Otomobiller için geliştirilen çıtalar, hem son derece dinamik ve tarz sahibi bir görünüm yaratıyor hem de aracı olası dış etkenlere karşı koruma vazifesi görüyor. Yan çıtalar, genellikle kapı kolunun bir iki karış altına konumlandırılıyor. Bu sayede arabanın kapısına zarif ve şık bir görünüm kazandırılıyor. Aynı zamanda park halindeyken yandaki araçların kapısı, çöp konteynırı ya da trafik dubaları gibi kapı açıldığında darbe alma riski olan unsurlara karşı önemli bir koruma sağlanıyor.

Çıtaların bir diğer çeşidi olan tavan çıtaları ise tam anlamıyla çok boyutlu bir fayda sağlamak üzere geliştiriliyor. Tavan çıtaları, uygulandıkları araca hem spor bir görünüm sağlıyor hem de bazı çeşitleri port bagaja dönüşerek son derece fonksiyonel bir kullanım alanı sunuyor.

Belirtilen faydaların sağlanması ve aracınıza değer katmak için tüm otomobil aksesuarlarında olduğu gibi, otomobilin orijinal parçaları ile uyumlu ve yüksek kaliteli aksesuarlar seçmeniz gerekiyor. Bu amaçla bir araya getirilen otomobil yan ve tavan çıtalarını en yüksek çeşitlilik ve kalite ile bu kategoride bulabilir, kullanım amacınıza en uygun ürünü kolaylıkla seçebilirsiniz.

Otomobil çıtalarının faydaları nelerdir?

Otomobilin ön havalandırma, yan gövde ve tavan kısımlarında kullanılan çıtalar, araca hem estetik ve spor bir görünüm kazandırıyor hem de dış etkenlere karşı koruma sağlıyor. Tavanda kullanılan çıtalar ile bir adım daha öteye giden fonksiyonel fayda, araç üzerinde oluşturulan alan ile bagaja sığmayan eşyaların ya da büyük parçaların güvenle taşınmasını sağlıyor.

 • Otomobil çıtaları yüzeyde yarattığı yükselti ile aracın sacına gelebilecek olası bir darbeye karşı önemli bir koruma sağlıyor. Özellikle yan gövdede kullanılan çıtalar, kapıların açılması esnasında sürücü tarafından fark edilemeyen unsurlardan ya da diğer araçların sürücüleri tarafından verilebilecek hasarlardan aracı büyük ölçüde koruyor.
 • Otomobilin ön havalandırma ızgarasının çevresinde ve altında kullanılan elastik çıta modelleri araca agresif ve güçlü bir duruş kazandırıyor hem de özellikle basık araçlarda kasislerden geçerken oluşabilecek hasarları minimize ediyor.
 • Otomobil tavanında konumlandırılan çıtalar, yalnızca dekoratif amaçlı olabileceği gibi yük taşımak için de tasarlanmış olabiliyor. Özellikle ara atkılı modeller, aerodinamik yapıları sebebiyle aksesuar niteliğinde kullanımlarının yanı sıra güvenli yapısıyla port bagaj için de uygun alanlar oluşturuyor.

Otomobil çıtaları seçilirken dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Otomobil çıtalarından beklentinize ve kullanım alanlarına göre dikkat edilmesi gereken unsurlar çeşitlilik gösteriyor. Büyük kısmı yapıştırılarak konumlandırılan otomobil çıtalarının aracın boyasına zarar vermeden fakat sağlam bir şekilde tutunacak kalitede olması gerekiyor. Aksi takdirde dış yüzeyde bulunan çıtalar olumsuz hava koşulları ile birlikte kısa süre içinde yerinden kalkabiliyor ve bu şekilde hem fonksiyonlarını hem de estetik görünümünü kaybediyor.

 • Otomobile sonradan eklenen her aksesuar gibi çıtaların da araç ile uyumlu olması ve doğal fakat şık bir duruş kazandırması gerekiyor. Bu sebeple kategoride bulunan çıta çeşitleri birbirinden farklı renklerde ve materyaller ile üretiliyor.
 • Kolay uygulanabilen nikelaj şerit çıtaların yanı sıra alüminyum çıtalar da kullanıcılarının beğenilerine sunuluyor. Burada karar verilmesi gereken husus araca tam uyum sağlayacak yapıda bir modeli seçmek oluyor. Kıvrımlara sahip yüzeyler için şerit çıtalar esnek yapıları ile çok daha uyumlu iken, alüminyum çıtalar ise dayanımı daha yüksek yapıları ile daha uzun ömürlü ve dirençli olabiliyor.
 • Araç tavanına yerleştirilen çıtalar ile yük taşımak isteniyorsa atkılarla güçlendirilmiş modelleri ya da doğrudan yük taşıma barlarını tercih etmek tekli çıtalara göre çok daha güvenli oluyor. Port bagajın konumlandırılabileceği kadar sağlam tutunabilecek bir çıta seçimi hem sürüş güvenliği hem de konforlu kullanım için büyük önem taşıyor. Ayrıca seçilen parçaların aracın aerodinamik tasarımına olumsuz bir etki yapmaması gerekiyor. 
 • Diğer tüm otomobil aksesuarlarında olduğu gibi çıtaların da otomobil markalarına ve hatta modellerine özel üretilmiş çeşitleri bulunuyor. Araca tam anlamıyla entegre olan ve 100 % uyum sağlayabilecek ürünler için seçim yaparken mutlaka parçaların hangi model için üretildiğine dikkat etmek gerekiyor.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Yan Ve Tavan Çitalar

6.858 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Turtle Can Carry Yan Tavan Çıtaları
  2. Erkul Yan Tavan Çıtaları
  3. AccessoryPart Yan Tavan Çıtaları
  4. RE&AR Tuning Yan Tavan Çıtaları
  5. Turtle Yan Tavan Çıtaları
  6. Vipkrom Yan Tavan Çıtaları
  7. Omsaline Yan Tavan Çıtaları
  8. Trophy Yan Tavan Çıtaları
  9. Spider Yan Tavan Çıtaları
  10. Blueoto Yan Tavan Çıtaları
  11. Otozet Yan Tavan Çıtaları
  12. S-Dizayn Yan Tavan Çıtaları
  13. Ekiciler Yan Tavan Çıtaları
  14. Wingcarrier V1 Yan Tavan Çıtaları
  15. Kolaylı Spider Yan Tavan Çıtaları
  16. MKS Yan Tavan Çıtaları
  17. Motovizyon Yan Tavan Çıtaları
  18. Meliset Yan Tavan Çıtaları
  19. Apl Yan Tavan Çıtaları
  20. Omsa Yan Tavan Çıtaları
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Fotoğraflı Değerlendirme
 5. Güncel Değerlendirme
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60002705/2147483631/253574/20024933/20024938
Başa dön