Freze

İmalat süreçlerinde kullanılan ve oldukça işlevsel bir ekipman olan freze tezgahı ya da freze makinesi, üstündeki kesici ağız bulunan çakılarla doğrusal ilerleme hareketi uygulayarak iş parçalarından talaş kaldırma yapıyor. Freze ile genellikle düz ya da açılı yüzeyler işleniyor, kanal açılıyor, dairesel veya düz bölüntüler yapılıyor. Pek çok farklı freze çeşidi olduğu ihtiyaçlarınıza uygun frezeyi seçmek adına ürünlerin teknik detaylarını iyi bir şekilde incelemek gerekiyor. Satın alacağınız frezeyi uygulama yapacağınız malzemenin özelliklerine göre de seçmenizin faydası büyük oluyor. Ahşap malzemeler ya da farklı yoğunluklu malzemeler için farklı freze makineleri kullanılması gerekebiliyor.

Teknik Özelliklerine ve Kullanım Alanlarına Göre Freze Çeşitleri

Freze tezgahları genel olarak dört grupta incelenebiliyor. Sütunlu ve konsollu tip freze tezgahları, imalat ve gövde tipi freze tezgahları, planya tipi freze tezgahları ve özel freze tezgahları; ürün çeşitlerinin ana başlıkları oluyor.

Sütunlu ve konsollu tip freze tezgahı olan yatay freze tezgahı, tek işlenen parçaların yapımının yanı sıra seri imalatta da tercih ediliyor. Tabla elle ya da otomatik olarak ilerletilebiliyor. Düşey freze tezgahı ise açılı işlemler yapmayı mümkün kılıyor. Çünkü başlığı farklı açılar altında dönebiliyor. Pirinç ve bronz malzemelerden yapılan çeşitleri de olduğu için geniş bir kullanım alanına sahiptir. 

İmalat ve gövde tipi freze tezgahları ise sadece seri üretim olan fabrikalarda tercih edilirken planya tipi freze tezgahları da ağır işler için kullanılıyor. Bir miktar planya tezgahına benzeyen bu frezeler, oldukça büyük yapıya sahiptir. 

Özel freze tezgahları arasında bulunan kopya freze tezgahında düzenli ve güçlü ilerleme için hidrolik güce ihtiyaç duyuluyor. Dikiş makinesi, silah ya da çeşitli makine parçaları yapımında için kalıp hazırlarken kullanılıyor. Freze çakısı çeşitleri arasında ise parmak frezeler, T frezeler, modül frezeler, profil frezeler, takma dişli freze çakıları, eksantrik torna edilmiş freze çakıları ve sivri dişli freze çakıları bulunuyor. 

Freze Tezgahı Bölümleri

Freze tezgahı; gövde, konsol, araba, tabla ve başlık ana kısımlarından oluşuyor. Diş kutularının bulunduğu ve çelik dökümden yapılan gövde, darbelere karşı oldukça dayanıklı olmasının yanı sıra esnemez yapıdadır. Üstündeki arabayı taşıyan kısım ise konsol kısmıdır. Bu kısım aşağı ve yukarı doğru hareket edebilme özelliğine sahip. Enine ilerleme hareketi yapan ve üstünde bulunan tablayla kızak sistemi doğrultusunda hareket eden kısım ise araba oluyor. Boyuna hareket edebilen tablalar ise kırlangıç kuyruğu kanalıyla arabaya kızaklandırılıyor. Son kısım olan başlıklar da çakıların hareket konumlarını düzenliyor. 

Freze tezgahlarında kullanılan aksesuarlar arasında ise malafa, divizör ve karşılık puntası, döner tabla, mengene ve bağlama pabuçları yer alıyor. Yapılan işleme ve frezeden beklenilen harekete göre ihtiyaç duyduğunuz aksesuarı seçebilirsiniz. 

Freze Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Üretim faaliyetlerinde kullanılan freze çeşitleri uygulamanın amacına göre değişkenlik gösteriyor. Bu yüzden freze seçerken hem frezenin kullanım amacına hem de kalitesine özen göstermek gerekiyor. Yatay frezeler ve dik frezeler şekillendirme uygulamalarında kullanılıyor. Ağır imalat çalışmaları için ise planya tipi freze tezgahları kullanılıyor. Freze seçiminde yumuşak malzemeler için az diş sayısındaki frezeleri, sert malzemeler için ise fazla dişli frezeleri tercih edebilirsiniz. Bu noktada satın alacağınız frezenin teknik detaylarını ve kalitesini detaylı bir şekilde incelemenizin faydası büyük oluyor. 

İmalat sürecinde kullanacağınız ihtiyacınıza uygun hem tezgah tipi hem de el tipi freze ürünlerini freze kategorisinden inceleyebilir, malzeme ve uygulamanıza göre dilediğiniz ürünü kolayca satın alabilirsiniz. 


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Freze Fiyatları ve Modelleri

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 950 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003081/13003106