Viraj Demiri & Lastikleri, arabanın viraj dönüşü sırasında yola tutunmasını artırmak ve yol ile yaptığı eğimi azaltmak için kullanılır. Viraj dönüşüne giren arabalar, fizik kuralları gereği virajın dışına doğru yatarlar. Viraj demiri, karşılıklı lastiklerin arasında bağlantı kurar. Virajın iç tarafında kalan tekerleği yere bastırıp ondan aldığı kuvvet ile tüm otomobilin yol tutuşunu artırmaya yardımcı olur.

Viraj dönüşlerinde oluşan duruma karşı kullanıldığı için "viraj demiri" olarak adlandırılsa da dönüşlerde yaptığı burkulma hareketi nedeniyle "burulma çubuğu" olarak da anılır. İngilizce'de ise "anti-roll bar" ya da “anti-sway bar” olarak geçer. Burkulma hareketi dolayısıyla üzerinde oluşan yükün aktarımı ve arabanın kasasına bağlantısını, viraj demiri lastikleri sağlar. Viraj demiri, yardımcı parçalarla bütün olarak çalışır.

Demirin bağlandığı süspansiyon yaylarının çalışması sayesinde sağ ve sol tekerlekler arasındaki açı farkını azaltır.Viraj demiri ve lastiklerinin sorunsuz çalışması, viraj içinde güvenli yol almayı ve arabanın yola daha iyi tutunmasını sağlar. Viraj demiri lastiklerinin aşınması ya da viraj demirinde kopmalar, direksiyon hakimiyetinin azalmasına neden olur. Bu nedenle düzenli olarak aşınma durumu kontrol edilmesi ve gerekiyorsa değiştirilmesi gereken parçalar arasındadır. Viraj demirinin, arabanın lastiklerine yük aktarımı yapması, bozuk zeminli yollarda süspansiyon hareketlerini azalttığı için dolaylı olarak yol konforunun iyileşmesini de sağlar.


Viraj demiri, arabaların ön düzeneklerinde bulunur. Arka tarafta bulunan diğer viraj demiri, arabanın modeline göre değişir. Bazı marka ve model arabalarda arka takımlarda da viraj demiri kullanılır ya da arabanın satışı sırasında opsiyonel özellik olarak sunulur. Ön ve arka tarafta bulunması, yol konforunu ve güvenliğini artırır.


Viraj demirinin arabanın kasasına bağlantısı, temel olarak dört noktada gerçekleşir. Demirin uç noktalarından arabanın süspansiyon sistemine; demirin ortasındaki iki noktadan ise gövdeye bağlanır. Demir çubuğun formu ve bağlantı şekli, arabanın markasına göre değişebilir. Viraj demir çubuğunun içi, boş ya da dolu yapıda olabilir.


Viraj demiri, arabanın dönüşü sırasında burulmaya zorlandığı için üretiminde kullanılan malzemelerin de burulma direnci yüksek olmalıdır. Dayanıklılık dışında viraj demirinin esnekliği de önemlidir. Viraj demirinin üzerindeki yük kalktığında demir, eski hâline geri dönebilmelidir. Genel olarak burulma çubuğunun imalatında kullanılan malzeme, alaşımlı yay çeliğidir. Alaşımlarda kullanılan elementlerin başında; silisyum, krom, mangan, molybdenum gelir. Elementlerin çeşidi ve yoğunluğu değiştirilerek farklı araba modellerinin viraj demiri imalatı sırasında farklı alaşımlar kullanılır.


Viraj demir lastikleri ise kauçuk malzemeden imal edilir. Lastiklerin de aşınmaya dayanıklı olması gerekir. Çünkü viraj demirinin burkulma hareketi, zaman içinde viraj demiri lastiklerini aşındırır. Aşınma oranı, arabanın kullanımına bağlı olduğu için bu parçaların değişimi, belli bir kilometre mesafesi ya da süre sınırına bağlı değildir. Yine de arabanın düzenli bakımlarında mutlaka kontrol edilmesi gerekir; arabanın viraj içinde yol tutuşunun azalması ve ön takımdan ses gelmesi gibi durumların takip edilmesi önem taşır.

Viraj demiri ve viraj demir lastikleri, arabaların marka ve modeline özel olarak üretilir. Ölçüleri ve yapısı, üretildikleri araba modeline göre değişir. Bu nedenle aldığınız viraj demirinin arabanıza uygun olması gerekir. Üretici firmaların sunduğu ürün bilgisine ve uygun araba modellerine dikkat edilmelidir.
Viraj demirinin ya da lastiklerinin değiştirilmesi, yetkili servisten profesyonel hizmet almayı gerektirir. Viraj demiri fiyatları konusunda olduğu gibi parçanın takılmasının fiyatı da markaya göre değişkenlik gösterir. Ürün; parça ve değişim olarak yüksek maliyetli yedek parça sınıfına girmese de işlevi ve arıza durumunda yarattığı riskler açısından önemli parçalar arasında yer alır.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Viraj Demiri & Lastikleri

39 ürün var
 1. Araç Markası A-Z
 2. Araç Modeli A-Z
 3. Markalar A-Z
  1. Wolcar
  2. Cey
  3. Bross Otomotiv
  4. ÜÇ-EL
  5. Onka
  6. ALREA
  7. IBRAS
  8. Tps
  9. Üçel
 4. Fiyat Aralığı
  -
 5. Satıcı
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/60002130/60007221
Başa dön