Varoluş Felsefesi

Jean Paul Sartre'nin "varoluş özden önce gelir ve her bir kimseye bir öz kazandırmayı sağlayacak özgürlükle özdeştir; insan ne ise o değildir, ne olmuşsa odur. İnsan kendini kendi yapar, daha önce kazandığı bazı belirlenimlerin elverdiği ölçüde kendine biçim verir, kendini oluşturur." şeklinde tanımladığı varoluş felsefesi, 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkıyor. İnsanı, var olmayı ve eylemi temel alan bu akım; Jean Paul Sartre, Albert Camus, Merlaeu-Ponty, Simone de Beauvoir, Gabriel Marcel ve Martin Heidegger gibi önemli isimler tarafından temsil ediliyor. Varoluşun, varlığın ve hiçliğin ne olduğunu anlatan, ufkunuzu genişletecek ve kendinizi bulmaya sevkedecek onlarca kitap hepsiburada.com farkı ile sizlere sunuluyor. İnsanın evrendeki yerini bulmasına yardımcı olacak, varlığını sorgulamasına ve birey olma farkındalığını erişmesine yardımcı olacak bir çok eser, farklı fiyat seçenekleri ve avantajlar ile birlikte geliyor. Egzistansiyalizm yani varoluşçuluk akımının en önemli temsilcilerinin yazdığı, ahlak, umutsuzluk, varlık, yokluk, hiçlik ve akıl gibi konuları inceleyen kitap seçenekleri, okuyucusu ile buluşmayı bekliyor. 

Varoluş Felsefesi Ne Demektir?

Varoluşçuluk ya da varoluş felsefesi, 19. yüzyılın ortalarındaki baskın sistematik felsefeye karşı bir başkaldırı olarak ortaya çıkıyor. Soren Kierkegaard'ın öncüsü olduğu bu felsefe akımı, bireyin yaptığı eylemlerin toplum veya din ile değil, kendi hür iradesi ve varlığı ile şekillendiğini savunuyor. Varoluşsal düşünce; kültürel ve toplumsal her türlü eylemin bireysellik temelli olduğunu, ahlaki normların insan varlığını anlamlandırmak için yeterli olmadığını ve tüm bu ahlaki değerlerin ve varlığın anlamının sadece insanın kendi omuzlarında olduğunu ortaya koyuyor. Hegel ve Kant'ın mutlak idealizm temelli düşünce sistematiğine karşı bir duruş sergileyen bu akım, Sartre, Camus, Heidegger ve Simone De Beauvoir gibi önemli isimlerin de ortaya çıkmasına yardımcı oluyor. Heidegger bu durumu; "İnsanın özü varoluşundadır, yani dünyada olmasındadır." diyerek tanımlıyor. Varoluş felsefesi genel olarak bireyi ve bireyin eylemlerini baz alarak hareket ediyor. Her türlü bilimci, nesnel ve analitik varoluş sorgulamalarına karşı duruyor. Özneden yola çıkan ve öznenin getirdiği eylemleri değerlendiren bir çerçeveden insanı ve insan doğasını inceliyor. İnsan özgürlüğüne ve insanların sadece kendi davranışlarından sorumlu olduğuna inanan bir akım olan varoluş felsefesi, sanatta ve edebiyatta da önemli eserlerin ortaya konmasında katkı sağlıyor. 

Hangi Varoluş Felsefesi Kitapları Okunmalı?

Edebiyatta ve sanatta önemli isimlerin ortaya çıkmasına katkı sağlayan varoluş akımı; Sartre, Heidegger, Kierkegaard ve Camus gibi önemli isimler tarafından savunuluyor. Jean Paul Sartre'ın; insanı özgür olmaya "mahkum" ettiği ve varlığın temellerinin derinlemesine incelendiği "Varlık ve Hiçlik" isimli eser, bu felsefi akımı incelemek isteyenlerin mutlaka okuması gereken kitaplar arasında yer alıyor. Romalı düşünür Lucretius'ın felsefe tarihini ve filozofları etkileyen, evrenin yapısı insan üzerinden incelediği "Evrenin Yapısı" isimli eser de varoluşsalcılık konusunda pek çok fikri içerisinde barındırıyor. Soren Kierkegaard'ın kaçınılmaz olan ve evrenin her hücresine temas eden umutsuzluğu ele aldığı, insan özünün ve doğasının temel taşlarını incelediği "Ölümcül Hastalık Umutsuzluk" adlı eseri de bu felsefi akımı anlamak için mutlaka okunması gereken eserlerin başında geliyor. Arthur Schopenhauer'in "Akıl Sağlığı", Nietzsche'nin "Böyle Buyurdu Zerdüşt, Putların Alacakaranlığı, Ahlakın Soykütüğü Üstüne" isimli eserleri, Gilles Deleuze'un üstün insan, tanrının ölümü gibi konuları Nietzsche üzerinden işlediği ve aynı adı verdiği "Nietzsche" isimli kitapları da mutlaka okunması gereken eserlerden bazılarıdır. Heidegger'ın doğaüstü güçleri ve bu güçlere dayanan düşünce yapısını irdelediği "Metafizik Nedir?" isimli eseri ve Kaan Ökten'in kavramsal olarak varoluş felsefesini ve filozoflarını ele aldığı "Varlık ve Zaman Kılavuzu" adlı kitabı da yine bu konuyu merak edenlerin başvurması gereken eserler arasındadır. İnsan varlığını ve bireyin özgürlüğü ele alan, özgürlüğü ve yaratıcılığı işleyen birbirinden farklı varoluşsal felsefe kitaplarını hepsiburada.com konforu ve kalitesi ile sepetinize ekleyebilir, kolayca satın alabilirsiniz. 


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Varoluş Felsefesi

174 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 174 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033031/9943/1515555