Koli bandı, genellikle büyük ölçekli kutuların yapıştırılması işleminde kullanılan sağlam ve güçlü bir yapıştırma malzemesidir. Karton kolilerin ek yerleri ve kapaklarının yapıştırılması için kullanılan koli bantları, dayanıklı yapıları sayesinde, güvenli bir taşıma işlemi elde edilmesini sağlar. Koli bandı makinesi kullanılarak veya el ile kolayca yapıştırılabilen koli bantları yine sessiz ve kolayca açılabilir. Koli bantları; ambalajlama, demetleme, ekleme ve etiket koruma gibi işlemlerin yapılmasında büyük kolaylık sağlar.

Koli Bandı Kullanım Alanları Nelerdir?

Koli bantlarının en yaygın olarak kullanıldığı yerlerin başında ürün paketlemesi yapan firmalar yer alır. Her ebattaki ürün paketinin veya sevk kolisinin ağızlarının yapıştırılması işlemi büyük oranda koli bandı kullanılarak yapılır. Ani yapışma özelliği ile kolay uygulanan ve yüksek kopma mukavemeti sayesinde çekme ve sürtünme gibi etkiler ile kolay kopmayan koli bantları, taşıma işleminin güven içinde tamamlanması için önemlidir. 

Sanayi sektörü dışında evlerde de kullanılan koli bantları, özellikle taşınma işlemlerinde en çok ihtiyaç duyulan malzemeler arasında yer alır. Eşya kolilerinin ağızlarının yapıştırılmasında, çarpma sonucu zarar görebilecek avize gibi hareketli parçalara sahip eşyaların korunma amacıyla yapıştırılmasında, dolap kapakları veya çekmecelerin sabitlenmesinde kullanılır.

Koli Bandı Boyutları Nedir?

Koli bantları, farklı uzunluk ölçülerine sahip olmakla beraber, genişlik olarak genellikle 45 mm’lik ölçüde üretilmektedir. Bu genişlik koli birleşim yerlerinin yapıştırılmasında en ideal ölçü olarak tespit edilmiş ölçüdür. Uzunluk ise kullanım yerine ve amacına göre farklılık gösterir. Yoğun kullanımlarda 100 metre gibi uzunluklar tercih edilirken, daha az yoğunluktaki kullanımlar için 40 metre uzunluğunda koli bantları kullanılabilir.

Koli bandı ölçülerinde mikron olarak ifade edilen kalınlık ölçüsü de önemli bir yere sahiptir. Yapılacak paketleme işlemine ve kutunun içerdiği yük miktarına göre farklı kalınlık ölçülerine sahip koli bandı modelleri kullanılır. Tekli, altılı, onlu veya otuz altılı gibi farklı paket seçeneklerine sahip koli bandı setleri, paketleme işlemi yoğunluğuna göre tercih edilebilir.

Koli Bandında Renk Seçimi Neden Önemlidir?

Koli bantları genellikle şeffaf bir yapıya sahip olmalarına rağmen renkli veya baskılı koli bantları da oldukça sık tercih edilir. Şeffaf koli bandı modelleri, kutu üzerindeki yazıların kapanmasının istenmediği durumlarda ve etiket koruma işlemlerinde tercih edilen modeller arasındadır. 

Renkli koli bantları, özel ambalajlama işlemlerinde kullanılmak üzere tercih edilir. Ambalajlarında görselliği ön plana çıkarmak isteyen firmalar, renkli koli bantlarını tercih etmektedir. Bunun yanında özellikle kırılacak malzemelerin bulunduğu kolilerin bantlanmasında kırmızı renkli koli bandı kullanımı yaygındır. Ayrıca renkli koli bandı kullanımı, ürün çeşitliliği bulunan firmaların, ürünlerini gruplamak için tercih ettikleri yöntemlerden biridir.

Renkli koli bandı kullanımı yanında baskılı koli bandı kullanımı da yaygın bir uygulamadır. Hassas ürünlerin paketlenmesi esnasında kullanılmak üzere üretilen ve üzerinde uyarı ifadeleri bulunan bantlar bu modellerin en belirgin örnekleridir. Bunun yanında firmaların logo veya isimlerinin bulunduğu baskılı koli bantları da, prestiji ön planda tutan firmalar tarafından oldukça fazla tercih edilen koli bandı modellerindendir. 

Koli Bandı Nasıl Yapıştırılır?

Koli bandı, üretim alanında genellikle koli bandı makinesi kullanılarak yapıştırılır. Kullanımı son derece kolay olan ve hızlı bir yapıştırma süreci elde edilmesini sağlayan bu makineler, koli bantlarının en doğru şekilde ve en az kayıpla yapıştırılmasını temin eder. 

Ev ortamındaki uygulamalarda da koli bandı makinesi kullanmak, yapıştırma işleminin daha düzgün yapılmasına yardımcı olacaktır. Makine kullanımının mümkün olmadığı durumlarda yapıştırma işlemi el ile kolayca yapılabilir. El ile yapılan yapıştırma işlemi sonrasında bandın kesilen son kısmının katlanması bir sonraki kullanımda kolay açılmasını sağlayacaktır.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Koli Bandı

HepsiLojistik Ürünleri
Sepette Kampanyalı Ürünler
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
Toplam 24 / 773 ürün
DSACategoryId/2147483643/15344/80147044/277922