Brooks Brothers Hepsiburada'da!

Amerika’nın en eski ve en köklü giyim perakendecilerinden olan Brooks Brothers, ilk mağazasının kapılarını 1818 yılında New York’da açmıştır. Erkek giyim sektöründe iddialı olan ve özellikle takım elbise ve gömlek denince akla ilk gelen markalardan biri olan Brooks Brothers, moda dünyasına Brooks&Co ismi ile adım atmıştır ancak 1833 yılında kurucusu olan Henry Sands Brooks’un ölümünün ardından yönetimi devralan 4 oğlu markanın adını “Brooks Brothers” olarak değiştirmiştir. Brooks kardeşler babalarının açtığı mağazayı başarı ile yürüterek üretimde kullandıkları yüksek kaliteli yün kumaşlar ve kişiye özel çalışılan takım elbise tasarımları ile Amerika’da kısa sürede üne kavuşmuştur.

El işçiliğinin ürünü olan özel tasarımların yanı sıra marka, 1849 yılında seri üretimden çıkan ilk takım elbiseyi üretmesi ve dağıtması ile sektöre yenilikçi damgasını vurmayı başarmıştır.

Brooks Brothers marka logosu olarak Avrupalı tüccarlar arasında en kaliteli yünleri ayırt etmek için kullanılan “Golden Fleece” yani altın post olarak bilinen kurdele şeridin içinde asılı duran koyun görselini seçmiştir. Avrupa geleneğini bu evrensel logo ile Amerika kıtasına taşıyan firma üretimlerinde yalnızca en kaliteli kumaşları kullandığını bu özel logo ile belirtmektedir.

1865 yılına gelindiğinde dönemin Amerikan başkanı Abraham Lincoln’u giydirmesi ile politikacılar, iş adamları, sanatçılar ve toplumun önde gelenleri arasında ün kazanmıştır. Suikaste kurban gitmesinden yalnızca 2 hafta önce Abraham Lincoln için özel olarak dikilen ceketi, hayatını kaybettiğinde de giyiyor olması Brooks Brothers adını tarih sayfasına bir kez daha yazdırmıştır.

1896 yılında, İngiltere’deki bir polo maçını izlemeye giden John E. Brooks, ülkesine döndüğünde moda dünyasının en çok taklit edilen tasarımını üretmiştir. İzlediği polo maçında oyuncuların rüzgarın yakalarını kaldırmasını engellemek için yakalarını da düğmelediklerini gözlemleyen Brooks, aynı taktiği gömlek yakalarında da uyguladığı Polo koleksiyonunu piyasa sürmüş ve markanın ticari başarısına başarı katmıştır.

İlerleyen yıllarda 2 düğmeli ceket, İskoçların geleneksel tüvit kumaşlarından üretilen kürk yakalı kaban, ekose desenli gömlek, verev çizgili kravat, desenli ipek fular gibi erkek giyiminde günümüzde hala klasikler arasında yerini koruyan tasarımları üretmesi ile erkek modasına öncülük eden markalar arasındaki yerini almıştır.

1940’larda Clark Gable gibi dönemin ünlü aktörlerinin de tercihi haline gelen bir marka olan Brooks Brothers, aslında yalnızca erkekler için ürettiği pembe renkli polo t-shirt ile en çok okunan moda dergilerinden biri olan Vogue sayfalarında bir bayanın üzerinde görülmüştür. Bu görsel sayesinde polo yaka t-shirtler kadınlar arasında da popüler olmuş ve satın alınmaya başlamıştır. Bu popülerliği ticari bir kazanca çeviren marka, 1970’lere gelindiğinde bayanlar için de koleksiyonlar hazırlayarak mağazalarında yer vermeye başlamıştır. Daha sonra 2008 yılında yine dünyaca ünlü ve çok takip edilen bir dergi olan GQ dergisinin kapağında Jennifer Aniston’un markanın klasikleri arasında yer alan çizgili kravatı takması ile dikkatleri üzerinde toplamayı başarmıştır.

2016 yılında bayan giyim koleksiyonu kreatif direktörlüğüne geleneksel el işçiliğini ve zanaatkarlığı moda ile birleştirmesi ile ünlü Amerikalı moda tasarımcısı Zac Posen’ı getirmesi ile sadece erkek giyim sektöründe değil kadın giyiminde de iddialı olduğunu ortaya koymuştur.

1979 yılında, Amerika dışındaki ilk mağazasını Tokyo’da açan Brooks Brothers, Amerika’da 200'ün üzerinde ve Japonya’da 75 mağazaya sahiptir.

2018 yılında 200. Yılını kutlayan Brooks Brothers, günümüzde erkek ve kadın koleksiyonlarının yanı sıra çocuk ve ev koleksiyonları da üretmektedir. Kullandığı kumaşların kalitesinden ödün vermemesi, kalıplarının kusursuzluğu, sıklıkla yeniden üretilen tasarımları moda dünyasına kazandırması ve köklü bir marka olması ile Brooks Brothers tüm modaseverlerin öncelikli tercihi konumundadır.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Brooks Brothers

3.023 ürün var
  1. Ürün Çeşidi A-Z
  2. Fiyat Aralığı
    -
  3. Değerlendirme Puanı
  4. Cinsiyet
  5. Beden A-Z
  6. Renk A-Z
  7. Fırsat Ürünleri
  8. Satıcı
Efsane Teslimat1-2 iş günü içinde kapınızda olacak ürünleri görmek için konum seçin.
Konum:
seçilmedi
Başa dön