Mekanik klavye şık ve küçük bir cihazdır; anahtarlar kullanıcının yazdıklarını kaydetmek için tuşların altına yerleştirilir. Tuşa basıldığında anahtar tetiklenir. Bundan sonra, anahtar başka bir tıklama için  rahatça eski konumuna geri döner. Burada öne çıkan özellik, mekanik seçeneğin sunduğu dokunsal ve sesli geri bildirimdir. Bu yazma şeklinizi duyma ile birleştirir. Yeni bir kavram olmamakla birlikte eski klavyelerin de çalışma prensibi bu şekildedir. Son yıllarda mekanik klavyeler en çok tercih edilen klavye olma özelliğini taşıyor. 80'li yıılar ve öncesine ait klavyelerde, tuşların altında mekanik anahtarlar yer almaktaydı.  Mekanik klavyeler tasarımı gereği  hassas, duyarlı ve son derece dayanıklıdır. Mekanik klavye kullanımındaki belirgin tıklama ve sağlamlık hissi, yeni membran klavyelerde göze çarpan bir şekilde bulunmayan özelliklerdir. Membran klavyeler, seri üretimde mekanik muadillerini devirdi çünkü üretimi oldukça ucuzdu. Bu değişim kesinlikle anlaşılabilir olsa da membran klavyeler nadiren mekanik klavyelerin yaptığı işi görebilir. Son birkaç yılda, oyuncular ve metin yazarlarının daha kaliteli klavye ihtiyacı mekanik klavyelerin bir kez daha öne çıkmasına sebep oldu. Günümüz oyun klavyeleri oldukça sofistike ve genellikle mekanik anahtarlara sahiptir. Membran klavyelerin baskınlığı, daha fazla insan bu klasik teknolojiyi yeniden keşfettikçe daha fazla sorgulanır hale geldi. Mekanik klavyelerin beraberinde getirdiği avantajlar ön plana çıkarken, bu klavyeler özellikle oyuncular tarafından oldukça tercih ediliyor.

 

Mekanik Klavyeler Oyununuza Seviye Atlatır

Oyun klavyelerinin çoğu kompakt klavyelere kıyasla büyük ölçülerdedir. Arka plan aydınlatması yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu özellik, birçok oyuncunun tercih ettiği düşük ortam ışığında tuşları görebilme avantajı sunar, ancak birçok oyun klavyesi, kullanıcının LED aydınlatmasını özelleştirmesine izin vererek daha da ileri gider ve böylece belirli tuşlar oyun tarafından renklerle kodlanabilir. Mekanik anahtarlara sahip bir oyun klavyesi, geleneksel bir oyun klavyesinin tüm avantajlarını sunar. En sevdiğiniz oyunlar için özel olarak programlanabilen özelleştirilmiş LED arka aydınlatma ve tuş kombinasyonları gibi harika özelliklere sahip olabilirsiniz. Ancak mekanik klavyeler ek avantajlar sunar. Mekanik oyun klavyelerinin sunduğu en büyük fark, tuşların altındaki anahtarlardadır. Çoğu klavyede membran anahtarlar kullanılır çünkü sessiz ve ucuzdurlar, fakat oyun oyun oynarken bu iki özellik oyununuzu geliştirmek için yeterli katkıyı sağlayamaz. Mekanik oyun klavyeleri, Cherry MX serisi gibi mekanik anahtarlar kullanır. Her biri farklı özelliklere sahip çok çeşitli mekanik anahtarlar vardır (örneğin, bazıları diğerlerinden daha sessizdir), böylece deneyiminize ince ayar yapabilirsiniz.

 

Hassasiyet ve Hız

Birçok mekanik klavye kullanıcısı, mekanik klavyelerin membran klavyelerde olduğundan daha hızlı ve daha doğru yazabilme imkanı sunduğunu söylüyor. Çoğu mekanik anahtarda, bir tuşa basılmadan önce sadece yarım basılması yeterlidir. Bu da parmaklarınız için daha az çalışma anlamına gelir. Esasen mekanik klavyeler, membran klavyelerin taklit edemediği bir hareket tasarrufu sağlar. Mekanik klavyelere kıyasla membran klavyelerin bir tuş vuruşu kaydetmek için gereken çalıştırma kuvveti az olduğundan, yazım hataları ve kaymalar mekanik klavyelerden oldukça düşüktür. Mekanik klavyeler genellikle membran tuş takımlarından daha doğru sonuçlar verir. Güvenilirlik, oyuncuların her bir tuşa güvenmesi gerektiği oyun klavyelerinde özellikle önemlidir. Mekanik bir anahtar, basit bir kauçuk kubbeden çok daha fazla ayar seçeneği sunar. Bazı anahtarların algılanabilir bir çalıştırma noktası vardır, bazı anahtarlar ek akustik geri bildirim sunar. Oyun için optimize edilmiş anahtarlar ve yazmak için optimize edilmiş anahtarlar ihtiyaca göre tercih edilebilir.

 

Çok Yönlülük

Mekanik klavyelerle ilgili belki de en çekici ve aynı zamanda en korkutucu şey, hepsinin aynı olmamasıdır. Birçok mekanik anahtar türü vardır ve her biri klavyenin hissetme şeklini büyük ölçüde etkileyebilir. Cherry MX mekanik anahtarlar genellikle mekanik klavyelerde bulunur ve renkleri türlerine göre farklılaşır. Renk skalası siyah beyazdan yeşil ve kırmızıya kadar değişir. Her anahtar türünün belirli nitelikleri vardır. Örneğin, çok fazla yazanlar genellikle Cherry MX Blue anahtarlarını tercih ederler çünkü mükemmel geri bildirim sunarlar. Daktilocular bir sonraki mektuba ne zaman geçebileceklerini içgüdüsel olarak bilirler. Ancak mavi anahtarlar herkes için uygun olmamakla birlikte oldukça sesli çalışır. Doğru anahtar türünü bulmak her zaman kolay değildir. Bazı mağazalar mekanik klavyeleri satarken test yazısına izin verir, bu kendinize uygun klavyeyi seçebilmenize olanak tanır. Yüksek kaliteli klavyeleri olan arkadaşlar veya tanıdıklar da mükemmel bir kaynaktır. Doğru araştırma ve test sizi doğru hissettiren mükemmel bir klavyeye götürecektir. Tuş takımlarının çoğu yeni düğmeler icat etmese de, mevcut düğmelerin daha fazlasını elin yerini değiştirmek veya taşımak zorunda kalmadan parmak uçları için daha erişilebilir hale getirir. Bazı klavye tasarımları normalde el ve parmaklarla ulaşılabilecek düğme miktarını neredeyse iki katına çıkarabilir.

 

Geliştirilmiş Yazma Deneyimi

Farklı Cherry MX anahtarları değişen geri bildirim seviyelerine sahiptir. Bu özellik mekanik anahtarların çalışma şeklinden kaynaklanmaktadır. Çoğu mekanik anahtar, tuşa yalnızca yarım basıldığında bir tuş vuruşu kaydeder. Anahtar yarı noktaya ulaştığında, ayırt edici mekanik klik sesi duyulabilir ve hissedilebilir. Bu etki mekanik işlemin çalışma prensibi sayesinde kullanıcılara bir sonraki harfe ne zaman geçebileceklerini söyler ve tuş hızla eski konumuna döner. Ancak, Cherry MX Reds gibi bazı mekanik anahtarlar çok fazla geri bildirim sunmaz. Kırmızı anahtar doğrusal bir his verir, yani tıklama sesi veya hissi yoktur. Kırmızı anahtar da çok hassastır, bu da oyun klavyelerinde önemlidir, çünkü çok hızlı tepki sürelerine izin verir. Yeni tuş takımlarının çoğu, oyun oynamak için mümkün olduğunca rahatlık sunabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu, oyuncunun elinin oyun oynarken karşılaştığı yorgunluk miktarını azaltır. Ayrıca, klavyenin uzun süreli kullanımından kaynaklanabilecek el yaralanması olasılığını da azaltır. Mekanik bir anahtar, basit bir kauçuk kubbeden çok daha fazla ayar seçeneği sunar. Bazı anahtarların algılanabilir bir çalıştırma noktası vardır, bazı anahtarlar ek akustik geri bildirim sunar. Bu yüzden çeşitli özelliklere sahip birçok farklı anahtar türü vardır.

 

Dayanıklılık

Mekanik klavyeler söz konusu olduğunda dayanıklılık ve uzun süreli kullanım en önemli avantajlardandır. Klavye oyuncunun bir uzantısıdır, bu nedenle klavyenizle çok rahat olma eğilimindesinizdir. Mekanik klavyeleri yıpranmış olduğu için bir başkasıyla değiştirmek zorunda kalmazsınız. Bu avantaj, yeni bir klavyeye alışmak zorunda kalmayacağınız anlamına gelir. Buna karşılık, birçok mekanik oyun klavyesinde kullanılan Cherry MX anahtarları 50 milyon tuş vuruşuna sahiptir. Bu kadar uzun bir anahtar ömrüyle, anahtarlarda sorun yaşamadan önce klavyedeki başka bir şey kırılabilir. Stok membran klavyeleri genellikle 1 ila 10 milyon tuş vuruşlu bir yaşam döngüsü için derecelendirilir ve bazen 20 milyona ulaşır. 20 milyonda bile, membran anahtarlar mekanik anahtarlar kadar uzun sürmez. Dolayısıyla, ileri düzey bir kullanıcıysanız veya her gün bir bilgisayarın önünde çalışıyorsanız, mekanik bir klavyeye yatırım yapmak uzun vadede işe yarayacaktır. Sadece klavyenizi beğendiğinizden emin olun çünkü uzun süre sizinle olacak. Mekanik klavyeler, membran veya makas klavyelerinden önemli ölçüde daha ağırdır. Bu nedenle, daha fazla stabiliteye sahipler ve bu kadar kolay kaymayacaklar. Mekanik anahtarlar sadece daha uzun ömürlü olmakla kalmaz, aynı zamanda aşınmazlar. Birkaç yıl sonra bile mekanik bir klavyede yazı yazmak neredeyse ilk günkünden farksızdır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Gamepower Klavye Fiyatları ve Modelleri

14 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Fiyat Aralığı
Toplam 14 / 14 ürün
DSACategoryId/2147483646/3013120/1/51/gamepower