Dekupaj Testere

Marangozluk gibi profesyonel mesleklerin yanı sıra ahşabı sanat eserine dönüştürebilecek hobilerde de pek çok alet ve aracın kullanılması gerekiyor. Ahşap materyaller genellikle testere yardımı ile şekillendiriliyor ve bu testere türlerinin en popüler olanlarından biri de dekupaj testere olarak adlandırılıyor. Genel kesimlerden ince ayrıntılı işlemelere kadar ahşap şekillendirmenin her aşamasında rahatlıkla kullanabileceğiniz dekupaj testereler, bazı avantajlarıyla diğer testere türlerinden de ayrılıyor. Ergonomik tasarımları ve güçlü gövdeleri sayesinde ön plana çıkan dekupaj testere türü ahşap ile ilgilenecek herkesin atölyesinde yerini alıyor.

Dekupaj Testere Nedir?

Ahşaptan MDF ve suntaya kadar pek çok materyalin şekillendirmesinde dekupaj testereler tercih ediliyor. Özellikle hassas kesimlerde kullanım rahatlığı sağlayan bu testere türü, düz kesimlerin yanında kavisli kesimler bile gerçekleştirebiliyor. Küçük boyutu sayesinde hobi amaçlı kullanımlara da uygunluk gösteren alet, aynı işlevi gören daire testerelerle boyutu nedeniyle ayrıştırılıyor. 

Ev dekorasyonunda değişikliğe gitmek isteyenler ya da gereksiz ahşap kalıntılardan sanat eseri oluşturmayı hayal edenlerin tercih edebileceği dekupaj testereler, birkaç basit adım sonucunda harika sonuçlar veriyor. Dekupaj testere almak isteyenlerin önüne ise çok sayıda seçenek çıkıyor çünkü bu testereler, yapıları ve uçlarının özgünlüğü ile alternatifler yaratabiliyor.

Dekupaj Testere Çeşitleri

Yapı işleri sektörünün hemen her markası dekupaj testere de üretiyor. Bu durum haliyle farklı modellerin oluşmasına zemin hazırlıyor. Dekupaj testereler temel olarak motor gücü, pandül ayarı, devir sayısı gibi özellikleri çerçevesinde çeşitlendiriliyor. Dekupaj testere modellerine bakıldığında 410 Watt'tan 1000 Watt'a kadar çeşitli değerler görülüyor. Motor gücü ne kadar yüksekse testerenin potansiyeli de o kadar büyük oluyor. Yüksek motor gücüne sahip testereler profesyonel meslek grupları için tercih edilirken hobi amaçlı kullanımlarda düşük motor gücüne sahip aletler de yetiyor.

Dekupaj testerelerde dikkat edilmesi gereken bir diğer değeri de devir sayıları oluşturuyor. İnce ayrıntılar ile ilgilenmeniz gereken anlarda devir ayarlı testereler bir adım öne çıkıyor. Öte yandan genel kesimler için farklı ayarlamalar yapılıyor. Pandül ayarları kaba kesimlerin ayarlamasını ifade etmek için kullanılırken bu ayarlar, hemen her testerede benzer aralıklar sağlıyor.

Dekupaj Testere Uçları

Dekupaj testerelerin gövdesi kadar uç kısımları da büyük önem arz ediyor. Kesim yapılacak materyalin türüne uygun bir testere ucu kesmek gerekiyor. Bu sayede daha efektif bir işlem hedefleniyor. Dekupaj testere uçlarına testere bıçakları da denilebiliyor.

Dekupaj testere bıçaklarının aralık değerlerinin de incelenmesi öneriliyor. Bu değerler ahşap üzerinde elde edilecek görünümü bile bütünüyle etkileyebiliyor. Testere uçları paslanmaz çelik, alüminyum gibi farklı materyaller ile üretilirken materyal kalitesi de testerenin güvenilirliğini test ediyor.

Dekupaj Testere ile Yapılabilecekler

Dekupaj testerelerin başlıca kullanım alanı ahşap olsa da seramikten alçıpana, metalden lamine levhalara kadar pek çok malzemenin kesiminde bu testere türüne başvuruluyor. Dekupaj testerelerin hobi amaçlı kullanımında masa ve sehpa yapımı gibi temel amaçlara sıklıkla rastlanılıyor. Ayrıca laminant parke döşemesinden arda kalan parçalar ya da kırılmış bir sehpanın ahşap kısımlarından farklı ürünler elde etmek için de dekupaj testere öneriliyor. Bu testereler ile kavisli kesimler yapılabildiğinden dolayı çerçeve gibi küçük ürünler de yaratılabiliyor. Sanatsal faaliyetlerde ahşap gibi materyaller baş rolde olacaksa dekupaj testereler malzemenin kabasını alırken oyma bıçakları, ince ayrıntıları ortaya çıkarabiliyor.

Dekupaj testereyi marangozlar da sıklıkla tercih ediyor. Profesyonel kişilerin dekupaj testere ile yapabilecekleri adeta sınırsız olarak kabul ediliyor. Ahşap içerikli hemen her mobilya bu testere türü sayesinde üretiliyor.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Dekupaj Testere

633 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
Toplam 24 / 633 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003081/13003089