Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
İletişim Yayınevi
Tutunamayanlar - Oğuz Atay

Tutunamayanlar - Oğuz Atay

İletişim Yayınevi
109,00 TL %1
107,90 TL
( / adet)
%
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (75)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

108,00 TL
115,00 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/1501764
Tutunamayanlar - Oğuz Atay Tutunamayanlar, Türk edebiyatının en önemli eserlerinden biridir. Berna Moran, Oğuz Atay ın bu ilk romanını "hem söyledikleri hem de söyleyiş biçimiyle bir başkaldırı" olarak niteler. Moran a göre "Oğuz Atay ın mizah gücü ve duyarlılığı ve kullandığı teknik incelikler, Tutunamayanlar ı büyük bir yeteneğin ürünü yapmış, eserdeki bu yetkinlik Türk romanını çağdaş roman anlayışıyla aynı hizaya getirmiş ve ona çok şey kazandırmıştır." Küçük burjuva dünyasını ve değerlerini zekice alaya alan Atay, "saldırısı tutunanların anlamayacağı, rededeceği türden bir romanla yapar."

Türk edebiyatının en önemli eserlerinden biri olarak görülen Tutunamayanlar, 1972 yılında yayımlanıyor. Oğuz Atay’ın ilk romanı olma özelliği taşıyan Tutunamayanlar kitabı hala en çok konuşulan kitaplar arasında yer alıyor. Oğuz Atay bu eserinde kullandığı bilinç akışı tekniği ile Türk edebiyatına yeni bir soluk getiriyor. Eserde kullanılan dil ve teknik eserin Türk romanında çağdaş roman seviyesinde yer almasını sağlıyor.

Tutunamayanlar, pek çok eleştirmen tarafından başkaldırı ve mizahı bir arada sunan bir başyapıt olarak görülüyor. Türkiye’nin modern edebiyat eleştirisi alanında öncülerinden olan Prof. Dr. Berna Moran, Oğuz Atay’ın bu ilk romanını hem söyledikleri hem de söyleyiş biçimi ile bir başkaldırı olarak niteliyor. Moran’a göre Oğuz Atay’ın mizah gücü, duyarlılığı ve kullandığı teknikler Tutunamayanlar kitabını Türk romanında önemli bir yere konumlandırıyor. 

Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar kitabı, yayımlandığı ilk dönem sahip olduğu alışılagelmemiş teknik yapısıyla büyük tartışma konusu oluyor. Bir grup eseri beğenip benimserken diğer grup ise sıra dışı yapısı ve tekniği yüzünden esere mesafeli bir tutum takınıyor. Tutunamayanlar kitabında kullanılan bilinç akışı tekniği döneme damga vurarak Türk Edebiyatında yeni bir dönemin başlamasına neden oluyor.

Tutunamayanlar ilk yayımlandığı dönemde beklenen ilgiyi göremiyor. Oğuz Atay’ın ölümünden yedi yıl sonra, İletişim Yayınları tarafından 1984 yılında basılan eser, bu basımla farklı bir dönemin kapısını açıyor. Bu ilgi eserin 2000 yılında İletişim Yayınları tarafından tekrar basılmasına neden oluyor. Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar kitabı pek çok eleştirmen, yazar ve okur tarafından Türk dilinde yazılmış en iyi eser olarak görülüyor. Tutunamayanlar, aynı zamanda "Türk Edebiyatının Gelmiş Geçmiş En iyi 100 Romanı" listesinde ikinci sırada yer alıyor.

Tutunamayanlar, yazarı Oğuz Atay’ın hayatından izler taşıması sebebiyle kısmen otobiyografik bir eser olarak da değerlendiriliyor. Roman sahip olduğu üst düzey diliyle çevirisi en zor eserler arasında yer alıyor. Bu yüzden Tutunamayanlar kitabının sadece birkaç dile çevirisi yapılabiliyor. "Het leven in stukken" adı ile Felemenkçeye çevriliyor ve bu çeviri eserin Hollandalı çevirmenine ödül kazandırıyor. Tutunamayanlar İngilizceye ise Sevin Seydi tarafından "The Disconnected" adı altında çevriliyor.

Oğuz Atay, Tutunamayanlar kitabını o dönemde evine yakın oturan Sevin Seydi’nin evindeki daktiloda yazıyor. Eserin İngilizce basımını ise Olric Press adlı yayınevi üstleniyor. Tutunamayanlar’ın konusunu, ana karakter Turgut Özben’in ihtihar eden arkadaşı Selim Işık’ın neden hayata tutunamadığını araştırması oluşturuyor. Turgut Özben’in bu süreçte karşılaştığı her kişi arkadaşı Selim Işık’ın farklı bir yönünü aktarıyor. Böylelikle arkadaşını daha yakından tanımaya başlayan Turgut Özben onun neden hayata tutunamadığını anlıyor. Eserde Turgut, Selim, Süleyman, Metin, Gülseli, Nermin karakterleri bulunuyor. Kitap ana karakter Turgut'un gazeteden arkadaşı Selim’in intihar haberini almasıyla başlıyor. Yakın arkadaşı Selim’in intiharı Turgut’u altüst ediyor ve onun intiharını araştırmaya başlıyor. Turgut bu süreçte Selim’i tanıyan birçok insanla tanışıyor ve bu insanların her biri Selim’in hayatından kesitleri Turgut’a aktarıyor. Bu sayede Selim’in mutsuz bir hayata sahip olduğunu anlayan Turgut aslında kendini de anlamaya başlıyor. Selim’i intihara yönlendiren olayları öğrenen Turgut, arkadaşının toplum tarafından dışlandığını, kabul edilmediğini böylelikle Selim’in hayata tutunamadığını aktarıyor. Turgut kendisinin de Selim gibi tutunamayanlardan biri olduğunu çözümlüyor.

İletişim Yayınları’nın önde gelen kitaplarından biri olan Tutunamayanlar, zamanın en prestijli ödüllerinden olan TRT Roman Ödülü’ne sahip bulunuyor. Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar dışında Korkuyu Beklerken, Eylembilim, Tehlikeli Oyunlar, Oyunlarla Yaşayanlar, Bir Bilim Adamının Romanı ve Günlük gibi önemli eserleri de bulunuyor.


Basım Dili Türkçe, Türkçe, Türkçe
Boyut Normal Boy
Yazar Oğuz Atay
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KILETISIM0017
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön