Özellikle yaz aylarında ve öğle saatlerinde arabayla yolculuk yaparken, araca etki eden zararlı güneş ışınlarından korunmak için güneşlik kullanımı faydalı ve yaygın bir yöntemdir. Hem araç kullanıcısı hem araç içindekiler için konforlu bir yolculuk geçirmek adına tercih edebileceğiniz araba güneşlikleri oldukça pratik ürünlerdir. Araba güneşlikleri; tüm araçlara uygunluğu, rahat kullanım ve montajı ile kolaylıkla yararlanabileceğiniz basit ve bütçe dostu bir çözümdür. Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmanın cilt sağlığına olumsuz etkisi kanıtlanmış olup; çocuklarla seyahat esnasında, bu konuda özen gösterilmesi uzmanlar tarafından önemle tavsiye edilmektedir. Araba güneşlikleri, güneş ışınlarını uzak tutmakla birlikte araç içi sıcaklığın azalmasına da katkı sağlamaktadır.

Güneşlik Çeşitleri Nelerdir?

Güneşliklerin vantuzlu, yapıştırmalı ve makaralı (stor) olmak üzere çeşitleri mevcuttur. Makaralı modellerin birçoğunda sabitleme işlemi için vantuz ya da düğme bulunmaktadır; düğmeli ürünlerde sarma işlemi basarak gerçekleştirilir. Her birini profesyonellik gerekmeden, dilediğiniz zaman rahatça takıp çıkararak kullanabilirsiniz. Çocuklarınızın eğlenmesi için ise özel üretim desenli ve renkli, çeşitli baskılar için uygun kumaşla üretilmiş modelleri tercih edebilirsiniz. Yan camlar için tasarlanan ürünler genellikle standart ölçülerdedir fakat araç camlarının şekline uygun özel üretimler de bulunmaktadır. Yan cam güneşlikleri genellikle iki parça olarak satışa sunulur. Arka ve ön camlarda kullanılan ürün boyutları modele göre farklılık gösterebilir. Ayrıca, set halinde; tüm yan, arka ve ön camlar için satılan güneşlikler de mevcuttur. Güneşlik setleri daha ekonomik olmakla birlikte yalnızca standart ölçü ve biçimlerdedir. 

Güneşlik Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araba güneşlikleri sadece aydınlıkta ve iyi havalarda değil, gece sürüşlerinde de ışığa ve yansımalara maruz kalınmaması için kullanılmaktadır. Kullanım amacına göre ürünün ışın ve ışık geçirgenliği seçilebilir; bebekler ve çocuklar için ekstra korumalı modeller mevcuttur. Ürünün yapıştırmalı, vantuzlu ya da makaralı oluşunun kullanım amacı açısından bir farkı yoktur. Fakat yan camların, kullanım esnasında açılabilmesi için makaralı modeller tercih sebebidir. Stor güneşlikler, çoğunlukla tül malzeme ve PVC kullanılarak imal edilmektedir. Kısmi geçirgenliği olan, benekli ve noktalı cam filmi şeklinde polikarbon malzemeden üretilenleri de mevcuttur. Yapıştırmalı güneşlikler silikon ve statik sargı malzemelerinden üretilmekte, bebekler ve çocuklar için antialerjik özelliğe sahip ürünler bulunmaktadır. Yıkanabilir ve silinerek temizlenebilir ürünlerdir.

Güneşlik Montajı Nasıl Yapılır?

Güneşliklerin takması ve çıkarılması son derece basittir. Yapıştırmalı ve vantuzlu güneşliklerin uygulanması sırasında araba camlarının temiz olmasına dikkat edilmelidir. Yüzey çok iyi temizlenmeli ve kurulanmalıdır. Kolayca açılıp katlanır makaralı modeller, vantuzlar sayesinde araç camına rahat bir şekilde yapıştırılır. Hafif ıslatarak ürünü camın istediğiniz bölgesine uygulayabilirsiniz. Hiçbir çeşidi ve modeli cam yapısına zarar verecek nitelikte malzemeden üretilmemiştir.

Güneşlik Kullanımının Sürüş Konforuna Etkisi Var Mıdır?

Araba güneşlikleri, yan camlardan gelen ışınları %80 oranında azaltarak kaliteli ve güvenli bir sürüş sağlar. Güneşlikler perde görevi görerek ışık ve ısıyı engeller, araç içi havayı dengede tutar. Özellikle öğle saatlerinde direkt olarak etkilenilen tehlikeli güneş ışınlarının yanı sıra akşam saatlerinde, uzun yolculuklarda uyumayı veya dinlenmeyi tercih eden yolcuların araba farları ve diğer ışıklara maruz kalmasına izin vermeyerek konforlu seyahatler sunar. Çocuklu seyahatlerde kullanımının sağlık açısından önemiyle beraber çocukların ve bebeklerin gözlerini, yüzünü koruyucu özelliğiyle huzursuz hissetmelerini engellemesi, ailelerin daha mutlu ve rahat bir yolculuk geçirmelerine yardımcı olacaktır. Çocuklarla birlikte yaşlı bireylerin de konforlu seyahat etmeleri aileler açısından önemlidir. Bu konfor, araba güneşliklerinin her bütçeye ve her araca uygun oluşuyla son derece kolay ulaşılabilirdir.

Araba Güneşliği

13 ürün var
 1. Markalar
  1. Baby Jem
  2. Baby&Plus
  3. Miny Baby
  4. Portakal Safety
  5. Kraft
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Fırsat Ürünleri
 4. Ürün Puanı
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483639/301128/60002088/80381027
BAŞA DÖN