Ruble

Bisiklet iki veya üç tekerlekli, insan gücü veya elektrikle çalışan bir ulaşım aracı türüdür. Ulaşımın yanı sıra spor ve eğlence amaçlı da kullanılır. Bisikletler çevreye zararlı gaz salınımı yapmadığından doğa dostu bir araç olarak adlandırılır. Stresi azaltmak, kalp sağlığını korumak, bacak kaslarını geliştirmek gibi fonksiyonları da olan bisikletler yararlı özellikleri sayesinde son dönemde oldukça sık tercih edilir. Kullanım alanlarına göre farklı özelliklere sahip birçok bisiklet türü bulunur. Bisikletin sürüş zevki ve verimini arttırmak adına dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunur. Bisikleti oluşturan kısımların dayanıklı ve aynı zamanda hafif olması son derece önemlidir. Bisikletlerin performansını arttırmak için doğru ve kaliteli aksam seçimine dikkat edilir. Ruble bisiklet aksamlarından biridir. Bisiklet rublesi nedir sorusunun cevabını merak edebilirsiniz. Ruble, bisikletin arka dişlisine verilen isimdir. Ruble vites sisteminin bir parçası olduğundan bisikletin performansını doğrudan etkiler. Bisikletinizi uzun ömürlü ve yüksek performanslı olarak kullanmak isterseniz bisikletinizle uyumlu parçaları seçmeniz gerekir. Bisiklet rublesi seçimi yaparken bisikletinizin modeli, kullanım alanı ve profesyonellik seviyenizi de dikkate alarak seçim yapabilirsiniz.

Bisiklet Rublesi Özellikleri

Bisiklet ruble çeşitleri bisiklet türleri ve vites sayıları değişkenlik gösterir. Farklı bisiklet türlerine ve vites sayılarına göre üretilen bisiklet rublesi çeşitleri bulunur. Her ruble çeşidinin farklı özellikleri ve avantajları vardır. Bisiklet rublesi çeşitleri vites sistemine uygun olarak genellikle 7-10 dişliden oluşur günümüzde üretilen yeni modellerde 12 dişliden oluşan kasetler de bulunur. Bisiklet ruble 7’li, 8’li gibi değişik dişli sayılarına sahip olabilir. Rublenin en küçük dişlisi en büyük güç aktarımı yapan dişlidir, en küçük dişlide en az 11 tırnak bulunur. En büyük ruble dişlisi ise kuvvet kazancını ve hızı arttırır. Büyük dişlide 28-36 tırnak bulunur bazı modeller farklı olarak 10-50 arası tırnak sayısına sahiptir. Rubleler vidalı veya kaset sisteme sahip olabilir. Kaset sistemde dişli mekanizması bisikletin göbek kısmındadır, dişliler göbeğe monte edilir. Kaset ruble kullanabilmek için bisikletin jant sisteminin kasete uygun olması gerekir. Vidalı sistemde dişliler ruble ile bütün haldedir, ruble doğrudan göbeğe vidalanarak kullanılır. Dişliyi vidalı sistemden kaset sisteme çevirmek için göbeğin de değişmesi gerekir. Vidalı rubleyi değiştirmek kaset rubleyi değiştirmekten daha kolaydır. Bisiklete hız kazandırdıktan sonra pedal çevirmeyi bıraktığınızda arka dişlinin boş olarak dönmesini sağlayan mekanizma ruble tipinde dişli mekanizmasının içindedir. Kaset tipinde ise bu mekanizma göbek kısmına dahildir. Her bisiklet rublesinin dişli sayısı, performansı, kalitesi değişiklik gösterir bu nedenle çeşit çeşit bisiklet rublesi bulmak mümkündür.

Bisiklet Aksamları ve Rublenin Önemi

Bisiklet, motorlu araçların aksine çevreye zararlı egzoz dumanı yaymadığından çevreye en az zarar veren ulaşım aracı olarak anılır bu nedenle ulaşım için de sıklıkla tercih edilir. Uzun seyahatlerde bisikletinizin sizi yarı yolda bırakmaması için kaliteli ve dayanıklı aksamlar kullanmanız gerekir. Bisikletin kökeni uzun yıllar öncesine dayanır. Bisiklet tasarımlarının gelişmesi teknolojinin gelişimiyle paraleldir. Bisikletlerin ilk olarak ne zaman kullanıldığı ve ne şekilde icat edildiği konusu tartışmalıdır. Tarihsel süreçte jantsız, selesiz, gidonsuz ve hatta pedalsız bisikletler kullanıldığı bilinir. Bisiklet tasarımları günümüzde oldukça gelişmiştir ve her yeni gelişmeyle bisikletler daha komplike bir hal almıştır. Günümüzde bisikletler birçok kısım ve aksamdan oluşur. Kullanım amaçlarına göre; yol bisikleti, dağ bisikleti, şehir içi kullanım için bisikletler, yarış bisikletleri gibi farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bisikleti oluşturan parçalara kısaca değinmek gerekirse; gövde, maşa, fren, vites, sele, lastikler ve zincirler sıralanabilir. Bisikletin gövdesi sürüşü en çok etkileyen aksamlardan biri olarak bisikletin kalbi olarak değerlendirilebilir. Maşa özellikle dağlık ve engebeli avantajlı olan bisikletin ön tekerleği ile gidonu birleştiren parçasıdır. Fren bisiklette ön ve arka olmak üzere iki adet bulunan, aracın durmasını sağlayan parçadır. Sele bisiklet oturağı veya bisiklet koltuğu adlarıyla da anılan, üçgen oturma yeridir. Tekerlek ve lastikler ise bisikletin zemin üzerinde hareket etmesini sağlayan önde ve arkada olmak üzere iki adet bulunan önemli aksamlardır. Vites bisikletin hız kontrolünü sağlayan aksamdır. Vitesin yanlış kullanımı veya kalitesiz malzemeler bisikletin kullanım ömrünü azaltır. Bisiklet rublesi vites sisteminin vazgeçilmezidir, bisikletin performansını doğrudan etkiler.Vites değiştirmeye ve bisikletin hızını ayarlamaya yardımcıdır. Dayanıklı dişli yapısıyla bisikletin performansını arttırır. Bisiklet vites sisteminin önemli parçalarından olan aynakol da bisiklet ön ruble veya krank kolu adlarıyla da bilinir ancak aynakol ile ruble birbirinden farklı kısımlardır. Aynakol sürücünün pedallar üzerindeki gücünü bisiklete aktaran temel kısımdır. Pedal üzerinde toplanan güç ilk olarak aynakola, aynakol aracılığıyla dişlilere ulaşır. Buradan da gücün zincir ile ruble dişlisine ve ardından tekerlek dişlisine ulaşması sağlanır. Yarışlarda, uzun veya günlük seyahatlerde farklı mekan ve farklı zeminlerde bisikletinize uygun kaliteli parçalar seçmek sizler için avantaj sağlar.

Bisiklet Rublesi Değiştirme Sıklığı

Bisikletin zinciri kullanıma bağlı olarak zaman içerisinde esnek, uzar ve aşınır. Aşınan zincir ruble dişlilerinin de aşınmasına neden olur. Aşınan dişliler sivrileşir ve bisikletin performansını etkiler. Bu nedenle bisiklet ruble sökme aparatı kullanılarak kolaylıkla sökülebilir. Genellikle zincir değişimiyle beraber ruble de değiştirilir.Rublenin değişim zamanı geldiğini anlamak adına çeşitli yöntemler mevcuttur. Öncelikle rublenin ne kadar aşındığını öğrenmek için rublenin tamamen temizlenmesi ve üzerindeki yağlardan arındırılması gerekir. Bisiklet rublesi yağ sökücü yardımıyla yağlardan arındırılabilir. Seyahat öncesinde bisikletinizi kontrol ederken diğer viteslere göre daha sık kullandığınız vites dişlilerinin ruble yapraklarını inceleyerek gözünüzle basit şekilde kontrol edebilirsiniz. Elinizle dişlilere dokunarak herhangi bir aşınma veya sivrilme olup olmadığını inceleyebilirsiniz. Ruble kontrol aleti ile de kontrol sağlamak mümkündür. Ruble kontrol aleti kullanırsanız dikkat etmeniz gereken en önemli nokta sık kullanılan dişliler öncelikli olmak üzere tüm dişlilerin kontrolünün sağlanmasıdır. Ruble kontrolünde en kolay yöntem sağ freni sıkarken pedala güç uygulanmasıdır. Bu durumdayken pedala güç uygulandığında eğer ruble üzerindeki zincir hareket ederse ve arada bir boşluk hissedersiniz rublenin değişim zamanı geldiğini anlamanız mümkündür. Bisiklet ruble anahtarı yardımıyla ruble değişimi kolaylıkla sağlanır. Eskimiş zincirler yeni dişlileri aşındırır ve performansı düşürür. Bu nedenle zincir bakımı ve yağlanması dişlilerin uzun süre kullanımı için önemlidir. Bu nedenle bisiklet rublesi değişim zamanı geldiğinde zincirinde değiştirilmesi tercih edilir.

Bisiklet Rublesinin Bakımı ve Değişim Yöntemleri

Bisikletinizi ve parçalarını uzun ömürlü kullanabilmeniz için bakım ve temizlik önemlidir. Bisiklet aksamları rahatlıkla değiştirilebilir ancak değişimden ziyade kullanım ömrünü arttırmak daha ekonomik ve pratiktir. Özellikle yağışlı mevsimlerde zeminde mevcut çamur sebebiyle bisikletiniz kirlenebilir ve sürüş performansı etkilenebilir. Bisiklet ılık su, sabun veya deterjan yardımıyla temizlenebilir, temizlik esnasında deformasyon olmaması adına bisikletinizin gövde kısmında sert fırçalardan kaçınmanız gerekir. Yumuşak bir bez yardımıyla bisiklet gövdesini rahatlıkla silebilirsiniz. Zincir ve dişliler yağ içerikli kirler barındırdığından fırça yardımıyla temizlenebilir. Zincir ve dişliler ise yıkama işleminden sonra yağ çözücü temizlik maddeleriyle yağdan Böylelikle bisiklette su girmeyen kısımlar da temizlenmiş olacaktır. Zincirin ve dişlilerin ıslak olup olmadığını kontrol ettikten sonra ıslak ise bir bez yardımıyla kurulayabilirsiniz. Kurulama işleminden sonra son olarak yağlama işlemi yaparak bisikletinizin bakımını tamamlayabilirsiniz. Çamur parkurlarında çamurla kaplanan bisikletin temizliği oldukça zor olsa da bisiklet temizleme setleri kurtarıcınız olur. Bisikletinizin metal kısımlarını paslanmaya karşı korumak adına paslanmaz yapıda dayanıklı ve temizliği kolay ürünler seçebilirsiniz. bisiklet bakım aletleri kategorisinde ihtiyacınıza uygun bakım ve temizlik ürünlerini bulabilirsiniz. Bakım ve temizlik sayesinde bisikletinizin kullanım ömrü artar. Bisiklet rublenizi uzun ömürlü kullanmak için düzenli olarak temizlemeye ve yağlamaya özen göstermeniz önerilir. Eğer rublenizde aşınma söz konusuysa değişim vaktiniz geldiğini anlayabilirsiniz. Bu durumda ruble, ruble anahtarı yardımıyla değiştirilir. Seçeceğiniz ruble anahtarı rublenin cinsine göre değişkenlik gösterir. Kaset tipi ruble modellerinde sabit bir anahtar kullanılırken, vidalı ruble modellerinde dişli sayısına ve rublenin cinsine göre ruble anahtarını seçebilirsiniz. Değişim işleminde ruble anahtarının yanı sıra İngiliz anahtarına da ihtiyaç duyulur, ihtiyacınıza uygun olan ingiliz anahtarı modellerini de inceleyebilirsiniz. Ruble değişimi yaparken ruble ve zincirler uyumlu değilse zincirlerinizi de değiştirmeniz yararlı olur.

Doğru Bisiklet Rublesi Seçiminin Yolları

Bisiklet parçaları satın alırken kaliteli ve bisiklete uyumlu parçalar seçilmesi önemlidir. Bisiklet aksamları seçilirken hafif ve kaliteli ürünler seçilir. Bisikletin hafifliği performansı oldukça etkiler.Yarış bisikletleri çok hafif aksamlara ve ince tekerleklere sahiptir. Hafif parçalar kullanılan bisikletler sürüş performansını ve sürüşten alınan keyfi arttırır. Bu nedenle ruble seçiminde de hafif ve kaliteli modeller tercih edilir. Titanyumdan üretilen ruble modelleri oldukça hafiftir bu nedenle sürüşü daha konforlu hale getirmek için sıklıkla tercih edilir. Çelik ruble modelleri biraz daha ağır olmasına karşın daha ekonomiktir. Her modelin kendine has avantajları vardır. Ruble seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken başlıca nokta rublenin vites sistemiyle uyumlu olmasıdır.

bisiklet arka ruble 8 li, 7’ li, 11’li gibi farklı dişli sayılarında ruble çeşitleri bulunur. bulunur. Örneğin 7 vitesli bir bisiklet için 7li ruble tercih edebilirsiniz. Vitessiz bir bisiklet tekli ruble için uygundur. Bisiklet rublesinin göbek ile de uyumlu olması gerekmektedir. Ruble modelleri vidalı ruble ve kaset ruble olarak ayrılır. Kaset rubleler teknolojinin ve bisiklet tasarımlarının gelişmesiyle günümüzde yaygınlaşmaya başlamıştır. Vidalı ruble modellerinin tarihi daha eski zamanlara dayanmaktadır. Vidalı rublelerde genellikle 7 dişli bulunurken, kaset ruble modelleri 11’lidir. Günümüz teknolojisinde yeni sistemlerde 12’li modeller de üretilmeye ve yaygınlaşmaya başlamıştır. Bisikletinize en uygun rubleyi seçmek için vites sisteminin nasıl çalıştığını anlamak önemlidir. Dişliler zincir halkalarıyla birlikte bisikletinizin vites oranını ayarlamak için çalışır. Bu nedenle bisikletin zincir halkası özelliklerini inceleyebilirsiniz. Bisikleti kullanacağınız arazi de bisiklet arka ruble seçimi için oldukça önemlidir. Dağlık, engebeli bir arazide 12-25 veya 12-27 gibi yüksek değerli çarklar tercih edilebilir. Bu değerler dişlideki en küçük ve en büyük halkadaki diş sayısını belirtir. Daha düz arazilerde 11-21 veya 11-23 gibi daha düşük değerli çarklar yeterlidir. Doğru ruble seçimi ile yokuş çıkmak sizler için sorun halinden çıkar. Keyifli bir sürüş deneyimlemenize olanak sağlar. Profesyonellik düzeyiniz, bisikletinizin türü ve kullanım alanınız gibi konuları da dikkate alarak seçiminizi yapabilirsiniz.

Bisiklet Rublesi Fiyatları ve Yorumları

Eski çağlarda yalnızca ulaşım amacıyla kullanılan bisikletler günümüzde bisiklet sporunun da yaygınlaşmasıyla oldukça popüler hale gelir. Bisiklet aksamlarının doğru seçimi bisikletin uzun ömürlü ve yüksek performanslı kullanımı için oldukça önemlidir. Bisiklet rublesi vites sisteminin önemli parçalarındandır. Bu nedenle seçimi tüm açıklamalar dikkatle incelenerek yapılır. Öncelikle kullanmanız gereken rublenin teknik özellikleri belirleyerek aradığınız özellikte ruble modellerini inceleyebilirsiniz. Ruble seçiminde önemli belirleyici etkenlerden biri de fiyattır.Bisiklet ruble fiyatları ürünün yapısı, cinsi ve işlevine göre değişebilir. Çelik, gümüş, titanyum, alüminyum gibi materyallerden üretilmiş birçok farklı ruble çeşidi bulunmaktadır. Fiyatlar da bu doğrultuda farklılık gösterir. Çelik rubleler daha ekonomiktir ancak gümüş, titanyum gibi bileşenlerin de kendine has farklı avantajları bulunur. Bu nedenle ruble seçimi yapılırken tüm detaylara dikkat edilir. Kullanıcı yorumları, kullanıcıların deneyimlerini ve ürün hakkında değerlendirmelerini içerir. Bisiklet rublesi seçimi, bisikletin sürüş performansı bakımından oldukça önemli olduğundan, kullanıcı yorumlarını incelemek sizin için avantajlı olur. Bisiklet kullanıcıları, sürüş deneyimlerini yorumlar aracılığıyla aktarırlar. Dayanıklı ve kaliteli ürünlerin kullanım ömrünü arttırdığı göz önünde bulundurarak seçiminizi yapabilirsiniz. Ürün açıklamalarında da ürünün teknik özelliklerini inceleyebilir ve bisikletiniz ile uyumunu teyit edebilirsiniz. Kullanıcı yorumları ve ürün açıklamalarını da inceledikten sonra ihtiyacınıza en uygun bisiklet ruble modelini Hepsiburada’da bulabilirsiniz. Bisiklet rublesi kategorisinde yalnızca bisiklet ruble çeşitleri bulunmaz. Ruble kullanımı için yardımcı birçok yan ürün ve aparat da bulunur. Ruble anahtarı, ruble sabitleyici, ruble temizleme seti, ruble temizleme fırçası gibi ekipmanlar bisiklet ruble kullanımınızı kolaylaştırır. İlgili ekipmanlar fiyatları da markası, modeli ve üretildiği materyal doğrultusunda farklılıklar gösterebilir. Aynı zamanda zincir, aynakol ve ruble gibi ekipmanları bir arada bulunduran çoklu paketler mevcuttur. Bu paketler sayesinde rublenize uygun ekipmanları aramakla zaman kaybetmeden kolaylıkla birbirine uyumlu parçaları temin edebilirsiniz. Genellikle set halinde satılan ürünler tekli olarak satılan ürünlere göre daha ekonomiktir. Set ürünleri tercih ederek, hem zamandan hem de bütçenizden tasarruf yapmanız mümkündür.

Bisiklet Rublesi Seçiminde Profesyonellik Seviyesi Neden Önemlidir?

Yeni başlayanlar için üretilen bir bisikletin mekaniği ile profesyonel düzeyde kullanılan bir bisiklet arasında yapısal farklılıklar bulunabilir. Bu nedenle bisikletinizin tüm parçalarında profesyonellik seviyeniz ve bisikletinizin özelliklerini dikkate alarak seçim yapabilirsiniz.

Yanlış Vites Kullanımının Bisiklet Rublesine Etkisi Nedir?

Bisiklet rublesi vites sisteminin bir parçası olduğundan yanlış vites kullanımı dişlilerin aşınmasına sebep olur. Vites donanımı zarar gören bisiklet sesli çalışmaya başlar. Bisikletin çekiş gücü verimsizleşir. Vites değiştirirken bisikletin ön ve arka dişlileri birbirine paralel hareket etmelidir, zincir açı kazanmamalıdır. Zincir fazla açı kazandığı takdirde çapraz kullanım denilen hatalı durum ortaya çıkar ve dişlileri aşındırır. Bu nedenle viteslerin kullanımında dikkatsizlik bisiklet rublesine de zarar verir.

Vitessiz Bisikletlerde Bisiklet Rublesi Bulunur mu?

Bisiklet rublesi vites sisteminin bir parçası olduğundan vitessiz bisikletlerde kullanılamayacağı düşünülse de vitessiz bisikletlerde de ruble kullanılır. Tekli ruble çeşitleri vitessiz bisikletler için üretilmiştir. Rubledeki her dişli bir vites aralığına karşılık gelmektedir, tekli rublede tek dişli bulunur. Yani vitessiz bisiklet diye adlandırdığımız bisiklet aslında sabit bir vitese sahip olduğundan tek dişli içeren rubleler bu özellikteki bisikletler için uygundur.

Megarange Ruble Nedir?

Bisikletin kuvvet kazancı dişli sayısıyla orantılıdır. Dişli sayısını artırmadan kuvvet kazancını arttırmanın yolları çeşitli yöntemleri vardır. Megarange rubleler de bisikletin kuvvet kazancını arttırmaya olanak sağlayan bisiklet rublesi modellerindendir. Megarange ruble modelleri kullanılarak 6/7 vitesli bir bisiklet ile 8/9 vitesli bir bisikletin kuvvet kazancını sağlamak mümkündür. Kuvvet kazancının yalnızca ruble değişimiyle sağlanması oldukça ekonomik ve pratiktir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bisiklet Rublesi

331 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 48 / 331 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?