Bisiklet rublesi ararken karşınıza birçok alternatif çıkar, rubleler ilk olarak kaset ve dişli olarak ikiye ayrılırlar. Basitçe ifade etmek gerekirse dişli rubleler, tekrar sökülüp takılamayan, vites sayısını artırmanın ya da azaltmanın mümkün olmadığı ruble türleridir. Kaset rublelerde ise durum böyle değildir. Bu modeller, katman şeklinde dizilmiş yapraklardan oluşur, her bir katmanı söküp tekrar takılabilir. Böylece yaprakları değiştirerek vites sayısını artırmanız ya da azaltmanız mümkündür. Günlük kullanım için daha çok dişli rubleler tercih edilirken sportif ve profesyonel kullanımlar için kaset rubleleri tercih etmekte fayda vardır. Kaset rubleler, gerek tasarım ve gerekse malzeme seçimi açısından zorlayıcı sportif koşullara daha uygundur.

Rubleler arasındaki en önemli farklardan birisi de vites sayısıdır. 5 kademeden 11 kademeye kadar çok farklı modeller bulabilirsiniz. Vites sayısı, kullanım amacına ve bisikletin türüne göre değişim gösterir. Örneğin yol bisikletleri, dağ ve genel kullanım bisikletlere göre çok daha geniş bir vites aralığına sahiptir. Bunun nedeni, yol sürücülerinin ve yarışçıların bazen düşük hızlarda dik bir virajı çıkmaları, bazen de çok yüksek hızlara ulaşmalarıdır. Vites sayısı her ne kadar bisiklet türüne göre değişse de bu ayrım çok da keskin değildir. Dağ bisikletleri için de 11 – 12 kademeli rubleler bulabilirsiniz. Bunun nedeni, bazı dağ bisikletlerinde, özellikle downhill denen türde, kullanıcıların yüksek hızlara ulaşmalarıdır. Dolayısıyla yüksek hızlara ulaşılacak dağ bisikletleri için üretilmiş rublelerin vites sayısı da fazladır.

Modeller arasında fiyat ve kalite farkı yaratan önemli unsurlardan birisi kullanılan malzemedir. Bir bisiklet parçası üretilirken temel amaç dayanıklılığı artırmak; aynı zamanda da ağırlığı azaltmaktır. Üreticiler bunu sağlamak için birçok çelik alaşımı kullanırlar ancak son yıllarda çelikle birlikte titanyum ve alüminyum gibi malzemelerin de tercih edildiği görülebilir. Dişli ve zincir gibi yük taşıyan bisiklet parçalarında alüminyum kullanmak çok yaygın bir yaklaşım değildir; bu parçalar daha çok çelik ve titanyumdan imal edilirler. Titanyum rubleler, çelik modellerden daha pahalı olsalar da çok daha hafiftirler. Titanyum ve çelikten daha hafif olan alüminyum ise kilitleme bileziği gibi yük taşımayan yan ürünlerin imalatında kullanılır.

Bisiklet Rublesi kategorisinde ruble gövdesi, kilitleme bileziği, ruble sökücü, temizleme fırçası gibi birçok yan ürüne de ulaşabilirsiniz. Bu yan ürünler de rublelere benzer şekilde farklı malzemelerden imal edilmiştir. Tasarıma ve malzeme kalitesine göre birçok farklı model bulunur.

Bisiklet rublesi seçerken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar mevcuttur. Her şeyden önce seçeceğiniz modelin bisikletinizle uyumluluğunu göz önünde bulundurmalısınız. Burada dikkat etmeniz gereken iki ayrı nokta bulunur; göbekle uyumluluk ve artırıcıyla uyumluluk. Dişli rublelere uygun bir göbeğe kaset ruble takamazsınız, bunun tersi de geçerlidir. Dolayısıyla ruble seçerken bisikletinizin arka göbeğinin özelliklerini göz önünde bulundurmalısınız.

Rublenizden tam performans alabilmek için bisikletinizin üzerindeki artırıcının vites sayısına eşit bir model tercih etmenizde fayda bulunur. Eğer aldığınız rublenin vites sayısı artırıcınızın vites sayısından fazla ise, en alt ya da en üst kademelerden birisini kullanamazsınız. Rublenin vites sayısının artırıcıdan daha az olması durumunda ise zincir atması sorunu yaşayabilirsiniz.

Ürün tercih ederken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birisi bisikletinizin türüdür. Rubleler farklı bisiklet türlerine yönelik farklı modellerde üretildikleri için yol bisikletinde dağ bisikleti rublesi kullanmanız durumunda performans kaybı yaşarsınız. Hangi rublenin hangi bisiklet türüne uygun olduğunu ürün açıklamalarında görebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise kullanılan malzemedir. Profesyonellik derecenize göre daha hafif ve daha kaliteli bir alaşım seçmeniz, rublenizden alacağınız performansı ve ürünün kullanım ömrünü artırır.

Bisiklet Rublesi

151 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Shimano
  2. Sram
  3. Bike Hand
  4. Pro
  5. Mavic
  6. SHUNFENG
  7. Topeak
  8. Carelle
  9. KNT
  10. Saiguan
  11. Süperb
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001546/2147483635/27026003/60003468/60007051/60007074
BAŞA DÖN