Hong Kong'da 1999 senesinde kurulan TCL Comunication Technology Firması'nın yan kuruluşu olan Alcatel 1996 yılında kurulmuştur ve 2005 yılından itibaren tüm hisselerini satın alan TCL firması bünyesinde bulunmaktadır. GSM sektöründe faaliyet gösteren Alcatel ilk telefonunu 1998 yılında Alcatel OT Easy HF ismi ile piyasaya sürmüştür. Dünya mobil telefon üreticileri sıralamasında %1,3'lük pazar payı ile 2018 yılında onuncu basamakta yer alan firma hedefini daha yukarılara koyarak 2019 yılında iki yeni modelle piyasadaki payını arttırmayı hedefliyor.

Telefon ve tabletlerinde android işletim sistemi kullanan Alcatel, açık kaynak kodlu bu işletim sistemi ile modern cihazlar tasarlıyor. Tablet piyasasına 2018 yılında 1 serisini sunan Alcatel bu alanda iddialı olduğunu kanıtlamıştır.

Tablet Bilgisayar Nedir?

Günümüzde, dokunmatik ekranlara sahip android, windows, ios gibi işletim sistemleri bulunan 5" - 13" arasında ekran boyutlarına sahip bilgisayarlar olarak tanımlayabiliriz. Tarihsel gelişimi çok eskilere dayanmakta olan tabletler, modern bilgisayarlar olarak üretilmeye 90'lı yıllarda başlamıştır.

Dokunmatik ekran teknolojisine bağlı olarak oldukça ilerlemiş versiyonlarını bugün her alanda kullanabilmekteyiz. Tabletlerin birçok modeli bulunmaktadır, bazı tipleri aşağıdaki gibidir;

  • Slate
  • Mini Tablet
  • Phablet
  • 2'si 1 arada Tablet
  • Booklet
  • Oyun Tableti
  • Özel Görevler İçin Yapılmış Tabletler 

 Boyutlarına göre 10 inç’ten daha büyük olan tabletlere Slate adı verilmektedir. Slate modelleri genelde detaylı tasarım yapan ve portfolyo gösterimi için tercih edilmektedir. 

En sık kullanılan tip Mini Tabletlerdir. Ortalama 7 - 8 inç ekran boyuna sahip olan cihazlar yüksek ekran çözünürlüklerine sahiptirler. Çok işlevsel olarak kullanılmaktadır, örneğin; Film izleme, Oyun oynama, Navigasyon, İş ve Eğitim uygulamaları için kullanılabilir.

Phablet kelimesi İngilizce telefon "phone" ve "tablet" kelimelerinden türetilmiş olup genelde 5 - 6 inç boyutlarındadır. Özellikleri arasında sim kart kullanabilme ve mobil telefon olarak kullanılabilme yeterliliği olduğu için bu ismi almışlardır.

Tabletlerin laptop bilgisayarlardan en büyük farkı bir klavyeleri olmaması denilebilir. Son zamanlarda üretilen tablet bilgisayarlar tümleşik yapıları sayesinde hem dokunmatik ekranla hem de ekran arkasına kaydırılabilir klavyesi ile kullanım imkanı sunan ve "2 in 1" olarak adlandırılan modeller üretilmiştir.

Booklet birbirine bağlı iki ekran olarak üretilen ve bir kitabı andıran tabletlerdir. İki ekran birbiri ile etkileşimli çalışır ve eşit boyuttaki bir ekran diğer ekranın üzerini örtecek şekilde kapanabilir.

Son zamanlarda tablet kullanım yaşı oldukça düşmüştür ve küçük yaştaki bireylere hitap eden oyun tabletleri üretilmiştir. Aynı zamanda profesyonel oyuncular için oyun konsolu firmalarının ürettikleri tablet görünümünde kitler bulunmaktadır.

Ağır sanayide uzaktan kontrol amacı ile ya da bilgisayar kontrolüne ihtiyaç duyan fotokopi makineleri gibi cihazlar için özelleştirilmiş tablet modelleri vardır. Otomobil firmalarının arıza tespit cihazları bunlara örnek verilebilir.

Alcatel Tabletler

Piyasada üç farklı seri bulunmaktadır. Bu seriler; 

  • Alcatel Pixi T Serisi
  • Alcatel A Serisi
  • Alcatel 1 Serisi

PIXI 4 7"

Toz ve suya karşu korumalı yapısı ve 4 çekirdekli işlemcisi ile göz dolduran bir model, 7 inç 1024 x 600 çözünürlükte ekrana sahiptir. Güçlü pilinin 2580 mAh kapasitesi bulunuyor. Micro SD kart takılarak hafızasını genişletebilirsiniz.

PIXI 3 10"

2 si 1 arada tabletlerde olduğu gibi bluetooth klavye ile size hem tablet hem laptop özellikleri sunuyor. Ekranı 10 inç olan Pixi 3, WiFi bağlantısı kullanabilmektedir. Android işletim sistemi 5.0 Lollipop sürümü kulanmaktadır.

 A3 7" KIDS

Çocuklar için özel tasarlanmış Alcatel tabletin koruma kılıfı ile dayanıklılığı arttırılmıştır. Ebeveyn kontrol sistemi Kurio ile desteklenen tablet tüm kontrolü sizde tutar ve çocuğunuzun istemediğiniz uygulamaları kullanmasına engel olur. Genç bireylerin sağlıklı büyüyebilmeleri için onlara özel üretilen bu tableti gönül rahatlığı içinde kullandırabilirsiniz. Ayrıca tabletin teknik özellikleri oldukça gelişmiştir, 7 inç 1024 x 600 ekrana sahip A3 KIDS WiFi, Bluetooth ve Miracast bağlantı kurabilir. Ön ve arka kameraları vardır; arka kamera 2 MP, ön kamera 0.3 MP çözünürlükte çekim yapabilir. Dört çekirdekli 1.3 Ghz işlemcisi ile sorunsuz oyun ve eğlence deneyimi yaşatır. 

1 T 7

Alcatel'in 2018'de piyasaya sunduğu 16 Milyon renkli 7 inç TFT ekrana sahip 1 T 7 yalnızca 245 gram ağırlığa sahiptir. Bekleme süresi 430 saate kadar uzayabilen tablet Quad-Core 1.3 Ghz işlemciye sahiptir. İvme ölçer, Çocuk Modu ve Göz Koruma gibi ek özelliklere sahip cihazın 128 Gb'a kadar yükseltilebilen MicroSD kart yuvası vardır.

1 T 10

IPS HD 10.1 inç ekranı ile 1280 x 800 çözünürlükte TFT 16M renk desteği ile muhteşem görsellik sunan 1 T 10 tablet 4000 mAh'lik dahili bataryası ile 450 saate kadar stand by kalabilir. GPS, Miracast, FM, 2.0 Micro USB, Bluetooth 4.2, WiFi 802.11 b/g/n bağlantı özellikleri sunan cihaz 5MP'e yükseltilebilen Ön ve Arka kameraya sahiptir. 720p görüntü çekebileceğiniz kaliteli kameraları 30fps çerçeve oranı sunar. MT8321 model 4 çekirdekli 1.3 Ghz işlemciye 16 Gb dahili belleğe ve 1 Gb Ram belleğe sahiptir. Genişletilebilir hafızası MicroSD kart ile 128 Gb'a kadar yükseltilebilmektedir.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Alcatel Tablet Fiyatları ve Modelleri

12 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Ekran Boyutu
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
İkisi Bir Aradaİkisi bir arada, en temel anlamıyla hem dizüstü bilgisayar hem de tablet gibi kullanılabilen çok fonksiyonlu bilgisayarları tanımlamak için kullanılan bir tabirdir. 2'si 1 arada veya 2in1 şeklinde de yazılabilen bu fonksiyonel bilgisayarlar, farklı boyutları ve özellikleri sayesinde eğitimden işe, günlük kullanımdan profesyonel kullanıma kadar uzanan geniş bir kullanıcı kitlesine hitap etmektedir. İkisi bir arada bilgisayarların tarihi uzun bir geçmişe dayanmıyor olsa da üretim ve kullanım oranının hızla artmasında çok amaçlı yapısı etkili rol oynamaktadır.  Genellikle 2 farklı formda satışa sunulan ikisi bir arada bilgisayarlar, dokunmatik ekranla bütünleşik, 360 derece dönebilen klavyesi ile ekranı birbirinden ayrılabilen seçeneklerden oluşur. Tablet bilgisayar boyutlarında pratik bir cihaz kullanmak isteyen ancak fiziksel klavyenin konforuna da ihtiyaç duyanlar için geliştirilmiş olan bu hibrit cihazlar, günümüzün hızla gelişen mobil teknolojisine bağlı olarak çeşitlenmektedir.  2'si 1 arada bilgisayarlarda, ekran ve klavye katlandığında ya da birbirinden ayrıldığında otomatik olarak devreye giren dokunmatik ekran, aynı zamanda fiziksel klavye aktifken de kullanılabilme özelliği içerir. Bazı ikisi bir arada cihazların klavyesi de dokunmatik şekilde tasarlanmaktadır. Oldukça pratik bir kullanım imkânı sunan bu ürün grubu, ergonomik boyutları nedeniyle özellikle mobil kullanım için sıkça tercih edilmektedir.  Özellikle yüksek performans gerektirmeyen internet, ofis ve diğer temel işlemler için ideal olan 2in1 bilgisayarlar, yüksek mobiliteleri sayesinde her yerde kolayca kullanılabilme ayrıcalığı sunar. Başta öğrenciler, üst düzeyde taşınabilirliğe ihtiyaç duyan çalışanlar ve benzer beklentilere sahip tüm tüketicilere hitap eden bu bilgisayarlar, genellikle 10 ve 14 inç boyutlarında ekranları ve mekanik ya da dijital klavyelerden oluşan ikisi bir arada cihazlar, dizüstü bilgisayarlardaki gibi ayrı bir batarya içermez; dahili batarya ile gelirler.
Detaylar
Uçuş Modu"Uçak Modu" olarak da bilinen; akıllı telefonlar, tabletler, laptop'lar gibi farklı elektronik cihazlarda bulunan "Uçuş Modu", temelde elektronik cihazların dış dünya ile olan ilişkisini kesmek için kullanılan bir özelliktir. 2000'li yılların başlarında hayatımıza girmeye başlayan bu özelliğin ortaya çıkmasının nedenlerinin başında uçuş sırasında uçakların, elektronik cihazların sinyallerinden olumsuz etkilenme riskine karşı kapalı tutulması ve bu durumun yolcular için oldukça sıkıcı bir hâl alması gelmektedir. Gelinen noktada ise artık uçakta seyir hâlindeyken İnternet erişimi mümkün olmaktadır. Uçuş Modu özelliğinin en yaygın olarak kullanıldığı cihazlar, akıllı telefonlardır. Uçak simgesiyle gösterimi yapılan bu özellik, tek bir dokunuşla aktif hâle getirilebilir. Böylece Wi-Fi, mobil veri, radyo bağlantıları, Bluetooth, GPS ve NFC olarak olarak adlandırılan Yakın Alan İletişimi özellikleri devre dışı kalır. Telefon ekranındaki GSM operatörünün simgesinin yerini bir uçak simgesi alır. Yeni nesil akıllı telefonların büyük çoğunluğu, Uçuş Modu aktif olduğunda kapanmış olan Wi-Fi ve Bluetooh gibi özelliklerin yeniden açılabilmesine izin verir. Bu sayede Wi-Fi özelliği aktif olduğundan İnternet erişimi sağlanabilir ve Bluetooth özelliği sayesinde de kablosuz kulaklık gibi cihazlarla bağlantı kurularak bu cihazların da kullanılabilmesi mümkün olur. Adı her ne kadar Uçuş Modu olsa da, günlük hayatta uçuş modu farklı amaçlar için de birçok kullanıcı tarafından tercih edilir. Bunlardan ilki, yaşanılan ağ erişim problemini çözmektir. Telefonun uçuş modunu açıp kapatmak, her zaman olmasa da genellikle bu sorunun çözümü olmaktadır. Ya da çocuklar telefonla vakit geçireceği zaman uçak modu açılabilir ve bir ebeveyn kontrolü yöntemi olarak İnternet'teki zararlı içeriklere erişim engellenebilir. Birçok kullanıcı, kimse tarafından rahatsız edilmek istemediği için de bu özelliği sıklıkla tercih eder. İnternet kullanılarak yazışmaların yapıldığı Whatsapp, Instagram ve Facebook Messenger gibi uygulamalarda karşı tarafa mesajın okunduğuna dair bilgi gitmemesi için bile uçuş modu kullanılabilir. Ayrıca telefon, uçuş modundayken birçok özellik kapalı olduğu için şarjı normalden daha uzun süre dayanır ve çok daha hızlı şarj olur.
Detaylar
Amoled EkranSektörel gelişmeler ile birlikte hayatın içerisine daha fazla dâhil olan teknolojik ürünlerin donanımsal özellikleri de her geçen gün gelişiyor. Bağlantı ve iletişim konusundaki en büyük konfor sağlayıcı akıllı cep telefonları ve evlerin vazgeçilmez parçalarından olan TV modellerinde sıklıkla görülen "amoled ekran" teknolojisi, kullanım kalitesini artıran faktörlerin başında geliyor.  Amoled kelimesi, "Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode" ifadesinin kısaltılmış hâlinden oluşuyor. Bu ifade ise "aktif matrisli organik LED" anlamına geliyor. Amoled ekran teknolojisinde ekrandaki her bir piksel, diğerlerinden bağımsız bir şekilde aydınlatılıyor. Her pikselin ayrı ayrı aydınlatılmasıyla oluşturulan görüntü, böylelikle arka aydınlatma işlemine de gerek duymamış oluyor. Arka aydınlatma işleminden bağımsız çalışan donanım, aynı zamanda pil tüketim düzeyini azalttığından şarj ömrünü de uzatıyor. Amoled ekran teknolojisi, ilk olarak TV modellerinde piyasaya sürülürken yıllar geçtikçe akıllı cep telefonlarında da kendisine yer bulduğu görülüyor. Amoled ekran teknolojisine sahip olan TV modellerinin diğer modellere oranla daha ince ve daha hafif olmaları ise bir başka detay olarak dikkat çekiyor. Renk ve görüntü kalitesinin yanı sıra ağırlık ve kalınlık konusunda da avantajlı bir konumda bulunan amoled ekran teknolojisi, görsel deneyimi de maksimize ediyor. Yatay ya da dikey fark etmeksizin izleme açısı ne olursa olsun netlik ve berraklık niteliğinden bir şey kaybetmeyen amoled ekranlar, bu sayede ayrıcalıklı hâle geliyor. Avantajları ve dezavantajları göz önünde bulundurulduğunda bir adım öne çıkan amoled ekranlar, renk çözünürlüklerinin daha realistik ve daha canlı bir şekilde sunulmasına olanak tanıyor. Her bir bileşenin ışık yayma işlemini otonom bir şekilde sağlaması, tepki hız düzeyini de artırıyor. Amoled ekranların video tepki hızı, 1 mikrosaniyeye yakın bir değer gösteriyor. Bu durum da olası netlik kayıplarının önüne geçiyor.
Detaylar
AndroidAndroid, Google firması tarafından 2007 yılında geliştirilmiştir. Sürekli yeni güncellemeler olur ve bu güncellemeler çeşitli isimler ile kullanıcılara sunulur. Sistem patenti Google’a ait olmakla beraber cihaz üreticileri, bu sistemi satın alarak ürünlerinde kullanır. Android, günümüzde en çok kullanılan işletim sistemi ve cep telefonları ve tabletlerde kullanılır. Ayrıca çeşitli akıllı cihazlarda da yer alır. Android işletim sistemi, 3 aşama hâlinde geliştirilmiştir. İlk bölüm, işletim sistemi olup sistemin ana kodları bu bölümde yer alır. İkinci bölüm, katmanlar bölümü olup, sistemin en önemli kısmı kabul edilir. Wi-Fi, GPS, Android kitaplıkları bu bölümde bulunur. Son aşama ise uygulama bölümüdür. Bu bölüm, Android kullanıcılarının cihazlarını daha verimli kullanabilmeleri için bulunur ve çeşitli uygulamalardan oluşur. Android, Linux tabanlı olarak kodlanmıştır ve açık kaynak kodları ile paylaşılmıştır. Açık kaynak kodlu olması sayesinde kullanıcılar, sistem üzerinde istedikleri değişimleri yapabilir. Android işletim sistemi, tek bir yazılım dili ile kodlanmıştır. Çeşitli diller bir arada kullanılmakla beraber sistem, büyük bölümünde C+ kodları ile geliştirilmiştir. Android uygulamalarda ise Java kullanılır. Ancak, Java dilinin geliştiricisi ile Google arasında yaşanan sorunlar sonrasında Google, kendi dilini geliştirmiştir. Google tarafından geliştirilen Kotlin, 2017 yılı itibarı ile Android işletim sisteminin dillerine eklenmiştir. Android cihazların daha işlevsel kullanılabilmesi için sunulan Java tabanlı programlara Android uygulama adı verilir. Android uygulamalar, Google apk marketi olan Google Play üzerinden indirilebileceği gibi apk olarak da indirilip yüklenebilir. Android uygulamalar için hazır Java kütüphaneleri bulunur ve Google tarafından açık kaynak kodlu olarak yayınlanır. Uygulama geliştirmek isteyenler tarafından Android resmî İnternet sitesi üzerinden gerekli araçlar ve Java kullanım kılavuzu indirilebilir. Böylece Java diliyle isteyen herkes uygulama geliştirebilir.
Detaylar