Daire Testere Bıçakları

Daire Testere ve Bıçakları

Daire testere ve bıçakları cihaz ile uyumlu şekilde tasarlanan bıçakların ve testerelerin birlikte kullanılması demektir. Ağaç kesmek, ahşap kesmek ve pek çok farklı materyali kesmek ve birbirinden ayırmak için daire testere modelleriyle daire bıçak çeşitleri kullanılır. Kendi aralarında özelliklerine ve boyutlarına, kesecekleri malzemeye göre ve fiyatlarına göre ayrılan bu bıçak modelleri alınırken son derece dikkatli olunmalı ve doğru bıçağın alındığından emin olunmalıdır. Çeşitli şekillerde ayrılan daire testere bıçak ölçüleri farklılık göstermektedir. Ancak temel prensip olarak amaçları çeşitli malzemeleri düzgün şekilde kesebilmektir. Daire testereleri ve bıçaklarını verimli şekilde kullanmak için mutlaka doğru bıçakların alındığından emin olunmalıdır. Aksi takdirde hem bıçakları kullanırken hem de testereyi çalıştırırken istenmeyen sonuçlar meydana gelebilir. İstenmeyen sonuçların meydana gelmemesi adına mutlaka doğru bıçakları doğru cihazlara takmalı ve doğru malzemeleri de kestiğinizden emin olmalısınız. 

Daire Testere Nedir?

İlk kez görenler ve duyanların akıllarında daire testere nedir sorusu yer alır. Adından da anlaşılacağı üzere diğer testere modellerinden boyutuyla ve şekliyle ayrılan bir yapısı vardır. Daire şeklinde kesim yapmaya yarayan bu testere modelleri bir merkeze göre eşit uzaklıkta kesim yapar. Kesim yapması için de uç kısımda yer alan bıçaklar dişleri ile birlikte hızlıca döner ve kesim işlemini tamamlanır. Makinelere uygun ölçülere ve diş kalitesine sahip olan bıçaklar temin edilerek testere kullanımına başlanır. Hangi testerede hangi bıçağın kullanılacağı konusunda mutlaka kesilecek olan malzemenin cinsine bakılması gerekir. Yönlere de karar verildikten sonra belirli standartlara bağlı şekilde kullanım aşamasına geçiş yapılır. 

Daire testereleri kullanılırken değişik işlere göre tercih yapılması gerektiğinden bazı özellikler göz önüne alınmalıdır. Testerenin çağından kalınlığına, delik çapından diş şekline, kalitesinden dönme hızına varana dek her bir özelliği ayrı ayrı ele alınmalıdır. Testerenin çapı mil merkezinden diş ucuna kadar olan kısmı kapsar. Kullanılacak olan makinanın mil çapına uygun şekilde tercih edilir. Örnek vermek gerekişe bir 2.5 HP gücüne sahip beş dakikada 3000 devir yapan akuple motorlu bir daire testeresinde makine çapı 200-350 mm arasında değişir. Bu şekilde gösterilen çap için temin edilecek olan testere ucu ise 500 mm olmalıdır. Bu sayede hem flanş kullanımı daha konforlu olacak hem de kesim alanı beklenenden daha büyük olacaktır. Bu sayede uyumlu şekilde tercih edilen bıçak ve makinalar sonucunda yalpalama meydana gelmez ve hız verimli şekilde elde edilir. 

Diğer bakılması gereken özellik ise testerenin kalınlığıdır. Özel amaçlar doğrultusunda tasarlanan ve üstün niteliğe sahip çelik malzemeler kullanılan testerelerin kalınlık çapı çok daha fazla olmaktadır. En çok kullanılan daire testerelerinin ölçüleri ise 80’dan başlar ve 800 mm’ye kadar devam eder. Ağaç işlerinde sık sık kullanımı tercih edilen bu testere modellerinde kliniş, lamba ve oluk açma gibi işlemlerde de kullanılabilir. Testerenin delik çapı ise mile silme girecek ölçüde ele alınır. Diş uçları mil eksenine göre eşit uzaklıktadır. Bu sayede merkez kaç kuvveti azalır ve dişler her alanı rahatlıkla keser. Eşit şekilde kesilen malzemelerden çok daha fazla verim elde edilir. Aynı zamanda delik çapının milden büyük olmaması gerekir. Olduğu takdirde testere kullanım esnasında ciddi sorunlar meydana gelebilir. Bu tarz sorunların meydana gelmemesi adına mutlaka testerenin delik çapı ile mil merkez uzaklığı dikkate alınmalıdır. 

Daire testere bıçağı temininde bir diğer önemli alan ise diş şeklidir. Dişler kesilecek olan malzemenin yumuşaklığına, sertliğine ve elyaf özelliğine göre farklılık gösterir. En iyi sonuçları ve biçimli kesimleri elde etmek için mutlaka diş şekline dikkat edilmesi gerekir. Bir testere dişlerini inceleme altına aldığınızda üzerinde kesmeyi etkileyen farklı açıları mevcuttur. Serbest açısı, kama açısı, dişlerin yüksekliği, talaş açısı, duruş açısı ve özellikle de diş aralıkları mutlaka dikkatle incelenerek temin edilmelidir. Serbest açı küçüldükçe dişlerin dayanıklığı artış gösterir. Sert ağaçlar kullanım esnasında bu açının mutlaka küçük olması gerekir. Bu sayede dişler direncini arttırır ve daha uzun ömürlü bir şekilde daire testerelerin kullanımına devam edilir. Talaş açısı ise diş ucundan merkeze uzanan eksen kısmıdır. Bu kısımda diş önü arasında bir açı oluşur. Bu açı büyüdüğü zaman dişin dalıcılığı artış gösterir. Sıfır olduğu zaman ise orta dalıcılık elde edilir. Bu sayede talaş açısı dişlerin niteliği ile doğru orantı sağlar. 

Kesme testere modellerinde de sık sık ele alınan bir diğer kısım ise duruş açısıdır. Dişin ucundan geçen eksene dikey yönlü uzanan uzantı arasında kalan açıdır. Bu açıda dişin ağaca etki şekli artar. Böylece küçüldükçe ya da büyüdükçe bir durum değişikliği görülmez. Dişlerin yüksekliği ise adim bağıntılar olarak bilinir. Dişte yükseklik artış gösterdikçe dişlerde de büyüme meydana gelir. Diş sayısı azaldığında ise körelme çok daha kısa sürede gerçekleşir. Uzun süre boyunca dişlerde körelme meydana gelmemesi adına tüm bu özellikler göz önüne alınarak testere ve bıçak temini yapılmalıdır. 

Daire Testere Nasıl Kullanılır?

Ahşap kesmek için daire testere kullanımı her geçen gün artış gösterir. Metal kesmek için daire testere kullanımı da her zaman geniş sektörel anlamda ihtiyaç duyulan malzemelerdir. Tüm bu testereleri düşündüğünüzde her birinin nasıl kullanıldığını bilmek gerekir. Kullanımlarına geçmeden önce ise daire testerelerin çeşitlerine bakmak gerekir. İlk kategori sivri ya da düz dişli daire testerelerdir. Bu modeller en çok kullanılan testere diş şekli olarak bilinir. Belirli işlemler için değil her çeşit ağacın her yönde kesilmesi amacıyla kullanılır ve kullanıcılar için ortalama düzeyde bir randıman sağlar. Bu modellerde diş yükselimi genel olarak h ile t arasında sağlanan orantıya tekabül eder. Dar açılı dişlerde ise 90 dereceden küçük açı elde edilir. Dik açılı dişlerde 90 derece açı elde edilir. Ağaç işlerinde en çok kullanılan diş tipi 90 derecelik açıya sahip olanlardır. Geniş açılı dişlerde ise 100-120 derece arasında açı değişebilir. Aynı zamanda bu açı büyüdükçe dişlerin dalma yeteneği de azalır. Bu sayede geç körelme ve daha az kopma yaşanır. Kurt dişli sunta kesme testere modelleri ise genel olarak büyük çaplıdır. Diş yapısı oldukça kuvvetlidir. Suntaları ya da ağaçları farklı yönlerde kesmek maksadıyla kullanılır. 

Adından da anlaşılacağı üzere kurt dişleri gibi sivri yapıya sahip olan bu testereler çok sert malzemelerin kullanımında da tercih edilir. Bu nedenle bazı yerlerde elmas daire testere modeli olarak da karşınıza çıkabilir. Ancak ahşap daire testere modelleri grup dişli testere modelleri arasında yer alır, tek sıralı ya da iki sıralı grup dişler şeklinde ayrılan bu modeller ağaç kesme işlemlerinde her zaman revaşta olmaya devam eder. Sunta kesme daire testere modelleri de aynı özelliklere sahip şekilde online raflarda yerini alır. 

Daire Testere Ne İçin Kullanılır?

Daire testerelerin kullanımı her geçen gün artış göstermektedir. Bu testere ve bıçak modelleri çok düzgün kesimler yapmak ve doğru biçimler elde etmek için kullanılır. Özellikle de kalın malzemelerde uzun kesimler yapmak için tasarlanırlar. Bu sayede ahşap, sunta ve ağaç olan tüm işlemlerde düzgün kesimler elde edilmektedir. Daire şeklinde tasarlanan bu testere modelleri bazı durumlarda özel bıçaklar tercih edilerek de kullanılır. Diğer malzemelerin kesimlerinde de kullanımına yer verilirler. 

Daire Testere Neler Keser?

Ahşap malzemelerden duvara, plastik malzemelerden metal malzemelere, alüminyum malzemelerden sunta malzemelere varana dek birçok farklı malzemeyi doğru biçimde kesebilmek için daire testereler kullanılır. Marangozluk işlemlerinde en önemli ekipmanlardan biri olarak tercih edilir. Başlı başına kullanılabileceği gibi bir makineye monte edilerek kullanılması da mümkündür. 

Daire Testere Bıçak Çeşitleri

Daire testerelerde kullanılmakta olan bıçak çeşitleri de çapıyla, diş sayısıyla ve kalınlığıyla ön plana çıkar. Mutlaka kesilecek olan malzemeye ve monte edilecek olan makineye göre tercih edilmelidir. Elmas uçlu bıçaklar, ahşap kesmek için özel olarak tasarlanan bıçaklar, trapez şeklinde tasarlanan ve sessiz modda çalışan bıçaklar ve daha pek çok model ön plana çıkmaktadır. 

Daire Testere Fiyatları 

Daire testere fiyatları genel olarak oldukça ideal seviyelerdedir. Bütçenizi yormadan ve hiç zorluk yaşamadan temin edebileceğiniz makinelerdir. Taşıdığı bıçak özelliklerine, bıçakların diş sayısına, çapına, kalınlığına ve kesebildiği malzemelerin boyut ve türlerine bağlı olarak da daire testere fiyatlarında değişiklikler meydana gelebilir. Açısı ve dişlerinde büyüklük meydana geldikçe testere fiyatları da doğal olarak artış gösterecektir. Ancak hem online şekilde temin ederek hem de kampanya dönemlerinden faydalanarak son derece uygun fiyata bu makineleri temin edebilirsiniz. 

Daire Testere Kaç Cm Kesim Yapar?

Daire testereler temin edilirken merak edilen bir diğer konu ise kaç cm düzeyinde kesim yaptığıdır. Her bir bıçak taşıdığı özelliğe bağlı olarak farklı çaplarda kesim yapabilir. Ancak genel olarak ele almak gerekirse 460 mm bir daire testere ile 145 mm çapında malzeme kesilebilir. 275 mm çapında bir testereyle ise 90 mm çapında kesim yapılabilir. Bıçak çapları büyüdükçe kesim alanı çapı da doğru orantılı bir şekilde artış gösterir. 

Daire Testere Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Daire testere ve bıçaklarını temin etmeden önce bilinmesi gereken tüm bilgileri detaylı bir şekilde öğrenmek gerekir. Ardından makineleri ve bıçakları temin ederken bilinmesi gereken noktalara dikkat edilmelidir. Yalnızca disk seçimi açısından değil motor gücü açısından da tüm özelliklerine bakılması gerekir. Aynı zamanda motor seçiminde kesilecek olan malzemelerin türü ve boyutları da son derece önemlidir. Malzemelerin çeşitlerine, boyutlarına ve diğer tüm özelliklerine bağlı olarak motorun çalışacağından emin olmalısınız. Her daire testerenin her malzemeyi kesmediğini bilmelisiniz. Bu nedenle bir makineyi temin ederken mutlaka malzeme türü ve boyutları göz önüne alınmalıdır. Bu sayede en uygun olan cihazı seçebilir ve kesimlerinizi en biçimli şekilde elde edebilirsiniz. Genellikle ahşap malzemeler için tercih edilen daire testere modelleri gerektiğinde özel bıçaklar takılarak metali dahi kesebilir. Bu nedenle suntalardan ahşap kirişlere, kontrplak alanlardan sert kereste zemin köşelerine varana dek tüm alt döşemelerin kesiminde de bu testereler rahatlıkla kullanılabilir. 

Daire Testere Bıçakları Ne Kadar Dayanıklıdır? 

Daire testere makinelerinde kullanılan bıçak çeşitleri oldukça dayanıklıdır. Kalınlıkları, kullanım açıları ve diş sayıları ile diş sıklığı arttıkça testerelerin kullanım ömrü ve verimi de artar. Genel olarak kalitesi ne kadar yüksek olursa bir testerenin dayanıklığı da bununla doğru orantılıdır. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Daire Testere ve Bıçakları

2318 ürün listeleniyor
Bosch
Fett
Teknik Testere
Go İthalat
Leis
Freud
Pro-Cut
König
Tomax
Tekno Trust
Edn
Resiste
Milwaukee
Pro-Saw
Makita
Dewalt
XML Evreni
Dimar
Kronberg
Hacarlıoğlu
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 36 / 2318 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?