak duvar boyamaya göre daha zordur. Bununla birlikte doğru boyama aksesuarları ile boyama süresini kısaltabilir ve uygulamanızı daha konforlu hale getirebilirsiniz. Tavan boyamak için ihtiyacınız olanlar merdiven, boya tepsisi, köşeleri boyamak için köşe fırçası, teleskobik saplı iç cephe boya rulosu, maskeleme bandı ve naylon boya örtüsüdür. Boya rulosu satın alırken mikrofiber malzemeden yapılmış ruloları tercih edebilirsiniz. Mikrofiber rulo, ince elyaf yapısı sayesinde hava kabarcığı olmaksızın boyayı en iyi şekilde uygulamanıza yardımcı olur. Tavanı boyamadan önce, taşınmaya uygun olan mobilyalarınızı alandan uzaklaştırmalısınız. Ağır mobilyalar için boyacı örtüsü kullanabilirsiniz. 10 metrekareden başlayarak satışa sunulan naylon boyama örtülerini tüm alanları kaplayacak şekilde örtmelisiniz. Boya yapacağınız alanı naylon örtü ile kapladıktan sonra, maskeleme bandı ile örtüyü çeşitli noktalarından duvarlara sabitlemelisiniz. Duvar boyasının lekelenmemesi için duvarın tavanla birleşen bölümlerini de düzgün bir hat boyunca maskeleme bandıyla bantlayabilirsiniz.

Tavan Boyası Kaç M² Boyar?

Duvar boyalarının kaç metrekare boyayabileceği; boyanın yoğunluğuna, örtücülüğüne, uygulama yüzeyine ve uygulama katına bağlı olarak değişir. Birçok marka için 1 kg boya ile boyanabilecek yüzey alanı, çift kat uygulama için 3-5 m²'dir. Yüzey özellikleri daha fazla ya da daha az boyama yapmanıza neden olabilir. Örneğin, astar uygulanmış tavanlarda boya daha yüksek oranda tutunabildiğinden dolayı daha az miktarda boyaya ihtiyaç olabilir. Pürüzlü tavanlarda 2-3 kat uygulama yapmanız, daha fazla boya kullanımı anlamına gelebilir. Duvar boyaları genellikle yüzde 10-15 oranında su ile inceltilerek kullanılır. Bununla birlikte markadan markaya tavan boyası inceltme oranları farklılık gösterebilir. En iyi sonuçlar için boya kovanızın üzerinde yer alan kullanma talimatlarını takip edebilirsiniz. Uygulama yaparken katlar arasında önerilen bekleme sürelerine uymanız da son derece önemlidir. İlk kat kurumadan ikinci kata başlamak, boyanın örtücülüğünü azaltabilir. Hava kabarcıklarının oluşmasına neden olabilir. Katlar arasında 1-2 saat kuruma süresi genellikle ideal olarak kabul edilir. 

Tavan Boyası Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Tavan boyaları benzer formüllere sahip olsa da bazı boyalar daha fazla örtücülük sunar. Kullanımı en kolay duvar boyaları lateks bazlı olanlardır. Lateks boyalar çabuk kuruma ve uygulama avantajına sahiptir. Bazı boyalar ise küf oluşumuna karşı özel olarak üretilir. Banyo ve mutfak gibi su buharının yoğun olduğu alanlarda küflenmeyi önlemek için nefes alabilen formüle sahip küf önleyici boya çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

Beyaz renk, tavanlar için en popüler renktir. Özellikle alçak duvarlarda mekanın daha geniş algılanmasına yardımcı olur. 2,5 metreye kadar olan tavanlar için de en iyi seçimdir. 2,5 metreden daha yüksek tavanlar için ise duvar ve tavan boyasını eşleştirebilirsiniz.


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Tavan Boyası Fiyatları

413 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Marshall Tavan Boyaları
  2. Permolit Tavan Boyaları
  3. Dyo Tavan Boyaları
  4. Hickson Decor Tavan Boyaları
  5. HEMEL Tavan Boyaları
  6. Polisan Tavan Boyaları
  7. Fawori Tavan Boyaları
  8. Filli Boya Tavan Boyaları
  9. Pamukkale Tavan Boyaları
  10. Tempo Tavan Boyaları
  11. Bianca Tavan Boyaları
  12. Ennalbur Tavan Boyaları
  13. İsonem Tavan Boyaları
  14. Gemsa Boya Tavan Boyaları
  15. Jotun Tavan Boyaları
  16. Akçalı Tavan Boyaları
  17. DÜFA Tavan Boyaları
  18. Tek Boya Tavan Boyaları
  19. Aquacool Tavan Boyaları
  20. Weber Tavan Boyaları
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Miktar A-Z
 5. Fotoğraflı Değerlendirme
 6. Güncel Değerlendirme
 7. Fırsat Ürünleri
 8. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60002705/2147483620/60001216/60007333/60001225
Başa dön