Ataş

Ofis ve kırtasiye malzemeleriyle yeni tanışmaya başlayanlar için ataş nedir sorusu merak konusu olabilir. Ataşlar kağıtları bir arada tutabilmek adına kullanılan iç içe geçmiş iki halkadan oluşan metal veya plastik gibi materyallerden üretilebilen kırtasiye malzemeleridir. Ataşlar zamansız malzemelerdir, öyle ki 20. yüzyılın başında icat edilse dahi günümüze kadar tasarımının neredeyse hiç değişmediği görülür. Kullanımı oldukça pratik olan ataşlar, evraklarınızı düzenlemede sizlere yardımcı olur. Ataş icat edilmeden önce kağıt öbeklerinin iğne gibi delici aletler yardımı ile bir arada tutulduğu bilinir. İğne gibi delici aletler kağıtların deforme olmasına neden olur. Bu nedenle özellikle önemli evrakları bir arada kullanabilmek adına delici aletlerden ziyade ataş gibi fonksiyonel aletler tercih edilir. Hem fonksiyonel bir ürün olması hem de renkli yapısı sayesinde görsel bir güzellik sunması sayesinde ataşlar temel kırtasiye malzemeleri arasında yerini alır.

Esnek Yapılı Ataş Tasarımları

Klasik ataş tasarımı geçmişten günümüze varlığını sürdürse de günümüzde çeşitli formlarda ataşlar da üretilir. Çeşitli bitkilerden esinlenerek tasarlanan çiçek formunda ataşlar, kalp figürlü ataşlar da sıklıkla tercih edilen modeller olup oldukça dikkat çekicidir. Çok sayfalı belgeleri bir arada tutmak oldukça zordur. Ataşlar aracılığıyla belgeleriniz bir arada ve düzenli şekilde saklanır. Özellikle okul ve iş yaşamında tercih edilen ataşlar günlük hayatınızda da belgelerinizi düzenlemeye yardımcı olur. Ataşların kağıtlara tutturulması oldukça kolaydır, çıkarması da bir o kadar kolay olduğundan evraklar zarar görmeden bir arada tutulur. Ataşlar tek kullanımlık ürünler olmayıp doğru kullanıldığı takdirde birden fazla kez evrakları bir araya getirmeleri mümkündür. Metal ataşların kırılma ve kopmalara daha dayanıklı olduğu bilinir. Ataşlar esnek yapıda olduklarından kırılma ve bükülme ihtimalleri oldukça azdır. Bu nedenle metal ataşların uzun ömürlü kullanıma daha uygun ürünler olduğu söylenebilir. Fotokopi kağıdı ile hazırladığınız evrakların zarar görmeden bir arada tutulması için geniş ürün yelpazesiyle ataş çeşitleri sizleri bekler.

Birbirinden Renkli Ataş Çeşitleri

Ataşlar üretildikleri materyal, boyut, form, renk gibi değişkenlerle çeşitlilik gösterirler. Plastik, nikel, alüminyum gibi farklı malzemelerden üretilebilirler. İhtiyaçlarınıza göre dilediğiniz malzemeyi tercih edebilirsiniz. Plastik ataşlar daha esnek olurken metal ataşların da dayanıklı ve uzun ömürlü olduğu bilinir. Metal ataşlar daha keskin olduğundan zarar verme tehlikesi dolayısıyla genellikle çocuklara önerilmez. Okul çağındaki çocukların kullanımı için genellikle plastik ataş çeşitleri tercih edilir. Plastik ataş çeşitleri, çeşitli renk ve desenlerde üretilirler. Canlı ve dikkat çekici renkler çocuğunuzun derslere olan ilgisini arttırabilir. Çocuklar renkli ve desenli modelleri dikkat çekici bulduklarından ödevlerini renkli ataşlar ile düzenlemekten keyif alırlar. Küçük yaşlarda düzenli bir ortamda çalışmayı öğrenmek oldukça önemlidir. Bu nedenle çocuklar ataşlar yardımıyla ödev ve notlarını düzenleyerek düzenli bir çalışma ortamı elde edebilirler. Metal ataşlar genellikle daha büyük yaştaki öğrenciler ve yetişkinler tarafından kullanılır. İşyerlerinde en çok kullanılan ofis malzemelerinden biri de ataşlardır.Ofislerde genellikle tek renkli standart modeller tercih edilir.

Metalik Görünümlü Ataş Seçenekleri

Ofislerde kullanılan ataşlar genellikle metal ve tek renkten oluşur. Metalik renkli ataşların estetik ve sade görünümleri iş yerlerine resmi ve şık bir hava kazandırır. Günlük kullanımda ise renk renk, farklı desenlerde ataş modelleri tercih edilir. Farklı boyutlarda ve farklı formlarda olabilirler. Farklı boyutlarda birçok ataş çeşidi mevcuttur. Kullanım alanı ve bir araya getirmeniz gereken belgelerin boyutunu da gözeterek kullanacağınız ataş boyutunu belirleyebilirsiniz. Ataş boyutları 1’den 10’a kadar sıralanabilir. No:1 ataşlar 23 mm boyutunda en küçük ataşlardır. Ataşların numarası büyüdükçe ölçüleri de büyür. Boyutları daha büyük evrakları bir arada tutmak için özel olarak tasarlanmış ataşlar dev, mega, jumbo ataş isimleriyle anılabilir. Klips veya kıskaçlar da tıpkı ataş gibi evrakları bir araya getiren kırtasiye malzemeleridir ve ataş kategorisinde yer alırlar. Daha büyük dosyalarda ataş yerine kıskaçların da tercih edildiği görülür. Rengarenk, ve farklı desenlerde ataşlar bulmanız mümkündür. Farklı renk ve desenlerde birçok ataş modeli mevcuttur. İçerisinde rengarenk ataşlar bulunan ataş setleri bulabileceğiniz gibi çeşitli desenlerde ataşlar da bulabilirsiniz. Klasik ataş tasarımının dışında çeşitli formlarda üretilen özgün tasarımlı ataşlar da bulunur.

Ataşların Kullanım Alanları

Ataşlar genellikle okullar ve iş yerlerinde kullanılırlar. Öğrenciler tarafından ödevler, projeler, ders notlarının bir araya getirilmesi amacıyla kullanılan ataşlar düzensizliği ve karışıklığı önler. Okullarda öğrenciler tarafından, ders notlarının bir araya getirilmesi, ödevler ve sunumları düzenleme amacıyla sıklıkla renkli ataş çeşitlerinden yardım alınır. Öğrenciler kimi zaman defter kenarlarının kırışma ve kırılmasının önüne geçmek adına defter kenarlarında da ataş kullanırlar. İş yerlerinde çeşitli belgelerin bir araya getirilmesi amacıyla kullanılan ataşları hayatın her alanında görmek mümkündür. Evraklar birbirinin devamı şeklinde bulunduğunda tek bir sayfanın dahi kaybolması veya zarara uğraması oldukça risklidir. Bu nedenle birbirinin devamı olan sayfaların bir arada tutulması önemli bir ihtiyaç haline gelir. Dilekçe ekleri gibi evraklar kaybolma veya karışma riskine karşı dilekçeye ataşlar yoluyla sabitlenirler. Bu gibi durumlarda ataşlardan yardım alabilirsiniz. Ataşlar günümüzde yalnızca kağıtları bir araya getirmek için değil dekoratif amaçla da kullanılmaya başlanmıştır. Odanızın duvarına; sergilemek amacıyla asmak istediğiniz fotoğrafları, küçük kıskaç ve ataşlar yardımıyla asabilirsiniz. Notlarınızı kıskaçlar yardımıyla masanızda belli yerlere sabitlemeniz de mümkündür. Düzensiz notları ataş veya kıskaçlar yoluyla bir arada tutarak hayatınızı daha konforlu hale getirmeniz mümkündür.

Düzen Sağlama Araçları Ataşlar

Düzensiz olan masalarda çalışmak karışıklığa neden olur ve sizleri yavaşlatır. Önemli olduğunu düşündüğünüz notları göz önünde bulundurarak iş veriminizi arttırabilir ve daha düzenli çalışabilirsiniz. Notlarınızı dilerseniz panolarınıza asarak da inceleyebilirsiniz. Raptiye çeşitleri panolara dilediğiniz her evrakı asmanıza yardımcı olur. Böylelikle dilediğiniz evrakı panoda sergileyebilir, dilediğiniz notları panoda inceleyebilirsiniz.Raptiye çeşitlerini de farklı boy, farklı boyutlar ve desenlerde bulmanız mümkündür. Büyük boy ataşlar genellikle büyük boyutlu evrakların bir araya getirilmesi amacıyla kullanılsa da farklı amaçlarla dekoratif olarak da kullanılabilir. Büyük boy bir ataşı okuduğunuz kitap sayfalarına sabitleyerek ayraç olarak kullanabilirsiniz. Ataşların kullanım alanı oldukça geniştir. Hastaneler, okullar, adliyeler gibi saymakla bitmeyecek çeşitli sektörlerde ve meslek gruplarında ataş kullanıldığı görülür. Evraklar ve kağıtlarla işlem yapan tüm meslek gruplarında ataş kullanımı görülür. Ataşlar takılması ve sökülmesi oldukça kolay aletler olduğundan kullanımı kolaydır. Genellikle dayanıklı metallerden üretildiklerinden kolay bozulmazlar ve uzun ömürlü kullanılabilir. Yalnızca iş yaşamında değil günlük hayatınızda da çeşitli evrakları düzenlemek amacıyla ataş kullanabilirsiniz.

Ataş Fiyatları

Ataş fiyatları, ürünün markasına, boyutuna, üretiminde kullanılan materyale göre değişiklik gösterir. Ataş plastik olabileceği gibi farklı materyallerden de üretilebilir. Ataşlar genellikle tekli olarak değil, çoklu paketler halinde satılırlar. Büyük boy ataşların kimi zaman tek adet olarak satıldığı görülse de minimal boyutlu ataşların tek başına satıldığına pek rastlanmaz. Standart bir ataş paketinde bulunan ataş miktarları 10’lu, 20’li,50’li,100’lü,1000’li gibi farklı sayılarda değişkenlik gösterebilir. Kimi zaman da paketler set halinde satılabilir. Bir set içerisinde, farklı sayılarda paketler bulunabilir. Kimi ataş setleri içerisinde renk ve desen olarak farklı ataş modelleri barındırır. Bu setleri tercih ederek birden fazla modelde ataşa sahip olmanız mümkündür.Ataşlar kağıtları bir arada tutarak düzen sağlasa da ataşları bir arada bulundurmak da önemlidir. Ataşlarınızı muhafaza etmek için kalemlikler ve kalem kutuları modellerine göz atabilirsiniz. Masa üstü kalemlikler genellikle iş yerlerinde kullanılır ve masalara şık bir hava kazandırır. Birçok marka ve modelde farklı renk ve desenlerde aradığınız kalemlik ve kalem kutu modellerini inceleyebilirsiniz. Ataşlarınızı kalemlikler aracılığıyla dağılmadan saklayabilirsiniz. Özellikle ataş seti aldıysanız çok sayıda ataşı bir arada tutmak adına kalemliğe ihtiyacınız olabilir. Ataş setlerinin içerisindeki ataş sayısı da birbirinden farklı olduğundan fiyatlarda değişiklik gözlemlenir. Seçim yapmadan önce ihtiyacınız olan ataş miktarını belirlemek de oldukça önemlidir. Ataş satın almadan önce kullanım alanınız, kullanacağınız evrakların boyutunu değerlendirerek ataş seçimine başlayabilirsiniz. Ürün özellikleri ve kullanıcı değerlendirmelerinden de faydalanarak ürün hakkında bilgi alabilirsiniz. Ataşın boyutu, rengi, üretildiği materyal, paket içerisinde kaç tane ataş olduğu gibi önemli bilgileri ürün özelliklerini inceleyerek öğrenmeniz mümkündür. Kullanıcı yorumları ürünü kullanan kullanıcıların deneyim ve değerlendirmelerini içerdiğinden sizlere seçiminizde oldukça büyük fayda sağlar. Ürünün fonksiyonel özellikleri ve değerlendirmeleri inceledikten sonra dikkat etmeniz gereken bir konu da ürünün fiziksel özellikleridir. Klasik,renkli, desenli, bitki formlu gibi çeşitli tasarımlardan sizlere hitap eden ürünleri inceleyerek hangi ürünü alacağınızı belirlemeniz mümkündür. Ataş çeşitleri Hepsiburada’da sizleri bekliyor.

Kıskaç Nedir? Ne İşe Yarar?

Ataşlar evrakları bir arada tutmaya yarayan kırtasiye malzemeleridir. Kıskaçların da temel işlevi aynıdır. Tasarım farklılıkları sebebiyle ataşlardan ayrılırlar. Kıskaçlar evrak mandalı adıyla da anılırlar. Evrak mandalları, mandal şeklinde tasarlanmış ve evrakları bir arada tutmaya yarayan aletlerdir. Yaka kartı takma gibi farklı amaçlar ile de kullanılırlar.

Ataşlar Neden Çoklu Halde Satılır?

Ataşa ihtiyaç duyan kişiler genellikle tek bir ataşla yetinmezler. Birden çok evrak ve ataş kullanmayı gerektirecek durumla karşı karşıya kalınır. Aynı zamanda ataşlar genellikle minimal boyutlu ürünler olmaları sebebiyle sıklıkla kaybolma riskleri bulunur. Bu nedenle çoklu paketler halinde satılmaları oldukça avantajlıdır.

En Çok Tercih Edilen Ataş Çeşidi Hangisidir?

Ataşlar farklı materyallerden üretilirler. Okullarda genellikle küçük yaştaki öğrencilerin güvenliği için plastik ataşların tercih edildiği görülür. Küçük yaştaki öğrenciler için renkli ataş modelleri daha dikkat çekici olurken İş yerlerinde genellikle metal ve sade renkler tercih edilir. Kullanım alanı ve ihtiyaçlara göre sorunun cevabı değişkenlik gösterebilir.

Ataş Boyutu Nasıl Belirlenir?

Ataşlar genellikle 1’den 10’a kadar değişik numaralar ile satılır. Numara arttıkça ataşın boyutunun da büyüdüğü bilinir.Uzun veya kalın kağıt öbekleri bir araya getirilecekse büyük numaralara yönelmekte fayda görülür. Standart boyutlar için orta boylar ve daha küçük boyutlu evraklar için daha küçük boyutlu ataşlardan yardım alabilirsiniz. Bu nedenle ilk olarak ataşın kullanım alanını belirlemekte fayda görülür.

Ataşlar Evraklara Zarar Verir mi?

Ataşlar kağıtları herhangi bir şekilde delmez veya deforme etmez. Kağıdı delmek yerine adeta bir kıskaç gibi kağıtları bir arada toplar. Mandalların çalışma mekanizmasına benzeyen ancak içerisinde yay bulunmayan basit bir şekilde sıkıştırma yoluyla evrakları bir araya getiren araçlardır.Evraklara zarar vermenin aksine hem bir arada tutar hem de kenarların kıvrılmasını önler. Bu nedenle ataşların evraklara zarar vermediği aksine evrakları kırışma ve kıvrılma ihtimallerine karşı muhafaza ettikleri söylenebilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Ataş

750 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 750 ürün
DSACategoryId/2147483643/15344/15547/21031104