Bisiklet vites mekanizması; bisikleti değişken oranlar ile kontrol etmek ve istenilen dişli oranını seçerek ilerlemek için kullanılan bir sistemdir. Farklı yol koşullarına, eğim seviyesine ve hız isteğine bağlı olarak vites değişimi, kullanıcı tarafından manüel olarak gerçekleştirilir. Eğimli yollarda yukarı doğru sürerken vitesi küçültmek, hızı azaltıp gücü artırarak daha kolay tırmanmayı sağlar. Aynı şekilde, rampa aşağı doğru inerken ve yüksek hızlarda giderken vites yükseltmek, pedalların sertleşerek bisikletin daha ivmeli ve güvenli bir şekilde ilerlemesine yardımcı olur. Hafif eğimli alanlarda ve düz yollarda ise kullanıcının kondisyonuna, hız arzusuna ve temposuna uygun bir vites aralığı seçerek ilerlemesi mümkündür.

Dişli vites sistemleri; ön aktarıcı, arka aktarıcı, ayna kol, ruble, vites kolu ve vites teli gibi ana parçalardan oluşur. Farklı bisiklet türlerine uygun olarak tasarlanmış bisiklet vitesi çeşitleri mevcuttur. Vites değişimi esnasında gerilen vites teli, ön veya arka aktarıcıyı çekerek, zincirin ruble üzerinde hareket etmesini sağlar. Ön vitesi değiştirmek için sol vites kolu, arka vites grubunu değiştirmek için ise sağ vites kolu kullanılır. Dağ bisikleti, cross, yol ve yarış bisikleti ve klasik bisiklet modellerinin vites sistemleri, genel anlamda birbirinden farklıdır. Dağ bisikleti ve tur bisikletlerinde gidon demiri düz olarak tasarlandığı için vites kolu da düz yapıdadır. Yol ve cross bisiklet modellerinde ise, gidon kolu asimetrik ve aşağı doğru kıvrımlı şekilde tasarlandığı için, vites kolu da dikey olarak konumlandırılır.

Yol ve yarış bisiklet modellerinde bulunan dikey vites kolları, fren kolu ile birlikte hareket eder. Fren kolu ve değiştirici aparatı sağa ve sola çekilerek vites değiştirmek mümkündür. Klasik kol sisteminde ise, kolu yana doğru iterek ve çekerek değiştirme işlemi gerçekleştirilir. Ayrıca, kadro üzerinden vites değiştirme özelliği bulunan vites kolları da mevcuttur. Bisiklet dişli sistemi (ruble) ve pedallar arasındaki ilişkiyi, ön ve arka aktarıcı sağlar. Aynakol, belli bir hızdan daha süratli bir şekilde dönmeye başladığında, pedallar boşa çevirmeye başlar. Bu durumda, bir üst vitese geçerek ivmeyi korumak mümkündür. Aynı şekilde, bacaklara fazla yük binmeye başladığı anda, vitesi küçülterek dengeli bir sürüş sağlanabilir. Dengeyi sağlayan ana eleman ise, dişli veya diğer adıyla kaset dişli sistemlerdir.

Bisikletçinın temposuna ve ritmine bağlı olarak dönen kaset dişli, mevcut özelliği dahilinde optimum güç üretir. Vites kolu üzerinden en uygun vites seçilerek, dişliyi mümkün olduğunca verimli bir şekilde kullanmakta fayda vardır. Transmisyon mekanizmalarının diğer türlerinde olduğu gibi, bisikletlerde de vites oranı, modelin aktarma organlarının mekanik avantajı ile ilgilidir. Dişlilerin, ayna kolun, aktarma sistemlerinin ve kabloların kalitesi, performansı doğrudan etkiler. Hafif, sert, aşınmaya karşı dayanıklı ve çekme direnci yüksek olan metallerden imal edilen dişli ve parçalar, hem daha uzun ömürlüdür hem de performans anlamında daha verimli modeller arasında yer alır.

Farklı kullanıcılara ve bisiklet stillerine göre tasarlanmış, farklı dişli oranları ve vites aralık seçenekleri mevcuttur. Ön dişliler, genellikle ayna kolla birlikte tekli, ikili veya üçlü setler halinde sunulur. Arka kaset dişliler ise, bisiklet modelinin türüne bağlı olarak 1-11 dişli arasında değişebilir. Ön ve arka dişli sayılarının çarpımı sonucunda ortaya çıkan sayı, toplam vites oranını ifade eder. Bisiklet vitesi fiyatları ise; ürünün markasına, modeline, türüne, dişli oranına, malzeme kalitesine ve teknik detaylarına bağlı olarak farklılık arz eder. Kategori içinden bisikletinize uygun olarak seçebileceğiniz Shimano, Sram, Campagnolo ve Mavic gibi dünyaca ünlü markaların vites ekipmanlarını ve setlerini ayrıntılı bir şekilde inceleyebilir; beklentilerinize ve ihtiyacınıza en uygun ürüne kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Bisiklet Vitesi

Ön Aktarıcı
Arka Aktarıcı
Ayna Kol
Ruble
Vites Kolu
Vites Teli
Vites Boruları
Konumseçilmedi
Kategori
Toplam 24 / 1522 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483635/27026003/60003468/60007051