Oto koltuğu kullanımının önemi son yıllarda iyice anlaşıldığı için artık tüm özel araçlarda kullanımı zorunlu tutuluyor. Çocuğunuzun güvenliği için araç içinde tercih edeceğiniz oto koltuğu ise hayati bir önem arz ediyor. Bir Alman markası olan Heyner, çocuğunuza hem güvenlik sunmayı garanti ediyor hem de ergonomik yapısı ile çocuğunuzun fiziki özelliklerini de düşünüyor. Olası bir kaza anında çocuğunuzun en az zararla hatta hiç zarar görmeden araçtan çıkmasını amaçlayan Heyner için, birinci öncelik çocuğunuzun güvenliğidir.

Oto Koltuğu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 

  • Çocuğunuzun yaş ve kilosuna uygun olan koltuğu almanız, koltuğun güvenlik işlevini yerine getirebilmesi bakımından büyük önem teşkil ediyor. Kilo bakımından gruplamak gerekirse;

           0 - 13 kg 1. grup - 09 - 25 kg 2 grup, 9 - 36 kg 3. grup ve 15 - 36 kg 4. grup olarak belirlenmektedir. 

           Yaş bakımından gruplamak gerekirse; 

          Doğum - 1 yıl 1. grup, 9 ay - 6 yıl 2. grup, 9 ay - 12 yıl 3. grup ve 4 yıl - 12 yıl 4. gruptur. 

  • Satın alacağınız koltuğunda mutlaka uluslararası standartlarda üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Bu standartlar kısaca ECE R 44/04 ve I-Size olarak adlandırılır. 
  • Oto koltuğunun iç döşemesinin yıkanabilir olması gerekir. Hem hijyen bakımından hem de çocukların kullanacağı bir ürün olması sebebi ile, kirlenmesi olasılığının daha yüksek olması dolayısıyla bu özelliği muhakkak aramalısınız. Bu özelliğin yanı sıra tercih edilen oto koltuğunun kumaşının yanmaz ve terletmez olmalıdır. Hem hijyen hem de güvenlik bakımından önemli olan bu hususların atlanmaması gerekir.  
  • Satın alacağınız oto koltuğunun birtakım güvenlik testlerinden geçmiş olması şarttır. Günümüzde oto koltuklarına en çok ugyulanan testler; ADAC, Stiftung Warentest, ÖAMTC, TCS, Plus Test ve Autobild. Seçeceğiniz oto koltuğunun bu test kuruluşlarından “çok iyi” ya da “iyi” derecelerle geçmiş olması büyük önem teşkil etmektedir. Bu hususu atlamamanızda fayda vardır. 

 

Oto Koltuğu Araç İçerisinde Nasıl Konumlandırılmalıdır? 

Oto koltuğunun araç içerisinde hangi yöne bakacağı ve hangi pozisyonda olacağı en çok tartışılan konulardan birisidir. Yapılan araştırmalar, en güvenli pozisyonun koltuğundan ters şekilde konulması olduğunu göstermiştir. Ancak çok iyi bileceğiniz üzere her çocuk diğeri ile aynı değildir. Bu sebeple her ne kadar uzmanlar oto koltuklarının ters yönde konumlandırılması gerektiğini belirtmektelerse de, oto koltuğunun konumunu belirleyen en önemli etken aslında çocuğunuzun boyu ve kilosu yani diğer bir değişle yukarıda bahsedilen gruplamalardan hangisine dahil olduğu olacaktır. Size en azından bir fikir vermesi bakımından, eğer tercih ettiğiniz oto koltuğu l size bir koltuk ise çocuğunuz 105 cm olana kadar koltuk ters şekilde yani seyahat yönünün aksinde araca yerleştirilmelidir. Eğer diğer koltuk tipindeyse, o halde seyahat yönüne doğru pozisyonlandırabilirsiniz.

Neden Heyner Oto Koltuğu?

Oto koltuğu kullanımı yasalarımızda da çocuğunuz 12 yaşına gelene kadar artık zorunludur. Bu uygulama ile istenmeyen bir trafik kazasının doğurabileceği kötü sonuçların engellendiği de ortadadır. Bu nedenle sizlerin oto koltuğu alırken özenli davranmanız, hem çocuğunuzun güvenliği açısından hem de aile mutluluğunuz bakımından büyük önem arz eder. Yüksek Alman mühendisliği ile üretilmiş olan Heyner Oto koltuğu çocuğunuza ihtiyacı olan konforu sunarken hem araç için yolcuklarını aile için eğlenceli ve rahat hale dönüştürür, hem de üst düzey güvenliği sayesinde içinizin rahat olmasını sağlar. Heyner Oto Koltuğu bugüne kadar binlerce ailenin bir numaralı tercihi oldu ve olmaya da devam eder. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Heyner Oto Koltuğu Fiyatları

3 ürün listeleniyor
Güncel Değerlendirme
Hepsiburada Limiti
Taşıma Kapasitesi
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?