Klasik Müzik

Antik Yunan döneminde ortaya çıktığı düşünülen klasik müziğin en popüler olduğu zaman dilimi Rönesans dönemidir. Karakterize bir tarzı olan klasik müzik yıllar içinde gelişerek bugünkü halini alır. Halk müziği ile kendisini bularak çok ezgili ve ritimli bir şekilde oluşturulan çeşit olarak karşınıza çıkar. Avrupa temelli olarak ortaya çıkan bu Türk klasik müzik çeşidinin sahip olduğu en önemli özellik çok sesli bir yapısı olmasıdır. Çok sevilen sanatçılar arasında yer alan Türk piyanist ve besteci Fazıl Say, Beethoven’ın eserlerini yorumladığı Complete Piano Sonatas isimli albümü sayesinde klasik müziğe katkıda bulunur. Böylelikle gösterişin, süsün ve sakinliğin yansıması ile meydana gelen bir yaşam biçimini size hissettirebilir. Chopin Noktürnleri Fazıl Say tarafından güçlü bir şekilde yorumlanır. Yaylı çalgıların bir araya getirilip buluşturulması ile oluşturulan Borusan Quartet adlı grup Erkin Aykal Saygun isimli sanatçının öncülüğünde konserler aracılığıyla size sunulur. Yurt içi ve yurt dışında turnelere giderek birçok insanın beğenisini kazanan Borusan Quartet isimli bu grubun CD’sine siz de sahip olabilir ve dilediğiniz kadar dinleyebilirsiniz. Klasik müzikte enstrüman çeşitleri arasında sadece yaylı çalgılar veya piyano yer almaz. Aynı zamanda da nefesli çalgılar da kullanılarak klasik müzik yapılabilir. Dünyaca ünlü flüt sanatçısı Şefika Kutluer tarafından yorumlanan Plays Solo insanların ruhuna dokunan bir albümdür. Aynı zamanda da üflemeli enstrüman kullanılarak oluşturulan en özel klasik müzik albümlerinin başında gelir. Kalitesi ile anılan ve yüksek kültürün özdeşleştirilmesi ile meydana getirilen klasik müzik eserleri bulunan pek çok sanatçıyı ve albümleri siz de detaylı bir biçimde inceleyebilirsiniz. Aldığınız birbirinden etkileyici albümleri de keyifle dinleyebilirsiniz.

Klasik Müzik İcrasında Kullanılan Aletler

Klasik müzikte, kendine has tınıları olan, esere göre tüm duyguları yansıtabilen birden çok müzik aleti kullanılır. Telli çalgılar ve üflemeli çalgılar bu aletlerin başlıcalarıdır. Klasik müzik icrasında kullanılan bazı aletler ve bu aletlerin kullanıldığı albümler şu şekilde sıralanabilir:

  • Klasik müzik icrasında kullanılan enstrümanlar arasında yer alan yaylı çalgılar, orkestra için oldukça önemli bir yere sahiptir. Telli çalgılar olarak da adlandırılan bu müzik aletleri Ozan Figani ve Cihat Aşkın ile Çağatay Akyol gibi pek çok sanatçı tarafından kullanılan enstrümanlardır. Ayrıca bir yay aracı kullanılarak ses çıkaran bu müzik aletleri telli kısımların sürtünmesi ile elde edilen sesi size yansıtır.
  • Keman, viyola, çello ve kontrbas gibi pek çok müzik aleti yaylı çalgılar içerisinde yer alır. Ayrıca küçükten büyüğe doğru sıralanan bu aletlerden keman, her dönem yaygın bir şekilde kullanılan araçtır. Sadece batı klasik müziğinde değil klasik Türk müziğinde de keman yaygın biçimde kullanılır. İlk Türk tangosunu besteleyen klasik müzik sanatçısı Necip Celal Andel’in eserlerinden olan Keman Konçertosu Cihat Aşkın’ın seslendirdiği parçalardan oluşur. Bu eser ile klasik müziği olumlu yönde etkileyen bir albüm ortaya çıkar.
  • Yaylı çalgıların telli çalgılar olarak adlandırılmaya başlanması ile beraber, çok fazla sayıdaki telli çalgılar ve parmak yardımı kullanılarak çalınan arp de yaylı çalgıların içerisine dahil edilerek kullanılmaya başlanır. Çello sanatçıları arasından kendisine yer edinen Pirastro Evah adlı sanatçının sunduğu Pirazzi D (Re) Tek Çello Teli dinlerken doyamayacağınız ve klasik müziğe eşlik eden bir parçadır.
  • Bir diğer çalgı çeşidi de enstrüman grubunda yer alan ve üflemeli olan aletlerdir. Çok fazla ezgi oluşturmak için tercih edilen ve sıklıkla kullanılan bu çeşit verilen nefes sayesinde yayılarak oluşan titreşim ile ses çıkartır. Buna örnek olarak albüm çeşitleri arasında bulunan Çağatay Akyol tarafından seslendirilen Lirik-Arp ve Blokflüt adlı CD’si içerisinde yer alan 13 parça verilebilir. Böylelikle siz de bu şarkıları keyifle dinleyebilirsiniz.
  • Flüt, klarnet, obua, fagot, trompet, trombon ve kormen gibi pek çok çalgı aleti bu üflemeli grubun içerisinde yer alır. Kalından inceye kadar oluşturabilecek olan birçok alet klasik müzik için önemlidir. Enstrüman aleti olarak klarnet kullanan Ayşegül Kirmanoğlu ve Sibel Kumru Pensel tarafından çalınan eserler de klasik müziği yansıtır.
  • Orkestra içerisinde yer alan ve oldukça önemli olan bir diğer çalgı türü de vurmalı olanlardır. Sahnede ekibin en arkasında yer alan bu çeşit müziğin ritmini belirlemek için kullanılan ve oldukça önemli bir rol üstlenen çalgı aletidir.
  • İçerdiği tokmak, baget ve fırça gibi ek yardımcı aletler ile çalınır. Hemen hemen her müzik çeşidinde kullanılan bu vurmalı, klasik müzikte de yer alır. Ayrıca zil, üçgen ve çıngırak gibi geride kalan birkaç alet de bu vurmalı enstrümanlar grubunda bulunur. Siz de sayfa üzerinde yer alan klasik müzik albümlerini inceleyebilir ve bütün bu enstrüman aletlerinin çıkardığı eşsiz sese tanık olabilirsiniz.
Klasik Müziğin Günlük Hayattaki Yeri

Eğlenmek ve keyif almak için kullanılan müzik pek çok fayda ile ön plana çıkar. Çeşitli araştırmalar sonu bebekleri rahatlattığı gözlemlenen bu klasik müziğin aynı zamanda da iş yerindeki stresi azaltan bir etkisi de bulunur. Fazıl Say ve Nicolas Altstaedt’in düeti ile ortaya konulan 4 Şehir CD’si gibi pek çok sanatçının albümüne sahip olabilir ve sağladığı etkiyi siz de gözlemleyebilirsiniz. Dikkat artırıcı yapısı ile verim sağlayabilen bu türlerin çok daha fazla faydası bulunabilir. Fazıl Say’ın notaların içerisinde gibi hissettiren albümleri sayesinde müzik dünyasına kendinizi kaptırabilirsiniz. Günlük yaşam üzerinde de verimlilik etkisi gösteren bu çeşitler ile yaptığınız iş çok daha keyifli bir hale gelebilir. Ayrıca İdil Biret ve Serenad Bağcan gibi sanatçıların sunduğu klasik müzik albümleri motivasyon artırıcı bir etkiye de sahiptir. Daha verimli çalışmanıza olanak tanıyan bu müzik çeşitleri ile iş hayatının yarattığı yorgunluk ve stresten de uzak durmanız ve baş edebilmeniz için yardımcıdır. Ayşe Tütüncü gibi klasik müzik sanatçılarının sunduğu albümler müzikseverlerin büyük beğenisini kazanır. Siz de klasik müzik albümlerini edinerek gün boyu zevkle dinleyebilirsiniz. Yepyeni fikirler üretmeniz için imkan tanıyan bu klasik müzik çeşitleri beyin aktivitesini destekleyerek yaratıcılığı artıran bir özelliğe sahiptir. Klasik müzik sanatçılarından olan Benyamin Sönmez’in bütün parçalarının bir arada bulunduğu albüm içinde yer alan parçalar ile düşünmeyi tetikleyerek eşsiz fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ayla Erduran Archive Series ile klasik müziğin eşsiz tınılarını dinlemeye başlayabilirsiniz. Ayrıca yatmadan önce dinlemeniz uyku anınızı çok daha kaliteli bir hale getirebilir. Müzik insanın ruhuna işleyen ve en derin duygular ile uzlaşmasını sağlayan bir klasik türdür. Mantığın bir parçası haline de gelerek farklı düşünce yöntemlerini ortaya çıkarabilir. Klasik müzik sadece notalardan ibaret değildir. Ses ve sessizlik arasından geçiş olarak da tanımlanır. Fazıl Say, Şefika Kutluer ve Ozan Figani gibi pek çok farklı sanatçıyı keyifle dinleyebilirsiniz.

Klasik Müziğin Önemi

Klasik Türk müziği özellikleri ve faydaları oldukça fazladır. Dinlendirici ve odaklanmayı kolaylaştırıcı etkisi bulunan bir müzik türüdür. Bekir Sıdkı Sezgin gibi klasik müzik sanatçılarının oluşturduğu albümler ile günlük stresi üzerinizden atabilirsiniz. Aynı zamanda klasik müzik keyifli anlar yaşamanız için de idealdir. Genellikle yerli ve yabancı olarak ayrılan bu klasik müzik albümleri üst düzey, kaliteli bir performans ile yorumlanarak size sunulur. Bütün sanatçılar tek bir enstrüman kullanarak performansını sergileyebileceği gibi orkestra topluluğu ile de gerçekleştirerek beğenizi toplayabilir. Buna ek olarak Renan Koen ve Vedat Kosal gibi klasik müzik sanatçıları tek ya da topluluk halinde performans sergiler. Sizi şaşırtan bu klasik müzik eserlerini keyifle dinleyebilir ve yararlanabilirsiniz. Geleneği temsil eden klasik Türk müziği modern bir biçimi ifade eder. Klasik müzik çeşitlerini beyninizin enerjik ve hareketli kalmasına yardımcı olması için bir araç olarak kullanabilirsiniz. Hafıza kuvvetlendirici etkisi gibi ruh ve sağlık açısından da oldukça yararlı olduğunu siz de görebilirsiniz. İş hayatınızın verdiği aşırı yük sebebi ile oluşan stres ve yorgunluğun da önüne klasik müzik ile geçilebilir. Sizin için pek çok yönden fayda sağlayan bu klasik müzik çeşitlerini beğen ile dinleyebilirsiniz. Kendinize hitap ettiğini düşündüğünüz müziği hemen seçebilir ve tadını çıkarabilirsiniz.

Türk Klasik Müziği Çeşitleri

Klasik Türk müziği çeşitleri arasından romantik, modern ve Barok gibi pek çok kategori yer alır. Duygularınızı dışarıya çıkmanıza yardımcı olan bu çeşitlilikten siz de yararlanabilirsiniz. Enerji ve moral verici olan bu ürünleri uzun süre keyifle kullanılabilir. Mesut İktu isimli sanatçının ya da diğer bestecilerin klasik müzik eserlerini dinleyerek sakinleşmek için kendinize yardımcı olabilirsiniz. Beyni dinlendiren özelliği ile ön plana çıkan bu ürünler birçok kişi tarafından zevk alınarak dinlenir. Ruhsal dengeyi korumaya yardımcı olabilen klasik müzik içerisinde yer alan Ludwig Van Beethoven parçaları ile kendinizi canlandırabilirsiniz. Melodi zenginliği sunan bu notaların çıkardığı eşsiz ritmi siz de takip edebilirsiniz. İnsanlar duygularını desteklemek ve beslemek adına müzik dinler. Kendini harekete geçirdiğini düşündüğünüz bu klasik şarkılar ile geçen zamanlarınız ya da geleceğiniz ile ilgili pek çok düşünceye sahip olabilirsiniz. Böylelikle hissettiğiniz duyguları harekete geçirerek yaşamanıza yansıtmaya yardımcı olur. Üzgün hissettiğiniz zaman dinlediğiniz klasik müzikler arasından seçtiğiniz şarkı sizi daha fazla hüzünlendirebilir ya da dertlenmenize engel olabilir. Bu durum tamamen sizin elinizdedir. Dilediğiniz şarkıları tercih ederek istediğiniz duyguyu rahatlıkla yaşayabilirsiniz. Ayrıca mutluluğunuzu ve neşenizi arttırmaya da yardımcı olan bu rünleri siz de deneyebilirsiniz. Klasik müzik duyguları onaylayan, harekete geçiren ve daha pek çok yönden etkileyen bir tür olarak karşınıza çıkar. İnançlarınızı haklı kılan ve destekleyen bu şarkı çeşitlerini hoşunuza giderek dinleyebilirsiniz.

Düşünceleri Dışarıya Vuran Klasik Müzik

Klasik Türk müzikleri geçmişi ve geleceği düşünmek adına sizin için bir araç görevi görür. Böylelikle anılarını hatırlar ya da ileriye dönük planlar yapabilirsiniz. Tekrar yaşama hissiyatı veren klasik müzikler sayesinde kendinizi tartabilirsiniz. Beethoven’ın sahip olduğu eserler, kişi ya da pek çok zamanı bulunduğunuz ana getirerek tekrar düşünmenize olanak sunar. Nostalji yaparak çocukluğunuza da gidebilir ve sevdiklerinizi hatırlayabilirsiniz. İyi hissetmenize yardımcı olan bu şarkılardan dilediniz ile fayda sağlayabilirsiniz. Keyifli bir etkinlik olarak görülen klasik müzik pek çok kişinin hayatında vazgeçilmez bir araçtır. Bazı insanlar herhangi bir nedene bağlı kalmadan sadece sevdiği kişiler için klasik müzik dinler. Siz de dilerseniz bu duyguyu tadabilirsiniz. Klasik müziğe karşı önyargılı yanaşan insanlar da vardır. Ancak klasik müziği sevmeyi sağlayan Ece Dağıstan ve Sevil Ulucan gibi sanatçıları dinleyerek sevebilir veya kendinize bir iyilik yapabilirsiniz. Deneyerek gözlemleyebilir ve verdiği hazzı tadabilirsiniz. Sosyal etkileşim aracı olarak da kullanılan bu ürünleri arkadaş topluluğunda ya da aileniz ile beraber dinleyebilir ve hep birlikte vakit geçirebilirsiniz. Bu sayede uzun zamandır vakit geçirmediğiniz insanlar ile bir etkinlik düzenleyebilir ve bağlarınızı kuvvetlendirebilirsiniz. Türkçe klasik müziklerini arkadaşlarınız ile beraber dinleyebilir ve bu eğlenceli anlarınıza şahit edebilirsiniz. Klasik müzik eserleri zihni dağıtmak için oldukça etkili bir şekilde karşınıza çıkar. Ayrıca Yeşim Gökalp’in sunduğu Çağdaş Minyatürler isimli albüm ile boş geçen zamanınızı doldurabilirsiniz.

İndirimli Fiyatları ile Klasik Müzik Çeşitleri

Türk klasik müzikleri sanatçılarının birbirinden etkileyici albümlerinin fiyat bilgilerini detaylı biçimde inceleyebilirsiniz. Ruh halinizi yöneten klasik müzikler ile duygu durumunu kendi isteğinize bağlı olarak değiştirebilirsiniz. Dilerseniz olumlu duyguları artırabilir ya da olumsuz düşüncelerinizi giderebilirsiniz. İstanbul Senfoni isimli albümün klasik müziğe sunduğu katkıyı motive olmak için kullanabilir ya da diğer bestecilerin sunduğu parça çeşitliliğinden yararlanabilirsiniz. Kullanıcılar tarafından tam puan alan bu albümler neşenize iki katlayarak iyi hissetmenize imkan tanır. Kendinize uygun olduğunu düşündüğünüz ya da beğendiğiniz klasik müziği siz de seçebilir ve dilediğiniz an dinleyebilirsiniz. Uzun süre keyfini çıkarabileceğiniz bu çeşitler arasından istediğinizi tercih edebilirsiniz. Böylelikle karşınıza çıkan klasik Türk müziği sanatçılarını ve albümlerini inceleyebilir ve hoşunuza giden ürünlere sahip olarak keyifle dinlemeye başlayabilirsiniz. Bir işe ile meşgulseniz ya da elinizde uğraşınız varsa bir yandan da Mehmet Yeşilçay’ın yorumladığı Classic Meets Lounge adlı parçayı dinlemeniz yaptığınız işi çok daha kaliteli bir hale getirebilir. Faaliyetlerinize bu şarkıları da dahil ederek sessizliğin verdiği sıkıcı hayattan kurtulabilirsiniz. Mehveş Emeç tarafından sunulan popüler klasik müzik eşliğinde yemek yapmak ya da çalışmak odaklanmanıza yardımcı olabilir. Böylelikle her an dilediğiniz şarkıyı büyük bir keyifle dinleyebilir ve zamanınızı dolu dolu geçirebilirsiniz. Müzikal etkinlerde yer aldığınızı size hissettiren bu ürünleri eşsiz sanatçıların yer aldığı pek çok alternatif ile karşınıza çıkar. Aynı zamanda dinleyerek eşlik etme imkanı sunar. Dans ederek ya da şarkı sözlerine eşlik ederek kendinizi çok daha hızlı bir şekilde rahatlatabilirsiniz. Klasik müzik eserlerini dinleyebileceğiniz bu plak ve CD çalar çeşitlerini Hepsiburada üzerinden satın alabilirsiniz.

Klasik Türk Müziği Nedir?

Klasik Türk müziği, Türk kültürüne has, çok sesli özel bir müzik türüdür. Yaylı, üflemeli ve vurmalı çalgılar bir arada kullanıldığı bu müzik türü en yoğun olarak Osmanlı döneminde dinlenir. Cumhuriyet dönemi ile birlikte Türk sanat müziği ve Türk halk müziği örnekleri ile varlığını sürdürür. Pek çok sanatçı ve albüm ile karşınıza çıkan klasik Türk müziği dinleyenlerin beğenisini kazanır. Keyif verici bir etki yaratan klasik Türk müziği albümlerini siz de tercih edebilirsiniz.

Klasik Müzik Ne Amaçla Dinlenir?

Klasik müzik, zevk almak, rahatlamak, sakinleşmek, hafızayı güçlendirmek, zekayı açmak ve kaliteli uyku çekmek gibi pek çok amaca bağlı olarak dinlenebilir. Alışkanlık ederek günlük yaşamınıza entegre ettiğiniz bu müzik tarzının hayatınız üzerinde sağladığı olumlu yönleri çok rahat bir şekilde fark edebilirsiniz.

Klasik Müziğin En Sevilen Sanatçıları Kimlerdir?

Klasik Türk müziğinin önde gelen isimleri arasında Fazıl Say, Erkin Aykal Saygun, Şefika Kutluer, İdil Biret ve Cihat Aşkın gibi pek çok sevilen isim yer alır. Eşsiz albümleri ile karşınıza çıkan bu sanatçıların sevilen şarkılarını siz de dinleyebilirsiniz. Dinlerken sizi farklı diyarlara götüren klasik müzik CD çeşitliliğine siz de sahip olabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Klasik Müzikler

71 ürün listeleniyor
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 71 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483641/60000822/10751/403489