Tenis

Tenis Malzemeleri

Tenis

Tenis, iki kişilik bir spordur. Birbirine rakip olan iki kişi, ellerinde bulunan birer tenis raketi yardımıyla topu file üzerinden birbirinin sahasına atmaya çalışmaktadırlar. Olimpiyat sporlarından biri olan tenis, her yaşa hitap edebilmektedir ve dünya üzerinde oldukça yaygın bir spordur.

Tenis, beton, kil, çim ya da ahşap yüzeylerde oynanabilmektedir. Dikdörtgen bir alanda oynanmaktadır. Bu alana tenis terminolojisinde kort denmektedir. Kortun orta kısmında gergin, tenis topunun geçemeyeceği kadar sıkı dokunmuş bir ağ bulunmaktadır. Kortların yüzey malzemesine bağlı olarak çeşitleri bulunmaktadır. Yaygın olarak bilinen ve kullanılan kort türleri toprak, çim, sert yüzey, halı saha ve sentetik yüzeyli kortlardır. Yüzey değiştiğinde topun yüzeydeki hareketi de değişeceğinden yüzeyler önemlidir. Her tür kortun antrenmanı, ayakkabı seçimi farklıdır. Dolayısıyla kort tenisi malzemeleri değişiklik gösterebilmektedir. 

Tenis oyuncuları, bazı kort türlerinde çok daha başarılı olabilmektedir. Bu durumlarda oyunculara kort türünün uzmanı denir. Örneğin; toprak yüzeyde başarılı bir oyuncuya toprak uzmanı denilmektedir. Toprak kort, topun hızını yavaşlattığından zor bir yüzey olarak bilinmektedir. Topa vuruş şiddetinin doğru ayarlanması gerekmektedir.

Tenis kortları açık ve kapalı olması yönünden ikiye ayrılmaktadır. Kapalı tenis kortları, özellikle olumsuz hava şartlarının olduğu zamanlarda tercih edilmektedir.

Tenis sporunda en bilinen sporcular arasında Roger Federer, Rafael Nadal, Serena Williams, Maria Sharapova gibi isimler yer almaktadır. Türkiye’de ise Nazmi Bari, Çağla Büyükakçay, İpek Şenoğlu, Marsel İlhan gibi isimler bilinmektedir.

Tenis Nasıl Bir Oyundur?

Tenis maçları 3 ya da 5 setlik maçlar olarak oynanmaktadır. Maç 3 setlik yapıldığında kazanmak için 2 set kazanılması gerekmektedir. Maç 5 setlik yapıldığında ise 3 seti alan yarışmacı kazanmaktadır. 1 setin alınması için 6 oyun oynanmaktadır. Sıfırdan başlayan puanlar sayı alındığında 15,30 ve 40 olarak ilerlemektedir. 

Teniste oyun, bir sporcunun servis atmasıyla başlamaktadır. Rakip, servis atan sporcunun bulunduğu noktanın tam çaprazında yer almalıdır. Servisi kullanan kişi de topu çapraz bölgeye atmak zorundadır. Bu sayede oyun başlamış olur. Servis kullanan kişinin servis için iki hakkı bulunmaktadır. İlk atışında doğru atamazsa birinci hata olarak kabul edilir ve ikinci atış hakkı verilir. Eğer ikinci servis de atılamazsa puan rakibe verilir.

Tenisin temel kuralı, topun kortun orasında bulunan ağın üstünden ya da yanından geçerek rakip sahaya atılmasıdır. Rakibin topu iki kez sekmeden karşılaması gerekmektedir. Aksi takdirde karşı taraf puan kazanmaktadır. Benzer şekilde, eğer raket topa iki kez değerse, top ile vücut temas ederse, top ağa takılırsa puan yine karşı tarafa geçmektedir.

Sporcular her sette bir, üç, beş ve tek sayılı oyunlarda saha değiştirmektedir. Setin sonunda, oynanan oyun sayısının toplamı çift sayı olursa bir sonraki setten sonra tekrar saha değiştirilmektedir.

Teniste topa vurulduğunda, top rakip sahaya düşmeden önce direk, kablo, şerit gibi nesneye çarparsa sayı, topu karşılaması gereken oyuncuya verilmektedir. Top sahada sektikten sonra herhangi bir nesneye çarptığında ise topa vuran oyuncu sayı almaktadır.

Teniste topa vuruldukça top biraz hasar gördüğünden belirli bir oyun sayısından sonra top değiştirilmektedir.

Tenis Malzemeleri

Tenis için çok fazla sayıda malzeme gerekmemektedir. Öncelikle tenis için bir kort ve kortun ortasında bir file olmalıdır. Sonrasında oyuncuların kullanacakları malzemeler gerekmektedir. Tenis için alışveriş yapılırken tenis malzemeleri ve özellikleri mutlaka araştırılmalıdır.

Oyunda tenis raketi her iki oyuncuda da birer tane bulunması gereken temel malzemedir. Oyunculara hangi raket türünün uyumlu olacağı zor bir konudur. Oyuncular raketleri deneyerek en rahat kullandığı raketi bulmalıdır. Raket, oyuncunu boyuna, kilosuna, vücut tipine, vücut dengesine bağlı olarak tercih edilmesi gereken bir üründür. Raketin bileği yormaması önemli bir detaydır. 

Doğru tenis raketini bulmak kolay olmasa da başlangıç seviyeler için standart bir raket tipi bulunmaktadır. Başlangıç seviyesi için raketin kafa ölçüsü 105-110 olmalı ve ağırlığı 250-300 gram aralığında olan raketler tercih edilmelidir. Bu ağırlıklara kordaj denilen tenis raketinin başındaki tellerin ağırlığı da dahildir. Çocuklar için ise ölçüler değişmekte, daha hafif ürünler önerilmektedir.

Tenis topları oldukça fazla çeşide sahiptir. Sertlik, ağırlık, basınç gibi özellikler yönünden tenis topu değişiklik göstermektedir.

Tenis ayakkabısı, rahat bir oyun için oldukça önemlidir. Tenis ani sıçramaları, koşmaları içeren bir oyundur. Bu nedenle ayakkabının sağlam olması, sıçrama ve zıplama gibi hareketleri engellememesi önemlidir. 

Tenis çantası tenis ekipmanlarının kolayca taşınması için tasarlanmış çantadır. Raketler, ayakkabı, top, kıyafet gibi tenis malzemeleri için özel yerler hazırlanarak kolay kullanım hedeflenmektedir. Sırtta ve elde taşınan modelleri bulunmaktadır. Çantalar tenis antrenman malzemeleri taşımak için de uygundur. Antrenmanlar zaman zaman daha uzun sürebildiğinden yedek kıyafet gibi ek malzemeler içerebilmektedir. Bu nedenle çantanın genişliği önemlidir.

Tenis kıyafetleri, tenis oynayan sporcuların en rahat olabileceği şekilde tasarlanan özel kıyafetlerdir. Kıyafetler sporcuların hareketini kolaylaştırmalı, engellememelidir. Teri hızlı emen kıyafetler her spor için konforludur. Ayrıca çabuk kuruyan kıyafetler de rahatlık sağlamaktadır. Benzer olarak nemi emen çoraplar da her sporcu için rahat kullanım sağlamaktadır.

Teniste bileklikler, bandajlar da sıkça kullanılmaktadır. Bileklikler havlu yapısıyla teri silmek açısında pratiklik sunar. Bandajlar da terlendiğinde terin gözlere inmesini engelleyerek avantaj sağlamaktadır. Oldukça hareketli bir spor olduğundan ve özellikle açık havada güneşli günlerde oynandığında çok terletmesi nedeniyle bandaj, havlu bileklik, nem emen çorap gibi kıyafetler kullanılması önemlidir.

Raket koruyucular, raketlerin baş kısımlarını sararak raketi koruyan bir malzemedir. Raketin ömrünün uzatılması için oldukça önemli bir malzemedir. Belirli aralıklarla yenilenebilmektedir.

Tenis Nasıl Öğrenilir?

Tenis öğrenmek için öncelikle bu spora ilgi ve merak duyulmalıdır. Her spor gibi tenis de zaman ve emek isteyen bir spor olduğundan ilgi, merak duymadan bu sürecin sürdürülmesi zordur. Beceri, yatkınlık olması öğrenme sürecini kolaylaştırsa da beceri yönünden güçlü olmayan kişiler de emekleriyle başarılı birer oyuncu olabilmektedirler. Antrenman yapma sıklığı da öğrenme sürecini oldukça etkilemektedir.

Tenis öğrenmek için bir uzmandan yardım alınması önemlidir. Kendi başına öğrenmek, bazı teknikler ve duruşlar yanlış yapıldığında düzeltecek birinin olmayışı nedeniyle risklidir. Üstelik uzmanla birlikte çalışmak öğrenme sürecini hızlandırması bakımından da önemlidir.

Tenis Pahalı Bir Spor mudur?

Tenis için alınacak kıyafet, ayakkabı gibi malzemeler çoğu spor için alınacak kıyafet ve ayakkabılar ile benzer fiyatlara sahiptir. Tenis için fiyat farkını oluşturan malzeme tenis raketidir. Çocuk raketleri hafif oluşu ve basit tasarımıyla daha uygun fiyatlı olurken yetişkinler için daha sağlam ve daha özel raketler kullanıldığından fiyatlar farklı olmaktadır. Toplar ise oldukça uygun fiyatlıdır.

Tenis Öğrenmek Zor mudur?

Tenisin voleybol, basketbol, futbol gibi oyunların öğrenilme süreçlerinden çok farklı bir süreci bulunmamaktadır. Öğrenmede belirleyici olan öğrencinin antrenman yapma sıklığı, motivasyonu, becerisi ve doğru şekilde eğitim alabileceği bir uzmandır. 

Tenis Ne Kadar Zamanda Öğrenilir?

Tenisin öğrenme süreciyle ilgili net bir zaman vermek zordur. Burada öğrenen kişinin antrenman yapma sıklığı, ne kadar iyi bir eğitim aldığı, spora yönelik merakı ve ilgisi belirleyici olmaktadır. Beceri, yatkınlık gibi etkenler de süreci etkilediğinden herkesin öğrenme süresi ve süreci farklı olabilmektedir. Öğrenme sürecinin hızlanması için turnuvalar, başarılı insanların videolarının izlenmesi, sık pratik yapılması gibi öneriler verilebilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Tenis Malzemeleri

3106 ürün listeleniyor
Spor Outdoor
Spor Outdoor
Spor / Fitness
Spor / Fitness
Spor Branşları
Spor Branşları
Tenis
Tenis
Tenis Giyim
Tenis Giyim
Tenis Raketleri
Tenis Raketleri
Tenis Topları
Tenis Topları
Tenis Aksesuarları
Tenis Aksesuarları
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın