Trombon

Üflemeli enstrümanlar kategorisinde yer alan trombon, ağız kısmı bölümüne nefes vererek çalınan bir müzik aletidir. Trombon müzik aleti çalarken dudaklar titreştirilir ve aynı zamanda trombona ait mekanizma bölümü de hareket ettirilerek ses çıkarması sağlanır. Boru uzunluğu, çalınmak istenen esere bağlı olarak veya müzisyenin enstrümanı rahat kullanabileceği ölçüye göre ayarlanabilir. Bir sürgüye sahip olan trombonlar genel olarak orkestralarda görülen bir çalgıdır. Trombon, trompet adı verilen ve yine üflemeli çalgılar kategorisinde bulunan müzik aleti ile benzer özellikler taşısa da trompetin değişmiş şekli olarak da ifade edilebilir. Trombon çalgısından çıkarılan sesler, esasen enstrümanda bulunan itme çekme mekanizması sayesinde ortaya çıkar. Orkestralardaki sürgülü trompet olarak adlandırılan enstrümanın, çalgı sesinin yetmediği noktalarda trombona destek enstrüman niteliği taşıdığı da söylenebilir.

Pistonlu trombon ve sürgülü trombon olarak iki farklı çeşide sahip olan bu enstrüman, çıkardığı ses bakımından ise ağırlıklı olarak tenor ve bas türlerindeki eserlerde tercih edilir. Aynı zamanda alto ve kontrbas türleri de olan trombonlar, orkestralarda olduğu kadar bando takımlarında da görülen bir müzik aletidir. Trombon, minimal ve şık tasarıma sahip bir çalgı türüdür. Üflemeli çalgılar kategorisinde özel bir yere sahip olan trombon, diğer müzik aletlerine kıyasla daha uygun fiyatlı olması ile de dikkat çeker. Özellikle, son yıllarda daha fazla dikkat çekmeye başlayan bu enstrüman, koro ve orkestraların gözdeleri arasında yer alır.

Trombon türündeki enstrümanlar, yumuşak sesleri nedeni ile sık sık tercih edilir. Müzik aletlerinde kromatik skalanın uygulanmasına fırsat tanıyan ve çubuğun yedi konumu ile elde edilen yedi temel ses elde etmek mümkündür. Bu yönü ile trombonlar üflemeli çalgıların da öncüsü olarak kabul edilir. Trombonlar, sesi kontrol etmeye yarayan hortumun uzunluğu ve çıkışını değiştirmek amacı ile sürgü kullanılarak çalışır. Sürgülerin 1. bölümünden 7. bölümüne kadar bulunan yedi adet konumu vardır. Çalgıda bulunan hortum üzerinde bir konum işareti bulunur. Bu nedenle trombon sanatçıları, pozisyon ve konumlarını zaman içerisinde hissederek öğrenebilir. Ayrıca trombonlar temizlik bakımından da oldukça hassas davranılması gereken müzik aletleri arasında yer alır. Bu nedenle hijyen ve bakım konusunda titiz davranılmalı ve düzenli olarak bakımlarının yapılması gerekir. Toz ve kirden uzak tutulmaları çalgının daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Bu kriterler tüm üflemeli çalgılar kategorisinde yer alan ürünler için de geçerlidir. Kimileri enstrüman temizliğinde saf su kullanırken kimileri ise özel bakım yağları ile temizlenmesini tercih eder. Ayrıca temizlik sonrasında enstrümanların aynı titizlikte kurutulması gerekir. Trombonun temizliği sırasında da yine tüm aparatlarının sökülerek ayrı ayrı temizlenmesi daha detaylı ve hassas bir bakım oluşturulmasını sağlar. Farklı modelleri bulunan trombonlar arasında karşılaştırma yaparak sizlere uygun olan ürünü kolaylıkla bulabilirsiniz.

Trombon Müzik Aleti

Trombon müzik aletinin ilk örnekleri 15. yy dönemine kadar dayanır. Geçmişten bugüne dek farklı biçimlere bürünen trombon, ismini Latince kökenli tromba kelimesinden alır. Trompet adı verilen müzik aleti ile hem isim hem de işlev bakımından ortak özellikler taşıyan trombon, öz olarak trompet rehberliğinde geliştirilen bir enstrümandır. Trombon ilk dönemlerde daha çok kilise ayinlerinde ve orkestraların dini ezgilerinde kullanılan bir enstrüman idi. Kiliselerde düzenlenen etkinliklerden sonra ise zaman içerisinde saraylara giren trombon, giderek orkestralarda da kendine önemli bir yer edinir. İlk zamanlar daha çok ritim enstrüman ve eşlikçi olarak kullanılan trombon, solo performanslarda pek de tercih edilmezdi. Ancak, 18.yy sonrasında önde gelen bestekârların ilgisine takılan alet, önemli solo eserlerde de kendine yer edinmeyi başarır. Georg Wagenseil, Michael Haydn, Johann Georg gibi önemli besteciler trombon ile konçertolar yaratmış ve böylelikle trombon özel bir enstrümana dönüşür. 1870 yılı sonrası operalarda duyguyu ve dramatik etkiyi güçlendirmek için kullanılan trombon enstrümanı ünlü besteci Mozart’ın, Don Giovanni ve Sihirli Flüt operalarında da görülür. Ancak trombon asıl olarak son yirmi yılda daha da dikkat çekici bir enstrümana dönüşür. Pek çok farklı eser ile bir araya gelen trombon, modern müziklerde de kullanılan bir enstrüman haline gelir. Batı tarihinde de kendine yer bulan trombon müzik aletine kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

Trombon Nedir?

Trombon ve trompet enstrümanları arasındaki farkı anlamak için, ilk olarak her iki müzik aletini de detaylı bir şekilde incelemek gerekir. Trombonu çalacak olan müzisyenin tercihine bağlı olarak çalgı farklı malzemeler ile de üretilir. Trombonlar; pirinç, altın kaplama, ahşap, gümüş kaplama, plastik gibi malzemelerden üretilebilen bir çalgıdır. Ağızlığa üflenerek ve kulis adı verilen sürgü mekanizması ile çeşitli notalardaki sesleri çıkarmaya yarayan trombonlardan piston trombon, çıkarılan ses aralığı açısından sürgülü modeller ile benzer özellikler taşısa da ses renkleri bakımından farklılıkları ile öne çıkar. Trombon bölümleri; kulis, ağızlık, kalak adı verilen kısımlardan oluşur. Bu kısımların uyumu ile ortaya çıkan sesler ise bir ahenk oluşturur. Trombon aynı zamanda ses rengi açısından da bas trombon veya tenor trombon olarak ayrılabilir. Pistonlu trombon modeli için genel olarak do veya fa nota anahtarı tercih edilir. Kulis adı verilen trombon türünde ise sürgü bölümü ileri geri yönde hareket ettirilerek ses çıkarılır. Trombon enstrümanında boru kısmı uzadıkça ses de bir o kadar kalınlaşmaya başlar. Aynı şekilde trombon boruları kısaldıkça sesler ince bir hale dönüşür. Alto ve tenor türleri dışında bas veya kontrbas trombon çeşitleri de olan bu çalgı opera veya senfonide de farklı amaçlar ile kullanılır. Trombon modelleri klasik senfoni veya operalarda solist olarak kullanılabildiği gibi nadir de olsa bas ve kontrbas türleri de aynı amaç ile değerlendirilebilir. Ayrıca caz ve piston tarzındaki müzik aleti çeşitleri de bazı müzik türleri için son derece popüler çalgılar arasında yer alır.

Trombon Modelleri

Trombon müzik aletinde enstrüman kalitesi kadar ağızlık kısmı da önemli parçalar arasında yer alır. Sesi ve tınıyı düzgün çıkarabilmek için genel olarak altın veya gümüş kaplama malzemelerinden üretilen ağızlıklar, şekil itibari ile farklılıklar gösterir. Trombon, ağızlıkları ile enstrümandan çıkan seslerin tonu ve tınısı da değişir. İlk satın alındığında trombonun standart ağızlığı zaman içerisinde müzisyenin ağız yapısına ve kullanılan aletin büyüklüğü veya ortaya konmak istenen eserin türüne bağlı olarak farklı bir ağızlık ile değiştirilebilir. Trombon ağızlığı çeşitleri gibi aynı şekilde trombon ağızlığının derinliği de çıkarılan sesin gücünü direkt olarak etkiler. Bu nedenle muhakkak trombon enstrümanı ile yapılacak olan müziğe ve ses tınısına uygun bir ağızlık ile birleştirilmesi önem taşır.

Plastik trombon son zamanlarda diğer türlere kıyasla daha popüler bir hal alan trombon modelleri arasında yer alır. Özellikle öğrencilerin tercih ettiği plastik trombon, profesyonel müzisyenler tarafından da rahatlıkla kullanılır. Tenor trombon adı verilen trombon çeşidi ise en sık tercih edilen müzik aletlerinden biridir. Orkestraların yanı sıra caz müzik türünde çalan solistler de bu türü kullanmaktan keyif alır. Tenor ve bas trombonlar, daha kısa bir tüpe ve çana sahiptir. Kural olarak ana enstrüman niteliğinde kullanılmadığı gibi daha çok çocuklarda giriş enstrümanı olarak kullanılır. Klasik orkestraların tercih ettiği trombon türleri ise ince cidarlı, dar ve konik kuyruklu ayrıca uzun su anahtarlı bir biçimde ve çan geniş trompet formundadır. Farklı bir malzemeden üretilen trombon ile plastik trombonun çıkardığı sesler arasında da yine büyük bir fark görülmez. Plastik trombon ayrıca diğer enstrümanlar ile de uyumlu bir müzik aleti olması nedeni ile tercih edilir. Bu nedenle orkestraların ve bandoların da destek enstrümanı olarak da öne çıkar.

Malzeme açısından son derece sağlam olan trombon modelleri, aynı zamanda darbelere karşı da güçlü bir öze sahiptir. Günlük hayatta taşıma ve kullanım açısından kolaylık sağlayan plastik trombon enstrümanı, bakır malzemeye kıyasla daha dayanıklıdır. Ancak trombonlara bakım açısından yine de dikkatli ve hassas davranılması önemlidir. Bakır trombon modellerinde olduğu gibi plastik trombon modellerinde de susturucu kullanılabilir. Aynı zamanda her iki malzemeden üretilen enstrümanlar da aynı yağlar ile yağlanabilir. Ayrıca plastik trombon modellerine bakır trombon modellerinin ağızlıkları da rahatlıkla yerleştirilebilir. Bakır trombon modelleri klasik ve şık göründüğü gibi plastik trombon modelleri de eğlenceli ve modern bir dış görünüme sahiptir. Büyük boyutlu profesyonel trombonlardan ses çıkarmak daha zordur. Küçük ve orta ebatlardaki trombonlar ile ses çıkarmak ise daha kolaydır. Küçük aletler ile düzenli yapılan trombon üfleme egzersizleri sonrası ölçü ebatlarının büyütülmesi daha kolay bir hal alır. Sizler de kendinize uygun olan trombon modelinde karar kılabilir ve hobilerinizin keyfini çıkarabilirsiniz. Kısa bir araştırma ile seviyenize uygun olan modeli tercih edip hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Trombon Müzik Aletinin Bakımı

Tüm enstrümanlarda olduğu gibi trombonlar da düzenli olarak bakım isteyen müzik aletleridir. Üflemeli çalgı kategorisindeki enstrümanların her biri kullanıldıktan sonra muhakkak temizlenmeli ve düzenli olarak bakımları yapılmalıdır. Trombon çalındıktan sonra ten ile temas eden tüm bölümleri oksitlenmeli ve iyice temizlenmelidir. Ayrıca trombonların temel parçaları sökülerek iç ve dış temizlikleri yapılması halinde kullanılacağı sırada karşılaşılabilecek olası aksi durumlarının da önüne geçilir. Trombonların iç kısımlarının uzun spiralli fırça ile temizlenmesi de performans esnasındaki ses kalitesini artırır. Ayrıca bu temizlik enstrümanın da kullanım ömrünü uzatır. Trombonlarda, belirli dönemlerde yapılması tavsiye edilen bakımlar hasar gören parçaların değişmesi, ayrıca kullanım esnasında oluşan leke ve kirlerin giderilmesi de büyük bir önem taşır. Enstrümanda bulunan sürgü ve pistonların da ince yağ ile yağlanması daha temiz sesler çıkarılmasını sağlar. Ancak yağlamadan önce temiz bir bez yardımı ile enstrümanın temizlenmesi de önemli bakım kriterleri arasında yer alır. Ayrıca trombonların aylık bakımları için de uzman kişilerin desteğine ihtiyaç duyulur. Bunun en önemli nedenlerinden biri de trombonun her bir parçasının ayrı teknikler ve farklı yağlar ile temizlenmesidir. Bakır malzemeden yapılan trombonların da özel bezleri ile temizlenmesi önerilir. Bu tür enstrümanlar, dışarıdan gelebilecek darbelere karşı enstrümana uygun koruyucu çantalar da taşımayı bir o kadar kolaylaştırır. Tüm dış etkilere karşı enstrümanların korunması açısından trompetlerin özel bezler, kılıflar ve çantalar ile korunması önemli bakım tavsiyeleri arasında bulunur.

Trombon Fiyatları

Pistonlu trombon, bas trombon, sürgülü trombon veya tenor trombon çeşitleri veya aksesuarlarını kolaylıkla enstrüman kategorilerinde listeleyebilirsiniz. En özel markaların yer aldığı trombon müzik aleti modellerinin farklı çeşitlerini bulmak da oldukça kolaydır. Profesyonel müzisyenlerin veya ilk kez trombon çalacak olan kullanıcıların ihtiyaçlarına, marka ve model tercihlerine uygun olarak satın alabilecekleri trombon türlerinde, yüksek kalite standartlarına uygun modeller bulmak mümkündür. Ayrıca ortaya konmak istenilen eserin türüne bağlı olarak da kullanılması gereken enstrüman parçaları, aksesuarlar, veya bakım malzemeleri de farklılık gösterir. Örnek olarak enstrüman çalarken kullanılan ve en önemli aksesuarlar arasında yer alan surdin ile müzisyenler istedikleri gibi egzersiz yapma fırsatı bulur. Bakır veya pirinç malzemeler ile üretilen trombonlar için tasarlanmış olan surdin çeşitleri ile enstrümandan çıkan ses seviyesinin ayarlanması işlevini görür. Bu sayede, müzisyenler her ortamda enstrümanları ile pratik yapabilir.

Özel bir enstrüman olan trombonun çanta modelleri de oldukça geniş bir ürün skalasına sahiptir. Çanta ve kılıf aksesuar ürünlerinde, enstrümanın kendisini olduğu gibi yalnız ağızlık aparatının olduğu bölümü korumak için de hazırlanan ve satışa sunulan özel ürünler bulmak mümkündür. Trombon maşası adı verilen ve yüksek kalite standartlarına uygun malzemelerden üretilen bu ürün de yine enstrüman için en önemli parçalar arasında yer alır. Nefesli çalgılar, aparatları, çantaları ve temizlik bakım ürünlerinin tamamı Müzik & Müzik Aletleri ve Nefesli Çalgılar kategorileri içerisinden kolaylıkla bulunabilir. Enstrümanların bakımı için özel olarak üretilen mikrofiber temizlik bezi de yine müzik aletine zarar vermeyen ve temizlik sırasında kullanmanız için enstrüman ile birlikte satın alınması tavsiye edilen ürünler arasında bulunur. Bu bezler sayesinde müzik aletinde nefes ve üflemeden kaynaklı biriken kir ve nem kolaylıkla temizlenebilir.

Trombon fiyatları açısından geniş bir aralığa sahip olsa da trombonun yanı sıra kullanılan malzemelerin kalitesi ve temizlik ürünlerine de ek bir bütçe ayırmak gerekir. Ayrıca satın alınan trombonun yine kullanıcı ihtiyaçlarına da cevap vermesi gerekir. Bu nedenle trombon alırken trombonun yanı sıra tüm aksesuar ve aparatları göz önünde bulundurarak bütçe belirlemeniz daha uygun olur. Ayrıca internet alışverişlerinde kolaylıkla kullanılabilen özel filtreleme yöntemi sayesinde bütçenize en uygun olan trombonu ve yan aparatlarını listeleyebilir, kendi hesap aralığınıza en uygun ürünleri kolayca satın alabilirsiniz. Trombon fiyatları, kullanılan malzeme, marka ve pek çok kritere bağlı olarak da değişkenlik gösterebilir. Ayrıca öğrenci enstrümanları ile profesyonellerin kullandıkları ürünler arasında da fiyat farklılıkları olur. Kısa bir araştırma ile sizlere uygun olan müzik çalgısını kolaylıkla bulabilirsiniz. Farklı model ve tarzlarının olması enstrümanın sizlere sağladığı avantajlardan bir tanesidir. Çalabilme durumunuza bağlı olarak karşılaştırma yapabilir ve böylelikle en doğru ürünü rahatça bulursunuz. Tarihten izler taşıyan trombon müzik aletine sahip olarak sizler de müziğin keyfini çıkarabilirsiniz.

1.Trombon Nasıl Yapılır?

Bakır veya plastik malzemeden üretilen trombon, üflemeli çalgılar kategorisinde yer alan bir müzik aletidir. Trombonun şekli ise huni biçiminde bir çan kısmı olan, silindir şeklindeki borunun kıvrılmış bir şekilde görünümünden oluşur.

2.Trombon Çalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Trombon çalarken öncelikle dik durmak ve doğru nefes ile üflemek gerekir. Aynı zamanda sol el yardımı ile trombon sağlam bir biçimde tutulmalıdır. Sağ el ile trombon sürgüsü kullanılarak farklı sesler çıkarılır. Trombonun ağız bölümü üçte ikilik kısmı yukarı gelecek şekilde dudak kısmına yerleştirilir ve tüm uygun koşullar sağlandıktan sonra doğru nefes ile trombona üflenir.

3.Trombon Türleri Nelerdir?

Özel bir enstrüman olan trombonlar orkestralar ve bandolarda kullanılır. Trombon türleri alto trombon, tenor trombon ve bas trombon olarak üçe ayrılır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Trombon Fiyatları

29 ürün listeleniyor
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 29 / 29 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?