LG markası geniş ürün skalası ile kullanıcıların farklı alanlardaki ihtiyaçlarına yanıt veriyor. LG monitörler, markanın en sevilen ürünleri arasında yer alıyor. LG monitör çeşitleri farklı boyutlarda ve özelliklerde üretiliyor. Çok fonksiyonlu kullanım sunan bu monitörler kullanıcıların beklentilerini karşılıyor. Monitörler genellikle dizüstü bilgisayarının ekran boyutunun yeterli gelmediği ve geniş ekran üzerinde çalışmayı seven kullanıcılar tarafından tercih ediliyor. Aynı zamanda oyun oynamayı seven kullanıcılar LG monitör çeşitlerinden gaming modelini tercih edebiliyor. LG gaming monitörler kullanıcıların oyundan daha çok keyif almalarını sağlıyor. Dayanıklı yapısı ile LG PC monitörleri uzun yıllar kullanılabiliyor. LG monitör çeşitlerini evde veya işyerinde kullanmak için tercih edebilirsiniz. Gelişmiş bilgisayar teknolojisi kullanan LG LCD monitör modellerini satışa sunuyor. Likit kristal ekranların kısaltılması olan LCD sıvı kristallerden oluşan bir katmana sahip. Bu katmanın arasından floresan lambalarla aydınlatılan milyonlarca renk görüntü ekranına yansıyor. Böylece kullanıcılar gerçekliği arttırılmış görüntüler izliyor. Bunun dışında LG markası LCD’nin bir çeşidi olan LG LED monitörler de üretiyor. LED monitörler hem daha kullanışlı hemde tasarruf sağlıyor. LED ışık gerçekçi görüntüleri daha tasarruflu şekilde sunuyor.  Milyonlarca renk ve kare hızı sunan LG monitörler ile kullanıcı yaptığı işlemleri bilgisayar üzerinden değil de doğrudan izliyormuş gibi algılıyor. LG OLED monitörler ise daha iyi renk ve görüş açısı sunarak kullanıcıların beğenisini kazanıyor. Hepsiburada ile LG monitör çeşitlerini inceleyerek ihtiyacınıza uygun olan modeli seçebilirsiniz. 

LG Monitör Özellikleri

LG monitör özellikleri arasında yüksek görüntü kalitesi, canlı, parlak ve net renkler yer alıyor. Teknik ve donanımsal özelliklerle donatılan LG monitörler TV ekranı gibi kullanılabiliyor. LG TV monitörler bilgisayar ekranı üzerinden dizi, film veya video izleyem kullanıcılara hitap edebiliyor. Aynı şekilde oyun oynayan kullanıcılar için de LG TV monitörü oldukça uygun. LG LED monitör yüksek görüntü kalitesi sunarak izleme deneyimini arttırıyor. LED ekran teknolojisini kullanan LG monitör ekranları kullanıcıların izledikleri içeriklere tamamen odaklanabilmesini sağlıyor. Tüm renkleri canlı şekilde ve aksiyonu gerçekçi haliyle sunan LG LED monitör ile kullanıcılar oldukça keyifli vakit geçirebiliyor. Bu monitörler hem evde hemde ofisde rahatlıkla kullanılabiliyor. Geniş ve yüksek görüntü kalitesi sunan LG LED monitörler özellikle mimari, tasarım ve fotoğrafçılık mesleğinde çalışan kullanıcılara hitap ediyor. Farklı ekran çeşitlerine ve boyutlarına sahip olan bu monitörler kullanıcıların işyerlerinde daha verimli çalışmasına imkan tanıyor. LG bilgisayar monitörlerinin ekranı 18.5 inçten başlıyor. Ergonomik bir kullanım sunan bilgisayar monitörleri yukarı veya aşağı yönlü çevrilebiliyor. Böylece kullanıcı kendi konforlu ortamını oluşturabiliyor. 60 Hz ekran yenileme hızı ile çalışan LG bilgisayar monitörleri kullanıcıya hız kazandırıyor. Dijital ve aynı zamanda analog bağlantı noktalarına sahip olan monitörler hem eski hemde yeni bilgisayarlarla bağlantı kurabiliyor. Flicker-Safe sistemini kullanan LG monitörler göz yorgunluklarını gideriyor. Bu sayede kullanıcılar yorulmadan uzun saatler bilgisayar ekranına bakabiliyor. Teknolojik özellikler kadar tasarım konusunda da başarılı olan LG monitörler oldukça şık ve estetik duruyor. Ev ve işyeri dekorasyonuna uyum sağlayan monitörler göze hitap ediyor. LG monitör adaptörü güç bağlantısı bulunan cihazlarda kullanılıyor.

LG Monitör Çeşitleri

LG monitör çeşitleri sahip oldukları özellikler ile farklı kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap veriyor. Etkin şekilde bilgisayar kullanan ve fonksiyonel özellikler arayan kullanıcılar LG monitör çeşitleri arasından tercihini yapabiliyor. LG 4K monitörler 3840x2160 piksel çözünürlük sunuyor. En güçlü görüntü teknolojilerden biri olan 4K teknolojisi günümüzde televizyonlarda da kullanılıyor. 4K teknolojisi ile net, canlı ve güçlü detaylar sunan görüntüler izleniyor. Özellikle bilgisayar oyun oynayan veya dizi ve film izleyen kullanıcılar için görüntü teknolojisi önem arz ediyor. Yüksek çözünürlüklü bir ekranda çalışmak isteyen, oyun oynarken veya film izlerken gerçekçi görüntüler izlemek isteyen kullanıcılar LG 4K teknolojili monitörleri tercih edebilir. LG monitörler arasında curved kavisli bir ekrana sahip olanlar da mevcut. Geniş ve her iki yandan kavise sahip olan LG curved monitörler kullanıcıların görüş alanını tamamen sarıyor. LG kavisli ekran renk ve çözünürlük kalitesi ile yüksek oranda bir görsel deneyim yaşatıyor. Ekranı 4 ayrı şekle bölebilen bu monitör farklı kullanımları aynı anda gerçekleştiriyor. Kavisli olarak üretilen LG gaming monitörler oyun oynamayı seven kullanıcılara hitap ediyor. FPS ve RTS gibi farklı oyun modlarını destekleyen LG gaming monitörler ile unutulmaz oyun deneyimleri yaşanabiliyor. Görüntü kadar ses sistemine de önem veren LG monitörler kullanıcıların her anlamda beğenisini kazanıyor. Kulaklık ve aynı zamanda ses çıkışına sahip olan bilgisayarlar farklı ses kaynaklarına bağlanabiliyor. Böylece kullanıcılar oyun oynarken, müzik dinlerken, dizi veya film izlerken sesi en iyi şekilde duyabiliyor. LG ekranlar özellikleri ve şık tasarımları ile hem evlerde hemde ofislerde rahatlıkla kullanılabiliyor. LG monitör ayağı sayesinde hem taşıma hemde yerleştirilme açısından kullanıcıya kolaylık sağlıyor. 

  • Yüksek Çözünürlüğe Sahip Olan LG Monitörler

Yeni teknolojilerle üretilen bilgisayar ve televizyonlar tüm manzara resimlerini insan gözünün algıladığı şekilde ekrana yansıtıyor. Bu sayede kullanıcılar ev konforunda ödül almış filmleri sinema kalitesinde izleyebiliyor, bilgisayar oyunlarından daha çok keyif alıyor ve profesyonel çizimleri ince ayrıntısına kadar görebiliyor. LG IPS monitörler renk efektleri ve açıları ile tasarımcı kullanıcılar tarafından tercih ediliyor. Kullanıcılar hayallerindeki tasarımı en küçük ayrıntısına kadar gerçekçi bir şekilde çizebiliyor. Monitörlerdeki yüksek çözünürlük ve yenileme hızı ekranın daha canlı ve gerçekçi olmasına imkan tanıyor. Yüksek çözünürlüklü ekranlarda kayma, bulanıklaşma veya donma gibi sorunlar yaşanmıyor. En sık kullanılan çözünürlük çeşitlerinden birine sahip olan LG 4K monitor 3840x2160 piksel ile geniş bir renk skalası sunuyor. LG 5K monitör 5120x2880 piksel profesyonel kullanıcılar tarafından tercih ediliyor. Renk ve efekt aralığı yüksek olan LG monitörler kare yenileme hızını da yüksek tutuyor. 60 Hz hızla çalışan LG monitörler günlük kullanımlar için yeterli oluyor. Sıradan işlemleri bir akış içinde gerçekleştirebiliyor. Aynı zamanda çevrimiçi oyunlarda da akıcılık sunuyor. LG 75 Hz monitörler ise hareket kareleri arasında bütünlük ve akıcılığı artırıyor. Daha gerçekçi, akıcı ve hızlı bir ekran sunan LG 144Hz monitörler ise profesyonel tasarımcılar ve oyunculara hitap ediyor. Yüksek yenileme hızı ile çalışan bu monitörlerde dizi veya film izlenirken her kare canlı şekilde algılanıyor. Aynı zamanda profesyonel oyunlarda da herhangi bir bulanıklık, yanılsama ya da takılma problemleri yaşanmıyor. 

  • Boyutlarına Göre LG Monitörler

Farklı boyutlarda üretilen bilgisayarlar günlük hayatta, eğitim hayatında veya çalışma hayatında sıkça kullanılıyor. Boyutlarına göre farklı alanlarda kullanılan LG monitör çeşitleri arasında 21.5 inçten, 42 inçe kadar birçok seçenek bulunuyor. LG 21.5 monitör kamera sisteminin kayıt odasından izlenmesi için yeterli oluyor. LG 22 inç monitörler ise günlük kullanım için oldukça uygun. 75 Hz ekran yenileme hızına sahip olan 22 inç monitörler çalışma hayatında da tercih edilebiliyor. 22 inç ve 24 inç ekran boyutuna sahip olan monitörlerin çapraz köşeler arasındaki uzunluğu 55.9 cm’e denk geliyor. Geniş bir platform sunan bu monitör ile kullanıcılar hazırladıkları projeleri daha net şekilde görebiliyor ve oyun oynarken görüş alanı büyüyor. Aynı zamanda kullanıcılar birden fazla sayfayı aynı anda görüntüleyebiliyor. LG monitör 27 inç ise daha geniş bir çalışma ortamı isteyen kullanıcılara hitap ediyor. Profesyonel amaçlı kullanılan bu monitörlerin çapraz köşe uzunluğu 68 cm. Aynı zamanda 27 inç LG monitör TV ekranı olarak da değerlendirilebiliyor. LG 32 inç monitörler daha yüksek çözünürlük ve yenileme hızı sunuyor. Bu monitörlerin çapraz köşe genişliği 81 cm. Geniş bir alan sunan monitör ile kullanıcılar aynı ekranda birden çok işlemi yapabiliyor. LG 34 inç monitörlerin çapraz köşeler arasındaki uzunluğu 86 cm’e denk geliyor ve yanlara doğru uzanan dikdörtgen bir tasarıma sahip. Profesyonel oyuncular tarafından tercih edilen bu monitör kullanıcıların görüş açısının büyük bir kısmını kaplıyor. 

  • Profesyonel Kullanım için LG Monitörler

Farklı özelliklere donatılan monitörler profesyonel ihtiyaçlara yanıt veriyor. LG dokunmatik monitörler özellikle tasarımcı kullanıcılara büyük bir avantaj sağlıyor. Kullanıcıların klavye ve mouse dışında da özgürce hareket etmesine imkan tanıyan dokunmatik monitörler teknik ya da sanatsal çizimler için tercih ediliyor. Kullanım alanını arttıran LG uzun monitörler ise etkileşimi arttırıyor. Kenarlara doğru kavisli olan bu modeller kullanıcının izleme alanını genişletiyor. Birden çok profesyonel işlemi aynı anda yapmaya imkan tanıyan monitörleri tasarımcılar, programcılar, oyuncular kullanıyor. Geniş olarak tasarlanan ultrawide monitörler yatay ve dikey şekilde kullanıma imkan tanıyor. Kavisli ekranlar düz ekranlara kıyasla gizli kalan tüm detayları kullanıcıya gösteriyor. Farklı amaçlarla kullanılan ultrawide ekranlı monitörler yan yana bitişik şekilde konumlandırılarak geniş bir izleme ortamı yaratılabiliyor. LG kavisli ekranların dışında kare monitörler de sıkça tercih ediliyor. Dış etkenlere karşı dayanıklı olan ve yüksek görüntü kalitesi sunan LG endüstriyel monitörler dış mekanlarda rahatlıkla kullanılabiliyor. Duvara monte edilerek kullanılan bu monitörler ile reklam, haber ve video yayını yapılabiliyor. 

  • Oyunculara Özel Üretilen LG Monitörler

LG oyuncu monitörler birçok kullanıcının aynı anda aynı platform üzerinde çevrimiçi olarak oynanan oyunlarda kullanılmak için tercih edilebiliyor. Saniyelerin ve minik detayların oldukça önemli olduğu bu oyunlarda monitör ekranının geniş ve hızlı oluşu oyuncuyu rakipleri karşısında öne geçiriyor. Milyonlarca renk, yüksek çözünürlük ve efekt sunan oyuncu monitörleri karanlık ortamlarda dahi kullanıcının diğer oyunculardan daha önce hareket etmesine imkan tanıyor. Savaş ve strateji oyunlarında oyuncuların seslere ve hareketlere iyice odaklanması gerekiyor. Bu monitörler kullanıcıların tamamen oyuna odaklanmasını mümkün hale getiriyor. LG gaming monitörler geniş boyutları ile kullanıcıların görüş açısını genişletiyor. LG kavisli monitörler yuvarlatılmış ekran olarak da ifade ediliyor. Monitörler hem masa üstünde hemde duvara monte edilerek kullanılabiliyor. 

LG Monitör Satın Alırken Hangi Özelliklerine Dikkat Edilmeli?

Bilgisayar ekranı yani monitör seçiminde dikkat edilmesi gereken birçok detay bulunuyor. Kullanıcıların öncelikle kullanım amacı belirlemesi gerekiyor. İş hayatında veya özel hayatta kullanılan LG monitörler farklı farklı özelliklere sahip olabiliyor. Güçlü bir ekrana sahip olmayan bilgisayarlar ile yapılan işlemler eksik ya da yetersiz kalabiliyor. Kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap vermek iyi bir deneyim yaşatmak için LG monitörler üstün bir teknoloji kullanıyor. LG monitör satın alırken hangi özelliklerine dikkat edilmeli:

  • Monitörler 5K, 4K, Full HD ya da düz bir bilgisayar ekranına sahip olabiliyor. Bunun dışında titreşimsiz, G-Sync ve FreeSync, düşük mavi ışık gibi farklı özellikler sunabiliyor. Kullanıcılar monitör almadan önce kullanım amacını belirlemesi gerekiyor. Bazı monitörler profesyonel iş hayatı için kullanılırken bazıları oyun oynamak için tercih edilebiliyor. Hızlı yenileme oranlarına ve cevap sürelerine sahip olan monitörler oyun oynamak isteyen kullanıcılara hitap ediyor. Profesyonel olarak iş hayatında kullanmak için monitör arayışında olan kullanıcılar renk hassasiyetine dikkat edebilir. Bunların dışında genel bir kullanım için monitör ihtiyacı olanlar yüksek kontrastlı bir VA paneli seçebilir. 
  • Bilgisayar ekranının çözünürlük seçimi de oldukça önemli. Çözünürlük sayısı ne kadar yüksek tercih edilirse o kadar iyi görüntü kalitesi elde edilir. Monitörün çözünürlüğü uzunluk ve genişlik formatında piksel sayısıyla ifade edilir. 1080p ya da Full HD (FHD) 1920x1080 çözünürlüğü normal kullanımlar için uygunluk gösterir. Kullanıcılar dilerse 2K ya da 4K ekrana sahip olan modelleri seçerek daha net görüntüler elde edebilir. 
  • Tepki süresi monitör seçiminde özellikle oyun oynayan kullanıcılar için önem arz ediyor. Monitörün tek tek pikselleri siyahtan beyaza ya da gri tonlarından diğer bir rende değiştirmesi tepki süresini ifade ediyor. Uzun süren tepki süreleri oyun sırasında ya da hızlı ve tempolu bir video izlerken harekette bulanıklığa sebep olabiliyor. 
  • Monitörlerin yenileme oranlarında büyük sayılar tercih etmeleri öneriliyor. Yenileme oranları saniyede yeni bilgilerle güncellenen ekranların Hz cinsinden ölçülmesi ile ifade ediliyor. Yüksek sayıdaki yenileme oranları daha pürüzsüz görüntüler ekrana getiriyor. Oyun oynayan kullanıcıların min 75 Hz ekran yenileme hızına sahip olan monitörü tercih etmesi öneriliyor. Bunun dışındaki kullanıcılar için 60 Hz ekran yenileme hızı yeterli oluyor. 
  • Kavisli veya düz tasarıma sahip olan monitörler arasından kullanıcılar dilediği modeli seçebiliyor. Kavisli monitörler ekranın daha yakından takip edilmesine imkan tanıyor. 

 

LG Monitör Fiyatları

LG monitör fiyatları sahip olduğu teknolojik özelliklere, çözünürlüğüne, yenileme hızına ve tasarımına bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. LG monitörler çok farklı amaçlar için kullanılabiliyor. Bazı kullanıcılar iş hayatında projeler tasarlamak için LG monitör tercih ederken, bazıları oyun oynamak ya da film izlemek için LG ekranı değerlendirebilir. Kullanıcıların LG monitörler için fiyat araştırması yapmadan önce kullanım amacını belirlemesi tavsiye edilir. Hepsiburada ile listelenen LG monitörler fiyat ve özellik açısından karşılaştırabilir. Kullanıcılar dilerse LG monitörleri farklı marka monitörlerle de kıyaslayabilir. Filtreleme özelliklerinden yararlanılarak listenen cihazlar ile arama skalası daraltılabilir. Bu sayede kullanıcılar ihtiyacı olan ürüne daha kısa sürede ulaşabilir. Kullanıcılar kendi bütçesinin dışına çıkmaz istemezse bütçe aralığını belirleyerek ürün araştırmasını yapabilir. Aradığı cihazı bulduğunda sepetine ekleyerek alışverişini hızlı tamamlayabilir. 

LG Monitör Yorumları

LG monitör yorumları kullanıcıların ürün hakkında daha detaylı bilgi almasına yardımcı olu. Kullanıcılar ürünü satın alma konusunda kararsız kaldığında yorumlara bakabilir. Ürüne yapılan olumlu veya olumsuz yorumlar cihaz hakkında kullanıcıya fikir verir. Kullanıcı bu yorumlardan yola çıkarak ürünü alıp almama konusundaki kararını netleştirebilir. Yorumlar dışında ürüne yapılan değerlendirme puanları da oldukça önemli. Yüksek puan alan ürünleri tercih ederek alışverişini tamamlayabilir. Ürünü satın aldıktan ve kullanmaya başlayıp deneyimledikten sonra kendisi de cihaz hakkında yorum bırakabilir. Böylece kendisinden sonra aynı ürünü satın almak isteyen kullanıcılara yardımcı olabilir. LG monitörler farklı satıcılar tarafından satışa sunulabilir. Kullanıcılar dilediği satıcı üzerinden alışveriş yapma imkanı bulabilir. Cihazla ilgili aklınıza takılan herhangi bir soru olduğunda ise “satıcıya sor” kısmından sorabilirsiniz. Bu kısımdan aynı satıcıya yöneltilen soruları ve cevapları da görüntüleyebilirsiniz. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Lg Monitör

110 ürün listeleniyor
Bilgisayar
Bilgisayar
Çevre Birimleri
Çevre Birimleri
Monitörler
Monitörler
Led Monitörler
Led Monitörler
IPS Monitörler
IPS Monitörler
Dokunmatik Lcd Monitörler
Dokunmatik Lcd Monitörler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Ekran Boyutu
Toplam 36 / 110 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
Dokunmatik EkranÖzellikle akıllı telefonlar ile yaygınlaşan dokunmatik ekran, panel üzerinden direkt olarak giriş alabilmeye yarayan bir teknolojidir. Bu işlem ekran yüzeyine dokunmayla ya da dokunmatik ekran kalemi ile yapılabilir. Kullanıcıların daha pratik işlemler yapmasına olanak tanıyan dokunmatik ekran teknolojisi müzik çalarlarda, akıllı telefonlarda, tabletlerde, araba teyplerinde, hastane ya da bankalardaki sıramatik sistemlerinde, havalimanlarında Check-in kiosklarında, bazı bankamatiklerde, klimalarda ve hatta buzdolapları gibi birçok teknolojik cihazda karşımıza çıkar. Kullanıcıların hayatını kolaylaştıran dokunmatik ekranlar, birbirleri ile irtibatlı 3 sistemden oluşur. Bunlardan biri dokunmatik özellikli panel, diğeri panelden gelen sinyalleri yorumlayan ve kararlar veren kontrol sistemi ve üçüncüsü kullanıcının ekranın nerelerine dokunabileceği bilgisini veren Grafik LCD sistemidir. Dokunmatik ekranlar üretici firmaların tasarımına göre farklı çalışma mantıkları ile sunulurlar. Dokunmatik ekranlar rezistif (dirençli teknoloji), kızılötesi (IR) ve kapasitif (yüzey dalgası teknolojisi) olmak üzere 3 ana türe ayrılır. Rezistif ekranlar, bir iletkenin direnç değeri boyuyla doğru orantılıdır kuralını temel alarak çalışır. Ekrana dokunulduğunda direnç değerinde ve dolayısıyla akımda bir değişiklik meydana geliyor. Böylece dokunulan yer tespit ediliyor. Kızılötesi dokunmatik ekranlarda ise ekranın bir tarafından diğer tarafına IR ışın demeti gönderilir. Diğer tarafta ise kızılötesi ışığın gelip gelmediğini sürekli kontrol eden alıcılar bulunur. Ekrana dokunulduğunda o kısımdan ışığın karşıya geçmesi engellenmiş olur. Alıcılar kontrol sistemine ışığın gelmesi ya da gelmemesi durumuna göre 0 ya da 1 verisini gönderir. Tüm taraflardan bu işlem yapıldığında ekrana dokunulan noktanın tam koordinatları belirlenmiş olur. Kapasitif dokunmatik ekran teknolojisinde ise gerilim farkından yararlanılır. Ekranın dört bir tarafından uygulanan voltaj ile ekran yüzeyinde elektrostatik alan oluşturulur. Dokunma olayından sonra elektrostatik alandaki değişimler osilatörler ile algılanır. Böylece koordinatlar tespit edilmiş olur.
Detaylar
USBUSB, İngilizce "Universal Serial Bus" isminin kısaltmasıdır. Türkçeye "Evrensel Seri Veriyolu" olarak çevrilebilir. USB ilk olarak 1996 yılında klavye, fare, yazıcı vb. aygıt bağlantılarının tek tip hale getirilmesi ve veri akışının daha hızlı yapılabilmesi amacıyla geliştirilmiştir. Bu bağlamda USB temel olarak dış donanımların ana yönetici makine ile bağlantı kurmasını sağlar. En bilindik şekliyle bilgisayar ana makine olarak ele alınabilir. Bunun yanında yazıcı, akıllı televizyon ya da dijital fotoğraf baskı makinesi de ana makinelerdir. USB, çok çeşitli bağlantı tipleri sayesinde dijital kamera, akıllı telefon, güç ünitesi ve harici bellek gibi pek çok yan donanımı ana makineye bağlar ve ana makine ile yan donanım arasındaki bilgi ve elektrik akımının seri bir şekilde aktarılmasını sağlar. Bilgisayarınızın üzerinde USB bağlantı uçlarının kolaylıkla monte edilebileceği USB girişleri bulunur. Birden fazla USB bağlantı ucu çeşidi olduğundan genellikle bilgisayar üzerinde birden fazla USB girişi mevcuttur. USB 2.0 ve USB 3.0 versiyonları birbirlerine görüntü olarak çok benzer. Bu nedenle USB 3.0 girişi mavi renk ya da "Super Speed" anlamına gelen "SS" harfleri ile belirtilir. USB 3.1 ve USB 3.2 hem USB 2.0 hem de USB 3.0 girişine fiziksel olarak bağlanabilir. Bilgisayara bağlanmak istenen yan donanımın USB ucu bu girişlerden uygun olanına takılır. USB ile bilgisayarınıza bir cihaz bağladığınızda cihazın kurulumu için bilgisayarı yeniden başlatmanız ya da cihaz kurulumu için bilgisayarınıza bir yazılım yüklemeniz gerekmez. USB ile bağlanan tüm donanımlar, bağlantı kurulduğu anda kullanıma hazırdır. Veri işleme hızının yüksek olması sayesinde USB ile bağlanan cihazların eş zamanlı kullanımı da kolaydır. Örneğin direkt olarak harici bellek üzerinde çalışmak bilgisayarınızın masaüstünde çalışmaktan farklı değildir.  USB bağlantıları A, B ve C tipi olarak ayrılır. A tipi bağlantı uçları yassı dikdörtgen şeklindedir ve genel olarak hem elektrik hem de veri aktarımı için kullanılır. B tipi bağlantı uçları ise köşeleri genişletilmiş kareye benzer ve yazıcı ve hard disk bağlantılarında tercih edilir. C tipi bağlantı uçları A ve B tipilerinden daha küçüktür ve daha hızlı veri aktarımı sağlar. A tipi bağlantının teknoloji geliştikçe yeni ve hızlı bir sürümü geliştirilmiştir. İlk sürümler olan USB 1.0 ve 1.1 ile saniyede 12 MB aktarım yapmak mümkünken USB 2.0'da bu sayı saniyede 60 MB'dir. Yüksek hızlı USB 3.0 bağlantısında yakalanan 4,8 Gbps hız, saniyede 600 MB veri aktarımını mümkün kılar. USB 3.1 ise 10 Gbps, yani saniyede 1,22 GB aktarım hızına erişebilmektedir. En son sürüm olan USB 3.2, veri aktarımını 20 Gbps hıza kadar çıkarabilmektedir.
Detaylar
MultitouchMultitouch, aynı ekranda çoklu dokunma imkânı vererek, yakınlaştırma, uzaklaştırma, büyütme ve küçültme gibi işlevlerin kolayca gerçekleşmesini sağlayan bir teknolojidir. En eski dokunmatik ekranlar, tek dokunuşla algılama oluştururken, günümüzdeki birçok akıllı telefon ve tablet ise multitouch teknolojisine sahiptir. Multitouch ile dokunmatik ekrana sahip cihazlarda aynı anda iki veya daha fazla temas noktasından gelen girişlerin algılanması kolaylaşmıştır. Multitouch algılama ise ASIC olarak adlandırılan özel entegre sensörün varlığıyla mümkün olmaktadır. Aynı zamanda çoklu dokunma teknolojisi, sanal nesne etkileşimini sağlayarak silme ve döndürme işlemlerinin de yapılmasını mümkün kılar. Multitouch teknolojisi, genellikle akıllı telefonlarda kullanılsa da daha büyük arayüze sahip cihazları da desteklemektedir. Örneğin; Microsoft Surface ve Apple iPad gibi tabletlerde çoklu dokunma sistemi kullanılmaktadır. Bununla birlikte, MacBook Pro gibi bazı laptop'larda bulunan touch pad'ler de multitouch işlevini desteklediği için bu özelliklere sahip dizüstü bilgisayarlarda da multitouch teknolojisi bulunmaktadır.  Multitouch teknolojisine sahip cihazlara olan talebi karşılamak ve bu cihazların kapasitesini artırmak için daha fazla işletim sistemi arayüz desteğine ihtiyaç vardır. Windows 7, MacOS X ve Ubuntu gibi bazı masaüstü işletim sistemleri de çoklu algılama özelliğini destekler nitelikte tasarlanmıştır. Bunun yanı sıra Android, iOS ve Symbian gibi mobil işletim sistemleri de multitouch teknolojisini destekler. Multitouch teknolojisininin kullanılmasından önce kullanıcılar, bir belge veya görüntüyü yakınlaştırmak için sanal veya gerçek bir düğmeye basarak bu işlevi gerçekleştirirken, çoklu dokunma teknolojisiyle belirli parmak hareketleriyle diledikleri görüntüyü yakınlaştırabilmektedir. Yine geçmişte kullanıcı nesne rotasyonunu, iki ve üçgensel simgeyle ifade edilen bir sanal düğmeye basarak gerçekleştirirken çoklu dokunma işlevine sahip ekran kullanıcıları ise saat yönünde veya saat yönünün tersine yapılan parmak hareketleriyle aynı sonuca ulaşmaktadır.
Detaylar
Displayport 1.4Yeni nesil ses ve görüntü aktarım standartları içinde yer alan DisplayPort 1.4, 2014 yılında sunulan DisplayPort 1.3 altyapısının gelişmiş versiyonu olarak öne çıkıyor. Veri akış stabilizasyonu, geniş bant üzerinden ses aktarımı ve hata optimizasyonları gibi iyileştirmeler ile sunulan DisplayPort 1.4 teknolojisi, ses ve görüntünün farklı birimler arasında daha hızlı ve kayıpsız bir şekilde aktarılabilmesini sağlıyor. MST özelliği, tek bir ekran arayüzünde birden fazla monitörün yüksek çözünürlüklü desteğine olanak tanıyor. MST desteği ile gelen Displayport 1.4 kablolar sayesinde eş zamanlı olarak iki farklı 4K monitöre görüntü aktarımı yapılabiliyor. Video ve ses verilerini taşımak için paket tabanlı genişletilebilir bir protokol olan DisplayPort 1.4, cihaz ile ekran arasındaki adaptasyonunu hatasız bir şekilde sağlıyor. Video Elektronik Standartları Birliği (VESA) tarafından geliştirilen yeni nesil bağlantı protokolü, genellikle daha yüksek çözünürlüklü monitörlerde tercih ediliyor. HDMI 2.0 ile benzer özelliklere sahip olan DisplayPort 1.4; 60Hz 4K ekranlarda 4 hat üzerinden 21.6 Gbps bant genişliği sağlarken, 120Hz 4K ekranlarda toplamda 32.4 Gbps bant genişliğine erişebiliyor. Bu sayede, 60Hz'de 8K veya 120Hz'de 4K çıkış sunan monitörlere ve UHD ekranlara daha kaliteli bir görüntü aktarımı yapılabiliyor. DisplayPort 1.4, her portta birden fazla bağımsız ekrana izin veren çoklu yayın taşıma teknolojisini de destekliyor. Uyumlu monitörleri bir ağ zinciri üzerinden bağlayarak veya bir Multi-Stream Transport hub'ı kullanarak, tek bir ekran çıkışı aracılığıyla çoklu monitör kurulumu yapabilmek mümkün hale geliyor. Bu format, özelikle birden fazla ekranla çalışan tüm kullanıcılar için mükemmel bir alternatif sunuyor. Yeni nesil DisplayPort 1.4 ptotokolü, NVIDIA’nın G-Sync ve AMD’nin FreeSync teknolojisini kullanan DisplayPort destekli PC oyunlarında da popüler hale geliyor. Senkronizasyon teknolojileri, bilgisayarın donanımını monitörün yenileme hızıyla eşleşecek şekilde sistemin GPU'suna hizalayarak yenileme esnasında oluşabilen görüntü kırılmalarını da önlüyor.
Detaylar
Ekran ÖzelliğiTelevizyon, bilgisayar, kiosk, akıllı cep telefonları, araç multimedya sistemleri, müzik çalarlar ve beyaz eşyalar gibi birçok alanda kullanılan ekranlar, kullanım alanına göre pek çok boyutta ve teknolojide olabilir. Her ekran boyutunun ideal bir izleme mesafesi mevcuttur. Bu mesafenin altına düşüldüğünde ekrandaki pikseller belirginleşir ve seyir keyfi düşer, üzerine çıkıldıkça ise detaylar kaçırılır. Parmakla dokunarak kontrol edilebilen ve dokunmatik adı verilen ekranlar da geniş bir kullanım alanına sahiptir. Ekran panelinin arka kısmında bir aydınlatma yer alır. Bu aydınlatma floresan lambalarla sağlanabilirken LED aydınlatma sistemi de kullanılabilir. LED arka plan aydınlatması, ekranın tamamına (Full LED) veya panel kenarlarına (LED Egde) uygulanabilir. Daha az enerji tüketen LED teknolojisi kaliteli ve uzun ömürlü bir aydınlatma sağlar. Ekran özelliği açısından önemli olan bir diğer faktör ise çözünürlüktür. Kaliteli bir görüntü için 720p HD, 1080p Full HD veya Ultra HD gibi yüksek çözünürlük değerleri kullanılır. Renklerin doğal hallerine daha yakın olması, daha keskin ve daha net bir görüntü elde edilebilmesi için renk sayısının, kontrast değerinin ve piksel değerlerinin yüksek olması gerekir. Kontrast değeri ne kadar yüksekse ekrandaki en siyah ve en beyaz nokta arasındaki fark da o kadar fazladır. Bu da zengin renklerin oluşmasını ve netlik seviyesinin yükselmesini sağlar. Kontrast değeri dinamik ve statik olmak üzere iki şekilde ifade edilir. Statik kontrast tek bir an için geçerliyken dinamik kontrast değeri belirli bir zaman aralığı için ölçülür. Bundan dolayı dinamik kontrast oranlar statikten çok daha yüksek çıkar. Aksiyon filmleri ve akıcı görüntülerde daha pürüzsüz bir seyir elde etmek için ekranda saniye başına daha çok kare gösterilmelidir. Bu da ekranın yenileme hızıyla (Hz) sağlanır.
Detaylar
Type-CType-C bir tür bağlantı çeşididir. USB bağlantı noktasının teknolojisini ifade eden terim, USB bağlant çeşidini tanımlar. Telefon, dizüstü bilgisayar, flash bellek, fotoğraf makinesi bağlantılarında kullanılır.  Aygıtların şarj edilmesini, güç çıkışını, araçlar arasında veri aktarımını, video çıkışlarını sağlar. USB-B port yerine USB-C port ile cihazlarda yer alır. Type-C bağlantı kabloları, USB-C portlara takılarak kullanılır. Konnektör üzerinde 24 adet pin bulunur, bu sayede aktarımda üstün performans vadedilir.  USB Type-C, harici bir cihazdan ana bilgisayara veri aktarırken yüksek hız sağlar. Dosyaların yavaş aktarımı sorunu böylelikle ortadan kalkar. Diğer USB portlarına göre ortalama 2 kat daha hızlı iletişime imkân verir. USB Type-C ile hızlı şarj yapılabilir. USB-C porta sıradan bir mikro şarj kablosu taktığınızda bile şarj hızının arttığını fark edebilirsiniz. Type-C bağlantı kabloları, ekstra hızlı güç alımını mümkün kılar. USB Power Delivery teknolojisini destekleyen bir cihaz 100 W'a kadar enerji aktarımı yapabilir. Şarj etme, veri aktarımı, video özellikleri için tek bir konnektör yeterlidir. Tek port üzerinden çoklu bağlantı yapılabilir. HDMI ve Display port bağlantıları yapabilmek, C portun avantajları arasındadır. Tüm avantajların yanında Type-C'yi ters takmanın mümkün olmaması da kullanıcılar için pratiklik sağlar.  USP Type-C portları çok daha ince ve hafiftir. Bu nedenle cihazların hem ağırlık açısından hafiflediği hem de inceldiği gözlemlenir.  Type C 2016 yılında üst segment ürünlerle piyasaya giriş yapmıştır. Özellikle Asus, Lenovo, Huawei, Samsung ve Apple gibi büyük teknoloji firmaları başta olmak üzere birçok tanınmış elektronik markası, kısa sürede cihazlarının bağlantısını Type C'ye geçirmiştir. Hızla cihazlar arasında yaygınlaşan bağlantı, günümüzde bilgisayarlardan telefonlara, powerbank'lerden iPod"lara, tabletlerden fotoğraf makinelerine kadar birçok cihazda yer almaktadır.
Detaylar
RGBAçılımı "Red-Green-Blue" olan RGB; kırmızı, yeşil ve mavi renklerden farklı renkler ortaya çıkarmaya yarayan bit metottur. Renk uzayı olarak da bilinir. RGB bazen bir ekranın ya da monitörün özelliklerini açıklarken kullanılır. RGB, farklı renkler oluşturmak için karıştırılabilen üç farklı tona sahip ışık anlamına gelir. Kırmızı, yeşil ve mavi ışığı birleştirmek; televizyonlar, bilgisayar monitörleri ve akıllı telefon ekranları gibi ekranlarda renkli görüntüler üretmenin standart yöntemidir. RGB teknolojisi, oyuncu ekipmanlarının popülerleşmesiyle birlikte daha da yaygınlaşmıştır. Ekranda bir renk görüntülediğiniz zaman, her piksel kendine özgü bir RGB değerine sahip olur. RGB tarafından desteklenen renk sayısı, kırmızı, yeşil ve mavi için kaç olası değerin kullanılabileceğine bağlıdır. Bu durum "renk derinliği" olarak bilinir ve bit olarak ölçülür. En yaygın renk derinliği, "gerçek renk" olarak da bilinen 24 bit renktir. 24 bit renkte, bu değer 0 ile 255 arasındadır; bu durumda 0 değeri renk ortaya koymazken, 255 tam doygunluktadır. RGB sistemi kullanılarak elde edilebilecek renk yelpazesi son derece geniştir ve CMYK adı verilen diğer sisteme kıyasla oldukça gelişmiştir. Örneğin; mor bir piksel çok sayıda kırmızı ve mavi piksel içerirken neredeyse hiç yeşil piksel içermez. Mor bir piksel oluşturmak için gereken RGB değerlerini aşağıda görebilirsiniz: Kırmızı: 132 Yeşil: 17 Mavi: 170 Son yıllarda RGB teknolojisinin yaygınlaşmasıyla beraber, donanım üreticileri bu teknolojiyi alışık olmadığımız ürünlerde de kullanmaya başladılar. Ekran kartı, anakart, RAM, soğutma fanı gibi bilgisayar donanımları, RGB teknolojisi kullanılarak kullanıcıların kişiselleştirebileceği bir hal aldılar. Gaming ekipmanlarda sıklıkla rastlanabilecek bu durum, sıradan ve sıkıcı görünümlere sahip donanımların kullanıcılar tarafından çeşitli renklerle modifiye edilebilmesine olanak sağlıyor. RGB destekli bilgisayar donanımlarına sahip olduğunuz takdirde, favori renklerinizi seçerek kasanızı zevkinize göre biçimlendirebilirsiniz.
Detaylar