Genital bölge, anatomik olarak çok karmaşık ve enfeksiyonlara açık bir yapıdır. Hem dışa açık olduğu, hem de idrar yolu ve anüse çok yakın olduğu için, kötü bakteri üretmeye müsaittir. Üreme organlarının düzgün çalışabilmesi ve enfeksiyon oluşumunun engellenebilmesi için her tuvalet ihtiyacı sonrası, özellikle de adet dönemlerinde genital bölgenin özel bir bakım istediği unutulmamalıdır.

Genital Bölge Temizlik Ürünleri

Genital bölgenin sağlığı, bu bölgede bulunan ve "laktobasil" adıyla da adlandırılan iyi huylu bakteriler aracılığı ile sağlanır. Bu bakteriler, bölgedeki yüksek asidik ortamda yaşarlar ve mantar yada kötü bakteri oluşumunu engellerler. Laktobasillerin çeşitli nedenlerle azalması durumunda ortamdaki asidik denge bozulur ve genital bölge enfeksiyon oluşumuna açık hale gelir. Anatomik olarak bu bölgenin içeride olması da, bakımını zorlaştıran etkenlerden birisidir.

Kadınlar, yaklaşık 13-14 yaşlarından menapoza girdikleri döneme kadar adet görürler. Rahimin iç yüzeyinde her ay eğer döllenmiş yumurta varsa, bunun gelip tutunmasını ve buradan beslenmesini sağlayacak damarlı bir doku oluşur. Eğer döllenmiş yumurta olmazsa bu doku, yerini alttan gelen yeni dokuya bırakarak vajinadan atılır. Bu süreç “adet döngüsü”dür. Menopoza girme yaşını ortalama olarak 47 kabul edilirse, bir kadın ömrünün 8 yılını adet kanamalarıyla geçirir.

Aslında vücut dengeyi koruyabilmek için östrojen hormonunun da yardımıyla vajina salgısının PH değerini ortalama 3.8 ile 4.5 arasında yüksek bir değerde tutar ve bu doğal asitle gelen bakterileri öldürmeye çalışır. Ancak cinsel ilişki sırasında spermleri öldürmemek için ve özellikle adet döneminde değişen hormonlar nedeniyle, bu PH değeri düşer ve vajina bakterilere açık hale gelir. Ayrıca adet kanamasının içinde yer alan doğal proteinler, cinsel ilişki sırasında içeri giren bakteriler de çeşitli enfeksiyonlara davetiye çıkartır.

Adet döneminde pedler veya tamponlar değiştirilirken, genital bölgedeki kanın fazla iç tarafa girilmeden intimate yıkama ürünü veya intimate mendil kullanılarak temizlenmesi uygundur. Saçlarınızı yıkarken nasıl ki sadece su ile temizlemek yeterli olmuyorsa, genital bölge için de özel olarak üretilmiş intimate temizlik ürünlerinden yararlanabilirsiniz. Menapoz döneminde vajina PH değeri değişeceğinden, doktor önerisi ile bu tip temizleyiciler devamlı kullanılabilir. Ayrıca yine genital bölgenizi suyla rahatça yıkayabileceğiniz uygun bir ortam bulamıyorsanız, bu durumda da genital temizlik ürünlerinden yardım alabilirsiniz. El temizliği için üretilen Islak mendillerin bu gibi durumlarda kullanılması ise genital bölgenin sağlığı açısından sakıncalıdır.

Genital Bölge Temizlik Ürünü Seçiminin Önemi

Genital bölgenin temiz olmasını sağlamak, PH değeri vajinanin PH değerine yakın olan ve aynı zamanda E vitamini de içeren, kötü koku giderici ve temizleyici intimate jel veya mendillerin düzenli aralıklarla kullanılması ile mümkün olabilir. Ancak jinekoloğunuz önermediyse bu ürünleri de devamlı kullanmak sakıncalıdır. Ayrıca genital bölge temizlik bakım ürünleri, sadece dış genital bölgede kullanım için uygundur. İç bölgeye temas ettirilmemelidir. Sabunun ise PH değeri çok daha yüksek olduğundan vajinayı kurutur ve başka dermatolojik hastalıklara davetiye çıkartır. Ayrıca vajina içinde yanma hissi oluşturur. O yüzden kesinlikle kullanılmamalıdır. Klasik intimate yıkama ürünlerini satın alırken dikkat edilmesi gereken; içerikleridir. Bazı ürünlerin bileşiminde yer alan yıkama aktif maddeleri, raf ömrünü uzatmak için eklenen koruyucular veya renklendiriciler, alerjik bünyelerde bazı istenmeyen sonuçlar yaratabilir. Özellikle hassas cilde sahip kişilerin, sülfat, sülfosüksinat, betain, antiseptik gibi sentetik yıkama aktif maddeleri, heksamidine diisetiyonat gibi sentetik koruyucular, PEG gibi sentetik emülgatörlerin yer almadığı, bitkisel içerikli ve sertifikalı ekolojik ürünleri tercih etmesi önerilir.

ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Genital Bölge Temizlik Ürünleri

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 400 ürün
DSACategoryId/60001547/2147483633/26012115/26012144