Üniversal Silecekler

Görüş mesafesini artırmak ve daha güvenli bir sürüş sağlamak için geliştirilen universal silecekler, yağmur, su, kar ve buz gibi etkenleri aracın camından uzaklaştırmak için tasarlanır. Otomobil, minibüs, kamyon, tren lokomotifi, uçak ve deniz taşıtları da dahil olmak üzere hemen hemen tüm motorlu araçlar, farklı özelliklere sahip silecekler ile donatılır. Sürücü kabinine yakın bir pozisyonda konumlandırılan ve görüş açısını belirleyen ön camların temizliği oldukça önemlidir. Özellikle sürüş esnasında çevresel etkenlerden kaynaklanan durumlar, silecekler ile kolaylıkla bertaraf edilebilir. Hatchback ve station wagon bazı araç modellerinde, ön camın yanı sıra, arka cam ve far üzerinde de silecek kolu bulunur.

Çoğu araçta ön cam yıkama sistemi de yer alır. Bu sistem, camın hemen altına eklenen ufak noktalardan cam yüzeyine tazyikli su püskürtür. Cam yıkama sistemi, silecek lastikleri ile uyum içinde kullanıldığı zaman, ön cama yerleşen kir ve tozların giderilmesi kolaylaşır. Kaput içine yerleştirilen ufak sıvı tankı sayesinde, yeterli ölçüde su depolamak mümkün olur. Depo içindeki suya kış mevsimlerinde antifriz cam yıkama sıvısı da ilave edilebilir. Antifriz içerikli sıvılar, kar ve buzu temizlemek için sileceklere yardımcı olur. Donma eşiği epey yüksek olan antifriz, camların donmasını ve kalıcı buz oluşmasını da önler. Kalorifer hava çıkışları ve cam içine gömülü ek ısıtıcılar da kış şartlarında buz çözülmesini hızlandırır.

Silme hareketini sağlamak için, araç üzerinde elektrikli motor tarafından yönlendirilen kollu bir mekanizma bulunur. Cam silecekleri, bir uçtan diğer uca doğru uzanan geniş ayaklara sahiptir. Camın merkez noktasına veya bir köşesine paralel şekilde monte edilen silecekler; sağdan sola, soldan sağa ya da birbirine doğru senkronize olarak hareket eder. Arka silecek ise, ön silecek kadar sık kullanılmasa da, dikiz aynasından araç trafiğini kontrol edebilmek için büyük önem arz eder. Direksiyon arkasına yerleştirilen kol yardımıyla, sileceklerin açılıp kapatılması, hızının ayarlanması ve cam üzerine su püskürtülmesi sağlanır. Yeni nesil bazı modellerde, yağmur sensörü gibi teknolojiler ile çalışan silecekler de bulunur.

Universal silecekler; silecek lastiği, silecek kolu, hareket ayağı gibi temel parçalardan oluşur. Kauçuk, dayanıklı poliüretan katmanlar ve çelik teller gibi malzemelerden imal edilen silecek lastiklerinin kalitesi ve kondisyonu oldukça önemlidir. Lastik parçası ve lastiği tutan çerçeve esnek yapıda üretildiği için, camın oval şekline kolaylıkla adapte olur. Camı çizmeden ve ses çıkarmadan ivedi bir şekilde temizler. Yüksek aerodinamik uyumluluk gösteren ve yüzeye daha iyi temas ederek üstün performans sergileyen farklı modeller de bulunur. Özellikle premium otomobillerde aracın ön tarafında yer alan silecek kolları, cam oyuğuna veya kaput aralığına gizlenebilir. Bu durum, hem görüntü kirliliğini önler hem de yüksek hızlarda araç içine ulaşan rüzgar sesini azaltmaya yardımcı olur.

Universal Silecekler Fiyatları

Universal silecekler fiyatları ise; ürünün markasına, modeline, türüne, malzeme kalitesine, malzeme çeşitliliğine, ebatlarına ve tasarımına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Yeni üretim teknolojileri ile geliştirilen ve sadece belli araçlar için tasarlanan modeller, yüksek fiyat aralığına sahip olabilir. Piyasada bulunan birçok taşıt üzerine uyum sağlayan ve işlevselliği ile öne çıkan ürünler ise, daha makul fiyatlar ile temin edilebilir. Satın aldığınız sileceği araç üzerine monte etmek de son derece pratik ve kolaydır. Eski silecek üstünde yer alan güvenlik telini ve lastiğini birbirinden ayırıp, silecek setini yenisi ile rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Kategori içinden aracınıza uyumlu silecek modellerini ve aksesuarlarını detaylı olarak inceleyebilir; beklentilerinizi ve ihtiyacınızı karşılayacak ürünlere kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Universal Silecek

2658 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Araç Modeli
Toplam 24 / 2658 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/253574/20024697/20024733