Araç Kornaları

Araç kornası; trafikte diğer araçlara ya da yayalara aracın yaklaştığını belirtmek, herhangi bir durum için uyarmak amacıyla kullanılan donanımlara verilen isimdir. 20. yüzyılın başlarında ilk araçlarda klakson olarak da bilinen havalı kornalar kullanılırken, günümüzde araç kornaları elektronik birer aksam haline gelmiştir. Birbirinden farklı seslerle araçlara özel olan ve sürücüler tarafından özelleştirilebilen araç kornaları, satılan tüm araçlarda istisnasız bulunur. Bunun yanı sıra klasik araç kornalarından farklı olarak kullanılan bir diğer korna çeşidi olan sirenler ise; polis, ambulans, itfaiye gibi acil yardım amacıyla kullanılan özel araçlarda yer alır. Teknolojinin de gelişmesiyle birlikte kornalar farklı ihtiyaçlara ve zevklere göre gelişmiş, hem araçlar hem de özel hizmet görevlileri tarafından kullanılan taşıtlar için farklı çeşitleri ortaya çıkmıştır. Korna ve sirenler olarak iki ayrı kategoride sunulan uyarı donanımları, Hepsiburada aracılığıyla en iyi korna markaları altında online olarak satılır. Korna montajı yaparken dilerseniz tamircilerden yardım isteyebilir, dilerseniz korna ile birlikte gelen kılavuzlar yardımıyla aracınızdaki yerine kolayca monte edebilirsiniz.

Araç Kornası Çeşitleri İle Aracınızın Sesini Özelleştirin

Araç kornaları geçmişten günümüze şekil değiştirerek sürekli gelişmiştir. Araçlarda bulunan kornalar sadece dört tekerlekli motorlu taşıtlarda değil; gemi, tren, motosiklet gibi araçlarda da kullanılır. Araç kornası; araçların standart üretiminde yaklaşık 100 desibel kadar olurken, diğer büyük taşıtlarda korna desibel sınırı daha da yukarı çıkar. Bunun sebebi bu taşıtların etki alanın daha geniş olmasıdır. Korna çeşitlerinin en çok kullanılanlarından biri de sirenlerdir. Sirenler yukarıda da bahsettiğimiz gibi çoğunlukla acil yardım hizmeti veren taşıtlarda kullanılır. Bunun dışında acil durumları bildirmek amacıyla kullanılan sirenler de sıklıkla tren, gemi gibi büyük taşıtlarda bulunur. Araç kornaları; dadat korna, ebuze korna, ferrari korna gibi çeşitlere sahiptir. Bu korna çeşitleri hem aracınızı zevkinize göre donatmanıza hem de çevre güvenliğini sağlamanıza olanak sağlar. Bunun dışında değişik sesler çıkaran diğer araç kornası çeşitleri; melodili araç kornası, didit korna, çat çat korna olarak sıralanabilir. Bu çeşitler arasından seçim yaparken aracınızın modeli ve elektrik aksamıyla uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

Araç Kornası Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç kornası araçların vazgeçilmezleri olduğu için bozulduğunda ya da eskidiğinde değiştirilmesi gereken zorunluluklar olduğu için satın alırken dikkatli olmak, standartlara uygun kornalar tercih etmek gerekir. Unutmamak gerekir ki araç kornası acil durumlarda uyarı yapmak içindir, çevreyi rahatsız edecek kadar yüksek desibele sahip araç kornaları almamalısınız. Çok özel durumlar dışında araç kornalarının desibelini yükseltmek yasak olduğundan, standartlara uygun korna satın aldığınızdan emin olmalısınız. Araç kornası satın alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da aracınızın elektrik donanımının, araç kornası ile uyumudur. Bazı araç kornaları tüm araçlarda kullanılabilirken, bazıları ise;kamyon, kamyonet, minibüs gibi araçlara uyumlu olabilir. Araç kornası satın almadan önce mutlaka bu uyarıları göz önünde bulundurmalısınız. Araçların vazgeçilmez yedek parçaları arasında yer alan araç kornalarını satın alırken yedek korna satın almanız da doğru bir hamle olacaktır. Korna bozulması gibi bir durumla karşılaştığınızda yedek araç kornası kullanarak sürüş ve çevre güvenliğini korumuş olursunuz.

Siz de aracınızın kornasını değiştirmeye niyetliyseniz birbirinden kaliteli araç kornası çeşitleri arasından hem size hem de aracınıza en uygun modeli seçerek aracınızı dilediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz. Hepsiburada aracılığıyla satılan araç kornaları arasından beğendiğiniz model ile alakalı ayrıntılı bilgilere ürün açıklamasından ulaşabilir, hızlıca sepetinize ekleyerek güvenle satın alabilirsiniz.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Araç Kornası Fiyatları

1038 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
HepsiLojistik Ürünleri
Toplam 24 / 1038 ürün
Araç Kornaları Kategorisinde En Çok Merak Edilenler
Röle Üzerinden akım geçtiğinde çalışmaya başlayan elektromanyetik devre elemanlarından biri olan röle, düşük değerli alıcı ile yüksek akımlı cihazlar arasında anahtarlama görevinde kullanılır. Röle, enerji aldığında mıknatıslanan bobin armatürünü hareket ettirerek kontakların birbirine temasını sağlar ve böylece devreler arasında iletişim sağlanmış olur. Temelde elektronik devrelerin akım yolunu açıp kapatarak sistemin çalışmasını düzenler. 1835 yılında Joseph Henry tarafından icat edilen devre elamanı, AC ve DC’de çalışmak üzere tasarlanır. DC röleler elektronik sistemlerde kullanılırken AC röleler akım ve gerilim kontrolünde kullanılır. Rölenin en büyük avantajlarından biri birden fazla kontağa sahip olmasıdır. Tek bir elemanda birden fazla kontak ile birden fazla yükü açıp kapayabilir olması ile avantajlı bir kullanım sunar. Röle bağlantısı ise röle üzerinde bulunan sabit ve yön değiştiren kontak bağlantılarının ayarlanması ile yapılır. Rölenin yapısına ve çalışma prensibine bakıldığında ise bobin, demir nüve, yay, kontaklardan meydana geldiği görülür ve rölelerin çalışma prensibi de modeline göre değişiklik gösterir. Genellikle röleler, "anahtar" ve "ölçen" olarak değişir. Röle çeşitleri, kullanım amacına göre ise zaman ve koruma röleleri olarak değişir. Zaman röleleri kumanda devrelerinde önceden ayarlanan zamanı çalıştırmak ve durdurmak için kullanılır. Koruma röleleri ise aşırı akım, sıcaklık, yüksek gerilim gibi durumlardan sistemi korumak için geliştirilen röle çeşitleridir. Zaman ve koruma röleleri dışında kullanım alanına göre reed, termik, solid, kaçak akım röleleri bulunur. Röle kullanım alanlarına bakıldığında ise otomasyon sektöründe ağırlıklı olarak kullanıldığı görülür. Çeşitli sensörlerden alınan sinyaller ile sistemdeki elemanların çalıştırılması veya durdurulmasında görev alır. Ayrıca rölelerin elektronik devrelerin giremediği bazı hava ve sıvı sistemlerinde kullanılması tavsiye edilir. Röleler hızlı anahtarlama yapamadıkları için yavaş anahtarlama yapan uygulamalarda kullanılır ve aynı zamanda transistör görevi görür.
DSACategoryId/60002705/2147483631/253574/20024824/20024825