Ataş, çeşitli nitelikteki kağıtları bir arada tutmaya yarayan nesnelere verilen isimdir. Ofislerde ve okullarda yaygın kulanım alanı bulan ataşlar farklı şekillerde ve boyutlarda farklı malzemeler kullanılarak üretilir. Ataşların yanı sıra benzer işlevi gören metal kıskaçlar da vardır.

Ataşlar Hangi Malzemelerden Üretilir?

Ataşlar plastik, nikel ve PVC kaplamalı olarak ve sadece plastikten üretilir. Plastik ataşlar daha çok ilkokul öğrencileri tarafından tercih edilirken; plastik, PVC ve nikel kaplamalı ataşlar daha çok gençlerle yetişkinler tarafından tercih edilir. Özellikle nikel kaplamalı ataşlar resmi daireler ve ofislerde yaygın olarak kullanılır. Nikel ataşlar plastik ataşlara göre daha uzun ömürlüdür. Esneyebilen bu ataşlar kullanıldıktan sonra tekrar eski halini alır. Plastik ataşların esnekliği nikel ataşlara göre daha az olduğu için daha çabuk kırılır. Bir plastik türü olan PVC ve plastik kaplamalı ataşlar genellikle renkli ve desenlidir. Bunların iskeletinde kullanılan esnek metalin üzeri çeşitli renk ve desenlerde PVC ve plastikle kaplanır.

Ataşlar Nasıl Boyutlandırılır?

Nikel, plastik ve PVC kaplamalı ataşların büyüklükleri bir standart sağlamak adına 1’den 10’a kadar numaralandırılmıştır. No: 1 ataşlar 23 mm, no: 2 ataşlar 25 mm, no: 3 ataşlar 28 mm, no: 4 ataşlar 32 mm uzunluktadır.50 mm’lik no: 5 ataşlar dev ataş olarak adlandırılırken, 60 mm’lik no: 6 ataşlar battal dev ataş olarak, 70 mm’lik no: 7 ataşlar jumbo dev ve 10 mm’lik no: 10 ataşlar mega ataş olarak adlandırılır. Plastik ataşların boyutlandırılmasındaysa numaralar kullanılmaz. Bu ataşlar küçük, orta ve büyük şeklinde sınıflandırılır.

Ataş Tipleri Nelerdir?

Metal iskeletli ataşlar genellikle iki farklı tipte tasarlanır. Roket tip ataşların uç kısmı üçgene benzerken, oval tip ataşların uç kısmında köşeli bir şekil bulunmaz. Bazı nikel kaplama ataçların üzerinde dalgalar vardır. Bu dalgalı desenler ataşın kağıda daha sıkı tutunmasını sağlarken evraklarınızın istem dışı dağılmasını önler. Çocukların kullanımı için tasarlanan büyük boy plastik ataşlar eğlenceli şekillerde üretilir. Plastik ataşların yanı sıra metal ataşlar da değişik şekillerde tasarlanır. Bazı oval dev ataşların üzerine çeşitli figürlere ve süslemelere yer verilir.

Ataşların Renkleri ve Sunum Şekilleri Nasıldır?

Ofislerde daha çok gümüş renkli ataşlar tercih edilse de kırmızı altın ve altın renkli metalik ataşlar da kullanılır. PVC kaplamalı olanlarda tek renk kullanıldığı gibi zebra renk kullanımı da gözlenir. Zebra renkli ataşlarda yatay çizgi şeklinde iki farklı renk kullanılır ve genellikle karma renkli olarak tek kutuda satılır. Plastik kaplamalı ve plastik ataşlardaysa daha çok tek renk kullanımı hâkimdir. Bu ataşlar karışık renklerde tek ambalajda sunulduğu gibi tek renk ataşların yer aldığı ambalajlarda da sunulur. Plastik ataşlarsa genellikle karışık renkli olarak tek pakette yer alır. Ataşlar daha çok karton kutularda satılsa da cam kavanoz, plastik ve polistren ambalajlarda da satılır. Bazı markalar ataşlarla raptiye, harita çivisi, klips gibi farklı ürünleri birlikte kullanarak çeşitli setler oluşturur. Genellikle polistren kutularda yer alan bu setler tek renk, karışık renk, metalik renk ve plastik, PVC, nikel kaplamalı ürün seçenekleriyle raflarda yer alır.

Kıskaç Nedir?

Evrak mandalı ve klips olarak da adlandırılan kıskaçlar kâğıtları bir arada tutmaya yarar. Ataçlardan farklı olarak kıskaçlar çivi ve benzeri araçlarla çeşitli yüzeylere asılabilir. Metal kollu çelik kıskaç ve çelik yaylı metal kıskaçlar olmak üzere iki çeşit kıskaç vardır. Kollu kıskaçların boyutları genlikle 19 mm ile 51 mm arasında değişiklik gösterir. Bu kıskaçların tutabileceği kağıt miktarıysa 65 ile 185 sayfa arasında değişir. Yaylı kıskaçlarsa genel olarak 22 mm ve 64 mm arasında farklı ölçülerde satılır. Yaylı kıskaçlar gümüş renginde tek renk olarak sunulurken kollu kıskaçlar çeşitli renklerde sunulur.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Ataş

298 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. MAS Ataş
  2. Pyrus Ataş
  3. Delta Ataş
  4. Bigpoint Ataş
  5. Cassa Ataş
  6. Vox Art Ataş
  7. Ark Ataş
  8. Brons Ataş
  9. Maped Ataş
  10. Mimaks Ataş
  11. Syloon Ataş
  12. Globox Ataş
  13. Rio Ataş
  14. Lacco Ataş
  15. Temat Ataş
  16. Comix Ataş
  17. Dolphin Ataş
  18. Linea Ataş
  19. Piano Ataş
  20. Yıldızlar Ataş
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Fotoğraflı Değerlendirme
 5. Güncel Değerlendirme
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Satıcı A-Z
Efsane TeslimatLütfen konum seçin.
Konum:
seçilmedi
DSACategoryId/2147483643/15344/15547/21031104
Başa dön