Vites Grubu

Bisiklet Vitesi

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanların bir yerden başka bir yere gitmek için kullandığı araçlar özelinde de çeşitli yenilikler olmuştur. Bazı araçların doğa dostu olduğu bilinir ve bu nedenle son zamanlarda daha çok tercih edilirler. Bisikletler bugün dünyanın pek çok şehrinde, birçok insan tarafından kullanılmaktadır. Bisiklet söz konusu olduğunda vitesli ve vitessiz bisikletlerden bahsetmek olanaklıdır. Bisiklet vitesi genel anlamda, bisikletinizi farklı oranlarla kontrol etmenizi sağlayan bir mekanizmadır. Vites sayesinde istediğiniz dişli oranını seçebilir, hızınızı da bu ölçüde ayarlayabilirsiniz. Bu mekanizma farklı yol durumlarında, yolun eğim seviyesine göre size yardımcı olacaktır. Bisiklet vitesi kolu sayesinde, vites değişimleri sürücü tarafından manuel bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu noktada püf noktalardan biri, eğimli yollarda yukarı çıkarken vitesi küçültmektir. Vitesi küçülterek hızı artırmanız, yolu daha kolay bir şekilde tırmanmanıza imkan verecektir. Daha güvenli bir şekilde yolculuk yapmanız için yokuş aşağı inişlerde de vitesinizi yükseltmeniz önemlidir.

Bisiklet Vitesi Nelerden Oluşur?

Her mekanizma gibi, bisiklet vitesini de meydana getiren bazı bileşenler vardır. Vites takımını oluşturan bu bileşenler ön ve arka aktarıcılar, ayna kol, ruble, vites kolu ve vites teli gibi sıralanabilir Şunu söylemek gerekir ki, farklı bisiklet çeşiteri için farklı vites modelleri üretilmektedir. Dolayısıyla bir vitesin her bisiklete uyması mümkün değildir. Bisiklet vites teli, vites değişimi esnasında gerilmektedir. Bu gerilim ile birlikte ön ya da arka aktarıcıyı çekerek zincire hareket verir. Bu hareketlenme de ruble aracılığı ile olmaktadır. Bisikletin sağ ve sol kısımlarında iki adet vites bulunur. Sol vites kolu, ön vitesi değiştirmek amacıyla kullanılır. Sağ vites kolu ise arka vites grubunu değiştirirken devreye girmektedir. Vites çeşitleri farklı tür bisiklet modellerinde çeşitli şekillerde olmaktadır. Bu bağlamda dağ bisikleti ya da yol ve yarış bisikletlerinin vites sistemleri birbirinden farklıdır. Örneğin dağ bisikletlerinde yer alan gidon demirinin yapısı düz olduğundan, vites kolu da bununla paralel olarak düzdür. Yol ya da cross bisikletleri özelinde ise gidon kolu düz değil asimetriktir. Dolayısıyla bu modeller de vites kolu dikey şekildedir. Yol ya da yarış bisikletlerindeki dikey şekildeki vites kolları, aynı zamanda fren kolu ile birlikte hareket etmektedir. Bu bisiklet türlerinde fren kolu ve değiştirme aparatı ile vitesi sağa ve sola çekerek değiştirmek olanaklıdır. Klasik vites kollarında da, kol yana doğru itilerek ve çekilerek vites değiştirme işlemi yapılmaktadır. Bunların yanı sıra, kadro aracılığı ile vitesin değiştirilebildiği vites çeşitleri de bulunmaktadır. Ön ve arka aktarıcılar, ruble ve pedallar arasındaki ilişkinin kurulmasını mümkün kılmaktadır. Ayna kolu, belirli bir süratten sonra daha hızlanırsa pedallar boşa çıkacaktır. Bu durumda ivmeyi korumak için üst vitese geçmek mantıklı bir tercih olacaktır. Bununla beraber, eğer kullanım sırasında bacaklarınıza yük biniyorsa, vitesi küçültüp dengeli bir sürüş deneyimi yaşamanız olanaklıdır. Bisikletlerdeki vites oranı, kullandığınız bisikletin aktarma oranlarının mekanik açıdan sunduğu avantajlar ile ilgili olmaktadır. Bisiklet vitesi takımı oluşturan dişlilerin, ayna kolunun, aktarma sistemlerinin ve elbette kabloların kalitesi, vitesin ve bisikletin performasını direkt olarak etkilemektedir.

Bisiklet Vitesi Fiyatları

Bisiklet vitesleri özelinde araştırma yapan insanların merak ettiği konulardan bir tanesi de, bisiklet vitesi fiyatı olmaktadır. Bisiklet vitesi üreten pek çok firma bulunmaktadır. Üretilen bu viteslerin içeriği birbirinden farklıdır. Çünkü bu vitesler, farklı alanlarda kullanılan bisikletlere takılmak üzere imal edilmiştir. Bu kapsamda bisiklet vitesi fiyatları çeşitlilik arz etmektedir. Örneğin şehir içinde kullanılacak bir bisiklet için uygun olan vitesle, yarış bisikleti için alınacak bir vites arasında fiyat açısından bir fark vardır. Ayrıca ürünün markası, fiyatı etkileyen başka bir unsur olarak ortaya çıkmaktadır. Fakat genel anlamda iyi bir araştırma sonucunda, bütçenize uygun bir bisiklet vitesi alalabilirsiniz. Özellikle bu alanda öncü firmaların yaptıkları kampanyalar ile daha önceden beğendiğiniz bir ürünü, çok daha uygun fiyata alabilirsiniz. Bu nedenle, firmaların duyurularını takip etmekte yarar vardır.

Bisiklet Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Her üründe olduğu gibi doğa dostu bir ulaşım aracı olan bisiklet almadan önce de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu püf noktalardan hareketle, daha doğru alışverişler yapmak olanaklıdır. Bu kapsamda ilk olarak bisikleti hangi amaçla satın alacağınıza karar vermeniz gerekir. Dolayısıyla alışveriş öncesi yol bisikleti, şehir bisikleti, dağ bisikleti ya da katlanır bisiklet arasında bir seçim yapmanızda fayda vardır. İkinci husus ise bisikletin büyüklüğü yani kadro boyu olacaktır. Çünkü bu özellik, kişilere göre ayarlanamaz. Dolayısıyla satın alım sırasında doğru ölçüye sahip bir bisiklet almak, daha konforlu bir kullanım sağlayacaktır. Bisikletlerde kadro boyu iç bacağın uzunluğuna göre tespit edilmektedir. Belki de en önemli noktalardan biri de, alacağınız bisikletin kaç vites olduğdur. Eğer bisikleti yokuşun bol olduğu yerlerde kullanacaksanız, üçlü aynakol iyi bir seçenek olacaktır. Bu 20 ile 22 tırnak arasında küçük bir dişli demektir. Arka dişli yani ruble için de ortalama 34-36 tırnak seçilmesi, işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca, frenin disk mi yoksa V-fren mi olduğu da önem arz eder. Bunların yanı sıra sürüş kalitenizi etkileyen unsurlardan biri olan sele seçimine de özen göstermek faydalı olur. Özellikle uzun kullanımları düşünerek, yumuşak selelerin aksine daha sert ve destekleyici bir seleye yönelmek gerekir. Ek olarak, uygun bir gidon seçimi de sürüş deneyimini üst noktaya taşımaya yardımcı olacaktır. Bunların yanı sıra, tekerlekler ve jant seti seçimi de sürüş deneyimini etkilemektedir. Alacağınız bisikletin lastiğinin dayanıklı olması, sizin için güvenli bir deneyim sunacaktır.

Bisiklet Vitesi Nasıl Takılır?

Bisikletinin vitesini yükseltmek isteyen ya da direkt olarak bisikletine vites takmak isteyen insanların bu kapsamda sorduğu bazı sorular vardır. Bisiklet vitesi nasıl takılır sorusu bunlardan bir tanesidir. Nispeten zahmetli gibi görünse de, aslında kısa bir sürede bisiklet vitesi montajı yapmak mümkündür. Bunun için bisikletler konusunda uzman birinden yardım almanız, vites montajını yapmanızı kolaylaştıracaktır. Bisiklet vitesinin nasıl takılacağı sorusunun yanı sıra bisiklet vitesi ayarı nasıl yapılır gibi sorular da zaman zaman gündeme gelmektedir. Vites ayarı yapmak için vites kolundaki vites telinin gerginliği kontrol edilir. Bu kontrolün ardından bisikletin yapısına uygun olarak vites ayarlaması yapılabilir. Yine bu süreçte de uzman birinden yardım almanız, doğru bir ayarlama yapmanızı sağlayacaktır.

Bisiklet Vitesi Kaç TL?

Bisiklet vitesleri, vitesin kullanılacağı bisikletin tipine göre değişkenlik göstermektedir. Bu anlamda, şehir içinde kullanılacak bisikletler için vitesler daha uygun, yol ve yarış bisikletleri için kullanılacak bisiklet vitesleri daha pahalı olmaktadır.

Bisiklet Vitesi Durma Anında Değiştirilir mi?

Hayır, bisiklet vitesi yalnızca hareket halindeyken değiştirilmelidir. Ek olarak, vites değiştirirken pedala herhangi bir basınç uygulanmaz; uygulandığı takdirde zincirde kopmalar meydana gelebilir.

En İyi Bisiklet Vitesi Markası Hangisidir?

Bisiklet viteslerinin takıldığı bisikletlerin kullanım alanlarına göre marka tercihi yapmakta fayda vardır. Bu bakımdan, bisikleti kullanacağız ortamlar için üretim yapan firmaların bisiklet viteslerine yönelmenizde fayda vardır.Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bisiklet Vitesi

2597 ürün listeleniyor
Spor Outdoor
Spor Outdoor
Spor / Fitness
Spor / Fitness
Bisiklet
Bisiklet
Yedek Parça & Bakım
Yedek Parça & Bakım
Vites Grubu
Vites Grubu
Ön Aktarıcı
Ön Aktarıcı
Arka Aktarıcı
Arka Aktarıcı
Ayna Kol
Ayna Kol
Ruble
Ruble
Vites Kolu
Vites Kolu
Vites Teli
Vites Teli
Vites Boruları
Vites Boruları
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 2597 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483635/27026003/60003468/60007051