Araçların farklı kısımlarına takılan ve sürtünmeyi azaltarak daha kuvvetli bir yol tutuşu sağlayan anatomik spoiler, sık tercih edilen oto tuning ürünleri arasında yer alır. Aracın farklı yerlerine takılan modelleri ile kullanıcılara zengin alternatifler sunan söz konusu aksesuar otomobil markaları ve oto tuning aksesuar markaları tarafından üretilir. Uygun fiyatlı aksesuarlar arasında yer alan ve montaj sırasında profesyonel yardım gerektirmeyen anatomik spoiler, doğru montaj yapılması halinde aracın çekiş gücünü artırırken yakıt tüketimi miktarının ise azalmasına yardımcı olur.

Anatomik Spoiler Özellikleri

Pratik montajı ve zengin ürün çeşitliliği ile dikkat çeken anatomik spoiler, araçlarda genellikle bagaj kapağına takılır. Ancak, aracın ön ve yanlarına takılabilen spoiler türleri de bulmak mümkündür. Basit yapısı ve kolay kullanımı ile dikkat çeken söz konusu aksesuarın özelliklerini sıralamadan önce işlevini açıklamak gerekir “Anatomik spoiler nedir?” sorusuna verilebilecek en doğru yanıt ise “araç hareket halindeyken oluşan hava akımından faydalanarak aracın yol tutuşunu artıran aksesuardır” olur. Oto aksesuar ürünleri arasında en sık tercih edilenlerden biri olan söz konusu spoiler, aerodinamik bir bileşen olduğu için sadece araç hareket halindeyken avantaj sağlar. Sürtünmeyi azalttığı için yakıt tüketiminin de azalmasına katkı sağlayan anatomik spoiler ürünleri, otomobil modelleri ile aynı renklerde üretilir.

Her bir otomobil modeli için üretilen anatomik spoiler birbirinden farklıdır. Bunun nedeni ise araçların ağırlık, motor gücü, yol tutuşu ve hız kapasitesinin farklı olmasıdır. Özel testler sonucunda kullanıcıların beğenisine sunulan söz konusu aksesuarların faydalı olabilmesi için mutlaka araç modeli ile uyumlu olması gerekir. Tamamen boyasız olarak kullanıcıların beğenisine sunulan anatomik spoiler ürünleri de vardır. Benzer özelliklere sahip otomobiller için tasarlanan bu aksesuarlar araç rengine göre sonradan boyanarak kullanılır.

Anatomik Spoiler Çeşitleri

Silikon, fiberglass, ABS plastik, karbon fiber ve çeşitli granül dolgular kullanılarak üretilen anatomik spoiler, farklı türleri ile dikkat çeker. En sık kullanılan türü ise bagaj spoiler’ıdır. İsminden de anlaşılacağı üzere bagaj kapağına sabitlenerek kullanılan bu aksesuar, aracın arka ağrılığını artırmaya yarar. Kendi başına oldukça hafif olan söz konusu aksesuar aracın ağırlığını artırmak için aerodinamikten faydalanır. Başka bir ifadeyle araç hareket halindeyken meydana gelen rüzgarı, aracın yol tutuşunu artırmak için kullanır. Basit bir fizik kuralını baz alarak çalışan spoiler türleri arasında lip spoiler adı verilen bir başka aksesuar daha yer alır. Lip spoiler modelleri ise aracın ön kısmına takılır ve aracın yol tutuşunun artmasını sağlar.

Hava akımının yönlendirilmesini sağlamak amacıyla kullanılan söz konusu spoiler aksesuarlarının kullanım alanı değişse de genel olarak etkisi aynıdır. Araçta monte edileceği yere göre farklı ölçülerde ve farklı malzemelerden üretilen bu aksesuarlar, sunduğu faydaların yanı sıra estetik görünümleri nedeniyle de tercih edilir. Bu nedenle farklı renklerde ve tasarımlara sahip çok sayıda anatomik spoiler bulmak mümkündür.

Anatomik Spoiler Modelleri

Araçlara özel olarak üretilen klasik bagaj üstü anatomik spoiler modelleri, yaygın olarak kullanıldığı için en bilinen spoiler modelleridir. Bununla birlikte çok sık rastlanmayan ve özel tasarımları sayesinde yol tutuş işlevinin yanı sıra estetik kaygılar nedeniyle de tercih edilen spoiler modelleri bulunur. Bunun en net örneği, kanat tipi spoiler modelleridir. Aslında yarış otomobilleri için üretilen bu aksesuarlar, hava akımını yönlendirmek, daha fazla yol tutuşu sağlamak, aracın daha kontrollü manevra yapmasına yardımcı olmak ve daha kolay hızlanmasını sağlamak için kullanılır. Ancak, estetik görünümü nedeniyle standart araç kullanıcıları tarafından da yoğun ilgi görür. Örneğin, ışıklı anatomik spoiler modelleri genellikle aracın daha kolay görünmesi ve estetik görünüm için tercih edilir. Bununla birlikte, tıpkı araç içi aksesuar modelleri gibi amacı dışında kullanılan pek çok spoiler modeli bulmak da mümkündür.

Karbon fiber malzemeden kalıplanarak üretilen ve astarsız/boyasız olarak kullanıcıların beğenisine sunulan anatomik spoiler modelleri bulunur. Otomobil modeline göre üretilen bu aksesuarlar, ölçü açısından sorunsuz bir montaj süreci sağlar. Bununla birlikte malzemesi sayesinde yüksek darbe dayanımına sahiptir. Dolayısıyla kolay kolay deforme olmaz ve uzun bir kullanım ömrü vadeder. Silikondan üretilen anatomik spoiler modelleri ise hafif ve dayanıklı olmalarının yanı sıra termal dayanıklılık performansı ile benzerlerinden ayrılır.

Anatomik Spoiler Avantajları

Araçlarda yol tutuşu, araç ağırlığı ile doğru orantılıdır. Başka bir ifadeyle kullanılan araç ne kadar ağır ise o kadar kuvvetli bir yol tutuşuna sahiptir. Aracın ağırlığını artırmak, araç üzerinde ve altında meydana gelen hava akımını yönlendirerek sürtünmeyi azaltmak amacıyla kullanılan anatomik spoiler ürünleri birçok avantajı bir arada sunar. Söz konusu avantajları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Ağır malzemelerden üretilmemesine rağmen araçların aerodinamik yapısını kullanarak araç ağırlığı ve yol tutuşunu artırır.
  • Araç hızlandıkça, artan yakıt tüketiminin azalmasını sağlar. Bunu yaparken de yine hava akımını kullanır.
  • Yapım malzemesine göre değişse de genel olarak hafif ve termal dayanıklılığı yüksek aksesuarlardır.
  • Dakikalar içinde kolay bir şekilde montajı yapılarak hemen kullanmaya başlanabilir. Demontajı da aynı şekilde oldukça kolaydır.
  • Boyanabilir bir aksesuar olduğu için araç rengine veya farklı bir renge boyanarak kullanmak mümkündür.
  • Farklı tasarımları ve model seçenekleri ile araçların daha estetik görünmesini ve kişiselleştirilebilmesini sağlar.

Anatomik Spoiler Fiyatları

Aracın manevra yaparken savrulmamasına, yola daha fazla tutunmasına, daha az yakıt harcamasına ve aracın daha görünür olmasına yardımcı olan anatomik spoiler modelleri, ulaşılabilir fiyat seçenekleri ile kullanıcılara sunulur. Araçların arkadan daha kolay fark edilmesine katkı sağlayarak olası kazaların önlenmesine yardımcı olan söz konusu aksesuarlar, daha estetik bir görünüm sağladığı için de tercih edilir. Araçlarını kişiselleştirmek ve tarzını otomobili ile de yansıtmak isteyen kullanıcıların yoğun ilgi gösterdiği oto tuning ürünleri arasında yer alan anatomik spoiler fiyat açısından uygun seçenekler sunar. Profesyonel yardım alınmadan kurulması ve dayanıklı yapısı sayesinde masrafsız bir kullanım sunmasının yanı sıra yakut tasarrufu da sağlar. Ünlü otomobil markaları başta olmak üzere alanında uzman markalar tarafından üretilerek kullanıcıların beğenisine sunulan anatomik spoiler’lar, hemen herkes için ulaşılabilir aksesuarlardır. Siz de aracınızın yol tutuşunu artırmak, yakıt tasarrufu yapmak ve farklı görünmesini sağlamak istiyorsanız, pek çok modeli bulunan anatomik spoiler ürünlerini inceleyebilir, araç modelinize uygun olanlar arasından dilediğinizi tercih ederek hemen sipariş oluşturabilirsiniz.

Anatomik spoiler alırken nelere dikkat edilmesi gerekir?

Silikondan fiberglass’a kadar farklı malzemelerden üretilen anatomik spoiler ürünleri renk, ölçü, ağırlık ve genel tasarım açısından zengin seçenekler sunar. Ürünün montajının yapılacağı araca uygun modeller arasından seçim yapılması önerilir.

Anatomik spoiler nasıl monte edilir?

Anatomik spoiler ürünlerinin araca sabitlenmesi için kuvvetli yapıştırma özelliği bulunan akrilik bantlar ile silikonlar kullanılır. Eğer montaj sıvı silikon ile yapılacak ise spoiler’in daha sağlam tutunması için uygulama sonrasında aracın bir gün kullanılmaması önerilir.

Anatomik spoiler araca zarar verir mi?

Otomobil markaları tarafından üretilen ve test edilmiş anatomik spoiler modelleri, araçta herhangi bir deformasyona neden olmadığı gibi yol tutuşunu da artırır. Bununla birlikte malzeme yoğunluğu eşit olmayan kalitesiz ürünler aracın aerodinamiğini bozabilecek niteliktedir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Anatomik Spoiler

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 1670 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/253574/266032